Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#127
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007

View PostBybanul, on 07 martie 2014 - 22:29, said:

Sau cu o "porcarie de asta". Dar oare este vreouna in zona de inchiriat? Ma gandesc ca ar merita....

Merita sigur, dar ai observat poate ca rasadul ala de varza a fost semanat in tavi de 200 sau 240. Udarea lui se va face cu aspersoare.

La ardei, daca vrea mulcire si tuburi de picurare, trebuie sa gaseasca un utilaj corespunzator. Si o sa il caute, ca nu prea are incotro.

Edited by jumborom, 07 March 2014 - 22:37.


#128
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Am dat un exemplu.... Nu cred ca Vladislav vrea picurare la doua hectare de ardei (sau mi-a scapat mie?) si cred ca se gaseste un utilaj si pentru ardei si tomate.
Daca isi va face un obicei din a pune suprafata asta cred ca ar trebui sa se duca spre automatizare.....Eu personal nu am vazut in viata mea doua hectare intregi de legume si abia astept avand in vedere ca e aproape de mine....
Boier Almadan, respira adanc si numara pana la 4 :)

#129
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmedelin992, on 07 martie 2014 - 21:56, said:

N-ai inteles. Te las.
Voiam doar sa vad ce spun si altii, nicidecum ''sa te trimit la primbare''. Oricum , banuiesc ca o sa ne arati cum faci. Cum ai facut si pana acum!!!

Scuza-ma te rog, am crezut ca ma iei la misto, adica ceva de genul: daca ai pe cineva ia-te dupa el nu mai intreba! dar vad ca am inteles eu gresit!
Pentru almadan , daca iti sunt antipatic ce cauti taticule pe pagina mea?? citeste altceva placut tie si lasa-ma pe mine in pace
Pentru oricine care crede ca sunt antipatic, neecologic, nebiologic,tzaranoi, necultivat si altele, puneti-va in locul meu sa vedeti cum imi iese par alb la 29 de ani, cum imi zice nevasta-nea dimineata ca vorbesc prin somn de gradina, cum ma trezesc noaptea si stau la marginea patului si ma gandesc ce si cum naiba sa fac sa nu gresesc ceva!Este un stres mare pentru un solarel mic pentru acasa , dar pentru 2 hectare voi cum credeti ca e?
Nu sunt rautacios ,nu port ura, si cel mai important:NU PUN INTREBARI LA MISTO , dupa cum vedeti eu chiar ma ocup de legumicultura si vreau sa reusesc de aceea pun poate multe intrebari care poate vi se par banale dar la mine face o diferenta enorma, mai ales ca avand mai multe raspunsuri la aceeiasi intrebare ai de unde sa alegi cel care ti se pare mai ok.
Ca sa va lamuresc si cu prietenul meu legumicultor, acesta e legumicultor de foarte multi ani dar nu detine tehnologie noua si de aceea raspunsurile lui nu prea ma ajuta!El merge pe ceea ce stie de la inceput, semanat pe brazda,mranita si mult,foarte mult azot in camp!A incercat o data sa puna in tavite dar din 500 nu i-a iesit decat 3 tavite si de atunci nu a mai incercat niciodata si m-a sfatuit si pe mine sa nu incerc asa ceva!Dupa cum vedeti eu m-am incapatanat si risc cu 1000 de tavite dar de asta seman si pe brazda 50-60 000(nu stiiu exact cat intra in solar) ca in caz ca nu imi iese la tavite sa am rasad de rezerva pentru camp.
Ca si schema de plantat, am mai zis daca nu ma insel ca am picurare pentru 2 ha , in mai vine si folia de mulcire pentru cele 2 ha , am 3 motopompe si tot in mai mai iau o motopompa si un atomizor , plantele di alveole vor fi plantate cu asta :Attached File  details-05.jpg   295.85K   88 downloads prin folia de mulcire, voi achizitiona 4 astfel de plantatoare iar restul la chitanog de mana!Pentru modificari sau dezbateri avem timp pana in mai dar numai dupa ce termin de semanat.
Timpul este dusmanul meu momentan de asta cand pun o intrebare aici pe forum astept raspunsuri rapid pentru ca nu am timp decat seara cand termin treaba un pic si a doua zi dimineata pana incep treaba ! Cele mai bune idei de aici le iau si le pun in practica, nu va ganditi ca intreb doar ca sa ma aflu in treaba, mai ales ca daca observati la fiecare sfarsit de zi vin si spun aici ce am facut si sper ca apreciati si constientizati ca as putea foarte bine doar sa intreb sa aflu raspunsurile si sa nu zic (arat) nimic!Scopul acestei pagini nu este de a crea invidie, ura  sau de a ma lauda eu personal!
Vreau sa va arat cum fac eu exact totul cu cele 2 ha(credeti-ma ca nu e putin) si daca cineva considera ca are ceva de adaugat sau o idee va rog sa o postati aici, DAR va rog nu mai postati comentarii ca Almadan de genul : esti antipatic sau ce a facut x sau mai stiu eu ce altele , postari care nu duc nicaieri !Am scris si rescriu:Cui nu ii place de mine sau de aceasta pagina, nu mai intrati pe ea si ocupativa timpul cu altceva nu il pierdeti cu mine!Pentru toti ceilalti interesati va promit ca voi posta in continuare si voi detalia tot ceea ce voi face ca si pana acum!
Legat de acele fungicide si insecticide pentru camp am spus doar ce as folosi in caz de boli , nu am zis ca in camp voi stropi cu toate odata , dar o sa mai dezbatem pe parcurs aceasta problema, nu va temeti nu vreau sa otravesc pe nimeni mai ales copii , cum a scris cineva pe aici.(am si eu un copil de 2,5 ani ).Va rog ca pe aceasta pagina sa nu ma apreciati pe mine, eu nu contez aici  ci doar evolutia mea si legumele mele luati de aici doar ce va palce si ce credeti ca va ajuta!Gata ma opresc ca incepe sa vina lumea la munca, revin diseara cu poze la ce am facut azi!O zi frumoasa va doresc!

P.S: bybanule normal ca vreau picurare la 2 ha , ba mai mult o si am picurarea pentru 2 ha si daca nu uit am sa iti fac azi o poza!

Edited by vladislav25, 08 March 2014 - 07:44.


#130
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
semanate la brazda poti sa iei in calcul cam 300-400 fire la m2, de ardei si vanata, iar 100 la rosii.
si de pe forum incearca sa culegi, nu sa iei de bune chiar tot ce se spune, asta ar fi valabil si fata de prietenul tau legumicultor.

#131
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Eu daca as fi implicat in asa o lucrare mare as trage cu ochiul la vecini,recte pt partea de solar si rasaduri la lipovenii din tg'frumos-pt cei care nu stiu e vb de cateva zeci de ha de solarii in zona si au o traditie-iar pt camp in zona sarca vad in fiecare an cuturi de varza,ardei s.a.m.d.spor pe ogor si la treaba ca vorba multa saracia omului...va pup pe suflet

#132
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View PostBybanul, on 07 martie 2014 - 22:29, said:

Sau cu o "porcarie de asta". Dar oare este vreouna in zona de inchiriat? Ma gandesc ca ar merita....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7xmttBrlzcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ceva asemanator se poate construi dar cu doi servanti.

#133
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am luat o pauza de masa! Am semanat cam 40 de tavi dar dureaza mult pregatitul materialului! Am pus la un sac de turba de 300 litri 5 galeti de pamant negru de sub iarba, ama amestecat, ciuruit pus in tavi si presat bine cu 3 degete,am un om care i-am facut pe un pix un semn la 1,2 cm si face gauri si 2 fete la pus semintele!Am ales prima data gogosarii vlad, fiindca au zis oamenii:daca tot lucram la vlad hai sa incepem cu semintele vlad!Posted Image Diseara revin cu poze!

View Postnutzucu, on 08 martie 2014 - 09:00, said:

Eu daca as fi implicat in asa o lucrare mare as trage cu ochiul la vecini,recte pt partea de solar si rasaduri la lipovenii din tg'frumos-pt cei care nu stiu e vb de cateva zeci de ha de solarii in zona si au o traditie-iar pt camp in zona sarca vad in fiecare an cuturi de varza,ardei s.a.m.d.spor pe ogor si la treaba ca vorba multa saracia omului...va pup pe suflet
Multumesc dar chiar cel de la care iau toate materialele(tavite, turba, picurari, etc) este lipovan si binenteles ca trag si la el si cu urechea dar si cu ochiul! (are solarii facute prin fonduri de 50 000 de euro) ! El a insistat la amestecul cu nisipul dar am preferat pamantul!Legat de ogoarele care le vezi s-ar putea ca o parte sa fie chiar prieteni de ai mei, dar ce a fost de "furat" de la ei , am luat de mult! Multumesc, ma duc la treaba si revin diseara!

#134
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Vlad, fa o matrice dintr`o placa osb de 1cm dupa o tava, faci masuratori la tavi cati cm sunt intre mijlocul a 2 alveole si pe urma tragi linii pe orizontala si verticala la placa de osb. Punctele reiesite din intalnirea liniilor trasate reprezinta centrul alveolelor. Pe urma cumpara niste cepuri de lemn ca`n poza atasata care corespund la diametru cu gaurile ce tocmai le`ai dat cu burghiul in punctele de mai sus de pe osb, infige`le in gauri cu niste aracet de calitate si pe urma preseaza usor placa cu tot cu cepuri pe o masa pana intra toate in mod egal cat sa mai ramana un mot de 1,2cm in afara sau cat vrei tu sa fie adancimea la gauri. A doua zi e gata, doar impingi placa de osb pe tavite si ies gauri identice si dintr`o bucata. faci tu asta dupa ce umpli tavile cu pamant si pe nenea ala cu pixu il bagi in pixu'.. la alta treaba Posted Image

Attached Files


Edited by rid, 08 March 2014 - 14:08.


#135
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am pus astazi 170 de tavite , cred ca pot pune 300-350 la zi dar a durat mult azi pana am vazut cum trebuie facut!sunt rupt asa ca va pun direct pozele!Am fost foarte speriat la inceput crezand ca nu voi sti, dar tot ce am facut m-i s-a parut firesc si normal!Adica ma refer :
la udat; iti dai seama cand strangi materialul in mana cat de ud e
la pus semintele;raportat la inaltimea tavitei iti dai seama ca nu poti sa o pui mai adanc de 1-1,5 cm
la vermiculit; pui cu mana si surplusul il dai jos;
Cine vrea sa faca recomand cu caldura sa incerce ca nu e asa de greu dupa cum eram eu de speriat!
Astazi a iesit un pic soarele si se adunase 27 de grade la ora 2-2:30 iar la ora 20 am facut focul si pentru umiditate pe capacul de la butoi am pus un fost cazan de tuica(de aluminiu) cu 2 galeti de apa in el!Am inseminat gogosar vlad!

Attached Files


Edited by vladislav25, 08 March 2014 - 20:55.


#136
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Vladislav când mă uit la tavitele acelea pe sarma parca stau in aer , magie nu altceva :)

#137
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postraul_azz, on 08 martie 2014 - 21:06, said:

Vladislav când mă uit la tavitele acelea pe sarma parca stau in aer , magie nu altceva Posted Image

multumesc....sper sa nu afecteze cu nimic pe unde sunt mai curbate tavitele, dar teoretic nu ar trebui deoarece e doar pentru germinat dar dupa cum v-am obisnuit vom vedea impreuna!

#138
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Bravo, tinere, n-a fost chiar asa greu. Ai sa gasesti curand metode de imbunatatire si crestere a randamentului.
Ai semanat cam 10 % din tavite; trebuie sa lucrezi cu un ritm potrivit, astfel incat sa nu te epuizezi in primele zile.

Ai grija la sistemul cu sarme, sa nu se incline prea mult, ca sageata (aplecarea in jos) e maricica. Lemnele alea + sipcile prinse intr-un singur cui, imi dau ceva emotii, dar ai promis ca nu se intampla nimic rau.

Sa stropesti cu vermorelul de 2 - 3 ori pe zi stratul de la suprafata tavitelor, care n-are voie sa se usuce pana la germinare. Galetile cu apa de pe butoi nu sunt suficiente.

Dupa germinare unde amplasezi tavile ?

Edited by jumborom, 08 March 2014 - 21:23.


#139
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Da asa este o sa vedem totul  pas cu pas, anul trecut am făcut primele rasaduri de ardei si vinete semănate in 15 martie pe pat de bălegar si apoi in amestec de mranita cu pământ, rasadurile au fost frumoase dar au suferit la plantare din cauza ca nu au fost repicate, anul acesta mi am cumpărat tavite de 45 pt ardei si vinete. Sper sa reusesc si anul acesta.

#140
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postjumborom, on 08 martie 2014 - 21:20, said:

Bravo, tinere, n-a fost chiar asa greu. Ai sa gasesti curand metode de imbunatatire si crestere a randamentului.
Ai semanat cam 10 % din tavite; trebuie sa lucrezi cu un ritm potrivit, astfel incat sa nu te epuizezi in primele zile.

Ai grija la sistemul cu sarme, sa nu se incline prea mult, ca sageata (aplecarea in jos) e maricica. Lemnele alea + sipcile prinse intr-un singur cui, imi dau ceva emotii.

Sa stropesti cu vermorelul de 2 - 3 ori pe zi stratul de la suprafata tavitelor, care n-are voie sa se usuce pana la germinare. Galetile cu apa de pe butoi nu sunt suficiente.

Dupa germinare unde amplasezi tavile ?

Multumesc...daca se lasa sarmele am sa mai pun sipci scanduri bazii...gasesc atunci pe loc o metoda, nu o sa le las sa cada!
Oare e bine sa stropesc asa des? nu e prea mult? doar intreb pentru ca nu stiu....banuiam ca o sa urmaresc cu degetul direct in alveoala sa vad daca e umed sau mai trebuie...dupa ce am dat cu vermiculit am udat cele 170 tavite cu vermorelul cu 3 galeti de apa!
Legat despre apa de pe butoi ma duc mai tarziu sa vad daca mai e si daca nu mai completez cu vreo 2-3 (are 60 litri cazanul)
Dupa germinare tavitele vor fi mutate intr-unul din solariile mari, pe sol!

#141
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu zic la fel, vezi sa nu se rupa subrezeniile alea cand uzi tavitele!
Bafta!

#142
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postsubway_guru, on 08 martie 2014 - 21:37, said:

Si eu zic la fel, vezi sa nu se rupa subrezeniile alea cand uzi tavitele!
Bafta!

Multumesc, am sa am grija!Deocamdata stau ca pe ace paan vad ca scot capul vreo cateva plante: oare iese ceva? oare am gresit ceva? abia astept sa vad ce se intampla

#143
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Daca solarul acela reprezinta o camera de germinare, de ce este nevoie de toate sirmele acelea ? De ce nu pui, pur si simplu tavile una peste alta ? Uite cum se face elegant si economic.

Attached File  Germination_room.jpg   37.65K   146 downloadsAttached File  Germination_cell.jpg   47.1K   142 downloads

Edited by almadan, 08 March 2014 - 22:08.


#144
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Rabdarea este una din calitatile de baza ale mesterului legumicultor.

Pe plicul de ardei Ureche de elefant (din care ai luat si tu) scrie:

La 25 - 30 de grade - germineaza in 10 zile, la 20 de grade - germineaza in 22 zile.

Gogosarii sunt tot pe acolo, asa ca pana peste minimum 10 zile (oricat te-ai stradui, nu vei avea temperatura constanta in conditiile tale, umiditate constanta nici atat) nu o sa vezi nimic, fara sa insemne ca ai gresit pe undeva. Stropesti ca sa mentii umiditatea, nu trebuie sa folosesti multa apa, ca samanta nu consuma apa din alveola, dar trebuie ca stratul superior (primii 2-3 cm, unde este si samanta) sa fie permanent ud. Daca nu este, samanta se poate razgandi si isi amana rasarirea.

alma, tavile alea sunt "destepte", adica sunt rigide si se sprijina ca navetele, pe colturi, el daca ar pune tavitele una peste alta, fundul alveolei superioare va afecta rasarirea din alveola inferioara (o striveste).

Ar putea sa aseze tavitele putin decalat (maddox a incercat asta ?), insa nu stiu cat de stabil ar fi sistemul.

Despre conditiile de camera aia de germinare nici nu mai vorbim.



Mai jos, una din variantele de camera de germinare pentru solar.

Folia de polietilena mentine pentru multa vreme umiditatea la nivel inalt, numarul de stropiri fiind considerabil diminuat (o data la 2- 3 zile) Fara folie, trebuie stropit de 2 - 3 ori pe zi.

Attached File  Camera de germinare.jpg   118.59K   128 downloads

Edited by jumborom, 08 March 2014 - 22:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate