Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Alternativa la decodorul Humax HD

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Observ ca are si port USB. Se pot reda fisiere audio/video?

#20
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009

View Postigor06, on 25 ianuarie 2014 - 19:18, said:

Observ ca are si port USB. Se pot reda fisiere audio/video?
Da, fara grija, inca nu stiu ce formate nu accepta

#21
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Spre exemplu .avi?
Din specificatii nu-mi dau seama, dar are si iesire audio (pt casti, spre exemplu)?

Tatal meu are un Humax HD2 care are USB dar nu poate fi folosit pentru a reda fisiere video (gen .avi). De aceea planuia sa achizitioneze un dvd player pt a reda filme si muzica.Acest dvd player va fi conectat si la o combina audio (pentru muzica).
Ma gandeam ca ar putea renunta la a achizitiona un dvd player si sa cumpere acest decodor si in acest fel scapa si de Humax-ul de la RDS.

#22
jqnny22

jqnny22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.06.2009
Humax HD de la RDS a primit un update de vreo 2-3 luni , si se poate folosi acum si USB ul pt fisierele video,audio si poze .

Nici mie nu imi place Humax  dar nu imi permit sa dau bani aiurea pe decodoare doar sa scap de Humax ( si sa iau un Vestel o marca low cost) , un decodor bun cu putere de procesare buna este peste 300 lei .

Daca ai decodor HD de la rds sigur ai si un LCD cu USB pe care il poti folosi pt filme ,muzica ....

#23
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009
Vezi ca acest aparat nu este vestel, ci wisi, foarte scump pe site-urile de afara, suporta ci+ si este o alternativa la humax-ul hd cu soft nou, cititi cu atentie si celelalte postari, nu printe randuri, suporta dlna-upnp, apare ca si denumire Hotack, inca sunt in faza de explorare...

#24
Ovidon

Ovidon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.04.2010

View Postcarceanu, on 24 ianuarie 2014 - 18:28, said:

daca ai cam ci de la digi, da

http://www.itsh.ro/2...-HDMI--USB.html Posted Image Posted Image
Daca de exemplu eu am CAM de la RDS ,introduc doar cartela sau ambele asa cum le-am primit de la RDS? Din poza nu-mi dau seama care este sistemul. La decodorul DigiHD2 introduc doar cartela(care e imperecheata cu decodorul). Bineinteles, am separat si CAM cu cartela aferenta.

#25
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
În specificațiile STB-ului se menționează „Common Interface CI+”, asta însemnând slot pentru CAM. Oricum, smartcard-ul nu lucrează decât cu CAM-ul pereche...

#26
Ovidon

Ovidon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.04.2010

View Postcrislacor, on 26 ianuarie 2014 - 10:53, said:

În specificațiile STB-ului se menționează „Common Interface CI+”, asta însemnând slot pentru CAM. Oricum, smartcard-ul nu lucrează decât cu CAM-ul pereche...
Mersi de raspuns

#27
jqnny22

jqnny22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.06.2009
Descriere produs: Tuner TV Digital DVB-C HD extern WISI OR153, HDMI, USB

Producător: Vestel

Tuner TV Digital extern DVB-C WISI OR153.
Compatibil cu televiziune prin cablu RCS RDS, UPC, etc.

Aceste informati sunt pe site http://www.itsh.ro/2...-HDMI--USB.html

Chiar am fost atent la detali , si cum ai zis si tu ,wisi este foarte scump pe siturile din afara, ce te face sa crezi ca cei de la itsh il aduc la 165 lei?  Dupa numele site ului itSH , toate produsele lor sunt SH, ce arunca germanii aduc ei si vinde in Romania de unde si pretul de SH  Posted Image . Am mai citit pe site uri din Germania ca aceste produse sunt lente in meniu si are o procesare grafica slaba.

Nu ai spus niciodata ca produsul este SH si daia costa 165 lei , calculele mele au fost corecte pt un produs NOU de 120 euro nu un SH de 165 lei

PS. Informatii despre produsele celor de la itsh. http://www.itsh.ro/Info%20produse.html

Edited by jqnny22, 26 January 2014 - 11:50.


#28
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009
Este o greseala cred, eu nu am gasit pe vestel asa ceva. Vezi ca am pus un link in pagina 1 cu firma producatoare ( wisi)

[http://www.wisi.at/p....aspx?ARTID=957 aici este pagina oficiala nu pe itsh, de acolo se poate achizitiona...

Mai baiatu, hai sa ne lamurim ca vad ca editezi intruna, tu ori vinzi ceva asemanator dar mult mai scump si ai frisoane, ori nu vorbesti romaneste. Eu nu am zis ca face oua de aur sau migrene unora, nu am spus ca este sh pentru ca este nou fara zgarieturi fara lovituri sau alte urme, ba chiar nou nout la exterior, nu l-am desfacut din cauza de garantie, ESTE O ALTERNATIVA LA HUMAX HD CU SOFT NOU DE LA DIGI CABLU, plus ca suporta ci plus si poti viziona LEGAL programele tv, este acelasi lucru cum ai viziona cu un tv cu dvb-c inclus ce nu intelegi mai ioane sau jony

Edited by carceanu, 26 January 2014 - 12:05.


#29
jqnny22

jqnny22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.06.2009
Deci ,concluzia,
Unde este economia si avantjul?

Faptul ca scapi de numele Humax pentru un produs care poate fi mai slab calitativ ?

Faptul ca cumperi un produs SH nemtesc ? ( doar aici ai avantajul economiei )


Si inca ceva , acel produs este compatibil cu RDS sau UPC. numai daca ai CAM
Cartelele RDS sau UPC nu merg pe alte aparate decat pe cel cu care a fost imperecheat ( nu merge nici macar de la Humax la alt Humax (rds)  si nu cred ca cei de la RDS si UPC fac ei fapta asta buna sa imperecheze cartela cu un alt decodor care nu este al lor.

Edited by jqnny22, 26 January 2014 - 12:18.


#30
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009

View Postjqnny22, on 26 ianuarie 2014 - 12:11, said:

Deci ,concluzia,
Unde este economia si avantjul?

Faptul ca scapi de numele Humax pentru un produs care poate fi mai slab calitativ ?

Faptul ca cumperi un produs SH nemtesc ? ( doar aici ai avantajul economiei )

1- economia..humax 10 lei pe luna smart cam 3 lei..2 nu cred ca este mai slab sau mai puternic decat humax ci O ALTERNATIVA..3 cel pe care eu l-am cumparat nu pare sh...altceva...ps. vezi ca Viena este in Austria nu Germania

Edited by carceanu, 26 January 2014 - 12:20.


#31
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Postjqnny22, on 25 ianuarie 2014 - 23:40, said:

Humax HD de la RDS a primit un update de vreo 2-3 luni , si se poate folosi acum si USB ul pt fisierele video,audio si poze .

Nici mie nu imi place Humax  dar nu imi permit sa dau bani aiurea pe decodoare doar sa scap de Humax ( si sa iau un Vestel o marca low cost) , un decodor bun cu putere de procesare buna este peste 300 lei .

Daca ai decodor HD de la rds sigur ai si un LCD cu USB pe care il poti folosi pt filme ,muzica ....
Nu am Humax HD, am Humax HD2. Am incercat dupa ultimul update sa redau fisiere video/audio pe decodor si nu merge.
M-ai inteles gresit, nu vreau sa scap de Humax, vreau sa am un dispozitiv care sa-mi permita sa-l utilizez in cat mai multe moduri. Daca as mai lua inca un dvd player, deja as ajunge la 3 telecomanezi (wtf?!). Plus ca mi-as recupera banii din vazarea Humax-ului (e cumparat, nu e luat in custodie).

TV-ul pe care folosesc Humax HD2 nu are player. Initial am folosit eu HD2-ul si cand am primit CAM-ul, i-am dat decodorul tatalui meu (care are TV cu tub).

Nu inteleg ce te deranjeaza asa mult decodorul acesta. Nu-l vrei, nu-l cumperi. In acest moment, acest decodor imi este mult mai util decat Humax-ul.
Legat de calitatea imaginii, aici nu cred ca iti poti da cu parerea din moment ce nu l-ai folosit.

Apreciez foarte mult gestul lui carceanu care a postat o alternativa la ce ofera decodorul de la RDS.

#32
jqnny22

jqnny22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.06.2009
Nu fac comert cu niciun produs ,eu sunt decat consumator , baiatule .
Tu ai venit cu alternativa fara sa precizezi nici un pret la inceput, eu am cautat despre el si am gasit decat la 120 euro si am facut calcule ,apoi am intrebat unde este economia ,raspunsul tau a fost ca ai dat pe el 165 lei ,iar fara sa precizezi ca este un produs SH , ca tie ti se pare nou asta nu inseamna ca este nou, pentru ca produsele SH sunt facute sa para noi .

Cand vi cu alternative  spune toate detalile (de unde ,cat costa,ce stie sa faca, este NOU sau SH etc) pt ca poate sunt si alti interesati ,printre care si eu, dar nu vreau sa arunc banii pe decodoare aiurea.

Pt editarea posturilor ,scuze, scriu de pe telefon si apas din greseala ,publica,  degete groase ,ecran mic = editare posturi Posted Image

ete ca l editai dinou :D

Edited by jqnny22, 26 January 2014 - 12:52.


#33
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009
ce detalii vrei mai mult decat pagina producatorului, de ce nici un operator nu ofera decodoare cu ci plus integrat? cine te obliga pe tine sau alti consumatori sa cumpere acest produs cu 165 lei sau 120-165 euro? Asa a fost si cand au aparut minipc-urile android ca si alternativa la tv smart, au sarit multi si au spus ca este pierdere de timp bla, bla, bla..si exemplele pot continua. Intr-o postare pe topicul humax hd 2 chiar si catalinman care este angajat rcs a recunoscut ca ESTE O ALTERNATIVA LEGALA  repet LEGALA la decodorul humax hd, si aici vin cu o completare ACEST APARAT ESTE O ALTERNATIVA SI PENTRU DECODOARELE HUMAX SD SI HYUNDAI SD  pentru cei ce au tv fara DVB-C inclus dar au port hdmi

#34
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postjqnny22, on 26 ianuarie 2014 - 12:11, said:

Deci ,concluzia,
Unde este economia si avantjul?

Faptul ca scapi de numele Humax pentru un produs care poate fi mai slab calitativ ?

Faptul ca cumperi un produs SH nemtesc ? ( doar aici ai avantajul economiei )


Si inca ceva , acel produs este compatibil cu RDS sau UPC. numai daca ai CAM
Cartelele RDS sau UPC nu merg pe alte aparate decat pe cel cu care a fost imperecheat ( nu merge nici macar de la Humax la alt Humax (rds)  si nu cred ca cei de la RDS si UPC fac ei fapta asta buna sa imperecheze cartela cu un alt decodor care nu este al lor.


Nu cred ca ai inteles totusi. Lasind la o parte economia pe care o faci, acel echipament asa open box cum este el, ofera mult mai mult decit mizeria de Humax d.p.d.v. tehnic - unu la mina ai soft nebranduit de terti lasind libere toate posibilitatile hardware ale echipamentului - spre exemplu upnp/dlna care este minunat in retea. 2 - este compatibil cu orice operator cablu de la noi - UPC, Digi sau NextGen - ptr ca toti ofera CAM. Ceea ce NU sti este ca acel CAM pe care ti-l dau ei vine insotin de cartela de decriprare fiind astfel imperecheate - nu mai ai treaba cu receptorul. Povestea este la receptoarele lor care nu au port CAM - ci doar cititor de cartele - de aceea este necesara imperecherea cu conservele. Insa in acest caz imperecherea se face deja intre card/CAM modul. Q.E.D.

Uite aici echipament de top compatibil cu orice operator DVB-C de la noi cu un pret piperat si cale ofera cam tot ce iti poti dori de la un receptor de genul asta.

https://www.technisa.../352-1767-8531/

Edited by alexdonc, 26 January 2014 - 13:16.


#35
jqnny22

jqnny22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.06.2009
Nu ma deranjeaza acel decodor, doar ca , carceanu nu a dat mai multe informati despre el  ,in primele posturi , a dat si un link de unde il poti cumpara din Romania dar nu avea pret, singurul pret   pe care lam gasit a fost. de 120 Euro , iar carceanu a zis ca el a dat 165 lei  neprecizand ca i SH, pt ca lui i se pare nou nu inseamna ca este nou.

Parerea despre calitatea imagini ,am spus "poate" pentru ca informatia am luat o siturile de afara.

Ma m uitat acum, si eu am HD2 si imi merg filmele pe usb  in format avi  cu sub, de la ultimu update.

Attached Files



#36
matache2000

matache2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 22.12.2009
Salutare eu am renuntat la RDS dupa ce au introdus noul soft in aparatele humaxhd (a fost ultima picatura pe care o mai suportam din partea RDS) si am trecut la UPC ,platesc mai mult cu 10lei dar am posturi mai multe si mai bune calitativ fata de grila digi
Dar si aici aceiasi prostie romaneasca nu te lasa sa pui posturile in ordinea dorita asa ca am cautat aceias alternativa un receiver sa aiba slot CI+.
Din pacate in tara nu prea se gasesc alternative si am optat pentru  Techwood TW-C7100HD (acelas produs VESTEL ca si WISI or153) de la ITSH,
aparatul este bun merge perfect pe UPC are si inregistrare  si la bani care I-am dat se merita totusi as fi dorit ceva mai performant  dar in Romania nu se gaseste

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate