Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Spania in 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Iknowyou

Iknowyou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2013
Buna ziua tuturor! As avea nevoie de un sfat,de la cei care se afla in Spania, sau care stiu mai multe. Am incercat sa caut peste tot dar nu prea am gasit informatii despre Spania in 2014,si ma refer la locurile de munca. As vrea sa va intreb daca se gasesc locuri de munca,avand in vedere ca s au ridicat restrictiile ,ma gandesc ca sunt foarte multi care au emigrat. Am un unchi in Spania,nu mai stiu exact in ce oras,ma gandeam sa i cer ajutorul, sa ne gazduiasca pe mine si prietenul meu si sa ne ajute,poate,sa ne gasim de lucru. Prietenul meu este rezident, a mai lucrat in Spania acum ceva timp,iar acuma am vrea sa ne incercam norocul impreuna. Credeti ca se merita?

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
depinde cand a lucrat prietenul tau. daca nu lucra in iunie 2012 si nu era nici in somaj i s-a anulat dreptul de lucru.
legat de locurile de munca e destul de nasol. nasul meu e acolo, sofer pe tir, ii merge bine, in acest domeniu mai gasesti cate un loc de munca dar constructii, agricultura...e varza.

#3
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Pai daca se merita? Ñu stiu, dar la momentul acesta, e greu sau f.f.f greu, cu 5milioane si ceva de someri ai mai multe sanse la loterie decat la munca. Sau varianta existenta si in Ro. Mai exact un " TRIFAZIC ". Eu asa vad lucrurile pt Spania.

#4
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
Ai sanse cum sa nu, vorba lui Roosevelt, recesiune e cand a fost concediat vecinul, criza cand ai fost concediat tu. Merita sa incerci, mai ales daca n-ai ce pierde

#5
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Eu locuiesc aici, te sfatuiesc nici sa nu iti treaca prin cap sa vi. Totul este distrus, multi someri, putina munca si cer experienta peste tot. Ai multe alte optiuni de ales, de ce tocmai Spania?

#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostPlasticBoy18, on 22 februarie 2014 - 19:42, said:

Eu locuiesc aici, te sfatuiesc nici sa nu iti treaca prin cap sa vi. Totul este distrus, multi someri, putina munca si cer experienta peste tot. Ai multe alte optiuni de ales, de ce tocmai Spania?

Macar s-au ieftinit casele si terenurile daca e asa mare criza acolo ?

#7
Iknowyou

Iknowyou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2013

View PostPlasticBoy18, on 22 februarie 2014 - 19:42, said:

Eu locuiesc aici, te sfatuiesc nici sa nu iti treaca prin cap sa vi. Totul este distrus, multi someri, putina munca si cer experienta peste tot. Ai multe alte optiuni de ales, de ce tocmai Spania?

Nu e nimic batut in cuie. Am zis spania pentru ca am rude acolo si pentru ca prietenul meu este rezident (desii asta nu stiu sigur daca mai este valabil) . Am multe optiuni de ales, dar nu stiu unde ar fii mai bine si incerc sa mi fac o idee. Si aici in Romania am putea sa stam,sa lucram si sa locuim cu chirie. Dar ar fi foarte greu sa ne punem bani deoparte,sa investim in ceva. Pe viitor poate am vrea sa ne luam un apartament sau o casa sau o masina etc. Stiu ca nici pe dincolo nu este situatia roz,dar m am gandit ca poate ar fi mai usor de strans niste bani. Niste sfaturi,unde,ce,cum,ar fi binevenite.

#8
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Aici nu ai sanse sa mai faci nimic....e mort totul. Decat sofer pe camion mai gasesti.

#9
fukastel

fukastel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2004

View PostPlasticBoy18, on 22 februarie 2014 - 19:42, said:

Eu locuiesc aici, te sfatuiesc nici sa nu iti treaca prin cap sa vi. Totul este distrus, multi someri, putina munca si cer experienta peste tot. Ai multe alte optiuni de ales, de ce tocmai Spania?
Sunt total de acord cu aceasta afirmatie...si sfatui si pe dusmanii mei sa nu vina in Spania decat in vizita :) ..altfel ce castigi cheltui tot si o tii asa...pana o iei azna!

#10
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Chiar distrus tot nu este cu toate ca este adevarat ca nu mai este ce a fost.
Marea problema in Spania este ca nu se mai construieste cum se construia inainte cand cdaca nu treceai 2 luni printr-o zona cand reveneai gaseai un cartier de blocuri parca plantate acolo.
Si cum marea majoritate a emigrantilor lucrau in constructii este normal ca reactia celor care locuiesc inca aici sa fie de acest gen.

Cu toate astea poti gasi de munca, chiar daca mai greu ca inainte, dar ai nevoie in primul rand sa cunosti limba la fel ca in orice alta tara, cu toate ca sunt tari unde te poti descurca cu engleza, aici din pacate mai greu spre imposibil.
Poate peste 20 de ani o sa fie altfel deoarece acum s-au gandit si spaniolii sa invete limba engleza.

Mai ai nevoie si de actul de rezidenta, drept de munca ai, dar pentru a-l obtine acum iti cer o oferta din partea unui angajator, sau sa dovedesti cu extrasul de cont ca primesti lunar minim 600 de euro, inca nu am inteles daca trebuie ca acesti bani sa vina din partea unei persoane fizice sau doar sa figureze ca iti intra lunar indiferent de la cine pentru ca nu m-a interesat.
Mai exista o forma prin care poti obtine actul de rezidenta care nu este cunoscuta si nici nu aparte pe nicaieri si spun asta deoarece am consultat-o intamplator la comisariatul din Madrid pentru emigranti cand am fost cu cineva sa-i scoata copilului.
Poti merge sa ceri actul de rezidenta si sa apui ca vrei sa te faci "autonom", echivalentul a persoana fizica autorizata din Romania, si in acest mod primesti un numar de "NIE" provizoriu, NIE reprezinta documentul pe care-l primeste un emigrant, cu conditia ca intr-un termen de 10 sau mai multe zile le aduci "Alta de autonomo", documentul cu care justifici ca ai devenit autonom, iar pentru asta trebuie sa te prezinti la "Hacianda" de unde apartii pentru a cere acest lucru.
Deasemenea poti contrata un "Gestor", contabilul din Romania, sa faca asta pentru tine contra unei sume de bani.
Dupa ce obtii numarul definitiv de NIE nu te poate opri nimeni sa ceri "Baja" la Hacienda, incetarea activitatii, dar trebuie sa platesti taxa la "Seguridad social", respectivul CAS din tara, pentru o luna de zile indiferent de perioada in care ai fost "de alta".

Daca ai pe cineva este mult mai usor, a nu se intelege totusi ca este usor, sa gasesti de munca deoarece in aceasta perioada se practica foarte mult contractarea angajatilor pe baza recomandarilor.

Conteaza foarte mult si experienta pe care o ai si mai ales domeniul in care ai activat.

Problema cea mai grava este ca salariile sunt foarte mici, si trebuie sa te gandesti ca pe postul care se ofera in afara de faptul ca mai sunt si altii care aplica te lovesti de concurenti care cunosc limba la perfectie, ori datorita numarului mare de ani de sedere in Spania, ori datorita faptului ca sunt vorbitori nativi, si de aceea in cazul in care nu vorbesti limba pleci de pe o pozitie inferioara fata de ceilalti.

Daca totusi vorbesti limba poti gasi locuri de munca precum, ospatar, ingrijitor de batrani, personal pentru curatenie, sa imparti fluturasi.
Daca esti corpolent si ai si abilitati sportive mai ai ocazia sa gasesti un loc de paznic la o discoteca, cu toate ca sunt cazuri in care se cere un curs de "vigilante" care costa si dureaza ceva, fara sa mai pui ca trebuie sa dai si niste probe teorice si de aptitudini.
In agricultura mai sunt sanse dar cum am spus cu recomandari deoarece sunt cautate posturile chiar si de catre spanioli.
Daca iai experienta se mai pot gasi posturi de coafeza, uneori chiar si de frizer.

Mai sunt ocazii de ingrijitor de proprietati, unde si locuiesti si ti se asigura hrana, chiar unii au nevoie si de familii, dar foarte rare si ai nevoie de calitatile descrise mai sus, experienta si limba, iar in cazul femeii sa stie sa gateasca mancare tipica spaniola.

Asadar daca indeplinesti conditiile cerute poti incerca, mai ales ca ai pe cineva aici, daca nu mai bine ramai in tara.
Si mai poti sa incerci sa gasesti un contract din tara, atunci situatia ar fi diferita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate