Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#577
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@deckard
nu m-ai inteles; daca tot te chinui sa-ti aduci un crt mare macar sa fie cit mai avansat . Daca vei dori sa pui linga playerul LD un video svhs sau un player LD/dvd (care are progresive scan) si televizorul nu are intrare s-video nu vei obtine o imbunatatire pe imagine fata de vhs simplu . Priza peritel care mai tirziu a devenit mufa euroscart nu prea te ajuta chiar daca sint o gramada de adaptoare. Chiar daca are dvbt la ce te ajuta in conditiile in care standardul in Romania e dvbt2? Nu vei vedea alea 6-7 canale transmise dvbt2. Tuner digital de cablu nu au pus pentru ca au gindit-o ca utilizatorii de cablu sa foloseasca boxuri de cablu cu acces conditionat. Sa cumperi tv crt din state nu merita , pe digital ca e vorba de satelit, cablu sau terestru ei nu au mers pe standardul dvb , televizoarele lor nu au scart si pe toate intrarile analogice trebuie sa-i dai semnal ntsc .

#578
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
De scart știam ca nu au dar de dragul la un hdmi as fi trecut peste, m-am gândit ca exista șansa sa fie probleme și la partea de tuner dar sincer mia fost lene sa ma documentez :D in schimb de ntsc nici nu m-am gândit si o data cu el sa dus și pofta cumva. Pe actualul trini stau bine cu intrările inclusiv s-video.
Laserdisc nu vrea neaparat pentru calitate mai buna decât se vhs, formatul și mastodontul de disc ma fascinează cumva :D, nu colecționez filme sau videoclipuri decât in cazuri rare. Nu sunt fan deloc la versiunile moderne DVD, BD și toate efectele bling bling. Prefer sa am filmul original lansat pe un format corespunzător vremii neatins de prea multă procesare modernă, ba chiar îmi place electul unui disc cu imagine soft, in special la video clipuri crează ceva special cu imagine low si sunet crisp.
Am ales ld peste vhs, din confort și faptul ca locuind in Anglia momentan am șanse sa îmi fac o colectiende ld frumosa pe care este mult mai ușor sa o trimit in țara.

Attached Files



#579
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ai amplif ca al meu. :)

#580
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
@ion_de_la_raion

Cumva știam cred ca am mai discutat pe tema asta, am avut linia completa fără deck :D ba chiar am abut și stb db930qs care se auzea mult frumos decât TA 930, dacă iti mai aduci aminte ma văităm ca nu imi place fata blank, si lipsa de bass. Împerecheata cu niște tecnics sb-t10 liniar speaker suna ok, când exagerez mai simt lacul de pe bobine cum se încinde. De Sony și techincs nu îmi pare rău de se transforma in carbon, de asta eu si rămas aici cal de câmp :). Ce am de suflet este de mult in țara :D

Scuze djl & admin știu ca am deviat de la subiect din nou...

Attached Files



#581
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@deckard
"nu colectionezi filme sau videoclipuri decit in cazuri rare"  dar intentionezi sa iti faci o colectie frumoasa de LD avind sansa sa locuiesti intr-o tara in care a existat o piata pentru acest format- nu prea reusesc sa te inteleg . Ai luat un aparat si vrei sa ramii la 5-6 discuri ?Sau mai vrei sa adaugi citeva la cele pe care le ai deja dar numai daca e vreo raritate discul?
Nu sint eu in masura sa-ti spun ce sa faci si cum sa faci dar daca gasesti ceva care iti place la un pret decent , cumpara-l fara retinere pentru ca e foarte posibil sa nu te mai intilnesti cu el niciodata sau il gasesti la un pret de nu te atingi. E recomandarea mea sincera si te rog sa o iei ca o simpla recomandare . De vreo 2 ani de cind a inceput sa se rareasca oferta la LD preturile au crescut , gasesti in mare cam aceleasi titluri .Daca urmaresti pe ebay, laserdiscurile cu filme sau concerte mai rare nu apuca sa fie repostate si pretul final de vinzare nu e chiar mic. Daca luam in calcul ca pina sa apara dvd-ul tot ce s-a scos pe caseta video s-a scos si pe LD , ba chiar mai multe pe LD decit pe caseta ca pina prin 86 caseta video era mai scumpa decit LD ( costul de fabricatie ), vin, pentru cei mai curiosi intrebarile -unde au disparut multe dintre LD-uri? de ce sint asa putine titluri la vinzare si cam aceleasi?

#582
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Si inca o achizitie

Attached Files



#583
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
:)

Attached Files



#584
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Ce strângeţi voi...
A reuşit să pună mâna cineva pe vreun disc demo de la începutul anilor '80. Disc demo care prezintă (şi) sistemul, nu din alea doar cu mo(n)stre de filme, videoclipuri şi mai ştiu eu ce. Adică ceva de genul de mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uW5bG-kXNoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nXcI1QoDPtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#585
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Aveam eu in plan luna trecuta mai multe discuri dar la sfarsitul lui mai am avut o problema medicala si mi-a mancat bugetul.
Eventual de luna viitoare reincep vanatoarea.

#586
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sper să pun mâna pe un demo. Că dacă ai tehnologia, e aiurea să nu ai şi unul demo...

#587
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
sunt pe bay :) sper sa mai fie pana luna viitoare

#588
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Am scăpat ca vaca in lucerna. Am nimerit și primul meu laser root, se poate vedea in poze. Surprinzător calitatea discului nu este afaecrata.

Attached Files



#589
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am unul plin de pete, se văd "pureci" pe ecran, dar în rest e o.k. Cred că e "PDO", care erau cunoscute ca fiind proaste.
Dar ăla cu "Top Cat" ce episoade are şi de când e?
"Tom şi Jerry" în ce limbi mai sunt în afară de Engleză?   Posted Image
Mişto ăla cu muzică - cel LaserJuke. La calitate audio nu e super, dar la video e o.k. Plus că-s rare şi teoretic trebuiau date la distrus. Eu am unul, dar cu alte titluri.
Mişto sunt şi televizorul şi monitorul. Păcat că nu ai rulat discul la televizorul C.R.T.
Dar ce casetofon deck ai?   :rolleyes:

Edited by djl, 02 August 2019 - 11:06.


#590
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Faina colectia. Banuiesc ca esti in uk
Ai putea sa faci rost de o telecomanda pentru pioneer cld-d925?

#591
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Discurile cu Tom și Jerry sunt in elgleza și japoneza. Telecomenzi sunt pe eBay la vânzare, nu lori sa îți comanzi ?
Eu când am fost sa colectez playerul meu am intrbat vânzătorul dacă are telecomanda. A zis ca nu știe pe unde e, dar dacă o găsește o expediază și mia cerut adresa. La vreo doua luni am venit de la munca și am găsit pachetul in posta, surpriza telecomanda. Frunos din partea lui.

Attached Files


Edited by deckard22, 03 August 2019 - 18:33.


#592
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Dar ăla de pe calorifer ce aparat e?
Mişto monitorul.
Eu sunt curios dacă voi reuşi să găsesc telecomandă pentru un "Panasonic" LX-101.
De discuri demo ai dat? Demo care să prezinte tehnologia, nu cu selecţii din filme şi alte chestii.

#593
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Inca nu am, dar o sa apăra și ele. Tu ai discuri cu CC ? Ai reușit sa vezi CC pe ceva? Eu am realizat ca monitorul meu PVM e capabil sa decodeze CC 😏😏😏😎😎😎 trebuie doar activat din meniul monitorului. Tre sa aduc mastodontul in țara cumva. Pe calorifer e un GF-555 care așteaptă curelurse și idele tires. Nu îți scapă nimic

Attached Files


Edited by deckard22, 03 August 2019 - 20:57.


#594
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândeam că s-ar putea să fie vreun radiocasetofon "Sharp". Ce aş vrea şi eu un 555 şi 777 (ca f.d. "555" era o marcă Chinezească de lanterne şi baterii şi de bateriile "777" ştim cu toţii ce sunt  :lol:  )
Dar ce-i aia CC?   :huh:
Sper să repar un televizor din Sept. 1988. A mers până anul trecut sau acum 2 ani. Cred că s-a dus ceva pe la sursă. Mă pot simţi 100% ca în anii '80-'90.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate