Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Liber arbitru, da ori ba

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32756 replies to this topic

Poll: Liber Arbitru? (173 member(s) have cast votes)

Ce ziceti, exista ori ba Liber Arbitru?

  1. Da, Liber Arbitru exista (119 votes [68.79%] - View)

    Percentage of vote: 68.79%

  2. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist 100% (32 votes [18.50%] - View)

    Percentage of vote: 18.50%

  3. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist ... in alt fel. Acest raspuns va fi explicat. (22 votes [12.72%] - View)

    Percentage of vote: 12.72%

Vote Guests cannot vote

#37
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Nu cred ca exista vreun mod prin care sa se poata stabili in mod irevocabil determinismul sau "probabilismul" fenomenelor fizice.

#38
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View PostCorinaP1, on 25 februarie 2014 - 12:53, said:

Nu cred ca exista vreun mod prin care sa se poata stabili in mod irevocabil determinismul sau "probabilismul" fenomenelor fizice.

Si atunci consideram determinismul in baza a ce?  Macar teoretic accepti ca exista un asemenea mod?

#39
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013
Ne-ati innebunit cu dragostea fata de hristos?pt ce atata dragoste pe hristos asta?da-l naibii de hristos.

#40
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdapix1234, on 25 februarie 2014 - 12:40, said:


Hai sa te incurc putin.  
Liberul arbitru il consideram inainte de alegere sau dupa?
Adica am in fata varianta 1 si varianta 2. Tu spui ca aleg 1 sau 2 in mod determinist, cel putin la nivel macro..ca sa zic asa.
Adica...daca aleg 1 spui "alegerea ta e determinista".  Daca aleg 2 spui "alegerea ta e determinista".
Cu toate acestea inainte de a alege eu pot sa aleg sau 1 sau 2.
Putem considera liber arbitru inainte de alegere?

Adica inainte de alegere am 2 optiuni. Acestea devin "deterministe"  dupa alegere.
Esti de acord ca in conditii de cunoastere completa nu se pune problema de liber arbitru?

View Posttashinorbu, on 25 februarie 2014 - 12:53, said:

In contextul in care vorbim cunoasterea totala ar elucida natura iluzorie a relatiei subiect obiect.
Aceasta ar revela realitatea inexistentei unui agent , agent pe care vad ca multi nu il inteleg deoarece  ei continua sa vorbeasca de alegeri, de alegerea A,B, C......
Poti vorbi de alegeri numai daca deja esti adancit in relatia iluzorie subect-obiect.
Surprinzator, sunt de acord.

#41
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 13:08, said:

Esti de acord ca in conditii de cunoastere completa nu se pune problema de liber arbitru?

Da. Sunt.

Edit: Daca te referi la un concept filosofic...adica incluzand si cunoasterea viitorului. O cunoastere absoluta.

Edited by dapix1234, 25 February 2014 - 13:15.


#42
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostCorinaP1, on 25 februarie 2014 - 12:53, said:

Nu cred ca exista vreun mod prin care sa se poata stabili in mod irevocabil determinismul sau "probabilismul" fenomenelor fizice.

Nu , pentru ca determinismul presupune o relatie de tip cauza efect.
Iar aceasta relatie nu poate fi sustinuta datorita absentei unei legaturi evidente intre cauza si efect.

#43
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Posthipnotiq81, on 25 februarie 2014 - 13:05, said:

Ne-ati innebunit cu dragostea fata de hristos?pt ce atata dragoste pe hristos asta?da-l naibii de hristos.

In lume exista lucruri pe care le traiesti, insa greu de inteles in profunzimea lor.
Nu te inteleg, de ce trebuie sa-l blasfemiezi pe Hristos, daca-ti respecta libertatea de a alege, trai, actiona?!

#44
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostCorinaP1, on 25 februarie 2014 - 12:53, said:

Nu cred ca exista vreun mod prin care sa se poata stabili in mod irevocabil determinismul sau "probabilismul" fenomenelor fizice.
Exista, dar nu conteaza. Ceea ce conteaza este ceea ce ai subliniat si tu, ca nu ne-am creat noi pe noi insine.

#45
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 13:18, said:

Exista, dar nu conteaza. Ceea ce conteaza este ceea ce ai subliniat si tu, ca nu ne-am creat noi pe noi insine.

Deci?!!  Cum a ramas?  Avem determinism numai in conditii de cunoastere absoluta?

#46
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdapix1234, on 25 februarie 2014 - 13:10, said:

Da. Sunt.

Edit: Daca te referi la un concept filosofic...adica incluzand si cunoasterea viitorului. O cunoastere absoluta.
Pai sa spunem ca ai trecut de momentul deciziei si ai cunoastere completa asupra ei. Cunosti in detaliu care a fost procesul prin care ai ajuns sa iei acea decizie. Conteaza cand anume cunosti aceste detalii pentru a declara ca ai sau nu liber arbitru?

#47
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 13:53, said:

Pai sa spunem ca ai trecut de momentul deciziei si ai cunoastere completa asupra ei. Cunosti in detaliu care a fost procesul prin care ai ajuns sa iei acea decizie. Conteaza cand anume cunosti aceste detalii pentru a declara ca ai sau nu liber arbitru?
Dar oare exista ceva despre care omul poate afirma ca are cunostinte temeinice?

#48
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 14:09, said:

Dar oare exista ceva despre care omul poate afirma ca are cunostinte temeinice?
Asta nu te impiedica sa alegi cu incredere sa deschizi usa (si nu sa te dai peste cap de 3 ori) daca vrei sa intri intr-o camera :)

Edited by TOPCATBV, 25 February 2014 - 14:13.


#49
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 14:13, said:

Asta nu te impiedica sa alegi cu incredere sa deschizi usa (si nu sa te dai peste cap de 3 ori) daca vrei sa intri intr-o camera Posted Image
Atunci putem sa numim liber arbitru acea capacitate a omului de a face alegeri (a decide asupra unei/unor optiuni), bazate pe cunostintele acumulate in urma a experientelor si educatiei, ce-si pun amprenta asupra a ceea ce-i este dat (dobandit prin nastere) si invers?

#50
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 13:53, said:

Pai sa spunem ca ai trecut de momentul deciziei si ai cunoastere completa asupra ei. Cunosti in detaliu care a fost procesul prin care ai ajuns sa iei acea decizie. Conteaza cand anume cunosti aceste detalii pentru a declara ca ai sau nu liber arbitru?

Da conteaza. E crucial chiar.  Sa presupunem ca nu conteaza asa cum sugerezi tu.  Atunci definitia determinismului devine circulara.  
Esti determinat sa alegi x. Stiu asta pentru ca dupa ce ai ales eu gasesc un lant cauzal care duce direct la alegerea ta.
Esti determinat sa alegi y. Stiu asta pentru ca dupa ce ai ales eu gasesc un lant cauzal ce duce direct la alegerea ta.

1.Cu toate acestea, indiferent ca eu pot cunoaste aceste lanturi cauzale dupa ce am facut alegerea eu tot intre x si y am ales.

Spui cunoastere completa. Nu stiu ce inseamna aia. Ca problema pusa de mine sa fie rezolvata (sau partial rezolvata) trebuie sa cunosc viitorul. Sa stiu ca voi alege x inainte de al alege.

In concluzie spui: ai fost determinat sa alegi x datorita lantului cauzal urmator......  
Eu sunt de acord cu tine.  
Dar cand spun ca la fel de bine puteam sa aleg y tu esti de acord cu mine? Deci....este asta liber arbitru sau nu?

#51
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013

View PostPicoDazore, on 25 februarie 2014 - 13:14, said:



In lume exista lucruri pe care le traiesti, insa greu de inteles in profunzimea lor.
Nu te inteleg, de ce trebuie sa-l blasfemiezi pe Hristos, daca-ti respecta libertatea de a alege, trai, actiona?!
hristos e mort de peste 2000 de ani.nu blasfemiez pe nimeni.

#52
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 14:24, said:

Atunci putem sa numim liber arbitru acea capacitate a omului de a face alegeri (a decide asupra unei/unor optiuni), bazate pe cunostintele acumulate in urma a experientelor si educatiei, ce-si pun amprenta asupra a ceea ce-i este dat (dobandit prin nastere) si invers?
Ai numi aceasta capacitate liber arbitru in cazul unei masini?

View Postdapix1234, on 25 februarie 2014 - 14:48, said:

Dar cand spun ca la fel de bine puteam sa aleg y tu esti de acord cu mine?
Poti spune ca la fel de bine puteam sa aleg y. Dar (chiar) puteai alege y?

Edited by TOPCATBV, 25 February 2014 - 15:07.


#53
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostTOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 15:01, said:

Ai numi aceasta capacitate liber arbitru in cazul unei masini?
Nu.

#54
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostOn_my_way, on 25 februarie 2014 - 15:07, said:

Nu.
Dar e aceeasi capacitate. Adica, pot construi (si nu numai in principiu) o masina care fie capabila de a face alegeri (a decide asupra unei/unor optiuni), bazate pe cunostintele acumulate in urma a experientelor si educatiei, ce-si pun amprenta asupra a ceea ce-i este dat (dobandit prin nastere).

Edited by TOPCATBV, 25 February 2014 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate