Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Mini duplex in Berceni –ilfov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#901
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postcumparator, on 09 martie 2017 - 11:32, said:

Problema e pretul.
Habar nu aveam de asta. Adica as putea sa dau pe sapa de la parter cu Aktivtherm lichid si nu mi-ar mai pasa ca am numai 5 cm de XPS sub placa?
Voi cum ati aplicat pe perete si cat a costat?

  Eu nu stiu nimic despre toate proprietatile termice, noi am avut un perete rece la apartament, am citit acum doi ani (sau 4, vai ce repede trece vremea!) ca am putea ajuta acel perete foarte rece si am incercat. Am afirmat ca sunt circumspecta legat de proprietatile vehiculate pe net, am vrut doar sa spun ca , desi pare foarte departe de adevar, la noi peretele acela pare ca are {incalzire in pardoseala} (nu-mi  mai merge tasta cu ghilimelele). Vorbesc foarte serios si nu ma joc cu cuvintele. Am posibilitatea sa compar doi pereti care stau unul langa altul si cel pe care am dat activtherm pare ca emana caldura. Nu simt deloc raceala, din contra, simt ca e caldut putin. Nu stiu de unde provine senzatia aceea, nu ma pricep, le las inginerilor sa se edifice asupra acestui aspect. Stiam ca vor fi comentarii ca ale lui brawnie, deoarece acum ceva vreme, pe acest forum, am mai recomandat acest produs pe jurnalul lui scufitzu (avea un colt cu igrasie in bucatarie sub mobilier)  si am obtinut aceeasi reactie.

https://forum.softpe...0#entry16854814

Am povestit despre activtherm, chiar daca cumparator a pomenit de aerogel, despre care eu nu auzisem deloc inainte (sau am uitat), pentru ca , incercand sa citesc despre aerogel am dat peste asta:

http://www.aktivther...-termoizolatii/

Adica aceste doua lucruri, activtherm si aerogel sunt legate unele de altele si deja nu mai pare chiar atat de absurd. Mai ales ca:

NASA folosește deja aerogelul pentru izolarea termică a costumelor astronauților, un strat de 18 mm din material asigurând protecția împotriva frigului la temperaturi de până la minus 150 grade Celsius.

Un material absolut fantastic, acesta este aerogelul, un strat de numai 8 mm poate asigura supraviețuirea în fața exploziei a unui kilogram de dinamită și a unui șoc termic ce degajează o căldură de peste 1000 grade Celsius. Procesat prin metode speciale, aerogelul poate fi utilizat și pentru desalinizarea apei de mare. Dacă mai adăugăm că este un bun conductor de electricitate și că este capabil să înmagazineze energie solară precum celulele fotovoltaice, înțelegem că aerogelul se prezintă chimiștilor și inginerilor precum un material al viitorului.

Dacă inginerii s-au gândit să întrebuințeze acest material în izolarea conductelor de petrol și cizmarii în confecționarea branțurilor pentru încălțăminte, alpinista britanică Anne Parmenter a escaladat muntele Everest fiind încălțată cu ghete căptușite cu un strat subțire de aerogel; declarația sa de după expediție a fost: “singura problemă a fost că îmi era foarte cald la picioare, ceea ce, de fapt, nu este o problemă atunci când ești alpinist”. De asemenea, designerul Hugo Boss a testat calitățile aerogelului pentru o linie de geci de iarnă, dar acestea au fost rapid retrase din circulație, deoarece cumpărătorii s-au declarat incomodați de faptul că erau mult prea călduroase.

Edited by lenny13, 09 March 2017 - 21:06.


#902
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Lenny eu nu am contestat proprietatile reflexive ale materialului...spunea doar ca nu poate inlocui izolatia clasica...cu tehnologie din asta SF cu microsfere 3M si nanotehnologie am mai lucrat si am mai tinut in mana produse de gen....si acum mai am niste bureti "magici" bazati pe nanotehnologie care culmea isi fac treaba de minune :)
Uite in video-ul asta cum am "belit" aripa si masca masinii in usa de la garaj si am scos vopseaua cu buretii "minune"

#903
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbrawnie, on 09 martie 2017 - 21:35, said:

Lenny eu nu am contestat proprietatile reflexive ale materialului...spunea doar ca nu poate inlocui izolatia clasica...cu tehnologie din asta

Eu ,cum nu sunt inginer, nu inteleg de ce spui asta, din moment ce:

   NASA folosește deja aerogelul pentru izolarea termică a costumelor astronauților, un strat de 18 mm din material asigurând protecția împotriva frigului la temperaturi de până la minus 150 grade Celsius.

Adica se foloseste deja in aceasta calitate de izolator termic, si totusi tu spui ca e imposibil sa inlocuim izolatia clasica cu ceva atat de subtire. Din cate am citit, un impediment foarte clar este costul acestei operatiuni, care nu este accesibil oricui. Dar in rest, nu inteleg de ce nu ar fi un bun izolator, din moment ce si-a gasit deja utilitatea practica in aceasta privinta si, mai ales, in domenii unde nu te poti juca cu focul. Adica se poate la un astronaut, la minus 150 grade celsius, in strat subtire de aproape 2 cm, dar nu se poate la o casa, intr-un mediu cu mult mai prietenos din punct de vedere ambiental. Eu nu-s inginer si nu inteleg motivatiile contra prezentate de tine pana acum. Nu ca nu as dori, dar din punct de vedere al logicii mele, nu reusesc inca sa pricep de ce nu se poate.

Edited by lenny13, 09 March 2017 - 22:14.


#904
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postlenny13, on 09 martie 2017 - 21:04, said:

  
http://www.aktivther...-termoizolatii/

Adica aceste doua lucruri, activtherm si aerogel sunt legate unele de altele si deja nu mai pare chiar atat de absurd. Mai ales ca:

NASA folosește deja aerogelul pentru izolarea termică a costumelor astronauților, un strat de 18 mm din material asigurând protecția împotriva frigului la temperaturi de până la minus 150 grade Celsius
Sa zicem ca e asa si aceste produse asigura o reactie exoterma intrebarea este pentru cat timp?Daca ea este permanenta inseamna ca este echivalenta in alt plan  cu principiul perpetuum mobile lucru de care ma indoiesc.

#905
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postanaki, on 09 martie 2017 - 22:26, said:

Sa zicem ca e asa si aceste produse asigura o reactie exoterma intrebarea este pentru cat timp?Daca ea este permanenta inseamna ca este echivalenta in alt plan  cu principiul perpetuum mobile lucru de care ma indoiesc.

O casa izolata clasic pentru cat timp isi pastreaza proprietatile ambientale, in momentul in care nu se mai asigura sursa de caldura? De ce trebuie privite sistemele noi de izolare termica prin prisma perfectiunii? Banuiesc ca nu sunt perfecte. Ceea ce e important sunt comparatiile echivalente intre aceste sisteme.Grosime, rezistenta, durabilitate, eficienta...

  O alta  intrebare a mea este: de ce nu se fac costumele astronautilor din polistiren? Logica mea spune ca , in aceleasi conditii, supuse acelorasi factori de risc si mediu, unul dintre materiale a depasit pe celalalte si a fost preferat. Nu e asa?

Imi cer scuze pentru nepriceperea mea. Din cauza electromagnetismului pe care nu l-am inteles, nu am dat la Politehnica. Si, se pare, si din alte neintelesuri.

Edited by lenny13, 09 March 2017 - 23:12.


#906
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postbrawnie, on 09 martie 2017 - 20:18, said:

eu nu am zis ca nu o fi asa...dar sa spui ca dai cu 1 mm de vopsea reflexiva si nu mai trebuie izolatie e cam absurd...
Discutam de doua proprietati distincte ale materialului izolator :
-reflexia in infrarosu a caldurii radiante(vopsea, folie reflexiva gen parasolar ) resimtita cand stai in fata semineului sau a unui foc de tabara de care nu prea te poti apropia...
-rezistenta la conductivitatea termica  ->viscolul loveste peretii si spoliaza caldura daca nu sunt izolati cu polistiren/ vata bazaltica
Concluzie nu cunosc cum as putea aduce la un numitor comun cele doua proprietati...

View Postanaki, on 09 martie 2017 - 22:26, said:

Sa zicem ca e asa si aceste produse asigura o reactie exoterma intrebarea este pentru cat timp?Daca ea este permanenta inseamna ca este echivalenta in alt plan  cu principiul perpetuum mobile lucru de care ma indoiesc.
Ce simte Leny mi se pare experienta similara cu cei care au instalat panouri radiante in infrarosu dar la intensitate mai mica ...asta inseamna ca nanotehnologia functioneaza si peretele reflecta caldura in infrarosu.
Experiment ce l-am facut eu  la 10 cm de calorifer fierbinte tin mana (simt caldura radianta) inserez o folie de staniol nu cred ca are 1 mm iar caldura radianta nu este resimtita in spatele ei  fiind reflectata inapoi catre calorifer.

Exemplu de reflexivitate in infrarosu docmentat cu camera FLIR
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OHpyv_kxmoI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 09 March 2017 - 23:38.


#907
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
lenny de ce zici ca pretul este problema...am socotit ca costa 45 lei/mp asta e echivalentul la vreo 15-20 cm de vata...poate si mai putin avand in vedere ca mai ai si adeziv, masa de spaclu, plasa de fibra, manopera etc...
eu unul sunt sceptic...stiu pe cineva care vindea la un momentat AviTop este similar cu ActivTherm...am sa il intreb ce si cum.

#908
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbrawnie, on 10 martie 2017 - 08:13, said:

lenny de ce zici ca pretul este problema...am socotit ca costa 45 lei/mp asta e echivalentul la vreo 15-20 cm de vata...poate si mai putin avand in vedere ca mai ai si adeziv, masa de spaclu, plasa de fibra, manopera etc...
eu unul sunt sceptic...stiu pe cineva care vindea la un momentat AviTop este similar cu ActivTherm...am sa il intreb ce si cum.

   Ai gasit tu undeva o vata atat de ieftina? Ca ma intereseaza, vorbesc serios.

View Postbrawnie, on 10 martie 2017 - 08:36, said:

am vrut sa zic EPS :) ... in fine
ai dat cu trafaletul peste var sau ?

       Peste var.

   In primul rand, noi nu am incercat sa izolam termic peretele, in sensul clasic. Asa ca nu ne-am interesat de aceste proprietati. Am vazut pe net din intamplare activ therm, am cumparat o galeata si am dat pe o suprafata de 1.5X2.5 mp. Din cate stiu , galeata a fost scumpa, nu mai tin minte, pentru ca nu mi-am facut planuri sa povestesc despre asta. Ceea ce am luat noi s-a dat pe interior, cu trafaletul, nu pe exterior . Deci  nu era menita pentru termosistem, zic eu.

  Legat de termosistem, probabil ca aerogelul, nu activtherm, va indeplini ceea ce trebuie. Mesajul meu era in sensul ca daca o amarata pelicula de vopsea data pe interior, in strat subtire, face diferenta atat de mare intre doi pereti exteriori, oare cum ar fi un produs special creat pentru termoizolare exterioara, obtinut pe aceleasi principii si din aproximativ acelasi material? Eu sunt cea mai sceptica dintre voi legat de aceste lucruri, atat ca am avut ocazia sa testez produsul acesta si sa imi deschida un oarecare interes sau o atentie mai mare. La casa pe care o construim, avem niste zone foarte expuse umiditatii, la terase; ma gandeam ca nu strica sa dam putin pe perete inainte de orice. Plus o hidroizolare facuta bine. Dar asta e deja problema noastra, nu mai tine de ceea ce povestim aici.

   Legat de preturi, sper sa nu se considere reclama, dar eu aici am vazut pretul ieri:

Attached Files


Edited by lenny13, 10 March 2017 - 08:38.


#909
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
am vrut sa zic EPS :) ... in fine
ai dat cu trafaletul peste var sau ?

#910
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Oricum, am convingerea ca in viitorul apropiat termoizolatia va arata altfel, de ordinul cm nu al zecilor de cm. Deja exista, dar deocamdata tehnologia este prea scumpa.

#911
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Si minunea aia de aparat cu led-uri albastre si roz pentru anti-chelire era tot de la NASA, care a zis (ca agentie) ca are prea multa tehnologie si mai da din ea pulimii:
https://www.orangede...ii-parului_7391

#912
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Asta este sistemul american,eu vazusem la chinezi o chestie in care se dadea  cu ceva pe chelie si dupa aia stateai sa te linga vaca.Posted Image
Sa vezi plete dupa aia.

Edited by anaki, 10 March 2017 - 14:38.


#913
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Are deja si concurenta :D

#914
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postanaki, on 10 martie 2017 - 14:37, said:

Asta este sistemul american,eu vazusem la chinezi o chestie in care se dadea  cu ceva pe chelie si dupa aia stateai sa te linga vaca.Posted Image
Sa vezi plete dupa aia.
Va rog la subiect stie cineva cum poate fi comparata rezistenta termica a materialelor de X cm cu capacitatea de reflexivitate a calduri in IR?

#915
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Posttataiepure, on 10 martie 2017 - 17:16, said:

Va rog la subiect stie cineva cum poate fi comparata rezistenta termica a materialelor de X cm cu capacitatea de reflexivitate a calduri in IR?
Nu poate ci trebuie utilizata in straturi....

Dupa mult timp .... ceva stres si implicare sunt 90% sigur ca voi avea curent .
Deh mai este contoarul de montat iar mai tarziu si cel deal doilea!

PS:Eu am facut imbunatatirile cu silcoane Posted Image

Attached Files



#916
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Posttataiepure, on 05 februarie 2016 - 19:28, said:

Minunat pai le iau pe indelete Posted Image
Aduc curentul si calc acceleratia in primavara!
Cu mai bine de inca un an intarziere pot sa spun avem curent !!!! Posted Image Posted Image
Data istorica 26.05.2017 cei de la enel au instalat contorul iar pe 27.05.2017 am aprins becul' in casa !!
Am facut o instalatie provizorie in care am incercat sa alimentez toate cele 3 faze ideal ar fi si sa le folosesc concomitent...pt ca surspriza daca
nu aveam consumatori pe fiecare faza pe bara de impamantare se aprindea foarte slab lampa de control..bara de impamantare nu este inca legata la impamantarea de protectie.
La tencuiala folosesc urmatoarea reteta pt rezistenta maxima  2galeti de nisip la 1 galeata multibat si apa cat este necesar  rezulta un consum de ~ 6mp/sac de multibat  la grosime de 2-2.5cm .
Si poze

Attached Files



#917
sebastianflorin

sebastianflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2014
Salut sunt si eu in faza de turnare beton la fundatie. Imi poti spune cu ce firma de beton ai turnat sau daca stii ceva de rusu beton?

#918
sebastianflorin

sebastianflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2014
Sunt cei de langa stadionul lui Becali. Pana in centura pe partea dreapta in dreptul cimitirului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate