Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Cum merge curentul alternativ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Poate la mulți întrebarea mea pare prostească dar vreau să înțeleg bine lucrurile de bază ( am observat că unii se pricep foarte bune în domeniul electric/electronic dar nu au habar să îmi explice niște chestii de bază de ce se întâmplă ). Am găsit următorul document aici: https://app.box.com/...nspuv3g1e  La pagina 42 scrie:

Quote

The supply of current for electrical devices may come from a direct current (DC) source, or an alternating current (AC) source.  In a direct current circuit, electrons flow continuously in one direction from the source of power through a conductor to a load and back to the source of power.  Voltage in direct current remains constant  DC power sources include batteries and DC generators.  By contrast, an AC generator makes electrons flow first in one direction then in another.  In fact, an AC generator reverses its terminal polarities many times a second, causing current to change direction with each reversal.

Întrebarea mea este următoarea: dacă la curentul alternativ electronii o iau ba pe o direcție, ba pe alta atunci cum se mai transportă curentul la distanțele de mii de km pe liniile de înaltă tensiune, de exemplu? Că bănuiesc că nu așteaptă electronul să meargă până la capăt pe o direcție și apoi se întoarce înapoi. La curentul continuu mi se pare destul de logic: electronii o iau la drum pe respectivul circuit. Dar la circuitul alternativ ar trebui ca să fie tot timpul curent pe tot circuitul ca apoi electronii să se miște dintr-o parte în alta. Iar asta ar însemna că întâi ar trebui alimentat la curent continuu circuitul. Ce greșesc?

#2
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Gresesti prin faptul ca presupui ca nu exista electroni pe un conductor electric nealimentat. Ei bine, electronii se afla in orice bucata de sarma, ei incep sa se miste doar intr-un sens (cazul curentului continuu) sau in sensuri ce se inverseaza cu un numar de cicluri pe secunda (50 in cazul instalatiilor europene de alimentare cu curent) in prezenta unei diferente de potential aplicate la capetele circuitului.

L.E. Pentru exactitate, in orice lucru din univers exista electroni, ceea ce diferentiaza insa conductorii de izolatori, este prezenta eletronilor ce se pot deplasa liberi in masa conductorilor spre deosebire de izolatori care nu au acesti electroni liberi. Pentru simplitate nu abordam subiectul semiconductorilor sau pargul de tensiune de strapungere pentru izolatori.

Edited by Tetelu1980, 20 February 2014 - 20:08.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Uite aici.http://en.wikipedia.org/wiki/Alternating_current

Puterea nu e dată de electroni; de aici și confuzia.

#4
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdan-s, on 20 februarie 2014 - 19:58, said:

Poate la mulți întrebarea mea pare prostească dar vreau să înțeleg bine lucrurile de bază ( am observat că unii se pricep foarte bune în domeniul electric/electronic dar nu au habar să îmi explice niște chestii de bază de ce se întâmplă ). Am găsit următorul document aici: https://app.box.com/...nspuv3g1e  La pagina 42 scrie:



Întrebarea mea este următoarea: dacă la curentul alternativ electronii o iau ba pe o direcție, ba pe alta atunci cum se mai transportă curentul la distanțele de mii de km pe liniile de înaltă tensiune, de exemplu? Că bănuiesc că nu așteaptă electronul să meargă până la capăt pe o direcție și apoi se întoarce înapoi. La curentul continuu mi se pare destul de logic: electronii o iau la drum pe respectivul circuit. Dar la circuitul alternativ ar trebui ca să fie tot timpul curent pe tot circuitul ca apoi electronii să se miște dintr-o parte în alta. Iar asta ar însemna că întâi ar trebui alimentat la curent continuu circuitul. Ce greșesc?

Asa cum ti s-a spus tu pe un cablu nu transmiti efectiv o cantitate de electroni adica nu se aplica analogia cu apa, ai o teava si daca dai drumul la apa o sa ajunga sau nu in partea cealalta, tu transmiti prin acel cablu o diferenta de potential, o forta mai precis.

Diferenta de potential se transmite cu aceeasi viteza cu care circula si electronul adica viteza luminii dar in cupru nu in vid, poti presupune ca ai un cablu ideal de 900,000 Km ai aplicat o tensiune la un capat si 3 secunde mai tarziu la celalat capat o sa apara si curentul Posted Image .

#5
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostTetelu1980, on 20 februarie 2014 - 20:02, said:

Gresesti prin faptul ca presupui ca nu exista electroni pe un conductor electric nealimentat. Ei bine, electronii se afla in orice bucata de sarma, ei incep sa se miste doar intr-un sens (cazul curentului continuu) sau in sensuri ce se inverseaza cu un numar de cicluri pe secunda (50 in cazul instalatiilor europene de alimentare cu curent) in prezenta unei diferente de potential aplicate la capetele circuitului.

Ai dreptate. Nu știu unde mi-a fost capul. Răspunsul era chiar în fața mea. Posted Image

#6
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Ma bucur ca ti-am fost de folos! Posted Image

Edited by Tetelu1980, 20 February 2014 - 20:40.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan-s, on 20 februarie 2014 - 19:58, said:

Întrebarea mea este următoarea: dacă la curentul alternativ electronii o iau ba pe o direcție, ba pe alta atunci cum se mai transportă curentul la distanțele de mii de km pe liniile de înaltă tensiune, de exemplu?
Banal, nu electronii se transporta ci energia data de ei Posted Image Ei se misca foarte incet judecand la scara normala. Energia este intrucatva forta de impingere...

#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View PostAMAN_SER, on 20 februarie 2014 - 20:21, said:


Diferenta de potential se transmite cu aceeasi viteza cu care circula si electronul adica viteza luminii dar in cupru nu in vid, poti presupune ca ai un cablu ideal de 900,000 Km ai aplicat o tensiune la un capat si 3 secunde mai tarziu la celalat capat o sa apara si curentul Posted Image .

Care anume este viteza luminii in cupru, puisor? In general, in materialele opace?

Viteza campului electromagnetic se apropie de cea a luminii (depinde de mediu, inclusiv de materialul din care e facuta izolatia cablului), dar electronii din metal se misca FOARTE incet (milimetri pe secunda) - ma refer la miscarea rezultanta pe directia campului electric. Electronii au si miscarea lor proprie, o topaiala care nu depinde de campuri externe (de cateva sute de ori mai mica decat viteza luminii in vid), viteza Fermi, dar n-are rost sa ne afundam asa adanc.

In cazul liniilor de transport foarte lungi apar pierderi mari (capacitive, de exemplu), astfel incat devine mai economica transmiterea energiei sub forma de curent continuu de inalta tensiune.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

dar electronii din metal se misca FOARTE incet (milimetri pe secunda)
...pe bune? Adica eu daca apas pe intrerupator trebuie sa astept 2-3 minute pana se aprinde becul ? Nastrusnica descoperire...

Quote

In cazul liniilor de transport foarte lungi apar pierderi mari (capacitive, de exemplu), astfel incat devine mai economica transmiterea energiei sub forma de curent continuu de inalta tensiune.
de asta de pe unde ai mai scos-o ?

Eu stiam, ca liniile de inalta tensiune sunt alternative, nu continue...iar metoda de a transmite elergia electrica prin linii de inalta tensiune este datorita faptului ca la tensiuni inalte curentii sunt mai mici in comparatie cu tensiunea de 220V - curentii vor fi mari ( astfel va fi necesar un cablu al dracului de gros ) si astfel rezulta pierderi mai mici de energie si un cablu mai subtire.

Quote

dar n-are rost sa ne afundam asa adanc.
...asa ziceam si eu...

Edited by tehnics, 21 February 2014 - 12:29.


#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Cum merge curentul alternativ?

Ca uns!

View Posttehnics, on 21 februarie 2014 - 12:24, said:

...pe bune? Adica eu daca apas pe intrerupator trebuie sa astept 2-3 minute pana se aprinde becul ? Nastrusnica descoperire...

Cine stie ce instalatie are omu'.

View PostRazvan_N, on 21 februarie 2014 - 12:20, said:

In cazul liniilor de transport foarte lungi apar pierderi mari (capacitive, de exemplu), astfel incat devine mai economica transmiterea energiei sub forma de curent continuu de inalta tensiune.

A dreaq astia cum tot invers le standardizeaza! Global! Conspiratie, iti spun io!

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,563
  • Înscris: 02.09.2006
...de fapt se discuta din ce in ce mai des despre utilizarea CC pe liniile de inalta tensiune.

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View Posttehnics, on 21 februarie 2014 - 12:24, said:

...pe bune? Adica eu daca apas pe intrerupator trebuie sa astept 2-3 minute pana se aprinde becul ? Nastrusnica descoperire...


Nu trebuie sa astepti datorita vitezei mari a campului electromegnetic care pune in miscare electronii. Acestia SUNT DEJA PE FIR.
Daca vrei o analogie, gadeste-te ca electronii se afla deja in fir precum niste bile de otel care umplu o teava. Cand lovesti bila dintr-un capat,
impulsul se va duce pana in capatul celalalt cu viteza sunetului in otel, nu cu viteza cu care s-ar rostogoli o bila prin teava. Imperfecta
analogia, dar cred ca m-am facut inteles.
Cand platesti energia electrica nu ti se contorizeaza electronii pe care ii primesti de la hidrocentrala, pentru ca tu ii ai deja in conductor,
ci energia electromagnetica care ti-i pune in miscare.
Cauta si tu viteza de drift pentru electroni si convinge-te inainte de a te face de ras. Avatarul tau m-a indus putin in eroare.

View Posttehnics, on 21 februarie 2014 - 12:24, said:


de asta de pe unde ai mai scos-o ?
Eu stiam, ca liniile de inalta tensiune sunt alternative, nu continue...iar metoda de a transmite elergia electrica prin linii de inalta tensiune este datorita faptului ca la tensiuni inalte curentii sunt mai mici in comparatie cu tensiunea de 220V - curentii vor fi mari ( astfel va fi necesar un cablu al dracului de gros ) si astfel rezulta pierderi mai mici de energie si un cablu mai subtire.

Liniile de inalta tensiune obisnuite sunt intr-adevar in alternativ iar motivul inaltei tensiuni este cel pe care il spui tu (puteri mari transmise cu ajutorul unor curenti mici, in schimb tensiunea este mare).
Numai ca eu vorbeam despre liniile de inalta tensiune FOARTE LUNGI (mii de kilometri). Sau cablurile submarine pentru transportul energiei, unde conductorii sunt foarte apropiati si capacitatile sunt mari. In ambele situatii este mai economic sa se transporte energia in curent continuu de inalta tensiune.

Referitor la intrebarea topicului, in curent alternativ nu prea este o deplasare NETA a electronilor - cat se deplaseaza intr-o directie, tot atata se deplaseaza in cealalta directie cand se schimba polaritatea.

Edited by Razvan_N, 21 February 2014 - 13:14.


#13
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Posttehnics, on 21 februarie 2014 - 12:24, said:

...pe bune? Adica eu daca apas pe intrerupator trebuie sa astept 2-3 minute pana se aprinde becul ? Nastrusnica descoperire...

Pe bune! Esti cam in urma... tu faci confuzia intre viteza de miscare a electronilor, cu cea a electricitatii.
http://en.wikipedia...._of_electricity
http://c2.com/cgi/wi...peedOfElectrons

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Pe bune! Esti cam in urma...
...de...ma misc mai greu...cam cu cativa mm/secunda :D.

Quote

Cauta si tu viteza de drift pentru electroni si convinge-te inainte
...n-am timp sa stau sa caut acum teorii ca nu ma ajuta la nimic...stii de ce ? Pentru ca nu ma intereseaza...

Quote

...de a te face de ras.
..nu e prima oara si nici ultima...dar nici tu nu esti departe.

Quote

Avatarul tau m-a indus putin in eroare.
...ai dreptate, aparentele inseala...nu sunt electronist...dau cu matura...

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View Posttehnics, on 21 februarie 2014 - 14:53, said:

...n-am timp sa stau sa caut acum teorii ca nu ma ajuta la nimic...stii de ce ? Pentru ca nu ma intereseaza...
Pai n-ar fi rau sa te intereseze, daca esti electronist. Mai ales daca razi de altii pe acest subiect.

View Posttehnics, on 21 februarie 2014 - 14:53, said:

dar nici tu nu esti departe.
Poti sa elaborezi putin, cu ce era sa ma fac de ras? As vrea sa ma corectez.

View Posttehnics, on 21 februarie 2014 - 14:53, said:

...ai dreptate, aparentele inseala...nu sunt electronist...dau cu matura...
N-ar fi nicio problema, este si aceea o meserie si se poate face onorabil.
Dar chiar si maturile sunt doldora de electroni!

Edited by Razvan_N, 21 February 2014 - 21:43.


#16
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostRazvan_N, on 21 februarie 2014 - 12:20, said:

Care anume este viteza luminii in cupru, puisor? In general, in materialele opace?

Auzi puisor,  tu intelegi limba romana, puisor, sau  logica in general, puisor . Vorbim de diferenta de potential (camp electromagnetic) si viteza cu care se transmite aceasta, asta e subiectul , faptul ca am facut referire la electron a fost pentru a mentiona ca si acesta se poate deplasa tot cu viteza lumini dar in vid.



Quote

Viteza campului electromagnetic se apropie de cea a luminii (depinde de mediu, inclusiv de materialul din care e facuta izolatia cablului), dar electronii din metal se misca FOARTE incet (milimetri pe secunda)

Vorbesti prostii,  vorbind strict de oricare electron anume el nu se va deplasa nici macar un nanometru in cele mai multe cazuri pentru ca se va ciocni de un atom intrand in orbita si declansand eliberarea unui alt electron de pe aceeasi orbita fireste iar restul energiei se transfera atomului. Aceste ciocniri daca sunt prea multe duc la efectul joule, in general cand se depaseste capacitatea de transport a firului.

Cand aceste ciocniri duc la cedarea unei cantitati de energie suficient de mari apare fenomenul de incandescenta ce  duce la eliberarea fotonilor. Problema ciocnirii cu atomii o poti vedea pe viu si  in electromigratie.

Dar daca ar fi sa ne dam aere ia vezi tu cu ce viteza se misca o particula intr-un tunel (quantum tuneling) chiar daca acesta este foarte mic 1-3nm.

Quote

- ma refer la miscarea rezultanta pe directia campului electric. Electronii au si miscarea lor proprie, o topaiala care nu depinde de campuri externe (de cateva sute de ori mai mica decat viteza luminii in vid), viteza Fermi, dar n-are rost sa ne afundam asa adanc.
Posted Image


Quote

In cazul liniilor de transport foarte lungi apar pierderi mari (capacitive, de exemplu), astfel incat devine mai economica transmiterea energiei sub forma de curent continuu de inalta tensiune.

Caca maca, Posted Image   orice conductor de o lungime anume prezinta o capacitanta, o inductanta si o rezistenta  toate la un loc creand probleme transportului pe distante lungi.

Tu ai fi baiat destept dar te cam umfli in pene si iti sta prost si nu esti nici atent.Posted Image
Ce ti-ai zis in sinea ta lasa ca il umflu pe asta acuma. Posted Image

#17
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View PostRazvan_N, on 21 februarie 2014 - 13:06, said:

sa se transporte energia in curent continuu de inalta tensiune.
Daca este CC, cum mai ajunge la tensiunea retelei industriale sau casnice, cu un invertor de zeci sau sute de MW?

Edited by miron1947, 21 February 2014 - 23:13.


#18
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Chestia cu "puisor" era din "Liceenii", in caz ca te-ai simtit mai jiCnit decat era cazul.
Electronul, avand o masa sensibila, NU se poate deplasa cu viteza lumini nici macar in vid. Dar sa lasam
subiectele tehnice si chiar cele de limba romana. Ma dau batut. QED. (Tuneling rimeaza cu Seling?)
Creand ultimele doua randuri... m-ai facut sa-mi scot palaria, n-as fi putut sa spun mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate