Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Linux in institutiile publice, in lipsa unei solutii la problema XP.

- - - - -
  • Please log in to reply
712 replies to this topic

#631
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postfreekidro, on 18 septembrie 2014 - 22:34, said:

De ce te compari pe tine cu angajați de peste 50 de ani care vor fi obligați să învețe un alt OS?
O spui ca "obligati sa invete un alt OS", de parca pe actualul ar fi trebuit sa-l invete. Nu e mare tehnologie pentru Tanti Gheorghita sa "invete" sa dea cu clicu'. E chiar la fel. Are nevoie sa stie cum sa dea un singur clic, si anume fix pe aplicatia pentru munca si atat (care de obicei e doar una).

Tu la 50 de ani crezi ca vei fi un dobitoc incapabil de a asimila astfel de banalitati? Eu cred ca nu! Vezi ce impresie buna am eu despre tine, in comparatie cu tine despre tine?!

View Postfreekidro, on 18 septembrie 2014 - 22:34, said:

Mandriva se numea Mandrake inainte, vai, vai, ne laudam cu Linux-ul dar habar nu avem de distributii
Ce show, ce te umfli in pene Posted Image Slow down big boy. Am postat in graba, normal ca m-am gandit la Mandrake cand am scris Mandriva Posted Image Pedantule!

View Postneagu_laurentiu, on 19 septembrie 2014 - 05:57, said:

Liceul nu-i scoala de meserii pana la urma, nici Windows nu se studiaza aici. Dar in facultate sunt cursuri iar aici eu zic ca e ok treaba.
Nu e scoala de meserii, dar windows e "studiat implicit" prin folosirea lui fara a pune sub semnul intrebarii "status quo" - altfel spus, Statul nu respecta/doreste competitivitatea.

Cand i-am povestit lui taica-meu de Linux si cum e cu avantajele (securitate - fara antivirusi, stabilitate), si el s-a mirat ca n-a auzit de el: dar de ce nu vorbeste lumea despre el? inseamna ca face treaba bine.
Cu windows, e mare show public, si de show aude lumea: miliarde colo pentru licente OS, alte cateva miliarde pentru antivirus, alte cateva miliarde pentru mentenanta. Normal ca aude lumea!
Linux? Nu se vede, pentru ca face ceea ce trebuie fara sa se bage in seama: abstractizeaza hardware-ul.

#632
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Lasati-o mai moale! Ce naiba? Este prea dimineata pentru asta... Pastrati din energie pentru restul zilei :)

#633
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postshiva, on 19 septembrie 2014 - 06:27, said:

Nu mai vorbesc cate donatii a facut MS facultatii ca sa se asigure ca de pe bancile facultatii ies cat mai multi programatori axati pe Windows.
E adevarat dar asta nu ar avea influenta prea mare cat timp persoanele vizate pot intelege si separa una de alta. In plus, firma daca ar primi un semnal clar de la furnizor ar face pe dracu-n patru si programatorii la fel (care sunt, nu cei ce cocheteaza cu asa ceva). Insa cat timp hotarare din partea furnizorului nu e atunci nici firma n-are de ce sa faca schimbari de strategie.

Edited by neagu_laurentiu, 19 September 2014 - 06:58.


#634
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Chiar daca e e off topic, cum sa renunti la Micro$oft ?
Mai ales cand e vorba de BANI

#635
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Posttflorin40, on 26 septembrie 2014 - 20:16, said:

Chiar daca e e off topic, cum sa renunti la Micro$oft ?
Mai ales cand e vorba de BANI

Păi nu e off topic deloc, este un motiv important al folosirii windows în instituțiile respective!

#636
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,129
  • Înscris: 03.12.2005
daca se trece la linux in institutiile publice se scapa de costul licentelor, dar de costul mentenantei/suport tot nu scapi.

in plus, o sa te coste portarea programelor in linux (programe specializate btw, care nu cred ca le poti folosi in wine :D )


dar asa cum spunea cineva mai sus, nu e mare filozofeala ca tanti Mita de la ghiseu sa apese o pictograma pe desktop sa o duca in acelasi program pe care il folosea si pe windows.
daca nu poate inseamna ca oricum ocupa postul degeaba. afara si alta la rand.

#637
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttakillya, on 05 octombrie 2014 - 08:07, said:

de costul mentenantei/suport tot nu scapi
Nu scapi, pe acesta il platesti oricum indiferent de platforma. Dar scutesti costul acelei platforme si dupa cum vezi e o economie substantiala ce poate fi folosita in alte activitati.

View Posttakillya, on 05 octombrie 2014 - 08:07, said:

in plus, o sa te coste portarea programelor in linux
Tot se plateste mentenanta la firmele cu aplicatiile custom si nu ieftina. Nu e nimic in plus, doar sa le pui in caietul de sarcini schimbarea platformei (da' cum sa faci asta ca nu mai poti scoate o spaga). Iar la cati bani au luat si vor mai lua (pe buna dreptate) fii sigur ca nu renunta dezvoltatorul sa contractul gras chiar daca mai are si el niste costuri.

View Posttakillya, on 05 octombrie 2014 - 08:07, said:

daca nu poate inseamna ca oricum ocupa postul degeaba. afara si alta la rand.
Nu prea vezi la stat o competitie bazata pe criterii de performanta.

Edited by neagu_laurentiu, 05 October 2014 - 08:30.


#638
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
keep calm and put linux in institutiile publice

#639
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Nu cred ca e probplema cu invatatul de persoanele in varsta , am o cunostinta care a trecut de la xp la linux(lubuntu)si sa adaptat rapid,problema cu trecerea la linux este ca nu mai pot politicienii  si angajatii microsoft romania sa fure banu public

#640
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostAlexxTM, on 23 octombrie 2014 - 14:20, said:

problema cu trecerea la linux este ca nu mai pot politicienii  si angajatii microsoft romania sa fure banu public
Nu reprezentatii MS sunt problema ci politicienii, ei au permis faptele. Nu e prost cine cere, doar cel ce plateste.

Edited by nlg, 23 October 2014 - 14:49.


#641
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Din pacate nici la utilizatorul obisnuit nu a prins desi era o oprtunitate destul de mare faptul ca s-a terminat suportul pentru XP in aprilie.

#642
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012
Sa schimbi ceva de azi pe maine nu-i o solutie.

#643
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
https://fsfe.org/new...-201411.en.html

#644
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pentru o discutie despre practicile microsoft, puteti urmari si prima parte a emisiunii lui radu moraru de aseara (12.11.2014).

#645
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

View Posttakillya, on 05 octombrie 2014 - 08:07, said:

[...]in plus, o sa te coste portarea programelor in linux (programe specializate btw, care nu cred ca le poti folosi in wine Posted Image )[...]
Eh, programe specializate... Sunt niste aplicatii clasice GUI - DB - print. Tocmai d-aia ar trebui sa fie obligatoriu ca softurile urmatoare in institutiile publice sa fie scris in limbaje de programare cross-platform si sa mearga pe win + linux (nativ). Cum s-ar zice, orice sut in cur e un pas inainte.
Doar ca la modul in care se fac licitatiile, teama mi-e ca l-ar face in fortran/c++ ca sa fie dezvoltarea si mentenanta cat mai scumpa

#646
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
C++ e un limbaj destul de cross-platform.

Nu e greu sa compilezi executabile sau pachete (in cazul distributiilor linux) cross-platform pentru diferite sisteme de operare, vointa sa fie.

Dar nu e, pentru ca scade numarul de oportunitati de furt.

#647
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
C++ o fi, dar API-urile nu. În plus, nu toate aplicațiile se scriu în C++.

#648
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postneur0, on 14 noiembrie 2014 - 15:32, said:

C++ o fi, dar API-urile nu.
API-ul nici nu trebuie sa fie asa insa sunt destule biblioteci/framework-uri cross-platform care abstractizeaza fiecare API specific, rezultand portabilitatea de care s-a vorbit.

View Postneur0, on 14 noiembrie 2014 - 15:32, said:

În plus, nu toate aplicațiile se scriu în C++.
Ideea e sa fie scrise cu tehnologii cross-platform.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate