Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

analgezice puternice dupa operatie

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Te-am jignit ca te-am facut fricos ?
Ok, curajosule, imi cer scuze.
Cat despre durere, nu sunt superman, fac parte din cei 98- 99% dintre oamenii normali, care tolereaza ok o durere moderata.

#38
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Asa pentru cultura ta generala. Azi am mers la control. Totul e mai bine. Durerea puternica in partea dreapta s-a datorat unori complicatii. Daca nu apareau complicatiile astea in a 4-5 zi ar fi trebuit sa mananc normal, dureri usoare si cam atat. Asta a spus medicul.

Subiect inchis.

In ceea ce te priveste pe tine, esti zero ca om dpdv al caracterului. Abia astept sa aflu in ce spital/clinica lucrezi.

Edited by shadowgign2, 24 February 2014 - 18:45.


#39
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Evident ca ai avut complicatii, camm asta s-a incercat pe aici sa ti se transmita.

#40
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
M-a salvat mult ketonalul si algocalminul , ambele administrate intravenos. Am totusi o nelamurire cu privire la algocalmin. Din ce am citit pe net, a fost interzis in multe tari, in altele fiind catalogat drept "otrava", poate provoca decesul. etc.


PS: daca "oaspetele" este medic, cu siguranta este unul de nota 10 si indragit de pacienti. Pt ca stie sa asculte pacientul cu calm si il intelege. Spre deosebire de "90210" care...

Edited by shadowgign2, 24 February 2014 - 18:53.


#41
Boet

Boet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 23.02.2014

View Postshadowgign2, on 24 februarie 2014 - 18:33, said:

Abia astept sa aflu in ce spital/clinica lucrezi.

Si daca afli, ce crezi ca se va intampla? :)

#42
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postshadowgign2, on 24 februarie 2014 - 18:33, said:

Asa pentru cultura ta generala. Azi am mers la control. Totul e mai bine. Durerea puternica in partea dreapta s-a datorat unori complicatii. Daca nu apareau complicatiile astea in a 4-5 zi ar fi trebuit sa mananc normal, dureri usoare si cam atat. Asta a spus medicul.

Subiect inchis.

In ceea ce te priveste pe tine, esti zero ca om dpdv al caracterului. Abia astept sa aflu in ce spital/clinica lucrezi.
Bun asa, felicitari. O fi si asa, nu am de unde sa stiu, ca nu m-am uitat in gura ta ca sa stiu ce si cum. Totusi, dupa vreo cateva sute de amigdalectomii vazute si facute nu am auzit de asa complicatii care sa dea durere cateva zile dupa...In fine, poate am eu cultura generala mai limitata.

Totusi am o curiozitate: Mi-am cerut scuze ca te-am deranjat asa de tare ca am spus lucrurilor pe nume si te-am facut fricos. Ce vrei mai multe? Flori, bomboane, aplauze ca ai rezistat eroic la o asa operatie grea??

Cat despre locul unde lucrez, cu ce te ajuta daca afli unde e? Ce o sa faci? O sa vii urland si o sa dai cu pumnii in stanga si dreapta ca tu de fapt esti curajos? Iti dai seama ca daca dai un pumn gresit intr-o usa sau ceva si iti rupi un deget bocesti o saptamana si ceri pe aici morfina? Mai bine stai linistit, ca te apuci si sangerezi doamne fereste iar de la amigdale... nici nu vreau sa imi imaginez ce circ ai face in sala de operatii...din nou :)

#43
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Ok, domnule doctor, putem sa ne oprim aici ca facem off topic Posted Image

Daca spui ca ai vazut/facut sute de amigdalectomii, inseamna ca nu esti totusi un incepator (sau esti rezident, caz in care se explica lipsa de experienta). Atunci poti sa realizezi ca o complicatie poate da o asa durere si un timp mai indelungat pt recuperare. In plus cred ca esti constient ca o operatie facuta la o varsta mai inaintata este mai "grea". Daca aveam 6 ani, dupa 3 zile ma simteam bine.


Apropo, iti fac cateva fotografii ca sa vezi cum arata dupa 11 zile. Studiu de caz. Mai vezi si alte cazuri ca nu strica.

Edited by shadowgign2, 24 February 2014 - 20:36.


#44
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Post90210, on 24 februarie 2014 - 20:10, said:

Bun asa, felicitari. O fi si asa, nu am de unde sa stiu, ca nu m-am uitat in gura ta ca sa stiu ce si cum. Totusi, dupa vreo cateva sute de amigdalectomii vazute si facute nu am auzit de asa complicatii care sa dea durere cateva zile dupa...In fine, poate am eu cultura generala mai limitata.

Totusi am o curiozitate: Mi-am cerut scuze ca te-am deranjat asa de tare ca am spus lucrurilor pe nume si te-am facut fricos. Ce vrei mai multe? Flori, bomboane, aplauze ca ai rezistat eroic la o asa operatie grea??

Cat despre locul unde lucrez, cu ce te ajuta daca afli unde e? Ce o sa faci? O sa vii urland si o sa dai cu pumnii in stanga si dreapta ca tu de fapt esti curajos? Iti dai seama ca daca dai un pumn gresit intr-o usa sau ceva si iti rupi un deget bocesti o saptamana si ceri pe aici morfina? Mai bine stai linistit, ca te apuci si sangerezi doamne fereste iar de la amigdale... nici nu vreau sa imi imaginez ce circ ai face in sala de operatii...din nou Posted Image

Ce treaba ai tu cu circul care la facut el?Ce treaba ai tu ca a cerut pe aici morfina?Nu ti se pare ca esti cam bagacios sau bagacioasa?Daca poti sa il ajuti ajuta-l daca nu vezi de treaba ta.
Asa si ce daca ai vazut tu sute de amigdalectomii?Crezi ca le-ai vazut pe toate?
Uite deaia mai iau cate unii flegme in bot de la pacienti prin cabinete ca au un caracter ca al tau.

Edited by Insidiouss, 24 February 2014 - 20:35.


#45
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View PostInsidiouss, on 24 februarie 2014 - 20:33, said:

Ce treaba ai tu ca a cerut pe aici morfina?Nu ti se pare ca esti cam bagacios sau bagacioasa?Daca poti sa il ajuti ajuta-l daca nu vezi de treaba ta.
Pai ce treaba am eu? Simplu: pentru unul care se vaita aici, 10 'inteligenti' care citesc pe net nu se mai opereaza la vreme si ajung la mine sau colegii mei cu complicatii urate de tot. Chestia cu cititul pe internet face mult mai mult rau decat bine.
Cat dspre ajutat, eu zic ca l-am ajutat cat am putut.

View PostInsidiouss, on 24 februarie 2014 - 20:33, said:

Uite deaia mai iau cate unii flegme in bot de la pacienti prin cabinete ca au un caracter ca al tau.
Cine? Da exemple.

View Postshadowgign2, on 24 februarie 2014 - 20:32, said:

.
Apropo, iti fac cateva fotografii ca sa vezi cum arata dupa 11 zile. Studiu de caz. Mai vezi si alte cazuri ca nu strica.
Nu, multumesc, chiar nu e nevoie. Mergi la control si va fi ok, nu te expune pe net mai mult decat e necesar.

#46
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Post90210, on 24 februarie 2014 - 20:47, said:

Pai ce treaba am eu? Simplu: pentru unul care se vaita aici, 10 'inteligenti' care citesc pe net nu se mai opereaza la vreme si ajung la mine sau colegii mei cu complicatii urate de tot.
Hai nu ma innebuni.

#47
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
?
Asta e o replica inteligenta?
Felicitari, esti destept.
Din pacate chiar azi am avut un caz de genul. Nu cu amgigdale dar ceva de genul.

#48
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Post90210, on 24 februarie 2014 - 20:51, said:

?
Asta e o replica inteligenta?
Felicitari, esti destept.
Din pacate chiar azi am avut un caz de genul. Nu cu amgigdale dar ceva de genul.

Ia spune ce specializare ai tu ca sa stim si noi de la cine luam sfaturi.

Edited by Insidiouss, 24 February 2014 - 20:58.


#49
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Nu te-as sfatui sa iei sfaturi de pe net, tocmai asta e ideea.
E foarte usor sa vezi specializarea mea. Dar asta chiar nu conteaza.

#50
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postshadowgign2, on 24 februarie 2014 - 18:49, said:

M-a salvat mult ketonalul si algocalminul , ambele administrate intravenos. Am totusi o nelamurire cu privire la algocalmin. Din ce am citit pe net, a fost interzis in multe tari, in altele fiind catalogat drept "otrava", poate provoca decesul. etc.
În principiu e la fel de sigur ca majoritatea antiinflamatoarelor şi probabil au existat interese comerciale pentru retragerea lui de pe unele pieţe, respectiv pentru interzicerea eliberării lui fără reţetă la noi.

Metamizolul (algocalminul) poate genera agranulocitoza în cazuri foarte rare (cam 1 la un milion), o boală imunosupresivă dar de obicei vindecabilă (doar 7% din cazuri sunt letale). Eu mi-aş face mai multe griji legate de nimesulid (aulin), care e hepatotoxic, dar care se dă în continuare fără reţetă şi nici nu prezintă avantaje majore faţă de alte antiinflamatoare mai sigure.

Eu înţeleg prin „otravă” o substanţă care provoacă deteriorări (reparabile sau nu) ale unui ţesut sau organ. Algocalminul determină o reacţie rarisimă şi neexplicată pe deplin, deci nu prea se califică. Altfel, e ca şi cum ai spune că untul de arahide e otravă pentru că x% din americani fac şoc anafilactic şi mor de la un vârf de cuţit.

Edited by Rabbit, 25 February 2014 - 02:01.


#51
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Ganditi-va la faptul ca algocalminul se consuma pe scara larga de vreo 40-50 de ani.
Eu unul n-am auzit de manifestari adverse comparabile cu cantitatea consumata.

#52
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Am gasit si articolul in cauza. Este scris cu o asa seriozitate si spune ca algocalminul a fost interzis in SUA inca din 1977, incat te intrebi oare cum este posibil sa mai existe in lume un asa periculos medicament Posted Image


http://www.hotnews.r...minul-ucide.htm

Edited by shadowgign2, 25 February 2014 - 07:15.


#53
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si aia de la hotnews sunt tampiti, posteaza pe site ce primesc pe mail ca spam.

#54
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View PostRabbit, on 25 februarie 2014 - 01:59, said:

În principiu e la fel de sigur ca majoritatea antiinflamatoarelor şi probabil au existat interese comerciale pentru retragerea lui de pe unele pieţe, respectiv pentru interzicerea eliberării lui fără reţetă la noi.

Metamizolul (algocalminul) poate genera agranulocitoza în cazuri foarte rare (cam 1 la un milion), o boală imunosupresivă dar de obicei vindecabilă (doar 7% din cazuri sunt letale). Eu mi-aş face mai multe griji legate de nimesulid (aulin), care e hepatotoxic, dar care se dă în continuare fără reţetă şi nici nu prezintă avantaje majore faţă de alte antiinflamatoare mai sigure.

Eu înţeleg prin „otravă” o substanţă care provoacă deteriorări (reparabile sau nu) ale unui ţesut sau organ. Algocalminul determină o reacţie rarisimă şi neexplicată pe deplin, deci nu prea se califică. Altfel, e ca şi cum ai spune că untul de arahide e otravă pentru că x% din americani fac şoc anafilactic şi mor de la un vârf de cuţit.
Pai da, si inlocuitorul lui, nurofenul, da o groaza de probleme. mai bine risc cu algo decat sa am stomacul gaurit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate