Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

sortare canale analogice si digitale

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
Salutare
de curand am cumparat un tv modelul este acesta Televizor LED Full HD 98 cm, TOSHIBA 39L2333DG
Problema mea este ca nu reusesc nicicum sa pun impreuna canalele analogice cu cele de pe digital, adica o sa dau un exemplu sa ma fac mai bine inteles: eu vreau de exemplu ca pe nr 1 sa fie protv hd care este pe digital iar pe nr 2 sa fie antena 1 care o receptionez numai pe analogic etc
la mine pot sa pun in orice ordine canalele de pe.analogic iar pe urma de pe.digital dar nu pot sa le amestec cum vreau eu

este posibil sa fac acest lucru?
Sper ca ati inteles explicatia mea     Merci

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Nu cred că există vreun model de televizor la care să se poată amesteca listele de canale între analogic şi digital.

P.S. La LG cu siguranţă nu...

#3
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
Aha  am inteles.... credeam ca doar eu am aceasta problema

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ce rost mai are sa scanezi canalele analogice? Sau daca nu poti dezactiva scanarea, sterge-le manual din lista. Nu cred ca e vreun canal transmis doar analogic. Esti sigur ca nu ai si varianta digitala pentru toate canalele de pe analogic?

Edited by Seb, 21 February 2014 - 12:09.


#5
dacianangelo

dacianangelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.11.2011
Pai sunt cateva posturi care pe digital nu le am, kanald, antena 1 si inca cateva

#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Aceste canale se regăsesc în grila digitală a oricărui operator de cablu, mai ales că sunt "must-carry"... Verifică să nu ai vreo problemă de semnal pe anumite frecvenţe (putere slabă sau interferenţe pe cablu). În mod normal, ar trebui făcută o verificare a instalaţiei interioare (cabluri, mufe) sau, dacă nu te pricepi, să apelezi la tehnicienii provider-ului tău.
Baftă!

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ca idee, eu aveam in casa un splitter CATV de semnal si pe iesirea 1 prindeam toata canalele, pe iesirile 2 si 3 lipseau vreo 6 canale digitale de pe o anumita frecventa. am bagat frecventa manual in tv - tot LG si putere semnal 0 lipsa canale pe frecventa aia.
am crezut ca e defect tv ul fiind nou neprobat, cand colo problema era de la splitter, am pus altul si am rescanat si canalele au aparut la aceeasi putere / calitate semnal ca si celelalte respectiv 90% cu 100%

#8
hitachi

hitachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.10.2013

View Postdacianangelo, on 21 februarie 2014 - 11:53, said:

Salutare
de curand am cumparat un tv modelul este acesta Televizor LED Full HD 98 cm, TOSHIBA 39L2333DG
Problema mea este ca nu reusesc nicicum sa pun impreuna canalele analogice cu cele de pe digital, adica o sa dau un exemplu sa ma fac mai bine inteles: eu vreau de exemplu ca pe nr 1 sa fie protv hd care este pe digital iar pe nr 2 sa fie antena 1 care o receptionez numai pe analogic etc
la mine pot sa pun in orice ordine canalele de pe.analogic iar pe urma de pe.digital dar nu pot sa le amestec cum vreau eu

este posibil sa fac acest lucru?
Sper ca ati inteles explicatia mea Merci
Eu am Led Hitachi 22H8L03 ,iar la cautare programe are optiunea  - cablu digital si analogic -.
Le gaseste pe toate si poti sa le pui in orice ordine vrei tu .
Ma refer la televiziune prin cablu (optiunea cablu digital si analogic ),dar am vazut ca are si optiunea cautare pe antena digitala si analogica.

Edited by hitachi, 21 February 2014 - 17:17.


#9
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013

View Postcrislacor, on 21 februarie 2014 - 12:00, said:

Nu cred că există vreun model de televizor la care să se poată amesteca listele de canale între analogic şi digital.

P.S. La LG cu siguranţă nu...
La Philips merg intercalate canalele analogice cu cele digitale.

#10
Blindius

Blindius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.10.2011
Salut, am cumparat un TV Led Philips 22PFH4109, nu stiu cum sa fac sa prind si canalele digitale si cele cateva HD pe care le prind la televizorul din cealalta camera.

Am un abonament de baza dar pe TV din cealalta camera se vad programele respective, de exemplu protv hd sau tvr1 hd.

Trebuie sa fac instalare manuala pe DVB-C?

Ajutor, va rog.Posted Image

#11
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013
Ar trebui sa prinzi toate canalele digitale. Poti scana si manual pe DVB-C. Scanezi fiecare frecventa digitala incepand cu 306 MHz. Introduci frecventa dai scanare apoi stocare...apoi treci la urmatoarea 314...si repeti pana la 466 sau 474 in functie de zona.

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009

View PostBlindius, on 14 iunie 2014 - 15:09, said:

Salut, am cumparat un TV Led Philips 22PFH4109, nu stiu cum sa fac sa prind si canalele digitale si cele cateva HD pe care le prind la televizorul din cealalta camera.

Am un abonament de baza dar pe TV din cealalta camera se vad programele respective, de exemplu protv hd sau tvr1 hd.

Trebuie sa fac instalare manuala pe DVB-C?

Ajutor, va rog.Posted Image
Urmărește acest tutorial pentru televizoare Philips și sunt sigur că te vei descurca apoi.Posted Image
Baftă!

#13
Blindius

Blindius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.10.2011
Intre timp am reusit, era din cauza faptului ca instalasem programele prin DVB-T. Din graba, euforie si necunoastere.

La cateva minute am redat instalare programe folosind DVB-C si a instalat automat si programele digitale.

In orice caz, mi se pare aiurea ca nu am avut in pachet un ghid clasic pentru astfel de chestii.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Edited by Blindius, 14 June 2014 - 18:28.


#14
antigelo

antigelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2013
Am zis sa nu mai deschid un topic nou. Eu am gasit canalele digitale si analogice insa ma lovesc  de alta problema. Daca am instalat smartcardul in televizor (philips 50pfl3807 certificat ci+) dupa 3 ore imi da autorizatie pe toate canalele si televizorul se misca in reluare. Am facut update de firmware dar nu ajuta la nimic. Daca apas EPG sau lista canale uneori se blocheaza. Am instalat inca un smartcard pe un samsung 2014 totul a durat 2 min. Am vb cu cei de la philips si mi au zis ca asa e modelul. Voi ce parere aveti ? Personal as pastra smartcardul dar la cat de prost se misca tv mai bine iau un mediabox. Multumesc.

#15
danbarcer

danbarcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.09.2008
La Philips - Inainte de scanare activeaza scanarea totala/integrala ... explicatii http://www.electrore...-philips-dvb-c/ in video de aici ... Apoi se marcheaza posturile dorite (toate sau anumite posturi) ca si favorite ,se selecteaza lista de favorite si apoi merg mutate si aranjate in orice ordine doresti !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate