Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#541
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
10 euro... :) Eu am gasit doar de la 20 in sus. Plus vreo 15-20 transportul.

#542
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
sint  persoane care vor sa le vinda si au preturi decente ;  sint si samsari sau vinzatori descurcareti care cumpara tot ce apare la pret mic  sau se baga sa liciteze pentru ca stiu ce discuri  se cauta sau  sint mai rare si dupa le posteaza la pretul lor si uite asa fac bani usor . Trebuie sa urmaresti ce se posteaza pe ebay si vei gasi titluri interesante la preturi decente.

#543
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Ce înseamnă să nu mai urmăreşti subiectul... trebuia să mă mai fi uitat între timp.
Despre "Sony" am auzit că nu prea erau fiabile. Nici "Philips" nu erau strălucite.
La 700 Lei nu cred că merită. Dacă era un "Pioneer" CLD-D925 da. Modelul ăsta e tare... multisistem (şi faţă de alte multisisteme de aceiaşi generaţie are sunet analogic şi pe P.A.L.), are unele funcţii de C.A.V. şi pentru discurile C.L.V. Cred că colegul mrfe are unul din ăsta. Iar la "Pioneer" găseşti uşor telecomandă.
http://laserdiscarch...25/cld-d925.htm
laserdischarhive.co.uk nu e chiar 100% corect. De exemplu spune că "Telefunken" VDP-500 (care-i un "Pioneer" pe dinăuntru) nu are telecomandă, dar are... norocul meu că i-am observat senzorul.
Mie mi-a mai adus cineva discuri din U.K., dar acea persoană acum nu mai ia bagaj de cală, deci va fi mai greu. Poate voi mai lua din Germania. Nu de alta, dar dacă discul e 1-2 Euro sau Lire şi poşta de cel puţin 4 ori mai mult, e aiurea...

View Postmrfe, on 28 ianuarie 2019 - 14:14, said:

inca o mini achizitie

Posted Image

Posted Image


Ăsta e un C.D.V. de mărimea unui C.D. (12 c.m. diametru?)      Posted Image


Off-topic: suntem la pagina 31. Până în primăvara lui 1980 31 era linie de autobuze în Bucureşti (în 1980 a devenit 131). 131 trece pe la Televiziune     Posted Image

Edited by djl, 02 April 2019 - 02:41.


#544
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Da este un CD hibrid. Are track-uri audio si un track video in format LaserDisc. In poza se vede partea de CD pe interior iar pe exterior este partea de LD.
Ce mi se pare interesant, este ca in player daca pun un CD audio selectez CD si aparatul reda inregistrarea. Daca pun CDV trebuie sa selectez LD altfel nu merge. Am pus CDV-ul in pc si il recunoaste ca CD audio..

Attached Files



#545
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Fiind asa mic, cate minute avea pe LD ?

#546
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Astea cred că aveau 5 sau 12 minute de video pe o faţă. Erau un fel de discuri single. Probabil folosite pentru promovarea unor videoclipuri sau selecţii pentru cei care doreau un disc mai ieftin. Au dorit să pună videoclipuri M.Tv. ca să le promoveze în rândul tinerilor, numai că erau destul de scumpe pentru tineri (nu neapărat discurile. dar aparatele dedicate pentru aşa ceva), aşa că a picat ideea. Păcat că nu au făcut şi unităţi optice pentru computer cu aşa ceva. Oare dacă ar fi existat unităţi de înregistrat asemenea discuri, ar fi intrat mai multă informaţie I.T. decât pe un C.D.?

#547
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Stocarea pe LD se face in mod analogic, deci nu ai cum sa pui "date" pe el. dar citeam undeva ca daca s-ar face un echivalent ar fi ceva de capacitatea unui DVD
Singurele date de pe unele LD erau ceva subtitrari si la LD-urile de karaoke.
Au fost ceva LD blank care puteau fi inscriptionate dar tot analogic. Am vazut ceva recorder de vandare la un moment dat dar era la pret de 1000-1500 USD, la care se mai adauga si norocul de a gasi blank-urile

#548
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
This just happened.40ÂŁ playerul, 5ÂŁ discul plus drum de trei ore dus întors.

Attached Files



#549
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postdeckard22, on 18 mai 2019 - 15:57, said:

This just happened.40ÂŁ playerul, 5ÂŁ discul plus drum de trei ore dus întors.
Esti in Anglia?
Cat ai dat pe ele?

#550
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Da in Anglia. Playerul a costat 40£. Funcționează dar are ceva picture noise și “ spalaceala “ in culori. Care se diminuează pe măsura ce îl folosești mai mult. Probabil conzi uscați prin etajele video. Discurile au fost 5 lire bucata

#551
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postdeckard22, on 20 mai 2019 - 15:08, said:

Da in Anglia. Playerul a costat 40£. Funcționează dar are ceva picture noise și “ spalaceala “ in culori. Care se diminuează pe măsura ce îl folosești mai mult. Probabil conzi uscați prin etajele video. Discurile au fost 5 lire bucata
Buna achizitie.
Odata imi planific un zbor cu wizz in UK si bagaj de 30 kg la intoarcere. Ii mai ieftin ca posta :)

#552
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@deckard
sa te bucuri de el si sa vezi cit mai multe filme ; datorita faptului ca sint mari si grele ,cei mai multi prefera sa le vinda cu ridicare personal decit sa le trimita cu curierul. Cu curierul sint mari sanse sa ajunga farimate.

#553
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Cele mai bune chesti le-am prind doar cu ridicare de la vânzător.

Attached Files



#554
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
fain. eu vreau sa "trag" pe pc anumite LD -uri dar mi un pic lene :)

#555
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
am facut prima incercare si am tras partea 5 de pe discul 3 de la Abys (https://www.lddb.com...Special-Edition)
nu este ceva calitate super dar mai multa vina are placa de captura (o clona easycap). 59:44 min au iesit la 3.68 GB
din ce am vazut doar NTSC trage audio video. la PAL am doar sunet cu toate ca producatorul sustine ca stie si PAL
Poate achizitionez o placa de captura mai buna pe viitor..

Attached Files

  • Attached File  2.png   670.01K   6 downloads
  • Attached File  1.png   1.31MB   6 downloads
  • Attached File  3.png   1.14MB   5 downloads


#556
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
mrfe , tu parcă aveai "Pioneer"-ul mulsistem?   :huh:
Dacă placa video e compozită, nu ar trebuie să fie bistandard?
Eu pusesem ceva pe youtube, dar mi-au şters contul (din motive numai de ei ştiute). Aşa că probabil pe viitor am să pun pe vimeo, că cine ştie ce nebunie îi mai apucă pe cei de la yt.

#557
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postdjl, on 28 mai 2019 - 22:01, said:

mrfe , tu parcă aveai "Pioneer"-ul mulsistem?   Posted Image
Dacă placa video e compozită, nu ar trebuie să fie bistandard?
Eu pusesem ceva pe youtube, dar mi-au şters contul (din motive numai de ei ştiute). Aşa că probabil pe viitor am să pun pe vimeo, că cine ştie ce nebunie îi mai apucă pe cei de la yt.
ba da. playerul stie si NTSC si PAL. problema cred ca este placa de captura pentru ca playerul trece automat de pe un mod pe altul in functie de disc.
am incercat ceva drivere dar degeaba. cred ca este proasta placa.

#558
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Nu se pierde farmecul la format digitalizam și îl vizionam pe Pc sau ars pe discuri moderne ? Zic și eu așa sa ma aflu in treaba.

Edited by deckard22, 31 May 2019 - 13:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate