Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4077 replies to this topic

#3349
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View Postvalidoe, on 16 mai 2019 - 08:33, said:

Generatia urmatoare

Eu am intalnit cand erau iuti in aceeasi generatie - chiar pe aceeasi planta unii erau iuti altii nu.

#3350
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
A naibii albina, vezi ce e in stare sa faca?

#3351
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
In principiu nu ar trebui sa aiba efect in acelasi an, schimbarile ar trebui sa existe doar la nivelul semintei care oricum nu e iute. Nu gasesc insa nimic stiintific despre asta.

#3352
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Ai pus mana pe iuteala si apoi pe ceilalti...

#3353
mesterupriceput

mesterupriceput

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.04.2019
Nu are nicio legatura iuteala ardeilor plantati langa cei iuiti, insa nu trebuie oprita samanta din ei.

#3354
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Pe frunzele ardeilor mei au aparut niste pete. Aveti idee despre ce este vorba? Si ce ar fi de facut ?

Ardeii sunt in aer liber.

Pana acum ardeii au vazut asa: topsin+cropmax la plantare - topsin - phosphit one+myr bor - cropmax.

Attached Files



#3355
mesterupriceput

mesterupriceput

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.04.2019
A plouat cumva cu grindina? Vad frunzele zdrelite. Pana la bifurcatie este indicat sa le indepartezi.

#3356
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu a fost grindina,ci ploaie f.puternica,din cate stiu eu. Nu stiu de ce sunt zdrelite.

#3357
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Intrebare: la ardei gras, kapia, gogosari cultivati in aer liber si fara palisare - se impune sau nu copilirea ? Ma mai gandesc si la ALTA problema: prea inalti si putin raspirati sunt mai usor de culcat de vanturi (iar la mine sunt)

#3358
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
soiurile de ardei eu le copilesc doar ce creste pe tulpina pana la prima ramificatie, iar apoi depinde de comportamentul fiecaruia, la cele ce au tendinta sa se indeseasca mai tai si din lastarii ce cresc spre interiorul tufei

e benefica oricum palisarea & sustinerea plantelor de ardei/vinete, inclusiv afara, eu folosesc acest model:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a6YDs_b6Kow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by peticel31, 01 June 2019 - 06:16.


#3359
mold000

mold000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.02.2011
salut, am vazut la corsica cum copileste el ardeii. Mor de ciuda cand vad ca lasa doar 2 ramuri pe ardei. Am facut si eu la fel, vreau parerea voastra daca este in regula cum am facut. Este si o poza cu planta copilita si necopilita, multumesc
https://uploadimage....O3/copilita.jpg
https://uploadimage....0602_202440.jpg

Edited by mold000, 02 June 2019 - 20:02.


#3360
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Administrarea Topsinului la radacina ardeilor se face imediat dupa plantare sau dupa un interval de timp?

#3361
cbr700rr

cbr700rr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2016
Buna ziua, am plantat saptamana trecuta ardei si vantata in camp deschis, imediat ce am terminat de plantat au inceput ploile, am oservat ca plantutele sunt cam galbene si la pipait frunza este un pic cam moale. Cu ce tratament sa intervin pentru a ajuta? Multumesc!

#3362
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcotzi, on 03 iunie 2019 - 09:57, said:

Administrarea Topsinului la radacina ardeilor se face imediat dupa plantare sau dupa un interval de timp?

In regim hobby cel mai usor este sa scufunzi tavile cu rasaduri in solutie topsin inainte de plantare, rapid si eficient.

#3363
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Pff!!! Nu m-am gandit la varianta asta. Totusi, daca turba e sterila si boala ar putea fi in sol, cum ajuta daca fac astfel?
Nu stiu de ce am crezut ca trebuie sa treaca putin timp de la plantare pana la administrarea Topsinului dar cred ca le-am incurcat eu, de fapt era vorba de fertirigarea cu NPK cu continut mai ridicat de fosfor...

Edited by cotzi, 05 June 2019 - 09:55.


#3364
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Eu procedez astfel: în prima zi ud, în a doua fertilizez cu 11-52-5 și în a treia administrez Topsin. Fac asta cu cănuța, la rădăcină, nu am suprafață așa mare.
PS: colegul de mai sus: în faza asta te poate ajuta lipsa de precipitații și căldura.

#3365
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
corsica, dar cum dozezi 11-52-5 pentru dat cu cana?

#3366
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
E foarte simplu. Am un butoi de plastic de 200 litri in care pun 180 litri de apa si 360 gr. de NPK pentru cele 360 de plante, 0,5 litri/planta, adica un gr. NPK/planta/saptamana.
Asta la inceput, dupa aceea fertilizarea se face prin banda de picurare cu ajutorul unei pompe de vermorel electric, la 12 VCC.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate