Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

De ce imi urasc parintii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013

View Postdorurad, on 15 februarie 2014 - 15:24, said:

Iti urla hormonii-n cap. Te inteleg, mai spune-mi despre viata ta. Posted Image


@gerbil: Posted Image
Eu ti-am spus ma sa nu te superi pe ai tai ca nu ti-au cumparat bmw de ziua ta, tu ziceai ca vrei sa-i omori sa plm. Calmeaza-te si tu.

#20
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,825
  • Înscris: 31.10.2010

View PostSfantulLike, on 15 februarie 2014 - 15:36, said:

Eu ti-am spus ma sa nu te superi pe ai tai ca nu ti-au cumparat bmw de ziua ta, tu ziceai ca vrei sa-i omori sa plm. Calmeaza-te si tu.

Nu-mi plac bmw-urile. Teapa :P

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Se numeşte jigodism  atitudinea ta , este o stare a omului ce tinde să distrugă o relaţie părinţi-copii  din incapacitate spirituală .

#22
AdrianMarcus

AdrianMarcus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.02.2014

View Postpacopaco1967, on 15 februarie 2014 - 16:08, said:

Se numeşte jigodism  atitudinea ta , este o stare a omului ce tinde să distrugă o relaţie părinţi-copii  din incapacitate spirituală .

Incapacitate spirituala, cum adica?
Adica eu pun banii si propriile interese pe primul plan?

Edited by AdrianMarcus, 15 February 2014 - 16:13.


#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAdrianMarcus, on 15 februarie 2014 - 16:12, said:

Incapacitate spirituala, cum adica?
Adica eu pun banii si propriile interese pe primul plan?
Incapacitatea de a iubi  aceleaşi feţe pe care le vezi mereu , simţi că te plictiseşte , te presează , ignori total că ei te iubesc şi îţi vor binele , ca să nu ai decepţii în viaţă , oricum , te trezeşti doar după suferinţă grea , îţi vei aminti pe părinţii tăi că ei îţi doreau fericirea nu din prisma banilor sau satisfactiilor materiale ci să nu cazi în patimi sau căi care vor duce la dezastru psihic .
Dar este aşa cum am spus denumită atitudinea asta "jigodism" , o  pervertire a personalităţii , încercarea de a dovedi părinţilor că eşti stăpân şi conştient de propriile hotărâri , numai că cei cu experienţă văd mai uşor pericolul spre care aluneci .

#24
AdrianMarcus

AdrianMarcus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.02.2014

View Postpacopaco1967, on 15 februarie 2014 - 17:09, said:

Incapacitatea de a iubi  aceleaşi feţe pe care le vezi mereu , simţi că te plictiseşte , te presează , ignori total că ei te iubesc şi îţi vor binele , ca să nu ai decepţii în viaţă , oricum , te trezeşti doar după suferinţă grea , îţi vei aminti pe părinţii tăi că ei îţi doreau fericirea nu din prisma banilor sau satisfactiilor materiale ci să nu cazi în patimi sau căi care vor duce la dezastru psihic .
Dar este aşa cum am spus denumită atitudinea asta "jigodism" , o  pervertire a personalităţii , încercarea de a dovedi părinţilor că eşti stăpân şi conştient de propriile hotărâri , numai că cei cu experienţă văd mai uşor pericolul spre care aluneci .

Si cum pot sa scap de acest comportament?

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAdrianMarcus, on 15 februarie 2014 - 16:12, said:

Incapacitate spirituala, cum adica?
Adica eu pun banii si propriile interese pe primul plan?

Care bani, ai tai sau ai lor si cheltuiti pentru scoala ta, pentru hainele tale, pentru distractia ta? cu ce bani vii tu in ecuatie?  dar "interesele " tale primeaza, nu? atunci, autofinanteaza-te, pleaca in lume, fa-ti un rost al tau, pe posibilitatile si veniturile tale. Dovedeste-le prin fapte ca esti ala care te crezi tu, nu ala pe care-l vad ei. Si dupa ce vei da in nas, si tocmai cu nasu´ntr-o balega mai mare decat tine, vei putea, in cunostinta de cauza, sa lansezi acuzatii sau regrete la adresa lor.
Deocamdata, nu esti in situatia de a emite pretentii, atata vreme cat nu- ti produci singur nimic. Fara banii lor, te poti duce oricand la chefuri, sa-ti schimbi telefonul, dar nu vei obtine niciodata, nici o diploma, nu vei absolvi nici o scoala.

Edited by myshyk, 15 February 2014 - 17:26.


#26
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostAdrianMarcus, on 15 februarie 2014 - 13:40, said:

De ce am o astfel de respingere fata de parintii mei?
Ei mereu s-au purtat frumos cu mine,mi-au oferit tot ce mi-am dorit,chiar incep sa cred ca nu stiu sa ii apreciez.
Haide, recunoaste ca nu iti plac parintii tai. Eu nu stiu de ce, tu stii. Dar daca vrei sa dai vina numai pe tine nu o sa-ti rezolvi problemele.
Si daca nu dai detalii, nimeni nu o sa inteleaga atitudinea ta.
Practic, din putinul pe care l-ai spus, oricine poate crede ca ar trebui sa mergi la psihiatru, dar eu cred totusi, ca este mai complicat.

Edited by johnnickelby, 15 February 2014 - 17:46.


#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAdrianMarcus, on 15 februarie 2014 - 17:14, said:


Si cum pot sa scap de acest comportament?
Imaginează-ţi  restul vieţii că ei nu vor mai exista pentru tine , du-te într-un loc liniştit unde nu îţi tulbură nimeni gândurile si  trăieşte virtual că ei nu mai există ,  dacă nici această suferinţă nu te schimbă , nu ştiu ce te-ar putea schimba ,
Trebuie să analizezi şi obiceiurile tale , dacă acestea nu îţi afectează personalitatea , încearcă să diminuezi excesele alcoolice sau alte substanţe care afectează starea mentală .
Ai nevoie si de o vindecare pozitivă în sensul că să începi să simţi dragoste pentru ei , dar aici mă depăşeşte să te îndrum , caută un sfătuitor înţelept să te călăuzească .

#28
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Daca parintii tai se poarta bine cu tine si tu zici ca-i urasti,atunci e ceva in neregula cu tine ,multi ar vrea sa aibe parinti grijulii!Poate ar trebui sa te gandesti la cei care o duc rau si atunci poate o sa iti revi un pic!

#29
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
Sa incep cu sfarsitul: un fel de n-ai ce face ; asta e .

Ce nu inteleg majoritatea parintilor din Romania (si nu numai) e ca scopul lor pe pamant nu e dat nici de cati bani au facut, nici de cat de bine sunt vazuti/respectati sau cat de apasat le este cuvantul . Problema pleaca in general de la atitudinea radicala a lor si din neintelegerea faptului ca ei vor trai prin copii .

Acuma tu , initiatorule , nu ai ce sa schimbi si nici nu ai nevoie . Ba din contra , dupa cum se stie ca la adolescenta mintea este ceva mai sclipitoare (dar nu cunoaste deja chiar atatea de multe cazuri) trebuie luata problema in particular , mai serios , ca un caz aparte (precum toate lucrurile, putine sunt complet la fel pe pamntul asta) si live with it . O sa tot gasesti cazuri de genul in viata . Nu inseamna ca devii precum curvele astea versate de sunt prin moluri sa zambeasca si atunci cand in capul lor e o dezgustare totala... Doar o atitudine de intelegere : (oftezi in mintea ta) si zici asta e .

(//asta daca subiectul nu e un troll// :D )

#30
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Te sfatuiesc sa vizitezi o casa de copii abandonati,sa-i vezi cum intind minutele inspre tine,spunindu-ti TATA, sau cind vad o femeie ii spun mama si sa te gindesti ca :nu toti copii au,ceea ce ai tu,de cind erai copil mic pina acum si asta doar datorita PARINTILOR.Care te-au facut din dragoste si tot cu dragoste te-au crescut pina acum si vor sa devii un vasnic urmas al lor,nu un om ratat, fara nimic SUFLETESTE. Gindeste-te ca daca nu te iubeau,le era usor sa te lase la spital,si ajungeai, unul din copii de la casa de copii.

#31
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View PostAdrianMarcus, on 15 februarie 2014 - 13:40, said:

[...]
Ei mereu s-au purtat frumos cu mine,mi-au oferit tot ce mi-am dorit,chiar incep sa cred ca nu stiu sa ii apreciez.

Asa se intampla cand esti fecior de bani-gata. Cand toate iti vin pe tava, iar tie nu-ti ramane decat sa faci nazuri sau sa alegi.
Esti crescut in puf si ti s-a urat de atata bine.
Ce poti sa-ti zic?
Du-te si hoinareste prin forumuri in cautarea topicurilor/topicelor deschise de copiii nefericiti, cei batuti de soarta,  care n-au avut niciun dram de noroc in viata.
Poate doar asa iti va veni mintea la cap, si vei reusi sa-ti apreciezi parintii la justa lor valoare.
Bafta!

P.S. Esti incredibil!

View Postjohnnickelby, on 15 februarie 2014 - 17:45, said:

Haide, recunoaste ca nu iti plac parintii tai. Eu nu stiu de ce, tu stii. Dar daca vrei sa dai vina numai pe tine nu o sa-ti rezolvi problemele.
Si daca nu dai detalii, nimeni nu o sa inteleaga atitudinea ta.
Practic, din putinul pe care l-ai spus, oricine poate crede ca ar trebui sa mergi la psihiatru, dar eu cred totusi, ca este mai complicat.

Sa-ti zic ce mi-a trecut prin cap?
Ar fi o varianta:
In ciuda faptului ca parintii lui i-au oferit un trai decent si un comportament ireprosabil, posibil ca el sa nu fi simtit acea dragoste parinteasca.

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbudlight, on 16 februarie 2014 - 00:04, said:


Asa se intampla cand esti fecior de bani-gata. Cand toate iti vin pe tava, iar tie nu-ti ramane decat sa faci nazuri sau sa alegi.
Esti crescut in puf si ti s-a urat de atata bine.


Confunzi bunastarea materiala cu dragostea parinteasca.

@initiator: vezi daca te poti inscrie in programe de voluntariat pentru copiii bolnavi de diverse boli terminale (cancer) sau copii orfani. Asa o sa ai un alt reper dupa care sa iti privesti parintii.

#33
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postargonaut, on 15 februarie 2014 - 13:46, said:

Asa am patit si eu!

Aşa am păţit majoritatea, ca să nu zic toţi.

De ce îi respingem pe părinţi la acea vârstă ? Deoarece, subconştientul nostru ne asigură că părinţii sunt singurii oameni care ne acceptă nazurile, fără urmări dramatice. Această "ură" faţă de părinţi, e manifestarea rebeliunii adolescentine, şi cum aceasta nu se poate manifesta faţă de străini, pentru că aceştia ar reacţiona (uneori violent), drept urmare, se manifestă faţă de părinţi, deoarece ei ne acceptă chiar dacă noi îi respingem. Evident, mă refer la părinţii de treabă, care nu sunt beţivi.

#34
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Nu esti singurul, de ce crezi ca tara e plina de cretinoizi? din vina parintilor
Tine-o tot asa,mai tarziu vei da cu ei de pamant daca continua sa fie baieti buni (fraieri)

#35
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

View PostAdrianMarcus, on 15 februarie 2014 - 13:40, said:

Buna ziua,
Am o problema care nu pot sa o inteleg.
Parintii mei sunt niste oameni foarte deschisi si ne intelegem foarte bine,dar eu mereu simt o respingere fata de ei.
Mereu cand ei imi dau sfaturi,chiar daca imi plac si sunt convins ca sunt sfaturi bune,ceva ma deranjeaza la faptul ca acel sfat vine de la ei.
Daca un prieten imi spune acelasi lucru nu am nimic impotriva dar daca il aud de la parinti pur si simplu ma deranjeaza,ceva nu imi place prin faptul ca aud de la ei acel sfat.
Am 17 ani.
De ce am o astfel de respingere fata de parintii mei?
Ei mereu s-au purtat frumos cu mine,mi-au oferit tot ce mi-am dorit,chiar incep sa cred ca nu stiu sa ii apreciez.

O sa intelegi la varsta a doua. De obicei sfaturile astea sunt falseturi, clisee si platitudini spuse ca sa scape repede de problemele tale si ca sa te potoleasca ca hai sa fim seriosi, nici unui adult nu-i plac adolescentii, prea multa drama inutila, tot ce vrei sa intreprinzi e pe banii lor si sunt al draq de multe riscuri pe care si le-ar asuma un adolescent daca e lasat. Nu-i nevoie sa "ai" copii ca sa te prinzi, e suficient sa treci de un treizeci si sa ajungi pe picioarele tale adica sa-ti rezolvi singur problemele. Atunci te prinzi de fapt de ce faceau ce faceau adultii din trecut si ca ai fost una din probleme. Daca nu-ti plac acum sa vezi ce "fun" devin la varsta a treia cand realizeaza ca nu prea mai au un viitor, ala care-l au e cam de kk si urasc pe toata lumea care are viata inainte.

#36
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
@Adrian
Esti din Bucuresti? Daca nu, vei sta cu chirie la gazda sau la camin cand vei fi in facultate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate