Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Casa lu' Papanini de la Valcea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#307
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Eu la munca am senzori de umiditate și temperatura pana la 5m în pământ ... în ianuarie și februarie temperatura agregatului care este băgat în pământ nu scade sub 4° 😨,  iar la fiecare metru temperatura creste cu 1-1,5° ...

Umiditatea 60-70 fără ploaie și când ploua 90-100 ...

#308
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
A, deci nu mai are rost :))

#309
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Am facut o schema, foarte simpla, pentru a intelege mai bine cum o sa vina toata fundatia turnata si realizata (pentru ca am impresia ca nu inteleg eu prea bine)
Am atasat schema, si o simulare. Nu stiu daca e ok ce am simulat sau ce am desenat asa ca astept raspunsuri.

Attached Files



#310
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 23 aprilie 2015 - 10:46, said:

Am facut o schema, foarte simpla, pentru a intelege mai bine cum o sa vina toata fundatia turnata si realizata (pentru ca am impresia ca nu inteleg eu prea bine)
Am atasat schema, si o simulare. Nu stiu daca e ok ce am simulat sau ce am desenat asa ca astept raspunsuri.
Cat priveste schema:
1. Folia cu crampoane trebuie sa fie intre sol si termoizolant (pe elevatia din dreapta folia cu crampoane este montata corect, pe elevatia din stanga - gresit);
2. Nu am inteles de ce ai repartizat termoizolatia orizontala in 15cm sub placa si 3cm peste. Acum incearca si prelungeste in exteriorul cladirii placa armata, ca si cum ar iesi in consola (caci va trebui sa faca legatura cu treptele de la accesul principal, dar si cu terasa din spatele casei).. Sa vad cum vei reusi sa termoizolezi intradosul si extradosul placii cu jumatate din grosimea stratului de termoizolant de pe fatada si sa mai torni si sapa peste termoizolantul de pe extrados..
3. Zidul de caramida scoate-l la exterior, la fata cu elevatia. Folia cu crampoane de la soclu (fata exterioara a elevatiei) vei acoperi-o cu un strat de 5cm de termoizolant care va fi doar pana in sol.. Astfel se va asigura si lacrimarul din partea inferioara a termosistemului fatadei.

Cat priveste simularea:
In principiu ai simulat bine (fara a tine cont de cele enumerate de mine mai sus). Pentru valoarea umiditatii relative interioare pe timp de iarna eu iau in calcul 60%, caci mai sunt degajari de la bai, din bucatarii, etc.. Daca vei privi atent, vei observa ca la o asa valoare a coeficientului de transfer termic U=0,18 W/(mpK), chiar si avand gresie pe jos, la o temperatura interioara de +22 grdC, mentinuta pe timp de iarna, temperatura pe suprafata gresiei va fi +21,5 grdC..  Ce concluzie se poate extrage de aici? Posted Image

Edited by andreilesan, 23 April 2015 - 16:34.


#311
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
1.Da. Mi-a dat cu eroare in dreapta. Ca in stanga o sa fie membrana cu crampoane.
2. Inca ma mai gandesc cum sa fac cu treptele din fata. In spate o sa fac la fel pentru ca nu mai las terasa sau ce e in plan cu fundatie.
3. Ma gandeam ca asa ar veni, cu zidul la margine. E si logic.

Dupaia cu simularea si 21.5 grade la nivelul gresiei. In primul rand ma bucur ca e bine si in al doilea e foarte bine ca temp e 21.5 la nivelul gresiei, nu?

#312
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 23 aprilie 2015 - 17:23, said:

1.Da. Mi-a dat cu eroare in dreapta. Ca in stanga o sa fie membrana cu crampoane..
Posted Image Nu am inteles.. Eu am zis ca pe elevatia din dreapta este corect aplicata folia cu crampoane.

View Postpapanini, on 23 aprilie 2015 - 17:23, said:

2. Inca ma mai gandesc cum sa fac cu treptele din fata. In spate o sa fac la fel pentru ca nu mai las terasa sau ce e in plan cu fundatie..
Posted Image Nu am inteles cum veti face in spate..

View Postpapanini, on 23 aprilie 2015 - 17:23, said:

... In primul rand ma bucur ca e bine si in al doilea e foarte bine ca temp e 21.5 la nivelul gresiei, nu?
Posted Image '"In clasa a II-a noi toti citeam mai bine ca in clasa I-a.. Materia e in miscare.. Totul evolueaza..""

Evident ca e de bine, dar ce concluzie se poate scoate?Posted Image

#313
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postandreilesan, on 23 aprilie 2015 - 17:32, said:

Posted Image Nu am inteles.. Eu am zis ca pe elevatia din dreapta este corect aplicata folia cu crampoane.
Hai ca eram cu copilu la vaccin si nu eram atent.
Da, deci stiu cum se aplica, am gresit in stanga la desen.
Posted Image Nu am inteles cum veti face in spate..
Deci fac ca si in fata. Nu stiu daca e chiar terasa. A ramas fundatia asa pentru ca acolo
chiar trebuia sa fie terasa, DAR am modificat un pic si este ca la usa principala.
Mai bine de atat nu ma duce capu` sa explic
Posted Image '"In clasa a II-a noi toti citeam mai bine ca in clasa I-a.. Materia e in miscare.. Totul evolueaza..""

Evident ca e de bine, dar ce concluzie se poate scoate?Posted Image

Din nou, nu sunt in stare sa trag concluzia. Sunteti prea metaforic pentru mine :)


#314
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 23 aprilie 2015 - 18:13, said:

...Da, deci stiu cum se aplica, am gresit in stanga la desen. ..

...Deci fac ca si in fata. Nu stiu daca e chiar terasa. A ramas fundatia asa pentru ca acolo
chiar trebuia sa fie terasa, DAR am modificat un pic si este ca la usa principala. ..
In regula.Posted Image  Dar, cand ai timp, te rog frumos, sa desenezi acea schema cu planseul iesit in consola si termoizolat atat pe intrados, cat si pe extrados. Asta pentru  a:
1.  ne asigura ca ne-am inteles;
2.  ajuta si alti colegi care vor citi acest topic Posted Image  ""de succes'" in devenire.

Cat priveste acea concluzie, incerc eu asa: In situatii in care valoarea coeficientului de transfer termic este egala sau mai mica de 0,18 W/(mpK), valoarea temperaturii de pe suprafata interioara a elementului de inchidere tinde sa se apropie de valoarea temperaturii aerului din incapere. In acest sens combaterea efectului ""suprafetei reci'" este asigurata fara alte implicatii costisitoare, cum ar fi montarea instalatiilor complexe de incalzire in pardoseala, spre exemplu..
A nu se intelege ca IPAT-ul nu este bun sau ca eu sunt impotriva lui Posted Image , am vrut doar sa arat ca nu este nimic grav daca nu am asa ceva in casa bine anvelopata.Posted Image

Edited by andreilesan, 23 April 2015 - 19:11.


#315
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
1.Voi desena si voi posta aici pentru a ne asigura ca suntem pe aceeasi lungime de unda.
2.Sunteti prea bun. Multumesc.

Concluziile imi plac!

#316
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Nu vreau sa f... musca cu acul dar....

1. Termoizolarea "fundatiei" asa cum este descrisa mai sus presupune o sapatura mai "generoasa". Corect?
2. Daca facem efortul de a termoizola fundatia si pe exterior si pe interior, de ce nu punem ceva si in partea de jos, adica EPS 100 in "fundul" cofragului?
3. Daca punem EPS 100 in "fundul" cofragului, toata (exagerez) casa va "apasa" pe acest ESP. Ce parere va avea ESP-ul despre asta?

#317
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
1. Voi avea sapatura generala.
2. Poate o sa ma "certe" andrei dar sub talpa nu voi pune nimic.
3. Eps-ul va avea parerea ca trebuia sa fie xps sa fie linistit.

#318
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 23 aprilie 2015 - 22:12, said:

..2. Poate o sa ma "certe" andrei dar sub talpa nu voi pune nimic...
Posted Image Nu impun nimanui nimic. Ma bucur ca d-ta imi cunosti parerea si mai important este ca iti asumi deciziile. Deci nu vei putea spune ca nu ai stiut, ci ca asa ai ales.
Cunosc cladiri din Romania  care de vre-o 10 ani au sub talpa polistiren si totul este in regula si nici nu are cum sa fie altfel.. Posted Image

View Postpapanini, on 23 aprilie 2015 - 22:12, said:

3. Eps-ul va avea parerea ca trebuia sa fie xps sa fie linistit..
Posted Image .. Nu neaparat.. trebuie doar sa potrivesti marca de polistiren folosita sub talpa. Exista si EPS 300.. ceea ce presupune cca 30 tone/mp.. Compara acei 300 kPa cu valoarea  presiunii conventionale de calcul din studiul Geo pentru cazul d-tale..Posted Image

#319
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Am revenit cu desenul.
Nu pot scoate zidul in afara, asa este in proiect, asa ramane (vezi planuri atasate)
Am 50 latime la fundatie in pamant iar pe elevatie am 30.
Nu sunt sigur daca am facut bine cu membrana cramponata, adica daca trebuie continuata sub trotuar sau e bine cum am desenat.
Intre trotuar si izolatie, am pus o mica rupere acolo, nu stiu daca e ok.
In rest, astept pareri si comentarii

L.E. Am pus la sapa, la iesirea din casa, o rupere termica. Adica o fasie de 2 cm de material pentru a intrerupe transferul termic prin sapa. Practic, am rupt sapa sub usa. nu stiu daca e bine sau nu dar asa am gandit eu.

Attached Files


Edited by papanini, 24 April 2015 - 09:32.


#320
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 09:02, said:

Am revenit cu desenul.
Acum daca te poti exprima asa in SketchUp ai sanse si mai mari de izbanda.Posted Image

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 09:02, said:

Nu pot scoate zidul in afara, asa este in proiect, asa ramane (vezi planuri atasate)..
Da cine ti-a zis sa scoti zidul in afara mai mult decat la fata cu elevatia? Posted Image

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 09:02, said:

Am 50 latime la fundatie in pamant iar pe elevatie am 30.
Daca vei avea sapatura generala care ar mai fi rostul sa ridici grosimea talpii pana sus la nivelul cotei terenului natural? Asta e o intrebare importanta.Posted Image

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 09:02, said:

Nu sunt sigur daca am facut bine cu membrana cramponata, adica daca trebuie continuata sub trotuar sau e bine cum am desenat.
Nu inteleg ce te-a facut sa te abati de la schema postata in mesajul nr. 309.. Acolo ai adus folia cu crampoane pana sub termoizolantul de pe zidarie - ceea ce este corect. Apoi, eu am dat o solutie cum se acopera acea folie pe partea de soclu.. Te rog fii mai atent.

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 09:02, said:

Intre trotuar si izolatie, am pus o mica rupere acolo, nu stiu daca e ok.
Acel detaliu trebuie solutionat altfel. Dala trotuarului trebuie sa se opreasca in 5cm de termoizolant finisat, sub care este folia cu crampoane, sub care este acel 10cm de pe elevatie..

Acum, revenind la planseul in consola, cum crezi pe unde se va pierde mai mult prin intradosul care are 10cm de termoizolant sau prin extradosul care are doar 3cm?

#321
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postandreilesan, on 24 aprilie 2015 - 09:47, said:

Acum daca te poti exprima asa in SketchUp ai sanse si mai mari de izbanda.Posted Image

Da cine ti-a zis sa scoti zidul in afara mai mult decat la fata cu elevatia? Posted Image
E la fata cu elevatia acum, nu?

Daca vei avea sapatura generala care ar mai fi rostul sa ridici grosimea talpii pana sus la nivelul cotei terenului natural? Asta e o intrebare importanta.Posted Image
Daca nu ma inseala memoria, cred ca a si zic constructorul ca nu are rost sa fie asa de mare pe toata inaltimea
si ca probabil o sa fie o talpa mai mica dupa care urc cu elevatia.

Nu inteleg ce te-a facut sa te abati de la schema postata in mesajul nr. 309.. Acolo ai adus folia cu crampoane pana sub termoizolantul de pe zidarie - ceea ce este corect. Apoi, eu am dat o solutie cum se acopera acea folie pe partea de soclu.. Te rog fii mai atent.
Pai in postul 309 am desenat in powerpoint si grosimile nu sunt la cote. O sa refac, sa vad ce iese.

Acel detaliu trebuie solutionat altfel. Dala trotuarului trebuie sa se opreasca in 5cm de termoizolant finisat, sub care este folia cu crampoane, sub care este acel 10cm de pe elevatie..
Sa vedem ce iese.

Acum, revenind la planseul in consola, cum crezi pe unde se va pierde mai mult prin intradosul care are 10cm de termoizolant sau prin extradosul care are doar 3cm?
In mod normal prin cei 3 cm de polistiren, dar daia am si rupt sapa sub usa, ca sa nu am pierderi prea mari pe acolo, cu toate ca sunt doar 3 cm de polistiren.


#322
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Foarte dragute treptele acelea de 200. Sa inteleg ca nu ai masurat niciodata o treapta pe care calci? Oricum stiu ca e doar un desen si sigur nu o sa ramana asa, dar ia vezi ce zice formula lui Blondel depre asta Posted Image

#323
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 10:24, said:

E la fata cu elevatia acum, nu?
Acum - da! Si asa trebuie sa si ramana.Posted Image

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 10:24, said:

Daca nu ma inseala memoria, cred ca a si zic constructorul ca nu are rost sa fie asa de mare pe toata inaltimea si ca probabil o sa fie o talpa mai mica dupa care urc cu elevatia.
Posted Image Posted Image

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 10:24, said:

O sa refac, sa vad ce iese.
Posted ImagePosted Image

View Postpapanini, on 24 aprilie 2015 - 10:24, said:

In mod normal prin cei 3 cm de polistiren, dar daia am si rupt sapa sub usa, ca sa nu am pierderi prea mari pe acolo, cu toate ca sunt doar 3 cm de polistiren.
Posted Image Posted Image Probabil nu iti dai seama ca caldura poate trece din aerul interior prin cei 3cm de XPS, sa ajunga in planseu, apoi prin planseu sa treaca spre exterior si acolo sa ""fuga'" din nou prin acei 3cm de polistiren spre aerul exterior, eludand ruperea puntii termice pe care ai realizat-o sub usa..
Incerc sa te conving sa refaci detaliu cu 10cm sub placa si 10cm peste de termoizolant.Posted Image


P.S. Inca un aspect important! Termoizolantului orizontal de pe extradosul planseului in consola trebuie sa se ""uneasca"" cu termoizolantul vertical de pe perete, astfel incat sapa din exterior sa nu se atinga de zidarie.

Edited by andreilesan, 24 April 2015 - 10:45.


#324
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Modificari.
10 sus 10 jos
Treptele de 17x28

Trebuie sa mai fie ceva ce nu am facut bine asa ca astept :) Posted Image

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate