Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#127
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu nu am reusit sa obtin un barbierit decent cu aparat clasic.  Ori zgarie, ori piele ramane iritata, iar uneori am reusit si sa ma tai un pic. Am incercat cu Muehle R89 si mai multe tipuri de lame acum ceva ani.  Aparatul sta in cutie si cred ca l-am folosit de vreo 5 ori, de fiecare data cu alta lama, ca sa vad daca reusesc sa gasesc una potivita. M-am intros la Mach3. Totusi de ceva timp am remarcat o inconsistenta in calitatea lamelor. Am piele sensibila, dermatita seboreica si par tare.

Singurul lucru de care ma bucur din barbieritul clasic este spumatul cu sapun de barbierit, in loc de spuma din aparat sau gel.  Am folosit Proraso, varianta verde, pana de curand. As dori sa incerc varianta sensitive, dar nu am gasit-o decat online. De ceva timp m-am gandit sa vad cum e si cu crema, dar sapunul e mai placut. Creme incercate sunt Nivea si D'Amaris. Prima spumeaza mai bine, a doua miroase mai frumos, dar trebuie sa pun ceva mai multa, nu ca ar fi o pb tinand cont de pret.

Am incercat si cu aparate de unica folosinta, dar mi se par ingrozitoare. Nu imi dau seama cum se pot barbierii altii cu ele.

#128
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
de ceva timp folosesc Philips OneBlade (cel caruia ii fac reclama la TV) si sunt foarte multumit

il folosesc si pe uscat si cu gel de ras, a doua varianta e mai ok (in cazul primei arunca mult par pe toata chiuveta si trebuie s-o curat dupa :D)

desi in reviewuri multi spuneau ca o lama tine doar 4 luni, eu il folosesc din octombrie 2017 si nici acum n-am schimbat-o (ma barbieresc o data pe saptamana)

sincer nu l-as mai schimba pe nici un aparat clasic (inainte foloseam Gillette Blue 3) si o bucata ma tinea cam 3 saptamani, dupa care incepea sa faca figuri si nu mai taia deloc

#129
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostLL13G, on 03 martie 2018 - 19:09, said:

Aparatul sta in cutie si cred ca l-am folosit de vreo 5 ori, de fiecare data cu alta lama, ca sa vad daca reusesc sa gasesc una potivita.

L-ai folosit mult prea puțin pentru a învăța să-l mânuiești. Dezobișnuirea de apăsatul pe aparat, așa cum faci la multilame, ca să taie, se face greu. Când m-am apucat de treaba cu bărbierit clasic, încercam să nu pun presiune, dar spre sfârșitul pasei mă întorceam la vechile obiceiuri fără să-mi dau seama. Am avut nevoie de câteva luni ca să stăpânesc toată mișcarea, pe urmă experimentat cu unghiurile, ca să scap de iritație și tăieturi. În total, cred că am avut nevoie de vreo 4-5 luni să scap de tot ce înseamnă tăieturi și iritație.

Adică dacă n-ai timp și chef de așa ceva, n-o să vezi rezultate.


Proraso verde mi se pare un săpun destul de prost ales. Are prostul obicei de a acționa ca un anestezic ușor asupra feței, datorită mentolului/eucaliptului. Nu prea simți ce se întâmplă pe față când îl folosești. Riști să te tai sau iriți și-ți dai seama abia când vezi sânge. Ăla alb e și ăla mentolat, dar nu așa mult, mie mirosul mi s-a părut execrabil la cel alb. De performanță, sunt cam la fel. Mai bine dai banii pe un Saponificio Varesino, Fine, Tabac, sunt săpunuri foarte bune, cu performanțe greu de întrecut. Prețul te poate induce în eroare. Saponificio Varesino costă vreo 60 de lei, dar iei 150g de săpun solid, triplu măcinat. Proraso e el vreo 15 lei cutia, dar e aerat și foarte moale. Sunt destul de sigur că treci prin vreo 3-4 Proraso până ajungi să termini un Saponificio Varesino sau Tabac, așa că, la preț, e posibil să ieși chiar mai bine cu săpunuri de-astea care par scumpe la prima vedere.

#130
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
r89 + feather

#131
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postarg, on 05 martie 2018 - 19:28, said:

r89 + feather

Mie cu R89(si feather) mi se pare ca trebuie sa apas si sa dau de mai multe ori fata de un aparat mai deschis gen Muhle R41.


#132
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
fiecare cu gusturile lui, la mine asta e combinatia castigatoare

p.s. ieri am intors lama (dupa 6-7 folosiri in 2 pase), a fost uau, desi am spumat pe fata, pe barba neinmuiata.

#133
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postarg, on 12 martie 2018 - 11:59, said:

fiecare cu gusturile lui, la mine asta e combinatia castigatoare

p.s. ieri am intors lama (dupa 6-7 folosiri in 2 pase), a fost uau, desi am spumat pe fata, pe barba neinmuiata.

Mie imi cam pare rau sa arunc lamele feathers dupa 2 folosiri, dar parca dupa incepe sa traga si sa irite.

#134
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
intoarce lama invers.
irita ca se indoaie si zgarie iar daca o intorci invers nu mai zgarie....

#135
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ține și de aparat. La unele se simt uzate mai repede, la altele mai târziu. Acum am un Polsilver SI pe care am folosit-o de vreo 12-13 ori în Futur și încă mai merge. Înainte schimbam lamele mai des, acum rareori folosesc una mai puțin de 10 ori. N-o întorc, nu-i fac nimic.
Alea care nu sunt ele prea asuțite de noi, gen Voskhod, Derby, țin mai puțin, iar Polsilver SI, Feather, Gillette roșii sau Platinum, mă țin cel mai mult.

#136
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View PostLL13G, on 03 martie 2018 - 19:09, said:

Eu nu am reusit sa obtin un barbierit decent cu aparat clasic.  Ori zgarie, ori piele ramane iritata, iar uneori am reusit si sa ma tai un pic. Am incercat cu Muehle R89 si mai multe tipuri de lame acum ceva ani.  Aparatul sta in cutie si cred ca l-am folosit de vreo 5 ori, de fiecare data cu alta lama, ca sa vad daca reusesc sa gasesc una potivita. M-am intros la Mach3.

Nu te da batut, trebuie mai mult timp 1-3 luni de practica.
In cazul meu cel putin nu m-as mai intoarce la barbierit zilnic cu mach3/proglide, lame care in cazul meu am vazut ca nu doar taie ci si trag lasand porii rosii(cel putin in cazul meu).

#137
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007

View Postarg, on 12 martie 2018 - 11:59, said:

fiecare cu gusturile lui, la mine asta e combinatia castigatoare

p.s. ieri am intors lama (dupa 6-7 folosiri in 2 pase), a fost uau, desi am spumat pe fata, pe barba neinmuiata.
Mie nu mi-a trecut prin cap sa intorc lama. In felul asta o poti folosi de 2 ori mai mult?

#138
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aproape....
daca inca taie dar zgarie intorsul e o solutie pana cand nu mai taie.

practic o lama are cam 4 taisuri...

Edited by arg, 13 March 2018 - 15:37.


#139
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003

View Postbeavis03, on 03 martie 2018 - 19:25, said:

de ceva timp folosesc Philips OneBlade (...)

Care anume model de la OneBlade, sunt si eu interesat?

Thanks!

#140
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
https://www.emag.ro/...0/pd/DX6XVDBBM/

acesta

cu plăcere Posted Image

#141
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
More îmi sta mereu make sa ma barbieresc asa ca am decis acum 5 ani sa îmi las barbă :)
Deși e de munca doar o data pe săptămână la ea cu un sparat electric, eftersom nevoie de trimming zilnic sau o data la 2 zile daca vreau sa păstrez contururile și gatul curate.
Așadar pentru aceste done utilizez de vreo luna oneblade... cea mai tare invenție :)... Și foarte eficienta.

Am luat modelul de baza (toate 3 versiunile folosesc aceleași rezerve). Attached File  81VLbEPL2HL._SX355_.jpg   15.38K   18 downloads

#142
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Multumesc mult ambilor!

#143
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Ati dat de lame mai ascutite decat Feather?



#144
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nu cred ca exista.
Oricum mie mi se par din razboiul stelelor.
Ma tine zeci de barbierituri o lama, fara sa-i fac nimic si fara sa zgarie sau sa traga. Iar cateva din zecile alea sunt fara preparare.

Edited by arg, 22 April 2018 - 20:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

alex_rom

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate