Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

analgezice puternice dupa operatie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Eu nu am putut manca aproape o saptamana dupa operatie dar pastile de durere nu prea am luat. Dupa cateva zile cand rana se mai inchisese am baut apa carbogazoasa care mi-a mai alinat din dureri. Stiu ca nu se recomanda, dar pe mine m-a ajutat. Posted Image

View Postshadowgign2, on 17 februarie 2014 - 16:41, said:

ms Posted Image

ps: Eu nu inteleg cum este oare posibil ca acum in sec 21, cand deja am iesit in spatiu, am inventat nspe mii de chestii, tehnologia este pe val etc, nu putem face ca o simpla si banala operatie de amigdale sa fie suportabila, sa fie nedureroasa etc. La fel si cu raceala, ne chinuim ca prostii zile bune. Eu cred ca e imposibil sa nu gasim leac pt astea doua.

Nu stiu cum a fost la tine, dar cand am fost operat am stat pe un scaun, o asistenta ma tinea de cap si doctorita pe altul (scaun) in fata mea. Pentru ca erau prea infectate le-a taiat si a scos 4 bucati. La un moment dar din cauza durerii am impins-o cu piciorul la care ea "daca nu stai pe cealalta o operez maine". Anestezia locala nu a ajutat din cauza infectiei.
Fara ele s-a schimbat reactia organismului la raceli: acuma transpir mai greu, racelile sunt mai rare dar tin perioade mai lungi decat inainte. Oricum, cu ele nu se mai putea pentru ca erau inflamata incontinuu luni de zile.

Edited by chaosss, 18 February 2014 - 00:49.


#20
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Anestezie generala mi-a facut.

O nelamurire: M-am uitat in gat. Imi pare ca doar amigdala dreapta a fost scoasa. Este posibil?

#21
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Am mai auzit cazuri in care doar una a fost scoasa sau nu au fost scoase in intregime. Asta se mai intampla cand ele sunt suprainfectate, cresc in dimensiune si se "sudeaza" (asta e termenul folosit de medicul meu, probabil nu foarte medical :)) Totusi ar fi indicat sa astepti sa se cicatrizeze zona si sa se reduca inflamatia, iar daca tot ai dubii e bine sa consulti alt medic sa vezi daca iti confirma sau infirma banuiala.

Edited by chaosss, 18 February 2014 - 01:05.


#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postshadowgign2, on 18 februarie 2014 - 00:54, said:

Anestezie generala mi-a facut.

O nelamurire: M-am uitat in gat. Imi pare ca doar amigdala dreapta a fost scoasa. Este posibil?

pune poza

#23
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
daca reusesc acum, o pun. Problema este ca nu pot deschide gura larg. Dar stai sa vad.

LE: nu reusesc deocamdata. Desi m;am uitat mai bine si in partea stanga unde imi parea mie ca este amigdala nescoasa, este de fapt "omuletul". Dar curios lucru ca este asa mare

LE2: mananc prima oara dupa operatie niste mar ras. Doamne ce bun este Posted Image Stiu ca pt majoritatea este un mizilic, dar pt mine este ceva extraordinar Posted Image

Edited by shadowgign2, 18 February 2014 - 01:13.


#24
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Salut. Ma doare rau partea dreapta u de a fost amigdala si de asemenea ma doare groaznic si urechea dreapta. Stanga nu are nimic. Aveti idee daca e normal?

#25
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu, o sa mori.

#26
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Inteleg ca ai deja 5 zile. Incet incet incepe sa nu mai fie normal. De aia sugeram sa iei legatura cu un medic, preferabil cu cel care te-a operat.
Nu poti exclude complet posibilitatea unei infectari a zonei.
Ketonal-ul nu-ti alina deloc ??

#27
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
E bun ketonalul si algocalminul dar dorm mult de la ele, cred ca ketonalul imi da starea de somn. Mie imi convine sa dorm dar sa nu ma afecteze medicamentele.

Amigdala dreapta a fost cea mai afectata imi spunea medicul. Ma gandesc ca din cauza asta doare ea asa mult fata de stanga unde nu prea mai simt nimic. In plus medicul mi'a spus ca a dat de un vas mai mare in amigdala dreapta si a trebuit sa il lege pt ca curgea sange ca la robinet.

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postshadowgign2, on 19 februarie 2014 - 08:47, said:

E bun ketonalul si algocalminul dar dorm mult de la ele, cred ca ketonalul imi da starea de somn. Mie imi convine sa dorm dar sa nu ma afecteze medicamentele.

Amigdala dreapta a fost cea mai afectata imi spunea medicul. Ma gandesc ca din cauza asta doare ea asa mult fata de stanga unde nu prea mai simt nimic. In plus medicul mi'a spus ca a dat de un vas mai mare in amigdala dreapta si a trebuit sa il lege pt ca curgea sange ca la robinet.

totusi un telefon la medicul care te-a operat nu strica,stii vorba aia :"copilu care nu plange nu primeste tata".

#29
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
acum vin de la medic. Spune ca este ok, rana se vindeca nu este nicio problema. Cu privire la febra, trebuie sa consum lichide cat mai multe. Din cauza ca nu am consumat, am facut febra. Si amigdala dreapta ma doare rau pt ca era si cea cu probleme. Mi-a zis ca erau multe vase pe care le-a legat, dezvoltase o retea mare de vascularizare etc (n-am inteles prea bine).

Edited by shadowgign2, 19 February 2014 - 13:22.


#30
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Am vrut sa te intreb de febra, dar m-am ferit sa nu te ingrijorez. Tine-o sub control.

#31
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postoaspetele, on 19 februarie 2014 - 15:44, said:

Am vrut sa te intreb de febra, dar m-am ferit sa nu te ingrijorez. Tine-o sub control.

Ma simt mai bine. Algocalminul si ketonalul isi fac treaba. Drill - pastile de supt, muult mai eficiente, cu analgezic puternic. Mi le'a recomandat azi medicul.

Edited by shadowgign2, 20 February 2014 - 03:13.


#32
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Am impresia ca tu confunzi forumul asta cu jurnalul tau personal.
Mai bine fa-ti un blog: Suferintele unui fricos dupa amigdalectomie :)


Saracul doctor care te-a operat....

#33
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
@90210

Amigdalectomia este o operatie usoara in general. Insa cu cat pacientul este mai in varsta cu atat operatia este mai complicata si recuperarea muuult mai indelungata si dureroasa. La mine au aparut complicatii la amigdala dreapta care era "cu probleme mari" dupa cum a spus si medicul.

In consecinta durerea este si mai mare. Nu are rost sa ma cert cu tine. In momentul cand vei fi la pat, la limita, poate vei intelege.

Ps: sa stii ca multi ar fi interesati cum evolueaza vindecarea. Eu inainte de operatie am cautat astfel de info si nu am gasit chiar multe.

#34
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Trebuia sa ceri tramadol, scapai de orice durere si de orice grija in acelasi timp.

#35
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postshadowgign2, on 21 februarie 2014 - 00:15, said:


Ps: sa stii ca multi ar fi interesati cum evolueaza vindecarea. Eu inainte de operatie am cautat astfel de info si nu am gasit chiar multe.
Pai cum sa evolueze? Te doare gatul cateva zile si apoi trece, nimic iesit din comun. Exact ca orice alta operatie. Nu e nimic spectaculos la asta, de asta nu cred ca s-a mai obosit cineva sa scrie despre asta.
Bine, acum mai sunt si cei ca tine...
PS- ti-am mai spus, dar a fost sters mesajul. Am fost si eu in situatia ta, si de o parte si de cealalta a baricadei. Stiu perfect prin ce treci si consider ca faci mult zgomot pentru nimic.

#36
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Eu cred ca intreci masura. Nu e treaba ta daca eu aveam dureri si ceream indicatii despre un analgezic mai puternic. Ca un organism suporta mai bine durerea decat altul, asta nu face obiectul discutiei noastre. Ok, tu esti superman si treci cu brio peste orice durere. Nu toti suntem asa. Asa ca mai usor cu jignirile, ok?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate