Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4077 replies to this topic

#3313
mariusradu74

mariusradu74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2014
Salut...am observat ca dupa 2,3 ani semintele de ardei, nu mai germineaza......asta e adevarul sau nu le-am pastrat eu in condititi optime?
Se mai pot resuscita cumva semintele pt a germina?

#3314
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postmariusradu74, on 05 februarie 2019 - 08:19, said:

Salut...am observat ca dupa 2,3 ani semintele de ardei, nu mai germineaza......asta e adevarul sau nu le-am pastrat eu in condititi optime?
Se mai pot resuscita cumva semintele pt a germina?

Anul trecut am primit de la coligii de pe forum 26 de seminte de Bihar F1, mi s-a spus ca nu sunt de prima prospetime..., le-am pus o noapte in ATONIK si le-am plantat in alveole, au incoltit toate 26 si am avut roada buna, nu am mai avut asa gogosari frumosi niciodata....!!!
Poate colegii mai experimentati mai stiu ceva, la mine a fost asa.

#3315
mariusradu74

mariusradu74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2014
Ce concentratie  de Atonik ai facut?

#3316
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Daca nu ma inseala memoria se pune 1 ml Atonik la 2L apa. Daca e altfel rog colegii sa ma corecteze....

#3317
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Poate vreun coleg sa-mi recomande un soi de ardei gras alb,pentru cultura in camp,ale carui seminte sa coste sub 5 bani/buc. si sa fie productiv si autohton?

#3318
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
@mariusradu74
Pe acest site gasesti detalii privind concentratia de Atonik folosit ca stimulator de germinare.

#3319
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Galben superior,barbara,karola,soroksary

#3320
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Boboiasi,ai cultivat soiurile respective?

#3321
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
INtre bihar F1, Traian F1 si gogomax F1 care credeti ca merita pentru cultura in camp si consum propriu?

#3322
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Poate mai important decât hibridul ales ar fi respectarea lucrărilor .
Toti sunt buni daca ii pui in valoare:irigare la timp ,un pământ afanat si fertil cu materie organica lucrari de dirijare pe 2-3 brate,palisare umbrire si control al daunatorilor.

Edited by decoservicestil, 11 February 2019 - 12:07.


#3323
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
Astazi, la exact 25 zile de la semanare (simbata 09.02.2019) am repicat rasadul de ardei capia Ureche de elefant si Napoca F1 de la Agrosel si ardeiul de boia dulce.

Attached Files



#3324
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
In cate zile a rasarit kapia ureche de elefant si la ce temperatura a fost tinut? Ai inmuiat semintele cu solutie de Atonik?

#3325
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
Sincer speram sa intrebe cineva acest lucru. Dupa cum ati vazut din postarile mele, am o gradina de aproximativ 75 mp. Nu am cultivat ardei capia (Ureche de elefant) pina in urma cu doi ani. In 2017  si 2018 am avut temperatura de 25 - 26 gr.C si a rasarit in cca. 20 zile, dar numai in proportie de 35 % (din acelasi plic, aflat in termen de valabilitate). Intre orele 8:00 si 16:00 temperatura a fost mai mica, dar nu mai putin de 21 - 22 gr.C.
Anul acesta am avut o temperatura de 21,5 - 22,5 gr. C constanta. Nu am inmuiat semintele in Atonik. Am avut un alt plic de Ureche de elefant, cumparat in toamna.
Am semanat in alveole de 288 (de fapt 84, taiate din cele de 288), le-am acoperit cu o coala de hirtie A4 si le-am tinut intr-o plasa neagra. Urechea a rasarit exact la 7 zile si Napoca F1 la 8-9 zile. Tavita cu rasad a stat pe soba si termometrul digital la 1,5 m, pus pe soba (acolo unde e faianta). A mers doar centrala termica, in anii trecuti (2017 si 2018), am folosit si soba (faceam focul o data pe zi). Am folosit turba Jiffy fina din acelasi sac de anul trecut, pe care am umezit-o treptat pina cind au curs citeva picaturi de apa atunci cind am strins-o in pumn moderat.
Fata de anii trecuti si de ce am citit pe forum, si eu am fost mirat de timpul de rasarire. Din aceasta cauza cred ca m-am pacalit, deoarece rasadul era pentru gradina.
Uitasem de proportia de rasarire. A fost de 98% la Urechea de elefant si de 94% la ceilalti.

#3326
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Prin relatarea ta, confirmi ceea ce au mai patit si alti colegi de forum, printre care si eu, cu un anume lot de seminte de ureche de elefant. Probabil ai nimerit un plic cu seminte din acel lot. Semintele cumparate ulterior au fost ok.
Pana duminica vreau si eu sa seman ardeioasele si cu siguranta semintele de kapia ureche de elefant le inmoi in Atonik,
Multumesc pentru raspuns! Iti doresc rod bogat si spor la gradinarit!

#3327
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
Am o nelamurire privitoare la semintele de ardei gras F2. In 2018, in iarna, am oprit seminte de la un ardei gras rosu cumparat din supermarket. Procentul de rasarire a fost de 100%. A fost un an bun pentru cultura de ardei, asa ca a mers foarte bine, desi a fost F2. In acest an am pus din nou aceleasi seminte si procentul de rasarire a fost de 0 %. Am gasit semintele exact asa cum le-am pus, intregi.
In schimb cele oprite in acelasi fel, dar in 2019 au rasarit 100 %. Nu stiu care ar fi explicatia. Daca cineva poate sa ma lamureasca, il rog s-o faca. Oare semintele oprite din ardei din supermarket nu pot fi pastrate si sadite mai mult timp, decit in anul respectiv?

#3328
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Presupun ca au fost stocate semintele alea foarte prost si s-au deteriorat. 2-3 ani de zile germinatia ar trebui sa fie excelenta, dupa care mai scade.

#3329
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
Semintele au fost stocate in acelasi loc in care tin toate celelalte seminte (rosii, castraveti, salata, ardei, etc). Cu restul nu am avut probleme de genul acesta (chiar daca au fost cumparate sau seminte oprite chiar de citiva ani). Cred ca o sa incerc, incepind de luni, sa fac o proba, adica sa le testez germinatia. Imi pare rau ca n-au rasarit deoarece, cum am spus si mai sus, au avut un rod si o sanatate foarte buna anul trecut.

#3330
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
As avea si eu nevoie de un sfat/parere.

Am semanat in 15.03. in alveole ardei, 6 soiuri diferite, din plicuri de seminte cumparate in perioade diferite din diverse locuri (cel mai recent cu o zi inainte, cel mai vechi cred ca este de vreo 3 ani). Am acoperit rasadnitza dupa semanare si am avut grija sa nu se usuce pamantul. Temperatura in camera este de 21 grade insa ardeii sunt pe un pervaz, fix deasupra caloriferului care atunci cand merge ii incalzeste putin mai tare. Lumina toata ziua desi la faza asta nu conteaza.

N-a iesit nicio plantuta (11 zile). Daca semanam dintr-un singur plic nu era problema, ma gandeam ca nu-s bune semintele, dar asa mi-e clar ca fie nu fac ceva bine fie ceva e in neregula si imi scapa. Tot in aceeasi zi am semanat si rosii, vreo 8 soiuri, dupa 3 zile au iesit toate.

Vreun sfat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate