Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Problema XP

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
pe vremea cind aveam un k6 la 450 si am instituit prima bucata de cablu pe care o numeam retzea, rulam win98se si winme.
ok
atunci cind cineva copia ceva de la mine nu era nici o problema decit in jocuri, in rest aplicatiile micutze gen word etc mergeau sculex.
timpul a trecut, am ajuns la ceva mai mult fir, niste huburi, calculatoare istetze si win XP.
problema e urmatoarea
cind cineva copie de la mine calculatoru meu merge super naspa, abia mai misca, sta sa deschida o fereastra de ie cam 15 sec etc etc. e enervant rau de tot mai ales ca e un xp1.7 256 ddr etc, deci ceva care nu ar trebuii sa transpire la 1 mb cit e transferu pe reteaua noastra.
chestia e ca nu numai eu patesc asta ci cam toti care au xp pe retea
are cineva vrun sfat va rog?

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ai pus cumva DMA-ul la HDD?

#3
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
mode5
inca odata, calculatoru merge ca bmweu orice ai face, numa sa nu copieze cineva de la tine.
am schimbat si placa de retea de 3 ori pina acum dar tot smecheria asta e

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
fa niste teste care sa-ti indice utilizarea resurselor calculatorului tau in timpul realizarii transferurilor prin retea. Ma gindesc aici in special la ocuparea procesorului. Totusi ... da si tu niste informatii legate de placa de baza ... ai cumva o placa de baza cu chipset VIA (asa se pare) si patch-urile corespunzatoare pt. XP nu sint instalate ? (asa se pare...). Win XP nu are o anume problema care sa semene cu cea descrisa de tine ... Tind sa cred ca este o problema de patch-uri pentru MB sau o problema cu kit-ul de XP folosit ...

#5
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
resursele pe ast calc sint al dracu de multe disponibile
procesorul mai mult de 3% nu misca cind copiez ceva, iar placa de baza este un gigabyte ga - va7 cu kt400
aceeasi problema o aveam cu k7 thunder la 1,2 si mb k7ama de la ecs.
totusi repet ca toti care avem xp in retea si sint cam 9 -10 bucati, se pling de problema asta avind configuratii diferite
merge ca naiba, nu mai e decent nici sa deschizi solitaire ca stai de parca ai deschide adobe 7 pe un 486
am sp1 la xp, am ultimu sp de la via am tot la naiba
refuz sa cred ca sint alte retele gen a mea ( peer - peer, 10 mbs, 3 hub, bnc) unde sa mearga xp super in moment ce se copiaza de la ei, adica sa aiba banda ocupata 80-90 %, dupa zisele task managerului
asa si xp este xp profesional ver 5.1 built 2600

#6
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
faza s-ar putea sa fie de la unul din compurile din retea.unul sa fie setat aiurea sau sa aiba cine sthie ce buba si sa ingreuneze procesul....

ceva asemanator am avut si eu....de la un comp ratat nu mai mergea deloc reteaua.si daca vroiam sa trag ceva de la cineva se mishca ca un kur compu'

#7
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
mai ... destul de delicat de diagnosticat "remote" ... Dar ce iti sugerez eu : cauta un analizor de protocol si studiaza ce se intimpla pe cartela de retea ... este posibil ca in retea sa aveti un calc cu interfata de retea chaty (zgomotoasa) sau o comexiune realizata defectuos, care sa genereze foarte multe coliziuni in retea sau generarea de pachete inutile ... (retransmisii fake). Este posibil ca un calc sa sa miste foarte prost daca exista aceasta situatie ... In plus ... sper ca nu aveti placi de retea ISA ...

#8
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
placi ISA nu are nimeni dar treaba cu un calculator explozie se prea poate . o sa incerc sa izolez doar un sgm si sa vad ce se intimpla

#9
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca asa : legi doua calc intre ele cu un coaxial, evident cu terminatoarele de rigoare, sa fie doar doua comp-uri pe acea bucata de cablu. Spune-mi cum functioneaza transferul ...

#10
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Problema e clar acolo la voi (in retea ma gandesc).
Am aceiasi configuratie cu placa de retea 3Com(dar nu cred ca asta sa faca diferenta).
Sapati, sapati...

#11
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
e de la xp .....am si eu aceeasi problema.
nu am gasit o rezolvare pt ea.
exceptand coaxial dar nu vreau asa ceva.

#12
Seby777

Seby777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.12.2001
Am aceiasi problema 3 compuri cu winXP, 1 cu win98, placi de 100Mb, switch, rupe sistemu in doua la copiere......... :confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :help:
nu am gasit rezolvare........de fapt nu am cautat.... :D

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ce protocoale de retea ai instalate?

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Se pare ca aceasta problema este "clasica" deja :(
Astia prin retea zburda cu Win9x, iar eu cu WinXP sunt chiar frustrat. Mai ales ca varianta home nu are nici o posibilitate de sharing avansat :@

Ideea este ca dau shared la filme pentru un amic (am 45 Gb) si sar toti.. oricum moare instant computerul...

Ce sa mai zic, ca ia 30 de secunde sa vada membrii workgrupului... daca nu se blocheaza !

#15
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
protocol este doar default, tcp adica
ipx nu instalez ca iar o treaba interesanta, pe urma merge browsingu' in retea explozie. sta cam 20 de sec sa intre la altul in calculator.
oricum ma bucur ca se intilneste problema asta si in alte cercuri, de fapt nu ma bucur ca e de kk dar macar a murit si gisca vecinului.
inca o chestie interesanta e ca atunci cind cineva sa zicem vede un film de la mine, inseamna o ocupare de circa 12-15% a retelei (10Mbiti/s) iar atunci merge absolut ok, dar cind sare de 70% incep problemele. totodata calculatorul merge prost pina incarca ce are de incarcat, sa zicem un joc, dupa care astept ca pe 486, dar dupa merge ok
inca nam incercat sa izolez 2 calculatoare dar o sa  o fac cit de curind si o sa imi mai dau cu presupusu

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poate e bine sa va uitati prin serviciile xpului si sa dezctivati tot ce nu trebuie de acolo (mai mult de 3 sferturi adica) si apoi sa incercati copierea din nou sau sa instalati si netbeui plus ipx pe langa tcpip (nu ma intrebati de ce, eu daca nu le pun pe TOATE pe win98 imi merge copierea cu 200k/s, cu toate puse merge la 4mb/s.)

:( imi zice si mie cineva de ce e mult laudat xpul? sa luam exemplu forumul asta, daca dam un search dupa xp dam de mii de probleme....asta cu reteau e caraghioasa :)
eu nu am retea pe xp (nu am avut curaj, am auzit numai probleme si ma omora seful daca dateam banii pe licente si ii mergea compul ca un ......... ) dar am facut greseala sa-l pun acasa ;) si cand dau clic dreapta pe desktop stau 10 sec pana apare meniul.........

#17
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Am si eu o retea cu 4 prieteni in bloc, 2 Win98 restu XP.
Aceeasi problema. Coliziuni nu sunt (ma prind dupa ledul de la switch care indica asta.)

Calculatoarele din workgroup mi le vede relativ repede. Daca vreau sa fac browse la altu pe calculator merge ~ ok. e un delay de vre-o 2 secunde dar atat.

In schimb daca vreau sa downloadez de la cineva , nu sare de 10M desi reteaua e pe 100, placi de 100, switch care are 3 randuri de leduri Link,100,FDX/COL imi indica ca sunt conectat, de fapt toate calculatoarele, la 100M fullduplex.

Plus ca m aceeasi problema , daca cineva ia ceva de la mine, adio calculator. Astia de la M$ux au aflat pana acum? Un patch ceva? De kko cu sistemele astea CLOSED SOURCE.

bye

#18
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
MASTER BROWSER ceva? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate