Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Inlocuire jack 3,5 mm casti audio

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Salutare.

Am o pereche de casti razer moray in-ear care nu mai functioneaza din cauza jack-ului.
Intr-o zi m-am trezit cu casca stanga oprita iar daca miscam de jack in ipod, functiona din nou.
Am repetat scenariul pana cand nu a mai functionat sub nici o forma, asadar m-am hotarat sa inlocuiesc jack-ul original numai ca am o problema: nu stiu cum sa leg firele.
Atasez si o fotografie poate stie cineva sa ma indrume.
Firele dupa cum se vede in imagine nu par a avea izolatie.

Attached Files



#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,106
  • Înscris: 28.10.2006
Firele respective au izolatie de EMAIL.
Se elimina respectivul email(a nu se confunda cu e-mail!) cu apasarea respectivelor fire cu un letcon/pistol de lipit peste o aspirina!
Atentie la nas, ca fumul degajat este toxic si innecacios!
Tresa(cele cu negru sau necolorate  se leaga la cel mai lung conector=masa.
Cate unul din celelalte, rosu= left, alb sau alta culoare= right, pe celelalte contacte disponibile, asa cum sa aratat vis-a-vis de MASA!

#3
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Atentie mare, plasticul alb al jackului se topește foarte repede. Cînd lipești, nu trebuie să ții mult letconul în contact cu lamelele.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,558
  • Înscris: 10.08.2005
2 fire la masa /
cate unul pe fiecare canal

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postdobrotescunicol, on 26 februarie 2014 - 21:49, said:

Atentie mare...
...înainte de a lipi firele, introdu-le prin tubul de plastic din care ai deșurubat jack-ul. :)

#6
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
poti scapa de izolatia de email (lac!) mai simplu cu ajutorul unei brichete. dai cu flacara pe firul respectiv in zona care o vrei curatata -atentie focul e posibil sa se intinda pe fir! apoi cureti usor pt a nu taia firele cu un cutias zgura rezultata, torsadezi firele,solutie de colofoniu(sacaz), cositorire si apoi cu un aparat de masura vezi daca exista continuitate. contactele  jack-ului trebuie sa fie si ele curatate ,decapate inainte de a lipi firele . cu un cutitas,surubelnita ,etc ,,,cureti locurile unde vei face cele 3 lipituri si apoi :solutie de colofoniu,fludor.nu incalzi pt perioade mari contactele jack-ului deoarece risti sa-l deteriorezi .nu uita: prima data introdu pe fir in pozitia corecta capacul jack-ului cum bine a remarcat un coleg ceva mai sus . dupa ce reusesti sa cositoresti firele e bine sa pui ceva izolator intre cele 3 contacte :hartie sau folie de plastic, etc. de regula aceste jack-uri vin din fabrica cu unul,doua inele de plastic pt izolare.la urma strangi cu capetele (gheara!) lamelei mai inalte cele 2 cabluri negre de plastic  pt fixare mecanica.ai nevoie de rabdare si indemanare. succes.
ps cred ca cele 2 fire rosii sunt masa si trebuie sa le unesti.

#7
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Multumesc de sfaturi, am sa incerc.

Initial am bagat mufa in telefon, am legat firul rosu + rosu cu verde si le-am pus pe conectorul lung iar firul verde simplu respectiv cel de culoare a cuprului pe ceilalti doi conectori liberi (am zis sa fac o proba sa vedem ce iese).
Ideea este ca in momentul in care am dat play nu s-a auzit nimic.

Probabil trebuie sa scap de izolatia despre care mi-ai povestit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate