Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Liber arbitru, da ori ba

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32756 replies to this topic

Poll: Liber Arbitru? (173 member(s) have cast votes)

Ce ziceti, exista ori ba Liber Arbitru?

  1. Da, Liber Arbitru exista (119 votes [68.79%] - View)

    Percentage of vote: 68.79%

  2. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist 100% (32 votes [18.50%] - View)

    Percentage of vote: 18.50%

  3. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist ... in alt fel. Acest raspuns va fi explicat. (22 votes [12.72%] - View)

    Percentage of vote: 12.72%

Vote Guests cannot vote

#19
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 10:51, said:

Deci tu folosesti sufletul pe post de pre-vointa. La tine vointa e un intermediar intre extremitatile tale si suflet, adevarata vointa fiind sufletul. Gresesc?
Sufletul e sediul vointei si vointa nu e singura, mai exista ratiunea si sentimentele sufletesti si altele
Toate astea lucreaza impreuna in cadrul sufletului, lucreaza separat dar se pot influenta una pe cealalta.
De exemplu dragostea fata de Hristos determina vointa sa se supuna doar perceptelor crestine si restul sa le respinga. Asta indiferent daca 2+2 =4 sau 2+4=5 nu are treaba cu creierul sau materia
Aceste atribute ale sufletului practic comunica una cu cealalta si actioneaza unitar (adica intr-un suflet)

Edited by altul2, 25 February 2014 - 11:04.


#20
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postaltul2, on 25 februarie 2014 - 11:03, said:

Sufletul e sediul vointei si vointa nu e singura, mai exista ratiunea si sentimentele sufletesti si altele
Toate astea lucreaza impreuna in cadrul sufletului, lucreaza separat dar se pot influenta una pe cealalta.
De exemplu dragostea fata de Hristos determina vointa sa se supuna doar perceptelor crestine si restul sa le respinga. Asta indiferent daca 2+2 =4 sau 2+4=5 nu are treaba cu creierul sau materia
Aceste atribute ale sufletului practic comunica una cu cealalta si actioneaza unitar (adica intr-un suflet)
Bun. Si sufletul, ratiunea si sentimentele sufletesti sunt rezultatul cui? Cine le determina?

#21
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
E o combinaţie între instincte şi educaţie/experienţă.

#22
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmihaicozac, on 25 februarie 2014 - 11:09, said:

E o combinaţie între instincte şi educaţie/experienţă.
Instinctele, educatia, experienta sunt toate determinate de exteriorul lor.

#23
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostBilly, on 25 februarie 2014 - 07:11, said:

Acest topic are rol de chestionar cu scopul de a determina ponderea opiniilor legate de existenta Liberului Arbitru. Bifarea raspunsurilor 1 sau 2, evident ca nu necesita vreun comentariu de adaugat. Alegerea raspunsului 3 insa va trebui sa fie explicat de posesorul respectivei opinii. Multumesc si sa ne comentam fericiti la sfarsitul sondajului.

Evanghelia dupa Matei, capitol 8 said:

5.  Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L,
6.  Şi zicând: Doamne, sluga mea zace în casă, slăbănog, chinuindu-se cumplit.
7.  Şi i-a zis Iisus: Venind, îl voi vindeca.
8.  Dar sutaşul, răspunzând, I-a zis: Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acoperişul meu, ci numai zi cu cuvântul şi se va vindeca sluga mea.
9.  Că şi eu sunt om sub stăpânirea altora şi am sub mine ostaşi şi-i spun acestuia: Du-te, şi se duce; şi celuilalt: Vino, şi vine; şi slugii mele: Fă aceasta, şi face.
10.  Auzind, Iisus S-a minunat şi a zis celor ce veneau după El: Adevărat grăiesc vouă: la nimeni, în Israel, n-am găsit atâta credinţă.
11.  Şi zic vouă că mulţi de la răsărit şi de la apus vor veni şi vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac şi cu Iacov în împărăţia cerurilor.
12.  Iar fiii împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
13.  Şi a zis Iisus sutaşului: Du-te, fie ţie după cum ai crezut. Şi s-a însănătoşit sluga lui în ceasul acela.


#24
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 11:02, said:

Cam neclar. Posted Image Daca o luam pe panta ca toate-s inderdependente si nimic nu functioneaza de sine statator, tu ai dreptate, liberul arbitru nu exista, dar daca ne gandim la posibilitatea de a face alegeri constiente, exista.
De sine statator ar insemna ca modul de functionare sa fie hotarat chiar de modul de functionare. Eu unul nu pot sa imi inchipui cum ar putea exista asa ceva.
Nu inteleg de ce consideri ca alegerile constiente nu pot fi depedente de ceva. Pana la urma, ele sunt generate de subconstient.

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 11:02, said:

Prin urmare, imi esti recunoscator? Posted Image Cred ca nu. Sa-mi spui ce-mi scapa.
Cred ca mie imi scapa ceva :)

#25
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View PostBilly, on 25 februarie 2014 - 07:11, said:

Multumesc si sa ne comentam fericiti la sfarsitul sondajului.
"Liberul arbitru" exista conform doctrinei biblice, deoarece omul este liber sa aleaga pentru a putea fi judecat!

#26
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 11:20, said:

De sine statator ar insemna ca modul de functionare sa fie hotarat chiar de modul de functionare. Eu unul nu pot sa imi inchipui cum ar putea exista asa ceva.
Nu inteleg de ce consideri ca alegerile constiente nu pot fi depedente de ceva. Pana la urma, ele sunt generate de subconstient.
Daca afara ninge torential, e clar ca nu pot face nimic ca sa opresc ninsoarea, dar pot alege ca maine sa ies afara incaltat cu cizme, nu cu sandale. E o alegere inconstienta?

Quote

Cred ca mie imi scapa ceva Posted Image
Faptul ca am ales sa ma incalt in cizme poate fi considerat ca un efect al unei dintre legile de stabilire a functionarii propriei vointei, legea fiind "voi face tot ce imi sta in putinta pt. a nu-mi vatama sanatatea."?

Edited by On_my_way, 25 February 2014 - 11:34.


#27
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Liberul arbitru este o iluzie creata de relatia subiect-obiect.

#28
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 11:33, said:

Daca afara ninge torential, e clar ca nu pot face nimic ca sa opresc ninsoarea, dar pot alege ca maine sa ies afara incaltat cu cizme, nu cu sandale. E o alegere inconstienta?
Stii pana la urma de ce ai ales sa iesi afara incaltat cu cizme?

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 11:33, said:

Faptul ca am ales sa ma incalt in cizme poate fi considerat ca un efect al unei dintre legile de stabilire a functionarii propriei vointei, legea fiind "voi face tot ce imi sta in putinta pt. a nu-mi vatama sanatatea."?
OK, si legea asta cine a stabilit-o?

View Posttashinorbu, on 25 februarie 2014 - 11:38, said:

Liberul arbitru este o iluzie creata de relatia subiect-obiect.
Cine sunt subiectul si obiectul?

Parerea mea este ca iluzia liberului arbitru este generata de ignoranta/cunoastere partiala.

View Postaltul2, on 25 februarie 2014 - 10:10, said:

Vointa mea este un dat.
Legile ei le stabilesc eu cand vreau si cum vreau.
Scuze, mi-a scapat chestia asta ciudata, poate mi-o explici.
Vointa vine de la a vrea (sau invers). Cum poti spune ca vointa e un dat dar stabilesti tu ce vrei?

Edited by TOPCATBV, 25 February 2014 - 11:46.


#29
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
@Topcat, eu am explicat ca pt. mine liber arbitru inseamna pt. mine sa pot alege intre doua sau mai multe optiuni, nu conteaza ca-s influentata in alegerea mea de diverse chestii, conteaza ca pot alege.

#30
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 11:54, said:

@Topcat, eu am explicat ca pt. mine liber arbitru inseamna pt. mine sa pot alege intre doua sau mai multe optiuni, nu conteaza ca-s influentata in alegerea mea de diverse chestii, conteaza ca pot alege.
Crezi ca daca, sa zicem, ai cunoaste in detaliu mecanismele procesului decizional ai mai putea afirma ceea ce ai afirmat mai sus?

#31
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Trecand prin toate ideile filozofice sau religioase (determinism, indeterminism, compatibilism etc), pentru ca o fiinta ganditoare sa aiba cu adevarat liber arbitru ar trebui sa se fi creat ea pe ea insasi. Ceea ce nu pare a avea sens, nu?

Venind la realitatea cotidiana, daca nu ne-am comporta in viata practica ca si cum liberul arbitru ar exista, am parea nebuni si nu am reusi sa ne atingem scopurile. Cea mai mare parte din actiunile si reactiunile noastre sunt bazate pe presupunerea ca fiecare persoana cu care relationam este dotata cu liber arbitru, pentru ca altfel cum am putea sa o criticam, laudam, condamnam, trimitem la puscarie, sa o premiem etc.

Mie una mi-e greu sa separ conceptele de liber arbitru si vointa. Vointa noastra nu e tocmai libera, ci determinata de perioada si locul in care traim, de contextul social in care am crescut, de patrimoniul genetic, de experiente etc. Toate astea fac ca personalitatea noastra sa se construiasca mai degraba intr-un fel decat intr-altul, pentru ca, in final, ceea ce numim vointa sa ne faca sa decidem mai degraba intr-un fel decat intr-altul.

Nu cred ca exista liber arbitru, dar in acelasi timp nici nu sustin ca tot ceea ce ni se intampla este predeterminat. Vointa este folosita pentru a obtine ceea ce vrem, modificandu-ne pe noi, dar si realitatea care ne inconjoara. Si in acelasi timp libertatea vointei este baza responsabilitatii individului pentru fiecare dintre actiunile sale.

Complicat rau. Si daca bagam si fizica -  clasica sau cuantica... pare-se ca tot la inexistenta LA ajungem. E o problema deschisa.

Edited by CorinaP1, 25 February 2014 - 12:04.


#32
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 11:46, said:

Cine sunt subiectul si obiectul?

Parerea mea este ca iluzia liberului arbitru este generata de ignoranta/cunoastere partiala.



Subiectul este mintea ganditoare care solidifica aparitiile(obiectele) din campul ei.
Solidifcandu-le se stabileste o relatie de tip subiect obiect.
Da, ignoranta este modul ei de a functiona,  aceasta insemnand nici mai mult nici mai putin decat relatia subiect-obiect.

#33
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostCorinaP1, on 25 februarie 2014 - 12:03, said:

Venind la realitatea cotidiana, daca nu ne-am comporta in viata practica ca si cum liberul arbitru ar exista, am parea nebuni si nu am reusi sa ne atingem scopurile. Cea mai mare parte din actiunile si reactiunile noastre sunt bazate pe presupunerea ca fiecare persoana cu care relationam este dotata cu liber arbitru, pentru ca altfel cum am putea sa o criticam, laudam, condamnam, trimitem la puscarie, sa o premiem etc.
Este evident ca inexistenta unui agent liber trebuie sa modifice ceva in comportamentul nostru. Putem insa folosi in continuare, aproape cum am facut-o si pana acum, instrumentele acestea, ca mijloc de modelare a comportamentelor. Celelalte scopuri sunt inutile.
Vina morala dispare, nu dispare insa responsabilitatea.

View Posttashinorbu, on 25 februarie 2014 - 12:14, said:

Subiectul este mintea ganditoare care solidifica aparitiile(obiectele) din campul ei.
Solidifcandu-le se stabileste o relatie de tip subiect obiect.
Da, ignoranta este modul ei de a functiona,  aceasta insemnand nici mai mult nici mai putin decat relatia subiect-obiect.
Cunoasterea totala nu cred ca ar rezolva problema.

#34
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostCorinaP1, on 25 februarie 2014 - 12:03, said:

Nu cred ca exista liber arbitru, dar in acelasi timp nici nu sustin ca tot ceea ce ni se intampla este predeterminat.

As dori o precizare ... prin eliminarea predeterminarii elimini cumva si determinismul, in general?

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 12:24, said:

Este evident ca inexistenta unui agent liber trebuie sa modifice ceva in comportamentul nostru.

Poti, te rog, sa detaliezi aici ...

#35
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 12:24, said:


Hai sa te incurc putin.  
Liberul arbitru il consideram inainte de alegere sau dupa?
Adica am in fata varianta 1 si varianta 2. Tu spui ca aleg 1 sau 2 in mod determinist, cel putin la nivel macro..ca sa zic asa.
Adica...daca aleg 1 spui "alegerea ta e determinista".  Daca aleg 2 spui "alegerea ta e determinista".
Cu toate acestea inainte de a alege eu pot sa aleg sau 1 sau 2.
Putem considera liber arbitru inainte de alegere?

Adica inainte de alegere am 2 optiuni. Acestea devin "deterministe"  dupa alegere.

View PostBilly, on 25 februarie 2014 - 12:28, said:


Nu am votat....inca.
Nu am o claritate in minte asa cum imi place mie despre aceasta problema.
Discutiile precedente pe aceasta tema le-am evitat.
Inclin sa cred ca nu avem.  Trecerea de la stiinta (heisenberg , cuantic and stuff) la newton la concluzia ca nu avem pare o directie normala.
Ce probleme pune mintea umana....ramane de vazut.  Ca nu le cunosc.

#36
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 12:24, said:

Cunoasterea totala nu cred ca ar rezolva problema.

In contextul in care vorbim cunoasterea totala ar elucida natura iluzorie a relatiei subiect obiect.
Aceasta ar revela realitatea inexistentei unui agent , agent pe care vad ca multi nu il inteleg deoarece  ei continua sa vorbeasca de alegeri, de alegerea A,B, C......
Poti vorbi de alegeri numai daca deja esti adancit in relatia iluzorie subect-obiect.

Edited by tashinorbu, 25 February 2014 - 12:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate