Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

analgezice puternice dupa operatie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View PostRabbit, on 26 februarie 2014 - 00:04, said:

Bine că e plin pe forum de idioţi care se informează din reviste de scandal şi postează pagini întregi despre conspiraţii, cum că nu există boli şi că totul e o manipulare, că mai bine îţi tratezi cancerul cu bicarbonat şi sâmburi de caisă etc, dar o persoană care lucrează în domeniul medical şi face nişte presupuneri mai mult sau mai puţin fondate (dar cu siguranţă foarte interesante) se opreşte după două rânduri.

M-am oprit pentru ca, asa cum am spus, pentru niste treburi unde nu sunt sigura 100% nu are rost sa comentez, sau sa ma lansez in presupuneri aiurea. Sunt altii mai bine informati decat mine care pot trata subiectul.

View PostInsidiouss, on 25 februarie 2014 - 23:03, said:

Companiile mari impun legea..fie ca e buna fie ca e rea se face cum zic ei.


Eu am crescut cu paracetamol si nu am mai murit.Acum 1 an cand sotia unui prieten ia spus doctoritei de la urgente ca i-a dat un paracetamol la copil (6 ani),doctorita era revoltata..sa nu-i mai dati paracetamol doar ibalgin....


Exista preparate cu paracetamol care se pot administra inca de la 2 luni.

View Post90210, on 26 februarie 2014 - 04:13, said:

Pai ai gresit forumul. Daca vrei chestii medicale de calitate cauta in alta parte, nu aici. Aici nu ai nici cu cine si nici despre ce sa discuti. Nivelul cultural medical al userilor e limitat.

Eu cred ca nu va exprimati corect vis a vis de colegii de forum. Unii dintre ei chiar stiu ce vorbesc, pe felia lor.

View Postshadowgign2, on 26 februarie 2014 - 11:48, said:

O intrebare. Vena unde am avut branula este tare pe o portiune de 5-6cm. Este in regula?

Nu. Daca e tare, rosie, calduroasa si dureroasa, PROBABIL ca ai facut o flebita. Pana mergi la medic pune o punga inghetata invelita intr-un prosop 20 minute/ora. Apoi, in functie de gravitate, medicul iti va spune ca sa faci.

Edited by XZY, 26 February 2014 - 18:11.


#74
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postshadowgign2, on 26 februarie 2014 - 13:51, said:

Pur informativ, fara intentie sa agit apele. Posted Image

90210 ma blamai cu privire la operatie, cum ca este usoara, fara complicatii etc iar eu ma plang ca la mine a fost grea, adult fiind. Dar ce imi spuneai acum cateva luni tot aici pe forum? De ce nu esti consecvent in afirmatii ?




No offense. Still friends, ok? Posted Image
M-ai prins :)
Intre timp am mai capatat experienta, acum mi se pare simpla. Ia uite ce prostii scrie omul la tinerete

View Postoaspetele, on 26 februarie 2014 - 06:26, said:

Mama ce rau esti. Credeam ca purtam o discutie, ne informam etc.
Sau e aceea vesnica problema a medicilor cand sunt in preajma farmacistilor ??
.
Chiar nu pricep de ce as fi rau! Tu consideri ca nurofenul e bun doar ca se da si la copii. Ti-am aratat ca si algo se da, deci....?

Si care e vesnica problema a medicilor cand sunt in preajma farmacistilor? M-ai facut curios.

#75
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,897
  • Înscris: 31.03.2003
Daca ibuprofenul ar fi atat de rau si ar cauza atatea probleme la nivel digestiv, crezi ca un parinte i l-ar administra in continuare ??
Da, si algo se da, dar se da in anumite conditii, deosebite.

Referitor la aia cu relatia medic-farmacist, e de notorietate faptul ca majoritatea medicilor ne considera un fel de asistenti. Nu zic ca nu ar exista ipochimeni care justifica acesta credinta, dar numarul lor (inca) nu e de natura sa se treaca la generalizari.

#76
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
@Oaspetele, nu poti sa zici ca ibuprofenul e rau. Numai ca a fi rau/bun tine de cele mai multe ori de particularitatile existente. Stii bine ca una e sa ia ibuprofen un om care nu are afectiuni digestive, si alta e sa il ia unul care are ceva gen gastrita, esofagita, etc ( chiar daca nu stie de ele sau le-a ignorat).
In alta ordine de idei, eu cred ca tocmai de aia exista medici, sa consulte omul, sa il investigheze daca e cazul, sa aprecieze gravitatea situatiei si sa trateze in consecinta. Ceea ce unuia ii face bine, pe altul il poate ucide ( vezi socurile anafilactice la algo, etc).

Referitor la cel de al doilea paragraf al interventiei tale, eu nu am intalnit medici care sa subaprecieze farmacistii ( asta nu inseamna ca nu exista), si nici sa ii compare cu asistentele. Generalizarile nu sunt bune, nici pe plus, nici pe minus. Exista si medici/farmacisti buni, si idioti, asa cum exista si asistente bune/idioate. Right?

Daca am timp o sa editez acest mesaj, punand o poza cu o medicatie scrisa intr-o FO de catre un medic, in care indica insulina tablete. Sau nu mai departe de azi, cand un medic primar, asistent universitar cu titlu de doctor in stiinte medicale mi-a indicat Mialgin dilutie subcutanat.

Hai ca am facut destul off topic.

#77
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postoaspetele, on 26 februarie 2014 - 19:48, said:

Daca ibuprofenul ar fi atat de rau si ar cauza atatea probleme la nivel digestiv, crezi ca un parinte i l-ar administra in continuare ??
Da, si algo se da, dar se da in anumite conditii, deosebite.
Tu chiar crezi ca parintii sunt inteligenti... :)

View Postoaspetele, on 26 februarie 2014 - 19:48, said:

Referitor la aia cu relatia medic-farmacist, e de notorietate faptul ca majoritatea medicilor ne considera un fel de asistenti. Nu zic ca nu ar exista ipochimeni care justifica acesta credinta, dar numarul lor (inca) nu e de natura sa se treaca la generalizari.
Probabil e vorba de medicii pe specialitatile ne-chirurgicale, ca aia dau multe pastile. Noi, restul oamenilor cu adevarati ocupati consideram farmacistele ca sursa de hmmm, nu stiu cum sa ma exprim. Hai sa o luam asa:  in facultate cele mai misto fete erau la farmacie, pierdeam multa vreme pe acolo :). Acum, ca sunt casatorit, doar mai stau la o barfa mica cu farmacistele, ca altceva nu se mai poate :)

#78
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,897
  • Înscris: 31.03.2003
Ca sa concluzionez : am eliberat sute poate mii de flacoane cu ibuprofen (DCI), n-am auzit de reactii adverse digestive. La fel, si in cazul adultilor ce consuma ibuprofen adecvat varstei lor.
Totusi, lasand teoria conspiratiei la o parte, nu cred ca acest produs ar fi ramas in topul prescriptiilor medicale adresate copiilor. La urma urmei, nu exista o prescriptie fara prescriptor, nu ?
Posted Image

Tare faza cu farmacistele. Noi am fost 10 baieti la 100 de colege.
Da ideea era legata de relatiile profesionale, nu de alea de alt tip.
:)

#79
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
mai toate medicamentele eficiente au un raport beneficiu / riscuri. si daca un medicament e la moda si e e folosit in proportie mult mai mare decat altul e normal ca si ponderea de probleme generate de medicamentul la moda (care se vede la urgente si la gastro) sa fie mai mare.

#80
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,897
  • Înscris: 31.03.2003

View PostFane, on 27 februarie 2014 - 05:54, said:

mai toate medicamentele eficiente au un raport beneficiu / riscuri.
cred ca lipseste ceva aici.

#81
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View Post90210, on 21 februarie 2014 - 05:33, said:

Pai cum sa evolueze? Te doare gatul cateva zile si apoi trece, nimic iesit din comun. Exact ca orice alta operatie. Nu e nimic spectaculos la asta, de asta nu cred ca s-a mai obosit cineva sa scrie despre asta.
Bine, acum mai sunt si cei ca tine...
PS- ti-am mai spus, dar a fost sters mesajul. Am fost si eu in situatia ta, si de o parte si de cealalta a baricadei. Stiu perfect prin ce treci si consider ca faci mult zgomot pentru nimic.
Stimate coleg de forumeala, imi pare rau ca nu ma pot abtine.
Am o antipatie foarte adinca, extrema, pentru astfel de pareri.
Vorba initiatorului ca raspuns la acest post al tau, daca tu esti superman, nu toti sintem.
Eu am fost operat de amigdalita la 10 ani, in 1975. Si acum imi amintesc cu groaza. Groaza, horor, ma trezesc transpirat si tremurind. .
Este frumos si omenesc sa respecti durerea celorlalti.

Daca lucrezi in domeniu si te deranjeaza grimasele de durere ale pacientilor, parerea mea este ca esti intr-un loc nepotrivit, si sper din toata inima sa iti vina intr-o zi un "tigan din ala" sa te roage frumos cu sabia sa il ajuti. O sa vezi viata altfel dupa aia. Si o sa te gindesti de doua ori inainte sa mai emiti altfel de commenturi. Mai bine taci. Apropo, cazuri din astea s-au intimplat, stiu persoana care si-a schimbat profesia si domiciliul din cauza asta.

Urît din partea ta. Urît.

#82
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View Post90210, on 26 februarie 2014 - 04:04, said:

Eu nu as avea incredere in ceea ce spune o urgentista despre tratatul copiilor. Nu e specialitatea ei, nu se ocupa in mod frecvent cu asa ceva. Vrei un consult, mergi la pediatrie, nu la urgente cu toti boschetarii.
Ok, am inteles acum.
Declar ca fac parte dintre prostii mentionati, deci poti sa treci peste ce am scris, nu sint de considerat.

#83
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Credeti ca e ok folosirea lidocainei spray pentru calmarea durerilor dupa operatia de amigdale ? Sunt in ziua a 5a dupa operatie, dar tot doare ca dracu, mai ales dimineata... am ajuns sa dorm in fund, culcat e mai greu.
Iau si algocalmin fiole ( 2 pe zi), sarison,  aulin pliculete (1 pe zi) dar e horor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate