Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lumea peste 50 de ani .

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View PostKokoshmare, on 05 februarie 2014 - 19:27, said:

O sa am 87 de ani asa ca pentru mine o sa fie naspa indiferent  de ce gadget-uri vor aparea.. Daca apuc aceasta varsta.
Am citit undeva intr-o novela SF un personaj de 70 de ani care se simtea la fel de bine ca la 20 de ani, datorita medicinii.

#20
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postkaijunightmare, on 05 februarie 2014 - 19:27, said:

iata cantitatile de materii prime si durata exploatarii
petrol 165 mld tone 47 de ani
gaze naturale 177 mld tone   80 ani
carbuni   987 mld tone   200-300 ani
fier   160 mld tone   1000 ani
bauxita 25 mld tone 200 de ani
cupru 650 mil tone 50-100 ani
zinc    430 mil tone 400 ani
plumb   130 mil tone 40-50 ani

deci petrol intr-adevar mai e putin dar se poate inlocui. gaze naturale iara mai e putin dar si la astea se cauta inlocuitori. carbuni care pot da energie si caldura ajung pentru inca 200-300 de ani suficient timp ca sa gasim inlocuitori. fier ajunge suficient cat sa ajungem pe alte planete si sa extragem de acolo. la restul prin exploatare de zacaminte mai adanci cu fiecare an si cu reciclare ajungem bine zic eu


asta cu petrolul nu o cred, e o intreaga strategie ca sa tina pretul sus, daca o sa faca public ca la nivel mondial rezerva e de 18 ori mai mare, ce crezi ca o sa se intample cu pretul lui?

#21
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
cu 50 ani mai in varsta si cu 50 ani mai tanara fata de cei de peste 100 ani

#22
kaijunightmare

kaijunightmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2014

View Posthightech-sys, on 05 februarie 2014 - 19:45, said:

omul nu face exceptie!



cu ce?

s-au invadat tari precum irak si era cat pe-aci sa inceapa unul nuclear cu iran .......... nu prea cred ca se poate inlocui

daca s-ar fi putut ar fi aparut deja pana acum inlocuitori ........ asta in locul razboaielor care risca sa distruga planeta



sezi bland ca totul e o mare teapa! apa nu este combustibil!

testat, verificat si paraverificat!

apa permite transformarea unui tip de energie in altul. se poate transforma cu ajutorul electricitatii in gaz (H2+O) insa cantitatea de energie utilizata pentru acest proces este cu mult mai mare decat cantitatea de energie obtinuta!

sau ma rog contine energie insa suntem prea limitati tehnologic astfel incat sa o putem exploata

toate obiectele din jurul nostru sunt formate din energie! E=mc2

o solutie pentru a putea transforma aceasta energie eficient ar fi fuziunea ....... insa pana acum nu s-a putut realiza acest lucru iar parerea mea e ca nu o sa se reuseasca niciodata
nu ma pricep la fizica dar cu fuziunea din cate stiu se incearca acum in niste instalatii numite tokamak parca sa se obtina energie. implica din cate stiu eu temperaturi uriase si plasma suspendata pe niste electromagneti. cica sunt ceva rezultate pentru treaba asta deocamdata modeste dar totul e abia la inceput. peste vreo 10-15 ani altfel vom vorbi si probabil ca petrolul va fi istorie

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthightech-sys, on 05 februarie 2014 - 19:45, said:

cu ce?
Cu biodiesel...

#24
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostKokoshmare, on 05 februarie 2014 - 19:27, said:

O sa am 87 de ani asa ca pentru mine o sa fie naspa indiferent  de ce gadget-uri vor aparea.. Daca apuc aceasta varsta.


Optimist mare esti. Daca dupa statistica lungimii vietii  la barbatul roman,esti deja  "over time " asa ca in locul tau m-as ocupa cu organizatia funeralelor cat mai devreme. Stii cu,m se zice,  nu lasa pe maine ce inca poti face azi.  Posted Image

De fapt,eu nu stiu unde o sa va gasiti in 50 de ani dar ce sunt sigur este ca evreii o sa mai traiasca si mai bine ca au experienta. Nici un popor antic nu au supravietuit mii de ani  cum au facut evreii.

#25
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View PostKarhu, on 06 februarie 2014 - 09:44, said:

Cu biodiesel...

ma faci sa rad ........ stiu bine cu ce se manaca domeniul asta

pentru a putea asigura necesarul de combustibil cu biodiesel este necesar ca absolut toate pamanturile destinate agriculturii sa fie utilizate pentru productia de rapita si tot nu ar fi suficiente intrucat productia efectiva ar fi undeva la cca. 400litri/per hectar ceea ce inseamna extrem de putin ....... o cantitate infima

dupa toate acestea am muri de foame intrucat nu o sa mai avem alimente datorita faptului ca am alocat pamanturile pentru productia de biodiesel

asta in situatia in care planeta e suprapopulata si consumul de alimente creste pe zi ce trece!

Edited by hightech-sys, 06 February 2014 - 22:04.


#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthightech-sys, on 06 februarie 2014 - 22:02, said:

pentru a putea asigura necesarul de combustibil cu biodiesel este necesar ca absolut toate pamanturile destinate agriculturii sa fie utilizate pentru productia de rapita si tot nu ar fi suficiente intrucat productia efectiva ar fi undeva la cca. 400litri/per hectar ceea ce inseamna extrem de putin ....... o cantitate infima
Decat sa stea o buna parte din suprafata agricola a Romaniei in paragina, mai bine biodiesel, etanol etc
Si cat nu se va produce in tara se va importa, la fel cum se face acum cu petrolul.
Da, evident ca pretul va fi mare din cauza productiei insuficiente, insa isi va cumpara doar cine isi permite. Ce crezi, cand benzina va ajunge la 5 euro/l vor mai fi la fel de multi cumparatori? In mod clar cererea va scadea datorita pretului foarte ridicat.
Pana la urma s-ar putea ca treaba respectiva sa fie o gura de oxigen pt autoturismele electrice...

#27
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
un video din 2010 despre cum o sa arate telefoanele mobile in urmatorii ani... se vede clar ca realitatea bate supozitia :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DN__D5ixme0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
SuckMyBulleT

SuckMyBulleT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VdcqbPc3XYY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SuckMyBulleT, 30 March 2015 - 19:18.


#29
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View Postmihao37, on 05 februarie 2014 - 18:42, said:

Cum va arata lumea peste jumatate de veac tehnologic resurse politic social ?

Stai oleaca sa imi consult globul de cristal.

#30
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postmihao37, on 05 februarie 2014 - 18:42, said:

Cum va arata lumea peste jumatate de veac tehnologic resurse politic social ?

Politic: Pămantul va deveni un Imperiu al unui grup mic de persoane bogate, vor fi cei care vor dezvolta si vor utiliza primii insectele cyborg sau insectele robot, care vor anihila toate fortele din lumea intreaga.

Social: Lumea va fi monitorizata total prin miliarde de video-camere micro si mini, iar infractionalitatea va fi desfiintata, dar si intimitatea in mare masura.

Tehnologic: Lumea va avea un duplicat digital virtual cu realitate augmentata, computere cuantice, nemurire, download mental, cipuri neuronice surogat, omul va deveni cyborg si android, iar mai apoi va coloniza universul.

View Postkaijunightmare, on 06 februarie 2014 - 09:05, said:

nu ma pricep la fizica dar cu fuziunea din cate stiu se incearca acum in niste instalatii numite tokamak parca sa se obtina energie. implica din cate stiu eu temperaturi uriase si plasma suspendata pe niste electromagneti. cica sunt ceva rezultate pentru treaba asta deocamdata modeste dar totul e abia la inceput. peste vreo 10-15 ani altfel vom vorbi si probabil ca petrolul va fi istorie

De fapt fuziunea controlata si rentabila exista de cateva secole bune, dar in acest caz structura sociala mondiala ar intra in disolutie, practic discutam despre un dispozitiv sigur si compact cat o servieta, ieftin si la indemana fiecarui om de pe planeta, de aceea astazi se cauta crearea unui dispozitiv complicat, urias si scump.

Termenele de garantie sunt o inventie a sec. 20-21, deoarece inainte aparatele aveau termen de garantie nelimitat fiind robuste, in timp ce astazi se cauta aliaje slabe dar care sa reziste exact in termenul de garantie.

Eu si multi oameni am gasit prin propria gospodarie automobile de dinainte de anii 50 si care erau slab ruginite fata de caroserii de Dacia 1310 in aceleasi conditii sau ww si mai recent, sau sticla de geam de pe vremea strabunicilor si care nu s-a spart, s-au subansamble de alama sau crom-nikel in locul acelorasi chestii din zilele noastre, ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate