Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Linux in institutiile publice, in lipsa unei solutii la problema XP.

- - - - -
  • Please log in to reply
712 replies to this topic

#667
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,845
  • Înscris: 25.10.2004
sunt curios daca statul/guvernul, o sa-i "bage in seama":

Quote

Un nou sistem de operare pe calculator, creat de un grup de tineri romani, care propun testarea gratuita a acestuia in institutii publice...
...Sistemul de operare a fost numit Kogaion si are ca public tinta utilizatorii obisnuiti, sistemele de invatamant romanesti si administratia. Creatorii programului promit ca se vor stradui sa il faca adaptabil la un numar cat mai mare de aplicatii.
http://economie.hotn...tii-publice.htm

http://rogentos.ro

felicitari grupului

Edited by catalinn, 30 August 2015 - 01:21.


#668
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De distributii nu ducem lipsa.

#669
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu e sistem de operare, e distributie GNU/ Linux, Kogaion e bazat pe Gentoo iar cu Argent e putin mai complicat, developerii isi doresc o combinatie intre Gentoo si RHEL6 (iata ce spune @V3n3RiX, e membru si pe acest forum: http://forum.ubuntu....ic.php?id=23785)... Nu le-am testat, dar Gentoo nu mi se pare potrivit pentru utilizarea in institutiile publice, ar trebui sa gaseasca/ califice administratori de sistem care sa stie/ invete prea multe (emerge, flaguri, pachete mascate/ ascunse, configurari direct prin fisiere, si multe altele), Ubuntu, Mint, Mageia cred ca-s mai potrivite, trebuie muuuult mai putine cunostinte si nu-s rolling release, cu diversitatea hardware din sistem nu stii niciodata ce o sa crape si pe cate pc-uri. Dar e doar o parere personala, se pot gasi solutii sa se foloseasca si Gentoo pur daca se doreste!

#670
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postcatalinn, on 30 august 2015 - 00:54, said:

sunt curios daca statul/guvernul, o sa-i "bage in seama":


http://economie.hotn...tii-publice.htm

http://rogentos.ro

felicitari grupului
Felicitari? Nu exista suficiente distributii? Mai trebuiau si ei sa faca una? O risipa totala de timp, oricum statul roman nu e interesat de Linux pentru ca acolo nu se ia spaga.

Edited by Papillon_, 30 August 2015 - 08:23.


#671
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostPapillon_, on 30 august 2015 - 08:23, said:

O risipa totala de timp, oricum statul roman nu e interesat de Linux pentru ca acolo nu se ia spaga.

E timpul lor, fac ce vor.

Cat despre statul roman...ehe e jale mare....nu mai poate fura din linux......+ ca unii bugetari habar nu au sa foloseasca un XP.....dar un linux.

#672
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ba pot fura in continuare dar mai putin ca sa mai progreseze si ceva pe ici pe colo. Bani tot se vor da pe aplicatiile custom si aici se pot face jocuri dar nu de la platforma. In rest nu vad nici o problema cu utilizatorul, el trebuie sa stie de aplicatia lui si de butonul power off/on. Asta daca vrem ca softul sa fie util si nu componente de tot felul dar nelegate intre ele.

Edited by neagu_laurentiu, 30 August 2015 - 18:44.


#673
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Tot ce se poate. Mai inventeaza ei ceva.....scolarizare la progrmatori, programe cum ziceai si tu etc...

#674
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Un pas inainte: https://joinup.ec.eu....eu/node/145574

#675
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Declarativ doar. O astfel de implementare nu se face doar cu o distributie si aia tinuta de 3 oameni. Trebuie scris software pentru acele institutii.

#676
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
One Italian city has decided to move its 1,700s PCs from Microsoft Office to LibreOffice

#677
bsd

bsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.02.2005
Si la noi...Posted Image
http://economie.hotn...soft-office.htm

#678
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@bsd, din ce am observat pretul licentelor pentru Office 2013 a scazut cu 40-50%, deci ar fi o afacere buna sa se mearga pe aceasta varianta.

#679
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Problema e ca io, daca am firma de facut siteuri in wordpress, n-am nevoie de windows. Dar pt. interactiunea cu statul, am nevoie cel putin de o licenta office (rulata in wine) daca nu de windows. De ex. generarea declaratiei nu-mai-stiu-care pt. Finante se poate face online DACA ai windows si Acrobat Reader pt. ca solutia lor foloseste produsele Acrobat. Nu mi-ar fi fost asa ciuda pe acest lucru daca cu un an inainte n-as fi lucrat pe ceva asemanator la servici si limitarile impuse de solutia Acrobat nu le-am fi eliminat prin folosirea unei solutii 3rd party ce ofera online signing hostata de client. Si asta era pt. semnatul contractelor de credit, nu generarea unei declaratii.

#680
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Off-topic: @shiva, ai putea incerca master pdf editor.

#681
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postshiva, on 21 septembrie 2015 - 15:12, said:



Munich city planning to move back to Windows and Office from open-source software

The city’s human resources department (POR) is particularly critical of LiMux, saying that since 2006 when the POR started using LiMux and OpenOffice, later switching to LibreOffice, that “the efficiency and productivity of the POR-supported workplaces has decreased noticeably” – referencing crashes, display and printing errors.
“Even 10 years after the start of the LiMuX migration, the users and users of the POR are dissatisfied,” says the letter, claiming that, even after updates, LiMux and LibreOffice are “far behind the current technical possibilities of established standard solutions”.

https://mspoweruser....ource-software/

#682
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Legat de dorinta primarului orasului Munich de a migra inapoi la produsele MS - declaratia DocumentFoundation (fundatia din spatele LibreOffice care, btw, are HQ in Germania) - https://blog.documen...-and-ms-office/

#683
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Critics claim that the report which condemned Limux, the council’s own flavour of Linux, was written by Microsoft partner Accenture, and that Microsoft’s recent move of its headquarters to Munich was connected to the decision.
Councillor Anne Hübner, IT spokeswoman for the SPD parliamentary group, however notes that it was simply common sense.
“At the moment in many cases it just takes far too long and costs far too much for the city to implement software that’s available as standard on the market. This must change, so that the city remains competitive in an increasingly digital service society,” she said.
In a bid to keep their options open in the future however, the council was also proposing to favour client software which was operating system independent, by either being web or virtualization-based, a requirement which Microsoft has itself been supporting for some years now.
The proposal, which is up for a vote next week Wednesday, is expected to pass as it is backed by the two leading parties in the council.


#684
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Mai degrabă sa facă niște învârteli cu licențe Windows, a văzut la romani  ca se poate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate