Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

să vă iau megapixelii în pix:camere mai proaste?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
În ultima vreme am observat un trend tâmpit: camere tot mai proaste cu mulți megapixeli. Problema nu ar fi că rezoluția nu mai ajută, dar unele camere au ajuns deja mai proaste: culori mai slabe, dinamică mai proastă sau sensibilitate mai mică. Chiar s-a prostit lumea?

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,416
  • Înscris: 13.01.2011
La ce aparat ?

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cred ca la destul de multe. Asta am observat si eu. Dar e de inteles, e foame de bani.

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Posted Image costuri de vânzare tot mai marișoare, costuri de producție tot mai mici, ceva nu se pupa aici,
mai exact Posted Image fiabilitatea / calitatea
în bună măsură marketingul actual promovează un gen de propagandă care este bazat un tip de mesaje template
mesaje postmoderniste hiper-proconsumeriste/ giga-hipsteriste care frizează sf-ul de foarte multe ori Posted Image

 benis, on 28 februarie 2014 - 00:10, said:

În ultima vreme am observat un trend tâmpit: camere tot mai proaste cu mulţi megapixeli. Problema nu ar fi că rezoluţia nu mai ajută, dar unele camere au ajuns deja mai proaste: culori mai slabe, dinamică mai proastă sau sensibilitate mai mică. Chiar s-a prostit lumea?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/feuGs4ynwgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
homo homini lupus http://en.wikipedia....mo_homini_lupus

Edited by Teophileos, 28 February 2014 - 00:33.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Lumea nu stie ce-i ala ISO,nivele de expunere,durata expunerii etc etc,pentru ei cat mai multi mega.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004
Egzact si moda asta nasoala isi face simtita prezenta si in lumea aparatele foto, mai ales la cele cu senzori mici, fapt ce se traduce prin pixeli si mai mici, mai insensibili la lumina, fapt ce reduce calitatea finala a pozelor.

HTC One este un bun exemplu, ce inseamna pixeli mari pe un senzor mic, sensibilitate mai buna pe timp de noapte, un alt exemplu interesant este Lumia 1020, care in ciuda rezolutiei de neam prost vine cu un senzor mare, fata de alte mobile, dar procesarea software il scoate basma curata, altfel, raportat pixel per pixel, nu ar avea cele mai frumoase imagini.

Alta moda tampita este rezolutia 2K sau 4K pe un ecran de 5", la ce bun, si 1080" este prea mult, de ce sa incarcam procesoarele cu milioane de pixeli care fac acelasi lucru ca, cateva sute de mii?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,096
  • Înscris: 24.02.2006
camerele bune sunt in continuare scumpe, in ciuda avalansei de specificatii cat mai stralucitoare din ultima vreme.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Camerele bune sunt in continuare scumpe fiindca acel "bun" e in mica parte influentat de rezolutie.Poti face o comparatie in lumea mobila intre unul din cele mai reusite telefoane foto,anticul sony ericsson k750i,compara pozele pe care le face telefonul asta cu ai sai 2 Megapixeli cu orice smartphone pana in 2010,vezi care castiga,iar daca castiga ala din urma,cu cat?

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Yep, eu am aut K800i și era foarte ok, astăzi deabia găsești ceva mai bun. Cel mai mult sunt dezamăgit de Samsung, de la Note2/S3 tot în jos se duce. În condiții ideale e mai ok, dar în condiții normale, a crescut zgomotul și a scăzut dinamica. Parcă-s tâmpiți.

Edited by benis, 28 February 2014 - 07:49.


#10
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Fuji FinePix S6500 fd, doar 6.3 megapixeli, suficienti si foarte ok. Chestia cu megapixelii fara numar a ajuns o mare tampenie, mai ales pe senzorii de mici dimensiuni.

#11
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
megapixelii vand. cu cat mai multi, cu atat mai bine. (marketing)
eu am ales special un panasonic cu doar 10mp. si ce poze frumoase scoate :D

#12
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
asa e omu. majoritatea vor doar megapixeli.daca are 20 megapixeli e bun. nu conteaza ca e senzor 1/2.3, nu te lasa sa lucrezi manual cu el...sa selectezi tu timp de expunere, diagragma, focalizarea, toate alea. fotografia in modul manual e arta. aparatele din ziua de azi practic isniste petarde cu multi megapixeli. dar da bine la imagine cand il scoti din husa si scrie mare 20 MP

Edited by D3an, 28 February 2014 - 08:53.


#13
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 xeleron, on 28 februarie 2014 - 01:04, said:

Camerele bune sunt in continuare scumpe fiindca acel "bun" e in mica parte influentat de rezolutie.Poti face o comparatie in lumea mobila intre unul din cele mai reusite telefoane foto,anticul sony ericsson k750i,compara pozele pe care le face telefonul asta cu ai sai 2 Megapixeli cu orice smartphone pana in 2010,vezi care castiga,iar daca castiga ala din urma,cu cat?
Eu caut un K750i. Sper să găsesc.
Am încercat să fac o poză de aproape cu iPhone 4S, HTC One . Sunt praf , praf .

#14
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Eu sunt chiar mulțumit de camera de pe Lumia 720. Face poze mai bune decât compacta mea Olimpus de 5 ani vechime. Bănuiesc totusi ca într-o oarecare măsură Nokia e o excepție de la trendul ăsta descrescător la capitolul camere.

#15
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
si acum imi aduc aminte cat de indragostit am fost de nokia n82.
poza facuta cu el:

Attached Files



#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Initiatorul vorbeste de camerele de mobil, iar voi de aparatele foto, sau mi se pare?

Edited by don_dannielo, 28 February 2014 - 09:17.


#17
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 xeleron, on 28 februarie 2014 - 01:04, said:

Camerele bune sunt in continuare scumpe fiindca acel "bun" e in mica parte influentat de rezolutie.Poti face o comparatie in lumea mobila intre unul din cele mai reusite telefoane foto,anticul sony ericsson k750i,compara pozele pe care le face telefonul asta cu ai sai 2 Megapixeli cu orice smartphone pana in 2010,vezi care castiga,iar daca castiga ala din urma,cu cat?
Am avut K750i de la Orange: 6 zile bateria, poze superbe, primul meu telefon cu protectie la camera.

 _Smiley_, on 28 februarie 2014 - 00:59, said:

camerele bune sunt in continuare scumpe, in ciuda avalansei de specificatii cat mai stralucitoare din ultima vreme.
Multe si proaste!
La mine in oras au facut yellow store in Mall - Zic la trecut! A rezistat maxim 3 luni.

 rasistu, on 28 februarie 2014 - 09:07, said:

si acum imi aduc aminte cat de indragostit am fost de nokia n82.
poza facuta cu el:
Am avut N82 - Telefon de nota 10.

Acuma folosesc un Nokia N97 care face poze clare, filmeaza decent, mult mai bine ca alte modele care "cica" filmau HD ready: Practic puneam un video pe calculator si intre un fir Alb - Gri... nu se intelegea diferenta: Ajungeam sa ma iau dupa modul in care a fost indoit firul.

Edited by Mos-Nicolae, 28 February 2014 - 09:22.


#18
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu am fost foarte multumit de camera unui N95 (la vrenea lui) si sunt foarte multumit si de actualul Lumia 920 care face poze muuult mai bune decat niste sapuniere sony cyber-shot dsc-p73 si canon powershot a800 de le am prin casa si comparabile cu un sony cybershot dsc-p150 pe care il au ai mei acasa.

Edited by sorin83, 28 February 2014 - 09:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate