Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#6931
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc frumos pentru sfat. Daca pun filtrul asta nu imi mai trebuie alta protectie la supratensiune?

#6932
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Iti trebuie si una ca aia recomandata de mine.

#6933
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
De aia intrebam. Am inteles.

Cum e cu bransarea la apa? Nu o sa fac asta acum; au tras teava pe strada dar cred ca nu e functionala inca, dar as vrea sa trag o teava PEHD, inainte sa pavez parcarea. Ma gandeam sa bag teava la 1m adancime si sa las capetele in aer.
Intrebarea este ce dimensiune sa aiba teava. PN6, PN10? La apa e ceva contor la strada, ca la electricitate, sau cum? Trebuie facut un camin? Mare, mic, in curte sau in afara ei?
Multumesc frumos.

LE. La canalizare e doar teava care se leaga in conducta din strada, nu? Presupun ca nu poate fi vorba de masurat ceva in cazul asta.
Multumesc.

#6934
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La apa iti trebuie o teava D.32, PN10.
Bransamentul de apa se face printr-un apometru care trebuie sa stea intr-un camin.
Exisa camine prefabricate, de exemplu acesta: https://bwinstal.ro/...t-echipat-drept

Locatia caminului - la Timisoara trebuie pus in curtea privata, langa gard. DAR s-ar putea ca in alte localitati sa fie alte reguli.

Canalizarea se leaga tot printr-un camin amplasat langa cel de apa.

#6935
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc frumos.
Pot sa trag eu teava aia pe sub viitoarea parcare, sau trebuie sa faca asta o firma autorizata? Se poate innadi? Adica sa las doar 1m la capete, la suprafata si de acolo sa poata fi pusa o bucata pana unde trebuie.
Nu inteleg, daca pui apometru in camin in curtea ta, ei cum il citesc? Nu e ca la gaze si electricitate, unde reprezentantii furnizorului citesc indexul la un anumit interval de timp?

#6936
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
In curte poti sa sapi cat vrei, e chiar recomandat sa duci acum teava pana in casa, atunci cand monteaza caminul sa fie si teava asta ca sa-ti lege cu un drum si apometrul.
Caminul pt. apometru se pune de obicei in curte, nu prea e loc pe domeniul public si incurca la lucrari de modernizare/interventie, dar lasa teava mai lunga daca se poate si doresti sa-l pui pe domeniul public. (e ierfina)

LE daca terenul e jos ai grija de canalizare sa nu refuleze, pune o clapeta antirefulare.

Edited by danciusergiu84, 12 September 2020 - 21:29.


#6937
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
In tot Ilfovul apometrul este la tine in curte langa limita de proprietate, il citesti tu si trimiti index sau trece un nene si citeste el daca ii deschizi. :) Din strada pana in apometru trag ei, dn25 de obicei. Tu lasa dn32 pn10 (cum a zis Kolf) de la apometru pana unde vrei tu in curte. Desigur ca se poate innadi, exista mufe. Si sa prevezi loc pt caminele de apa si canalizare, daca nu ai spatiu prea mult ia unele prefabricate din pvc, vezi si la valrom, la apa unul mic e gen 300 ron.

#6938
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcumparator, on 12 septembrie 2020 - 21:07, said:


Nu inteleg, daca pui apometru in camin in curtea ta, ei cum il citesc?

Radio Posted Image

#6939
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles, va multumesc.

Stati, ca mai am o intrebare. Nu pot sa ingrop canalizarea si apa in acelasi sant, nu?

Edited by cumparator, 12 September 2020 - 21:33.


#6940
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Poti, eu am bagat teava de 32 de apa in alta tot de apa de 50 pt protectie.
Daca vrei teava de 32 mai tare decat cea de apa, poti folosi de gaz, are dunga galbena nu albastra.

#6941
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Instalatorul care iti face instalatia interioara trebuie sa traga teava pana la caminul de apometru.
Apoi instalatorul care iti face bransamentul trage teava de la reteaua stradala pana la caminul tau si uneste tevile prin apometru.

La mine au tras teava de 32 mm de la retea pana la apometru. De la apometru pana in casa, am lasat eu o teava de 25 mm prin fundatie. M-am gandit ca pentru 2 bai ajunge si de 25. Acum regret ca n-am pus tot de 32 mm. Momentan apa merge bine, nu am probleme cu presiunea...dar apa in zona are mult calcar si mult fier si acestea se vor depune pe teava si se va obtura treptat. Una de 32 probabil ca ar fi trait cam cat mai am si eu de trait...cred ca aia de 25 mm o sa trebuiasca s-o schimb cam cand o sa ies la pensie, peste vreo 20 de ani.

Apometrele in Timisoara au citire wireless.
Vine un nene din 2 in 2 luni cu cititorul pe strada si le interogheaza de la distanta.
Totusi, eu iti recomand sa te interesezi la tine in zona care este obiceiul locului. Poate la voi o fi altfel, poate se cere caminul apometrului sa fie pe domeniul public sau pe limita de proprietate, ca la gaz si la curent.

Edited by kolfleading, 12 September 2020 - 23:00.


#6942
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Deocamdata nu are nimeni apa, de abia s-au tras tevile pe strazi, in toata comuna. O sa trag o teava de 32 de la poarta, pe sub parcare, pana pe unde intra teava in casa si cand o fi, o sa ma branseze.
Asta ca sa pot pune pavele, sa-mi bag si eu masina in curte la iarna aia din ianuarie. Cand o fi vremea, vad eu cum se conecteaza. Sigur va fi un camin din ala de plastic, multumesc pentru poza.

Astazi dimineata ma cam grabeam dar totusi am intrat in solar sa vad ce a supravietuit noptii care tocmai trecuse si am auzit din directia caminului de apa un zgomot ca de cascada. Noroc ca m-am uitat. Curgea apa din filtrul de nisip, care avea carcasa crapata si se stransese cam jumate de m de apa in camin. Mai avea putin si ajungea la priza.
Eu a trebuit sa plec, dar m-a rezolvat un instalator local care a cumparat filtrul si presostatul si mi le-a si montat, pana sa ma intorc acasa, desi era duminica. Unele lucruri se rezolva mai usor in comunitatile astea, unde instalatorul il suna pe ala de la magazin, care e vecinul lui, sa deschida 5 minute pentru el.

#6943
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Vad ca toate caminele astea de apa din plastic au o adancime de 80 cm. Nu se mai sapa la 1 m pentru teava de apa, se sapa numai pana la 80 cm? Voi la cat ati ingropat-o?

#6944
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La mine cam 50 - 60 cm.
Doreii de la firma care mi-a facut bransamentul m-au asigurat ca nu ingheata, dar eu totusi am mai tras si o izolatie pe teava.

#6945
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 14 septembrie 2020 - 08:52, said:

Vad ca toate caminele astea de apa din plastic au o adancime de 80 cm. Nu se mai sapa la 1 m pentru teava de apa, se sapa numai pana la 80 cm? Voi la cat ati ingropat-o?

Cam asa e si pe la noi, 60-70cm ca ne-am mai intaltat noi cu CTA. Dar si sapatura de pe drum de servitute facute de cei de la apa e tot cam asa, max 80 cm adancime, sigur nu are 1m. Vezi ca butoiul ala de plastic are si ceva protectie termica, slabe sanse sa inghete in el, in caz de ceva ii mai poti adauga ceva suplimentar inauntru, ma indoiesc insa ca vom avea prea multe zile cu -20 de grade in urmatorii ani a.i. sa fie necesar si asta

#6946
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca nici la gerurile alea mari nu ingheata pana la 1 m adancime. Teava care vine de la put am ingropat-o la 1 m si ceva, pe atunci "asa se facea".
Cand o fi sa fie, as face un camin langa intrarea tevii in casa, unde sa pun un racord in Y si robineti, asa incat sa pot sa comut la nevoie pe apa de la retea sau pe cea de la put.

#6947
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
eu am folosit un tub de beton (pt fantani) in loc de camin.. am pus capac de fonta deasupra si gata.

deocamdata am un singur bransament impartit in 2 pt cele doua case din duplex.
Am mai pus niste T-uri pt 4 cismele: doua in fata, langa camin, si doua in spatele casei. (cate o pereche pt fiecare jumatate  de duplex)

Attached Files



#6948
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 14 septembrie 2020 - 10:55, said:

eu am folosit un tub de beton (pt fantani) in loc de camin.. am pus capac de fonta deasupra si gata.
Problema cu acel tub de beton este ca nu are garnituri la perforarea peretelui in locurile unde intra si ies tevile si se poate infiltra apa. La fel pe fund, jos. Plus partea termica.
E fain ca ai pus T sa ai circuit separat pe cismele, si eu am reusit asta intr-un camin de pvc din ala mai mic, la limita dar am reusit. In plus avem si scurgerea pentru cismele ca sa le golim peste iarna, nu prea vad asa ceva la tine dar poate nu vad eu bine in poza. In orice caz avind in vedere aspectele de mai sus (hidro/termic) te rog noteaza-ma in caiet cu +1 .. :))))))))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate