Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Monitor pentru editare foto / video - Philips sau LG?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
HDMI`ul e un DVI + sunet, aceeasi calitate a imaginii.
In plus, DVI-ul mai nou poate transmite si sunetul, cu anumite setari.

Toate 3 cred ca sunt AH-IPS`uri de la LG (nu stiu LG`ul in sine daca e e-IPS sau AH-IPS, dar tind spre cel din urma).
Diferenta o face calitatea constructiei.

Pe scurt, ar fi cam asa.

Dell-ul ofera cea mai buna ergonomie, coating mat.
Asus`ul arata mai bine, ai difuzoare la el, coating mat.
LG`ul e cel mai ieftin, e glossy, iar piciorul ala e destul de fragil, de regula ecranul joaca la fiecare miscare ceva mai profunda.

#20
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Problema este urmatoarea, mai nou - si asta doar pentru a scadea pretul si a face cat mai accesibila tehnologia IPS (destinata in trecut doar profesionistilor avand in vedere pretul foarte mare) - au implementat o tehnologie care obtine cei 8bit/ culoare = 24 biti RGB printr-o asa zisa "interpolare". Adica panoul are capacitatea de a reproduce cei 8biti/ culoare = 16,777,216 culori dar acesti 8 biti sunt obtinuti din 6biti + (hi)FRC. Teoretic acest tip de panou (care nu are o acoperire in aria Adobe RGB si sRGB atat de mare) nu ar putea sa redea atat de fin trecerea de la o valoare la alta a unui gradient (dar in practica reuseste sa faca asta ok)

"Testing the screen with various colour gradients showed smooth transitions with no sign of any obvious colour banding. There was some slight gradation evident in darker tones but overall no issues, and nothing that you don't see on most screens. There was also some slight temporal noise evident, particularly in darker tones if you look very closely. This is a result of the FRC algorithm used to produce the 16.7 million colour palette. It's not something you'd notice in practice, and you do have to look very closely to see it. In reality although the panel used is a 6-bit + A-FRC module, there is no noticeable issue with this in terms of colour gradation and performance."

In trecut - adica la seria de TV-uri din 2010 - cei de la LG montau panouri IPS la 10 biti/ culoare = 30biti RGB, adica cu o "putere" de reproducere a 1.07 miliarde de culori. Tehnologia a avansat, au aparut AH-IPS (si alte derivate) si au realizat ca un consumator obisnuit nici nu sesizeaza diferenta intre ecranul de la un 32LH5000 (la 10biti) si un 32LM620 (la 8biti / 6 + A-FRC).

Acum, revenind la nevoia ta, ideal - asa daca-ti permite bugetul si calculatorul/ placa video - e sa gasesti un monitor cu ecran la 10 biti. Exista pe emag un astfel de DELL (panou IPS la 10biti) si erau interesante comentariile celor care-l aveau. Practic nu te puteai bucura de capacitatea de a functiona la maxim decat daca aveai anumite placi video - foarte scumpe - si in compania anumitor softuri. Cei de la Samsung au o tehnologie care este identica cu celebra IPS si care se cheama PLS. Foarte probabil ca aceste panouri PLS sa fie toate la 8 biti reali, dar pretul este comparabil cu al unui monitor cu IPS la 10biti

In acest moment, varful de gama de la LG se numeste COLORPRIME (EA83). http://www.lg.com/us.../colorprime.jsp

Eu zic sa gandesti forte exact la ce-ti trebuie monitorul si mai ales CINE SUNT CLIENTII TAI? Daca lucrezi pentru "populatie", atunci trebuie sa ai in calcul faptul ca o sa folosesti un supermonitor (si perfect calibrat) ca sa realizezi un proiect ce o sa fie "afisat" pe un monitor/ tv net inferior (si cel mai sigur prost calibrat).

View Postmaxx_bgd, on 05 februarie 2014 - 14:45, said:

Daca te referi la asta (http://www.pcgarage....-8ms-gtg-black/), imi place si mie, dar nu are HDMI, oare un adaptor DVI-HDMI are rezolva problema, fara sa scada calitatea imaginii? Posted Image

In plus imi face cu ochiul si ASUS-ul. http://www.pcgarage....inch-5-ms-black

Insa nici LG-ul nu e de neglijat in opinia mea, are HDMI, VGA, USB 3.0, Tunne TV.. Posted Image

Dupa cum spune si mai sus, calitatea imaginii este identica pe DVI ca si pe HDMI.

Acel Asus cred ca are exact acelasi panou cu acest LG 277 - http://www.pcgarage....-27-inch-black/

Mai exista si posibilitatea - mai ieftina dar cu anumite riscuri - sa cumperi un monitor SH / Refurbished. Avantajul este ca poti sa cumperi monitoare exceptionale si care au costat mii de dolari la lansare (eizo, Nec) la preturi foarte mici. Dezavantajul tine exclusiv de norocul fiecaruia.

Edited by nanashu, 05 February 2014 - 15:46.


#21
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
La LG-ul asa ma referem (http://www.altex.ro/...-tuner-tv-negru), care are panel AH-IPS, in plus are si Tuner TV.

Deci sa inteleg ca in esenta, dpdv teoretic, ele sunt la fel, toate AH-IPS, 27”, 1920x1080, deci teoretic calitatea imaginilor ar trebui sa fie aceeasi, insa cred ca diferenta la capitolul imagine este data de algoritmul de afisare a culorilor implementat in fiecare dintre ele. Presupun ca Dell, au algoritmul lor, Asus pe al lor, LG pe al lor.  Cam asta am inteles eu, e asa sau am inteles eu gresit?
Ele difera la alte capitole, gen ca Dell e mai ergonomic, Asus e mai aspectuos, iar LG-ul are ca avantaj faptul ca este si TV.

Daca ar fi sa le pun in balanta, Dell e ergonomic, pot sa il reglez cum vrea palaria mea , dar am deja un dell de 17, de pe timpuri, care e la fel de ergonomic si sincer sa fiu, i-am gasit o pozitie pe care am lasat-o asa tot timpul. Insa gasesc foarte folositoare hub-ul USB si gaura din picior prin care trec cablurile sa nu mai stea imprastiate.
Asus-ul imi place cum arata, faptul ca marginea e foarte subtire, are 2 x HDMI si in plus am citit si de bine despre el in comentariile lasate de cei care l-au cumparat.
LG - design placut, are in plus tuner TV si stie sa citeasca de pe stick prin USB 3.0.

Cam asta e mica mea comparatie intre cele 3, insa cel mai important pt mine este ca monitorul va fi folosit pt editare foto & video, deci vreau sa imi redea corect si cat mai fidel culorile, sa aiba un dynamic range cat mai mare si o claritate cat mai buna. Deci in concluzie, acum ca mi-am cam facut o idee ce plusuri si minusuri are fiecare, dpdv al calitatii imaginii.. pe care ma indrumati sa il achizitionez? Multumesc.

#22
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Aici tu decizi. Toate au cred ca si acelasi panel, tot de la LG.
Diferenta o face de multe ori calibrearea. LG`ul l-as scoate din schema daca nu ai nevoie neaparat de tuner, e cam subred piciorul ala.

Ramane sa alegi dupa mine intre Dell si Asus, iar avantajele le stii la fiecare.
Dupa cum inclini, cred ca preferi Asus`ul, nu?

#23
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postmaxx_bgd, on 05 februarie 2014 - 16:05, said:

La LG-ul asa ma referem (http://www.altex.ro/...-tuner-tv-negru), care are panel AH-IPS, in plus are si Tuner TV.

Deci sa inteleg ca in esenta, dpdv teoretic, ele sunt la fel, toate AH-IPS, 27”, 1920x1080, deci teoretic calitatea imaginilor ar trebui sa fie aceeasi, insa cred ca diferenta la capitolul imagine este data de algoritmul de afisare a culorilor implementat in fiecare dintre ele. Presupun ca Dell, au algoritmul lor, Asus pe al lor, LG pe al lor.  Cam asta am inteles eu, e asa sau am inteles eu gresit?
Ele difera la alte capitole, gen ca Dell e mai ergonomic, Asus e mai aspectuos, iar LG-ul are ca avantaj faptul ca este si TV.

Daca ar fi sa le pun in balanta, Dell e ergonomic, pot sa il reglez cum vrea palaria mea , dar am deja un dell de 17, de pe timpuri, care e la fel de ergonomic si sincer sa fiu, i-am gasit o pozitie pe care am lasat-o asa tot timpul. Insa gasesc foarte folositoare hub-ul USB si gaura din picior prin care trec cablurile sa nu mai stea imprastiate.
Asus-ul imi place cum arata, faptul ca marginea e foarte subtire, are 2 x HDMI si in plus am citit si de bine despre el in comentariile lasate de cei care l-au cumparat.
LG - design placut, are in plus tuner TV si stie sa citeasca de pe stick prin USB 3.0.

Cam asta e mica mea comparatie intre cele 3, insa cel mai important pt mine este ca monitorul va fi folosit pt editare foto & video, deci vreau sa imi redea corect si cat mai fidel culorile, sa aiba un dynamic range cat mai mare si o claritate cat mai buna. Deci in concluzie, acum ca mi-am cam facut o idee ce plusuri si minusuri are fiecare, dpdv al calitatii imaginii.. pe care ma indrumati sa il achizitionez? Multumesc.

Hai ca te intreb si eu ceva, ai cum sa ajungi intr-un magazin si sa le vezi (macar pe o parte din ele) la lucru? Eu nu cred ca ecranul la LG-ul ala este glossy

Treaba cu rama aia subtire (la Asus/ LG / AOC) este o pacaleala e marketing.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oS96RjxxU7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre ergonomie, este si nu adevarata. Eu am un 23MA53 (pe care l-am cumparat pentru ca am prins o cadere de pret si m-a incantat si treaba ca este practic 2 in 1 - TV/ monitor). E adevarat ca este (mai exact era) cam instabil... dar are pe spate gauri VESA. Norocul a facut sa gasesc la targul de vechituri un picior de monitor cu pivot si standard VESA. Am dat pe el 20 ron :) si l-am montat fara nicio problema pe al meu 23MA53. Acum nu doar ca pot sa-l inclin fata-spate (asta facea si nativ) dar il pot ridica si cobora cat am eu pofta si mai are si pivot (adica il pun in pozitia portrait). Plus ca este perfect stabil (piciorul este foarte greu)

Iti recoamand 2 siteuri pe care poti sa citesti teste facute ca la carte: http://www.tftcentral.co.uk si www.prad.de

View Postgeorgik12, on 05 februarie 2014 - 16:21, said:

Aici tu decizi. Toate au cred ca si acelasi panel, tot de la LG.
Diferenta o face de multe ori calibrearea. LG`ul l-as scoate din schema daca nu ai nevoie neaparat de tuner, e cam subred piciorul ala.

Ramane sa alegi dupa mine intre Dell si Asus, iar avantajele le stii la fiecare.
Dupa cum inclini, cred ca preferi Asus`ul, nu?

dupa cum arata in poza, piciorul ala de la Asus este var primar cu picioarele de la LG, asa ca ce facere faci? Nu are nici gauri pe spate ;(
Daca alegerea se rezuma la acel Asus si la Dell, atunci eu zic 100% DELL!


"Inovatii Exclusive ASUS
ASUS Smart Contrast Ratio, pentru imagini foarte realiste
Cu ajutorul functiei ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR – Rata de Contrast Inteligenta) de 80,000,000:1 si luminozitate de 250cd/m², MX279H imbunatateste contrastul si claritatea imaginilor prin ajustarea sistemului de iluminare, in vederea obtinerii celor mai bune niveluri de negru si celor mai luminoase niveluri de alb, pentru imagini de un realism iesit din comun."

care, in treducere libera, inseamna cam asta: Negru profund = lipsit de detalii si un alb stralucitor = de-ti sparge ochii

PS vad ca se gaseste si la noi COLORPRIME-ul
http://www.pcgarage....inch-5ms-black/

PS2. daca vrei Asus cu PLS, atunci: http://www.pcgarage....-5ms-gtg-black/

#24
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View Postgeorgik12, on 05 februarie 2014 - 16:21, said:

Dupa cum inclini, cred ca preferi Asus`ul, nu?

Desi am acasa un Dell (cred ca e Dell 1707fp), ai dreptate, as cam merge pe Asus deoarece am citit in comentariile lasate pe site-ul Garajului de bine despre asus si mai putin bine despre Dell.

View Postnanashu, on 05 februarie 2014 - 16:22, said:

Hai ca te intreb si eu ceva, ai cum sa ajungi intr-un magazin si sa le vezi (macar pe o parte din ele) la lucru? Eu nu cred ca ecranul la LG-ul ala este glossy

Norocul a facut sa gasesc la targul de vechituri un picior de monitor cu pivot si standard VESA. Am dat pe el 20 ron Posted Image si l-am montat fara nicio problema pe al meu 23MA53.

Sunt din Iasi si pot sa ajung doar in magazine de genul Altex, MediaGalaxy, Domo, Carrefour..
Si ai dreptate, cand voi ajunge acasa ma voi uita sa vad daca monitorul pe care il am e sigur Dell 1707pf si daca are VESA asa cum am gasit pe net, as putea achizitiona lg-ul la care ii voi putea pune piciorul de la Dell si cred ca ar fi cea mai buna solutie. :D

#25
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Aici am o rezerva - nu cred ca o sa poti sa pui piciorul ala de la un monitor de 17 la unul de 27 Posted Image... sau poate ca o sa mearga, cine stie, probabil nu o sa ai functia pivot.

Marele avantaj la acel LG 27MS73 nu este faptul ca are tunner in el (multe au asa ceva)... ci faptul ca este SMART TV! Are intrare de retea RJ45, browser internet, aplicatii, wifi, widi - poti sa afisezi imaginea de pe laptop/ telefon / tableta direct pe el, miracast, dlna - poti accesa fisierele video/foto/muzica de pe telefon/tableta sau poti sa le trimiti direct pe tv, are suport MHL... si mai are si tunner de satelit, sa nu uit. Are DVB T / C si S.... si MediaPlayer incorporat care decodeaza sunet DTS

Nu stiu daca pentru tine este important, dar nu are intrare VGA!
[ http://www.plattetv.nl/var/images/extraimages/lg-27ms73s-pz-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Looked at these LG 27" units today. They basically seemed to come in two screen type. Matt and gloss.
For example, the cheaper LG 27MS73 Smart 27" LED TV has a matt finish, while the LG 27MT93V Smart 3D 27” has quite a reflective finish.
For this reason alone I'd not get the latter. That said the stand on the 27MS73 looks quite cheap and ugly unfortunately, but it is reasonable sturdy, unlike the stand found on the LG 27MA43D which was terrbible. The slightest attempt to press a button on the unit resulted in it rocking by a 1-2cm!
So, so far the LG 27MS73 is top of my list. Picture seemed good, and the audio seemed fine too. If I can check it has netflick we might have a winner. Shame it's not as pretty as other options mind..."

Daca te intereseaza LG, mergi pe topicul asta:http://forum.softpedia.com/topic/798676-numai-aici-totul-despre-lg-tv-i-av/ si mai intreaba acolo despre el, poate primesti niste sfaturi/ pareri de la cineva care il are

PS. eu inteleg ca nu are USB 3.0 ci 3 porturi USB 2.0

Edited by nanashu, 05 February 2014 - 17:03.


#26
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Pai tu ai vorbit de LG 27MS73 iar eu ma refeream la LG 27MS73S. :)

Dar in principiu ar fi o alegere buna? Poate oferi ce vreau eu, adica sa fie potrivit pentru editare foto/video? :)

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmaxx_bgd, on 05 februarie 2014 - 08:48, said:

Si daca punctul e mai mic, claritatea va fi mai mare, sau e in functie de monitor si nu conteaza?

Si alte sugestii de monitoare? :)

Daca punctul e prea mare ... ajungi sa vezi spatiile dintre puncte, si nu-i deloc calitativ.

#28
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
a explicat si georgik12 mai sus, au exact acelasi ecran/ panou. Dell are plusurile si minusurile lui, asa si Asus sau LG. Alegerea iti apartine in totalitate. Refuz sa cred ca cei de la LG au pus un ecran prost pe monitorul lor si au trimis ecrane foarte bune catre Dell sau Asus ;)
Du-te prin magazine - Altex, Flanco, DoMo sau eMAG - vezi cu ochii tai despre ce este vorba.
Cauta pe forumuri (afara) si foloseste google translate ca sa vezi in engleza ce zice lumea despre aceste modele.

PS vezi ca si cei de la HP au niste monitoare de 27 cu exact acelasi ecran LG AH-IPS - HP 27Xi (dar are ecran glosssy) doar cel de 23, adica 23Xi este mat :(

http://www.gadgetrev...tor-review.html

#29
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
cauta si pe aici: http://www.overclock...eviews/monitor/ teste la monitoare.

sau citeste si asta: http://www.mygarage....u-ips-27-a.html

#30
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View Postdani.user, on 05 februarie 2014 - 19:43, said:

Daca punctul e prea mare ... ajungi sa vezi spatiile dintre puncte, si nu-i deloc calitativ.

Dimensiune punct (mm)  0.311x0.311, e un punct mare? :)

View Postnanashu, on 05 februarie 2014 - 19:44, said:

Refuz sa cred ca cei de la LG au pus un ecran prost pe monitorul lor si au trimis ecrane foarte bune catre Dell sau Asus Posted Image
Tocmai de asta tind spre acel LG.. pentru ca din punctul meu de vedere are cele mai multe plusuri..

#31
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
de citit: http://www.overclock...LG_IPS277L.html
aici se spune ca acest monitor are LG LM270WF5 (care probabil este si pe Dell, Asus, AOC, HP)

iar aici: http://www.tftcentra...panel_parts.htm gasesti info despre diverse panouri.

#32
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Dupa o mica raita prin magazinele de profil, se pare ca am observat un lucru. Acceasi imagine cu aceeasi rezolutie, pe un monitor de 24” se vede mai clar decat pe unul de 27”. E adevarat sau doar mi s-a parut?:)

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Eu ti-am zis ca full hd e o rezolutie mica pentru un monitor de 27'' pe care se vrea a se lucra productie foto/video... dar tu batman batman :)

#34
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Ok, deci tre sa ma reorientez spre un 24”. :)

Desi cred ca alta va fi experienta sa stau intins si sa vizionez ce lucrez pe un 27”. :D

Si in plus oricum, chiar si 27” cu 1920x1080 tot va fi un pas mare, fata de al meu lcd Dell 1707pf. :D

#35
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postmaxx_bgd, on 05 februarie 2014 - 21:56, said:

Dupa o mica raita prin magazinele de profil, se pare ca am observat un lucru. Acceasi imagine cu aceeasi rezolutie, pe un monitor de 24” se vede mai clar decat pe unul de 27”. E adevarat sau doar mi s-a parut?Posted Image

eu nu ma bazez pe cum se vede un monitor/ tv in magazine. Majoritatea au un mod "Magazin"/ "Store" Posted Image si baietii de acolo, fie din prostie, fie din puturosenie, le trec pe acel mod si gata. Modul ala - in ideea de a "lua ochii" publicului larg - seteaza contrastul la maxim, duce BL-ul tot la maxim (sau cat mai aproape de maxim), la unele modele mai si reduce sharpness-ul, seteaza contrastul dinamic la maxim, etc.

Cum a spus si dani.user, pentru 27" folosit in mediu profesional, este recomandata rezolutia 2560 x 1440 pixeli, problema este legata de pret...

Incearca sa dai jos de pe net niste imagini de test, preferabil la 1920 x 1080, si pune-le pe un stick. Du-te in magazin si roaga-i sa-ti bage imaginile pe ecran si stai la o distanta optima de el (de cel de 27 si de cel de 24) - probabil nu o sa-ti lipesti ochii de monitor atunci cand lucrezi cu el.
Gandeste-te ca un TV de 32" are rezolutia de 1920x1080... si tot atat are si unul de 42" sau unul de 55".

Ce pot sa-ti spun eu 100% sigur despre LG (cel putin despre 23MA53D - dar cred ca si cele de 24 sau de 27 fac asta) este faptul ca accepta prin HDMI semnal 24p (24Hz) / 30p (30Hz) / 50p(50Hz) si 60p(60Hz) si ca stie Chroma 4:4:4 / ycbcr 4.4.4 (http://www.avsforum....sampling-thread).
Un alt lucru interesante la LG (probabil ca au si altele, nu stiu exact) este faptul ca au 2 moduri Expert certificate ISF si ca au reglaje independente pe R/ G/ B/ C/ M/ Y + mai multe Color Gamut-uri (SMPTE, EBU, BT709, standard si wide)
"The ISF modes are quite different, exposing a huge array of individual settings suitable for professional calibration. You can fool around with two-point grayscale calibration, or change the settings for 20 different increments along the IRE scale (with 0 IRE being black and 100 IRE being all white)."
http://www.techhive...._your_hdtv.html
vezi aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HBHbo0ldDqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

link pentru test:
http://www.lagom.nl/lcd-test/

Edited by nanashu, 07 February 2014 - 15:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate