Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#595
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
corect, melc, exact acelasi aparat l-am folosit, majoritatea de tipul ala sunt pe acelasi principiu ca al masinii de tocat, baga tutunul in tigara cu fiecare spira, nu injecteaza. Am gresit eu cand am zis arc, ma refeream la asemanare nu la functionarea unui arc.

#596
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Acum... pe bune! Am si eu cateva intrebari.
1. E mai bun "injector" decat melc?
2. Chiar ies mai multe tigari decat gramajul cumparat? Ex: la 100 gr.? Revin la intrebarea injector vs. melc: eu am tendinta de a le indesa cam tare (cand fac rulate). Melcul "stabileste" el cat de indesate sa fie tigarile (aproximativ) iar injectorul le face in functie de cat de "darnic" sunt eu cu tututnul. Bine, am o indemanare de invidiat (uneori sunt mai bun ca unele automate - si o spun ca automatist ce ma aflu - dar la inceput m-as baza mai mult pe o masinarie care a fost testata - ca proiect, nu m-as baza pe indemanarea mea decat in momentul in care as avea certitudinea ca le fac mai bune decat masinaria)  Alt ex: am cumparat niste tutun de la un tepar de pe okazii si mi-a iesit mult mai scump decat pachetul de KENT. Sa fie greselile incepatorului (de la achizitie pana la manufacturare)?
3. Ajutati-ma si pe mine cu un furnizor serios care sa ma scoata pe la jumatatea pretului la tigari. Please!!!

#597
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
la 100 de grame, mie imi ies cam 110-130 de tigari, nu conteaza aparatul, ci tuburile si tutunul. Aparatul nu iti face economie sesizabila, doar ajuta la umplerea perfecta sau nu a tubului si mai ales la arderea tigarii. Cum am spus mai sus cu aparatul tip melc tutunul este bagat de fiecare spira, ceea ce inseamna ca il fractioneaza si cade jarul din tigara la fiecare scuturare de scrum, cade si fara sa scuturi cand ajunge arderea acolo unde e pauza intre firicele

#598
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Asa mi-am inchipuit si eu. Chiar daca ar prinde firicelul pe lung, tot l-ar "ghemotoci" Problema e daca sa aleg un aparat de injectat unde depinde foarte mult de cat tutun pun eu acolo si ala pe melc care avanseaza el cat e setat.

Edited by e_bulu, 25 December 2014 - 19:15.


#599
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
exact asta e cuvantul...il face ghemuri-ghemuri si intre ele nu se mai tine tutunul, ai gasit exact exprimarea care nu-mi reusea mie. Mana ti-o faci din cateva pachete, nu asta e problema ci pretul...daca ai incredere in sfatul meu, iti recomand una de mijloc care am testat-o eu si te tine toata viata, mikromatic...e o masina extraordinara, din inox si nu depui nici un efort

nu te sfatuiesc sub nici o forma sa iei una semiautomata din plastic, 3 tigari am reusit sa fac cu ea si s-a rupt...si nu gasesti sub 100 de lei. Mikromatic gasesti cam la 150-160 de lei dar vei fi multumit 100% daca nu vrei sa dai 400 pe una cu control electronic. Tuburi neaparat de 25mm si in 2 luni s-a amortizat investitia

#600
GrigoreDupaUreche

GrigoreDupaUreche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2014
Cum vi se pare tutunul Stanleys? A incercat cineva?

#601
vladconstanta

vladconstanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2014
Am citit toate cele 34 de pagini, m-am dumirit in proportie de 80 %. Am cateva intrebari, dar vad ca in 2015, v-ati lasat toti de fumat home made...Pacat. :)

#602
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Zau ca nu inteleg de ce vi se pare mai rentabil sa fumati injectate in loc de rulate.
La o tigara injectata intra cam 0.80-1gr de tutun (conform unor pareri de pe-aici, din 100 gr de tutun ies aproximativ 100-120 tigari) iar fabricarea ei dureaza intre 30-40 sec.Are si cateva dezavantaje prezentate chiar pe acest topic si as mentiona : tutunul sa nu fie bine indesat si sa cada din tub, sa se rupa tubul in aparat, tutunul se usuca mai repede decat cel ptr rulat, etc
Pentru o tigara rulata e nevoie de aproximativ 0.4-0.5gr si e gata in maxim 10-15 sec.Dintr-un pachet standard de 40gr, mie personal imi ies aproximativ 80-90 tigari folosind filtre slim de 15/6mm, iar dintr-un pachet de 50gr mi-au iesit fix 120 bucati).Daca vreti sa fumati mai putin puteti folosi si filtre ultra-slim, de 5.8mm sau chiar 5.5mm.
Bineinteles ca e nevoie de ceva timp ca sa-ti poti forma mana, dar mie personal mi se par mult mai rentabile tigarile rulate.
Voi ce parere aveti ?

Edited by primuministru, 07 January 2015 - 22:47.


#603
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
Sunt total de acord. Vezi si postarea #394:D

#604
vladconstanta

vladconstanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2014
Deci eu mai am 7,8 pachete de tigari pe care le mananc cu sotia in 2,5 zile. Eu fumez 2 pachete pe zi si sotia 1 . Ma gandeam maine sa-mi comand 2,3 pachete de tutun Old Holborn - albastru (sper ca este light, asta fumez)si 2,3 camel albastru, sa vad ce-mi place mai mult. Vreau sa comand si un aparat de injectat mikromatic.Nu stiu ce foite sa-mi iau ?
Va rog sa ma sfatuiti, nu mai vreau sa platesc acizele nemernice impuse de unul si altul.

Edited by vladconstanta, 08 January 2015 - 00:24.


#605
Marselio

Marselio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.11.2013
Vladconstanta oldholborn am tot visat sa fum si eu acu de sarbatori am ajuns in ger si am luat unu galben! Nu m a dat pe spate deloc si nu este chiar light acu depinde de gustul fiecaruia! Tabacul in general e mai tare! Am cautat si eu light nu prea am gasit! Singurul care mi s a parut light e drum galben! Acu eu nu am inteles vrei foite sau tuburi pt injectat?

#606
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
Gusturile nu se prea discuta, după mine old holborn galben e f bun.
Vlad, old holborn albastru e mediu spre tare nu e light, camelul e light, ala albastru. Nu am vazut ce tutun o sa comanzi dar cred ca e la pouch, 40-50g, așa  ca va fi tutun de rulat, nu prea o sa ai ce face cu mașină de injectat. Ia o mașinuță de rulat de aia de plastic , foite OCB albastre, filtre OCB regular. Bafta!

#607
vladconstanta

vladconstanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2014
As vrea sa fac tigari injectate, care este tutunul potrivit pentru asa ceva si care sunt tuburile bune ?

#608
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Un tutun potrivit pentru injectat este cel la cutii de 80 grame - Camel.
Iar tuburi - cele cu filtru de 25 mm. Eu am luat Cartel parca.

#609
Marselio

Marselio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.11.2013
Eu fumez smart portocaliu merge si pt injectat dar eu il rulez! Nu stiu daca este smart in ro...

#610
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
In general tutunul de injectat, tăiat mai mare, merge să-l rulezi, problema apare când vrei sa injectezi tutun de rulat, tăiat firicel, foarte subțire...

#611
Marselio

Marselio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.11.2013
Annubis problema e alta tutunul pt rulatve mai umed si nu merge neam la injectat am probat

#612
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ca tuburi recomand chesterfield de 25mm sau marlboro de 25mm, nu altereaza deloc gustul tutunului, la cate neamuri de tuburi am testat m-am oprit la astea 2 pe care le recomand. Sunt tuburi care put a ziar ars, inteapa la limba, sunt amare, etc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate