Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

de la bloc la semi bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#19
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Sfatul meu pentru situatia ta ar fi sa ceri saptamaba viitoare un certificat de informare, sa vezi cam ce poti face acolo. Dupa ce ai certificatul respectiv, o sa iei o decizie, in functie de coeficientii primiti. Nu te arunca sa ceri din prima certificat pentru construire, ca s-ar putea sa ai surprize, si il anulezi/ inlocuiesti destul de greu..
P.S.
multumesc pentru aprecieri :D

#20
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Am de informare, e ok pentru ce vreau eu. Daca si cel de construire e dat la fel , e bine.  (ba chiar cu mai putine avize ar trebui dat fiind ca exista deja constructie, nu vad de ce ar mai cere de la electrica, , gaze, apa, telefonie, etc. Mediu si salubritate ; atat ar fi normal ).

#21
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Vezi și prin jurnalul meu poate te ajută vreo idee ceva. Și eu tot pe aproape 10 metri deschidere am construit.
Spor la lucru!

#22
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Am inceput demersurile pentru bransamente canalizare si curent. Dintre cei ce au trecut prin asta, poate ma ajuta cineva.
La canalizare e vorba de sapat vreo 9 metri din curte pana in strada pe dedesubt, fara a se sparge asfaltul, si de facut un camin de 1mp, totul cu toate hartiile de rigoare. Care e un pret corect?
La curent e vorba de bransament de 2 metri, de la stalpul din fata, pana in curte la BMTP, trifazic. Aici cat ar fi un pret corect, cu tot cu hartii incluse?
Va intreb pentru ca am primit la ambele niste oferte tare ciudate si diferite ca valoare desi cu aceleasi materiale si aceiasi tehnologie. (difera si cu 100% intre ele).
Voi cat ati dat ? (Bucuresti)
Merci

#23
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Nu e nici un beneficiar din Buc si limitrof pe faza sa-mi zica si mie cat a platit pentru astea de mai sus pe metrul liniar? N-am gasit nici o informatie completa cu "search-ul" Multumesc

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Ho nitel. Doar nu te gandesti sa faci canalizarea in locul in care vor sta paleti de caramida.
Acolo unde se va plimba buldoexcavatorul sa scoata casa veche, unde vor intra masinile sa care moloz.
Trebuie doar sa muti curentul pe un gard lateral, cel din fata va disparea pentru organizarea de santier.
Va trebui sa iei aviz de la politie ca blochezi strada. Aviz de primarie sa inchiriezi trotuarul.
Proiect demolare. Receptie demolare. Proiect constructie. Toate astea te duc un an cel putin.

Varianta cea mai simpla. Proiect consolidare si anexare/mansardare la misto. Pe langa, proiectul real de executie. Pus bine cu vecinii, in special cel cu calcan. Inarmat cu rabdare si tutun.

#25
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Incurajator :( Poate o scot mai repede de 1 an totusi , in iunie sa fiu inceput deja. Speranta moare ultima

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Am ajutat un cunoscut, destul de cunoscut si cu pile mari pe la nea primar, a durat cam 15 luni pana si-a luat toate aprobarile, pe strada cu materiale de ctii.
Se poate sa fii tu mai norocos, cine stie.

#27
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Mai da-o in spanac... 15 luni? M-ai desumflat rau. Eu depun maine si de acolo om vedea ce e de facut pe masura ce incep sa interactionez cu "organele competente"
PS- cand zici ca l-ai ajutat te referi la partea asta sau la cea de cosntructie?

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
L-am ajutat cu niste planuri.
Initial i-a promis Strontzanu ca-l lasa sa faca doar niste planuri de reconditionare, consolidare, reparatii acoperis, el urmand sa mai faca un nivel si niste anexe.
Cu actele in mana, ca nu merge, sa faca proiect ca omul cu consolidare existenta si proiect de mansardare si anexare. O la...maiala totala.
Si tipul nu era decat un muzicant celebru, dar cand e vorba de buzunare de umplut...
Oricum, nu crede o iota din ce promit cei de la urb sect 2. Toti niste spagari. S-au invatat pe spagi babane de la aia din piete si-acum orice rahat de hartie se ia cu ploconul.
Sfatul meu, desi neortodox, mergi pe burta.

#29
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Tu i mama ei de tara, ca nu scapam odata de obiceiurile astea. Au trecut ani buni de la revolutie iar noi in loc sa ne revenim ducem spaga la nivel de arta.

#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
La mine veniseara sa ma amendeze ca mi-am inchis balconul cu termopan. Desi era balcon retras, nu in consola, adica nu tiganie.
La 2 saptamani incep astia reconditionarea blocului si aflu de la mesteru sef ca Strontzanu era tare suparat pe cei cu termopane, ca n-aveam dreptul nici sa schimbam tamplaria din '74 fara aprobare. De fapt, neshte bani iuropeni nu s-au accesat, ca eu am avut tupeu sa nu pun termopan cu ei, ci pe banii mei.
De parca acceptam sa-mi puna plasticaraie de 2 lei. In loc sa zica merci...dar era mai bine pentru ei, decontau termopane de 200 oiro/mp si puneau de 50.
I-am zis, hoi olecuta ca am un amic la ProTv si e tare interesat de smecheria cu fatadele iuropene.
De-atunci nu m-au mai deranjat.

#31
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Cele mai bune oferte pana acum:
Bransament definitiv trifazic (all inclusive - toate hartiile si alergatura pentru contract nou, manopera, materiale, etc) oferta la 4000 lei.  Nu e cam mult? Distanta de la stalp la BMPM ar fi de vreo 3 metri Posted Image Timp estimat pana la punerea in exploatare, vreo 45 de zile.
Canalizare all inclusive la hartii, materiale si alergatura, vreo 8 metri de sapat tunel pe sub strada plus un camin betonat, plus deschidere contract la apa (aici exista deja  bransament si camin).tot 4000 lei. N-am habar care e tehnologia de sapat pe sub strada , de gasit canalizarea si intepat in ea, ca sa-mi dau cu privire la pret. Timp estimat 30 de zile.
Pareri, sfaturi?

Edited by havenodoubts, 19 February 2014 - 16:25.


#32
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Pare rezonabil, fata de alte preturi auzite. Imi poti da si mie niste contacte? Tot la bransamente sunt si eu.

#33
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

View Posthavenodoubts, on 19 februarie 2014 - 16:19, said:

Cele mai bune oferte pana acum:
Bransament definitiv trifazic (all inclusive - toate hartiile si alergatura pentru contract nou, manopera, materiale, etc) oferta la 4000 lei.  Nu e cam mult? Distanta de la stalp la BMPM ar fi de vreo 3 metri Posted Image Timp estimat pana la punerea in exploatare, vreo 45 de zile.
Canalizare all inclusive la hartii, materiale si alergatura, vreo 8 metri de sapat tunel pe sub strada plus un camin betonat, plus deschidere contract la apa (aici exista deja  bransament si camin).tot 4000 lei. N-am habar care e tehnologia de sapat pe sub strada , de gasit canalizarea si intepat in ea, ca sa-mi dau cu privire la pret. Timp estimat 30 de zile.
Pareri, sfaturi?
Bransament trifazic - mai mult de dublu. Pretul corect pt. lungime stalp + 3 m = 1600 lei. Pret platit la Enel anul trecut (langa Bucuresti - la Bolintin). Termenul e OK.
Sapatura pe sub strada la banii aia e perfect. Desi personal cred ca vor sapa doi negrotei pe post de kamikaze. Te sfatuiesc sa faci contract in care isi asuma raspunderea pt solutia tehnica aleasa...

Edited by PPPPP, 19 February 2014 - 19:46.


#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,834
  • Înscris: 03.02.2007

View PostPPPPP, on 19 februarie 2014 - 19:46, said:

...cred ca vor sapa doi negrotei pe post de kamikaze...

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#35
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Radem - plangem dar eu am contractat o astfel de solutie ...Posted Image. Doar vreo 6 m si vreo 1000 lei !

Edited by PPPPP, 19 February 2014 - 20:22.


#36
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Deci s-ar putea si mai ieftin in concluzie, dar nici asa n-ar fi un capat de tara. O sa mai discut cu ei zilele astea, mai ales cu sapatura aia cu risc, si daca batem palma dau drumul si la astea. @Bazilde, dau recomandari, dar stai intai sa vad daca am la ce si cum se desfasoara treaba.

Edited by havenodoubts, 19 February 2014 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate