Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Informatii despre greci

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

 Astro-Liv, on 25 ianuarie 2014 - 17:39, said:



Sper sa nu devenim coloniile nordului.... si sa platim pina la moarte, chiar si copii, copiilor nostri. Asta si pentru elleni si pentru romani, valabil cred.
  Foarte multă încrâncenare la care câţiva chiar au făcut apel ca să se renunţe la ea ! Lumea de bun simţ a evocat poate clişee referitoare la Grecia şi a evitat să evoce amintiri încă dureroase prin care grecii deseori au rănit românii dar noi mioritici cum suntem le-am iertat demult însă nu le vom uita niciodată ! Şi nu pot să nu mă reţin să povestesc cum un grec contemporan, celebru la noi, imediat după revoluţie îmi spunea că: "am venit aici la voi să fac apă minerală "... şi când l-am atenţionat că apa de Dorna există dinainte de a şti el pe harta unde se afla localitatea a rectificat şi a zis că de fapt vrea să facă etichete şi sticle noi pentru apă ! Nu evocam întâmplarea dacă nu semăna foarte mult în atitudinea de superioritate afişată cu cea a partenerului nostru de dialog de pe forum. Oricum e bine de ştiut că pe lângă comerţ foarte mulţi greci goniţi de sărăcie veneau la muncă în România pentru a câştiga o bucată de pâine spre a supravieţui .

#20
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 elbriga, on 25 ianuarie 2014 - 21:03, said:

  Foarte multă încrâncenare la care câţiva chiar au făcut apel ca să se renunţe la ea ! Lumea de bun simţ a evocat poate clişee referitoare la Grecia şi a evitat să evoce amintiri încă dureroase prin care grecii deseori au rănit românii dar noi mioritici cum suntem le-am iertat demult însă nu le vom uita niciodată ! Şi nu pot să nu mă reţin să povestesc cum un grec contemporan, celebru la noi, imediat după revoluţie îmi spunea că: "am venit aici la voi să fac apă minerală "... şi când l-am atenţionat că apa de Dorna există dinainte de a şti el pe harta unde se afla localitatea a rectificat şi a zis că de fapt vrea să facă etichete şi sticle noi pentru apă ! Nu evocam întâmplarea dacă nu semăna foarte mult în atitudinea de superioritate afişată cu cea a partenerului nostru de dialog de pe forum. Oricum e bine de ştiut că pe lângă comerţ foarte mulţi greci goniţi de sărăcie veneau la muncă în România pentru a câştiga o bucată de pâine spre a supravieţui .
Dupa cum observati contrele sociale continua pe top. Dar de ce nu ne spuneti si noua, cum v-au ranit grecii si voi cei mioritici le-ati iertat totul ? Nu crezi ca exista si alte ...teorii. apropo de mioriticii care iarta ?

Iti spunea tie un grec contemporan, ca a venit sa faca apa minerala ... poate ptr. ca vorbea cu tine Posted Image  (sau poate ca nu trebuie sa te credem deloc, ce zici ? ) . Si sa fie asa, iti aratam si noi cam ce nivel de criminalitate, aduc romanii in Grecia ! A si Noroc de citricele de pe timpul lui Ceausescu ! Ca nu au ramas numai in fotografie, ptr. unii copii din aceea GENERATIE !

Poftim ? Au venit grecii saraci, sa lucreze in Romania ! Stii cumva anul in care noi, sau tu mioritic/a... ai/am devenit mai  bogati, decit ei, ellenii ????  Iti spun eu, atunci cind noi, in timpul razboiului AM INTORS ARMELE, cu cei diabolici, IAR EI, AU CONTINUAT SA LUPTE eroic, la citi erau si dupa sa aiba si razboi civil in tara. datorita guvernului de stinga si dreapta.Ii aveau in spate si pe italienii de linga, a lui Musolini !

Vrei sa numeri chiar si acum pe timp de criza ...CARE dintre voi (ei sau romanii) sint la munca in numar mai mare si in care tara ?  Atunci cind vrei sa arati ca esti ROMAN ... nu uita si restul istoriei despre noi romanii ! Ne/va, face mai mindri, cind vedem cum am fost si cum ar trebui sa fie....COPII NOSTRI sau macar cum ar trebui sa-i invatam despre fiecare TARA in parte. Cu respect...cineva cu Romania, in inima ! Posted Image M-am intors sa spun ca se tot misca pamintul in Kefalonia, sa speram sa nu ne cutremuram ca si in 53... asta la cum ne cutremuram si aici pe top.

Si inca odata, sa nu devenim colonia nordului (romanii in continuare) indiferent de ce spuneti ca v-au facut voua acesti greci . Viata continua. Gradul de somaj in acest an se va ridica la maxim, in Europa. Europa in care din pacate sinteti si voi romanii, dar si ei ellenii, pe care voi sustineti ca v-au ranit atita. Ei Doamne, ce o sa mai auzim.

Edited by Astro-Liv, 28 January 2014 - 14:24.


#21
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

 Astro-Liv, on 28 ianuarie 2014 - 14:19, said:



Iti spunea tie un grec contemporan, ca a venit sa faca apa minerala ... poate ptr. ca vorbea cu tine Posted Image  (sau poate ca nu trebuie sa te credem deloc, ce zici ? ) .

  Mda ! E clar: fără speranţă drept pentru care eu aici pun punct ! Călătoriţi în Grecia ! E o ţară minunată ce are foarte multe de oferit iar dacă întâlniţi şi astfel de personaje (probabilitate deloc scăzută) nu le acordaţi atenţie nicio secundă din vacanţă voastră, chiar nu merită. Bucuraţi-vă de vacanţe !

#22
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ Astro-Liv

"Europa in care din pacate sinteti si voi romanii, dar si ei ellenii, pe care voi sustineti ca v-au ranit atita. Ei Doamne, ce o sa mai auzim."
Hai sa incepem cu domnii fanarioti "
"Din 1669 până la 1821, fanarioții au servit ca dragomani (translatori) ai Sublimei Porți și ai ambasadelor străine. Alături de demnitarii bisericii și de funcționarii locali din provincii, fanarioții reprezentau clasa conducătoare greacă în timpul dominației otomane până la izbucnirea războiului de independență al Greciei.
Epoca fanariotă a fost caracterizată de la început prin politici fiscale excesive, dictate atât de nevoile otomane, cât și de ambițiile domnitorilor, care fiind conștienți de statutul lor fragil, căutau să-și plătească creditorii cât mai repede, după care încercau să se îmbogățească cât încă se mai aflau la putere. Pentru a sadisface nevoile crescânde ale Porții și pentru a-și asigura beneficii personale, domnitorii fanarioți au inițiat politici dure de taxare a populației, adusă rapid în stare de sărăcie lucie.
În total, în perioada fanariotă au fost numiți în cele două principate 31 de domni din 11 familii diferite. Unii dintre ei au fost exilați sau executați. Lupta pentru domnie era așa de încrâncenată, încât a provocat asasinate între membrii aceleiași familii.
Când, datorită numeroaselor cazuri de trădări ale principilor, familiile din rândul cărora erau aleși domnitorii au devenit din ce în ce mai puține. Mai mulți domnitori au ocupat pe rând tronul în cele două principate. În timp ce domnul de la București plătea mită pentru a evita mutarea sa la Iași, domnul Moldovei folosea aceeași metodă pentru a ocupa tronul Munteniei, considerate mai bogate. De exemplu,Constantin Mavrocordat a ajuns să fie numit de nu mai puțin 10 ori pe tronul unei dintre cel două principate. Domnitorul era dator diferiților creditori, sau chiar sultanului însuși. Cu toate acestea, instituțiile centrale otomane urmăreau să păstreze controlul asupra celor două principate fără a le exploata irațional. Astfel,Ahmed al III-lea a plătit o parte din suma datorată de Nicolae Mavrocordat, pentru a scădea presiunile fiscale asupra populației de rând. deci turcul "frate" cu romanul, grecul ...
(http://ro.wikipedia....te._Urm.C4.83ri)

"Odată cu debutul perioadei fanariote de la începutul secolului al XVIII-lea, cultura greacă a devenit predominantă. Aceasta a însemnat pentru început neglijarea instituțiilor tradiționale românești, iar pe de alta a însemant canalizarea energiilor domnilor fanarioți în direcția luptei de emancipare a grecilor de sub dominația otomană prin proiecte politice de creare a unei uniuni balcanice, practic un stat neobizantin. La aceasta ar mai trebui adăugată prezența omniprezentă și omnipotentă a clerului grec la toate nivelurile ierarhiei religioase, numeroase mânăstiri devenind închinate instituțiilor similare din Grecia, după acte succesive de danie a diferiților domnitori." (http://ro.wikipedia....or_din_România)


si uite asa ajungem la 1821, si vorbim nitel de unul Alexandru Ipsilanti :
"A intrat de timpuriu în armata rusească, a rămas ciung în urma luptei de la Dresda și a ajuns până la gradul de maior. Devenit epitrop general al Eteriei, hotărăște că a venit momentul ca grecii să-și obțină eliberarea de sub dominația turcilor și în 1821 declanșează revoluția. Cu o armată strânsă în Basarabia și formată din greci, bulgari, sârbi, albanezi și arnăuți, trece în principate (nb. Moldova si Tara Romaneasca), bazându-se și pe ridicarea populației de aici (20 februarie 1821), și mai ales pe sprijinul domnitorului moldovean Mihail Suțu. De la Iași, unde turcii sunt măcelăriți și lumea îngrozită, trece spre Țara Românească. Aici, intră în conflict cu Tudor Vladimirescu, ce conducea Revoluția de la 1821. Eteriștii îl ucid pe Vladimirescu în 27 mai 1821 și-i aruncă trupul într-o fântână părăsită de lângă Târgoviște. În cele din urmă însă, revoluția lui Ipsilanti nu reușește. Rusia o dezaprobă, populația Principatelor Române o urăște, din cauza jafurilor făcute de eteriști și a uciderii lui Tudor Vladimirescu. Mai mult decât atât, oștile turcești o sfarmă în lupta de la Drăgășani din 7 iunie 1821, deși grecii erau de trei ori mai numeroși. Lupta a fost pierdută mai ales din cauza lui Ipsilanti care a rămas cu trei ore în urma armatei. A doua zi, i-a numit pe oamenii săi "turme nemernice de sclavi" și i-a părăsit, trecând în Transilvania. De aici, fuge la Viena, unde peste câțiva ani moare aproape în mizerie, nebun, în 1828, în timp ce era în închisoare." (http://ro.wikipedia....lanti_Eteristul)


iote si ce am facut noi pentru greci (foarte putin din "muntele" de binefaceri")
"După Căderea Constantinopolului, domnitorii Moldovei și Valahiei (Principatele Dunărene) au devenit binefăcătorii multor instituții de cultură de pe pământul Greciei Otomane, inclusiv a mai multor mânăstiri de la Muntele Athos. Un mare număr de nobili, funcționari și oameni de rând au emigrat în cele două principate...
(http://ro.wikipedia....or_din_România)

si ATENTIE  am citat numai de pe wikipedia.

DAR - cum spuneam si alta data, nu exista vina comuna, de aceea unii dintre noi iubim Grecia si poporul grec.


Cu respect...cineva cu Romania, in inima !
mdea, cu jigniri si minimalizari iti arati inima aia "mare"


"Si sa fie asa, iti aratam si noi cam ce nivel de criminalitate, aduc romanii in Grecia ! A si Noroc de citricele de pe timpul lui Ceausescu ! Ca nu au ramas numai in fotografie, ptr. unii copii din aceea GENERATIE !"
Pai am avut ce invata de la greci, aia pe care i-am primit de mila in principate (inainte) si dupa 1821.
Sa-ti fac o lista cu ce exporta Romania in Grecia pe vremea impuscatului ? - si ce citricele alea ni le dadeau de pomana ?

Cred ca daca punem cap la cap daniile (darurile) facute de domnitorii romani numai catre manastirile de la Atos cred ca Grecia ar iesi din criza si ce sa vezi, de la cine erau obtinute daniile acelea - chiar de la romani pe cate tu îi faci hoți si mincinosi

"Iti spunea tie un grec contemporan, ca a venit sa faca apa minerala ... poate ptr. ca vorbea cu tine Imagine publicată  (sau poate ca nu trebuie sa te credem deloc, ce zici ? )"

de ce te-am crede pe tine ?
nu stim carei natiuni apartii : greaca, romana, metis
nu stim ce sex ai : barbat, femeie, hermafrodit

stim doar ca ai intrat pe forumurile softpedia ca sa ne intoxici (asta nu tine), ca sa ne jignesti (in nenumarate randuri) si ca sa iti faci reclama la nu stiu ce agentie pe forumul "cu masina spre grecia"

spui ca ai Romania in inima - habar nu ai ce inseamna România, român - dar stii sa ne atragi atentia sa nu cumva sa venim in Grecia cu punga (contul, cardul) goala.


foarte lunga postarea mea, poate totusi cineva o va citi...

#23
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ Astro-Liv din nou

"Iti spun eu, atunci cind noi, in timpul razboiului AM INTORS ARMELE, cu cei diabolici, IAR EI, AU CONTINUAT SA LUPTE eroic, la citi erau si dupa sa aiba si razboi civil in tara. datorita guvernului de stinga si dreapta.Ii aveau in spate si pe italienii de linga, a lui Musolini !"

"După ce Grecia a fost ocupată și împărțită între puterile Axei, elenii au dezvoltat o rețea amplă de rezistență la nivel național, care a blocat în Balcani forțe importante ale Axei. Tensiunile politice dintre facțiunile rezistenței au dus la izbucnirea unui război civil la sfârșitul anului 1943, care a continuat până în primăvara anului următor." - timeo danaos...
În timpul ocupației, peste 300.000 de greci au murit, iar minoritatea evreiască a fost exterminată aproape în totalitate în Holocaust. La scurtă vreme după eliberare a izbucnit un război civil între partizanii de orientare comunistă și trupele guvernamentale sprijinite de anglo-americani, conflict care a continuat până în 1949.
...doar în 1943, după numirea politicianului Ioannis Rallis în fucția de premier, germanii au permis guvernului de la Atena să treacă la recrutarea unui forțe armate substanțiale - Tagmata Asfaleias (Batalioanele de Securitate), a căror motivație a fost în principal politică. Aceste forțe au luptat în exclusivitate împotriva mișcării de rezistență dominată de comuniști EAM-ELAS, care deținea controlul asupra unor întinse regiuni ale țării. Acțiunile lor dure și îndiscriminatorii îndreptate împotriva tuturor celor bănuiți că ar simpatiza cu comuniștii și asocierea lor cu ocupanții naziști au făcut ca aceste forțe să capete numele de Germanotsoliades (în limba greacă: Γερμανοτσολιάδες).

Iata - si grecii cei minunati au avut cozile lor de topor.

Romanii au luptat impotriva comunistilor nu impotriva propriului popor,

"În cazul României, obiectivul principal al luptei în acei ani a fost eliberarea Basarabiei de sub ocupaţia sovietică, instaurată după Ultimatumul din 26-28 iunie 1940. Ocuparea a avut caracter de dictat, fără niciun temei istoric, neexistând nici o convenţie politică sau militară între România şi U.R.S.S., şi nici o consultare prealabilă a populaţiei privitoare la această problemă. În acel moment, populaţia majoritară era cea românească."

Armata româna, cu un efectiv de 540000 oameni, a strabatut, luptând în conditii grele de teren si clima, peste 1700 Km, de la Marea Neagra, pâna aproape de Praga, a eliberat 3831 localitati, printre care 31 orase. Jertfa de sânge a armatei noastre a fost de 170000 de oameni - morti, raniti, disparuti.
  Efortul economic solicitat de participarea României la razboiul antihitlerist a fost deosebit, situând-o. potrivit unor surse de peste hotare, pe locul al patrulea în ierarhia tarilor care au contribuit la înfrângerea Germaniei hitleriste. Cu toate acestea, în cadrul tratativelor de pace, România nu a primit statut de cobeligeranta.
  Contributia României a fost de peste un miliard de dolari, în valuta anului 1983.

in 4 ani de razboi au murit 300.000 greci (incluzandu-i si pe evrei) - in 9 luni de razboi romania a pierdut 170.000 de soldati. cam asta ar fi proportia pierderilor -

oare cati greci mai mureau daca romanii nu intorceau armele ? (in cele 6 luni cu cat de apreciaza ca roamania a scurtat razboiul)

si vine Astro-Liv si ne acuza de tradare !!!

#24
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

Romanii au luptat impotriva comunistilor nu impotriva propriului popor,

"În cazul României, obiectivul principal al luptei în acei ani a fost eliberarea Basarabiei de sub ocupaţia sovietică, instaurată după Ultimatumul din 26-28 iunie 1940. Ocuparea a avut caracter de dictat, fără niciun temei istoric, neexistând nici o convenţie politică sau militară între România şi U.R.S.S., şi nici o consultare prealabilă a populaţiei privitoare la această problemă. În acel moment, populaţia majoritară era cea românească."

Armata româna, cu un efectiv de 540000 oameni, a strabatut, luptând în conditii grele de teren si clima, peste 1700 Km, de la Marea Neagra, pâna aproape de Praga, a eliberat 3831 localitati, printre care 31 orase. Jertfa de sânge a armatei noastre a fost de 170000 de oameni - morti, raniti, disparuti.
  Efortul economic solicitat de participarea României la razboiul antihitlerist a fost deosebit, situând-o. potrivit unor surse de peste hotare, pe locul al patrulea în ierarhia tarilor care au contribuit la înfrângerea Germaniei hitleriste. Cu toate acestea, în cadrul tratativelor de pace, România nu a primit statut de cobeligeranta.
  Contributia României a fost de peste un miliard de dolari, în valuta anului 1983.
in 4 ani de razboi au murit 300.000 greci (incluzandu-i si pe evrei) - in 9 luni de razboi romania a pierdut 170.000 de soldati. cam asta ar fi proportia pierderilor -
oare cati greci mai mureau daca romanii nu intorceau armele ? (in cele 6 luni cu cat de apreciaza ca roamania a scurtat razboiul).

Mai oameni buni, ce scriti aici ? Ai habar ce inseamna Frontul de rasarit ? Ma gindesc daca toti romanii, gindesc ca tine, ca am fost perfecti in timpul razboiului, am iesi sa impuscam si acum natii. Altceva sa mor, ca numar ptr. mine si altceva sa mor ca numar, ptr. altii, ptr. nemti si sa mai si omor, inca vreo citiva, NEVINOVATI !!!!!!! Intreaba-i pe bunicii care au baut..."pipi de cal" sa nu moara de sete sau mai stiu eu ce, au indurat.

Romanii au luptat aproape 800.00 de mii, ca tara aliata de BUNAVOIE ale PUTERII AXEI (impreuna cu Ungaria, Bulgaria,Croatia, etc. )  adica ne-am dus cu nemtii contra rusilor/tuturor in final si am murit ptr. NEMTI, nu ptr. NOI sau greci, sau mai stiu eu ce. Aproape 290.000 de soldati, numai pina in 44, ptr. Ax, am murit, ptr. nemti. Nu am fost cu Aliatii, ci cu Axul atunci. Nici dupa ce am trecut la Aliati, timp de 3 saptamini, nu am fost crezuti ca am facut-o. Crezi ca place la vreun roman sa auda asta ?

Tu ai pus acolo numerele, dar nu le-ai scris CIND au fost aceste morti, ale romanilor. Pina in 44, aveam aprox. 290.000 de morti si asta cit am fost numai in Ax. De ce sa moara 300.000 de greci, ptr. nemti asa cum am facut noi, nu inteleg ? Si in final in 1939, populatia Romaniei avea 19. miloane si ceva de oameni, iar Grecia numara numai 7 milioane parca. Grecii se luptau deja cu invazia Italiei, dar deabea cind Romania, a intrat cu puterea axei in 41, a fost invadata Grecia de nemti. Noi eram deja cu Axul. Ptr. romani sint 300.000 morti ca soldati si 800.000 total impreuna cu civili am impresia. http://en.wikipedia....r_II_casualties

http://ro.wikipedia....i/Puterile_Axei

Quote

Două zile mai târziu,pe 8 septembrie 1940, Antonescu l-a silit pe rege să abdice și să transmită prerogativele regale fiului său, Mihai, după care el însuși s-a declarat Conducător, cu puteri dictatoriale. Sub domnia Regelui Mihai și a guvernului militar al lui Antonescu, România a semnat Pactul Tripartit pe 23 noiembrie 1940. Trupele germane au intrat în țară în 1941 și au folosit teritoriul românesc ca platformă pentru invazia Iugoslaviei și a Uniunii Sovietice. De asemenea, România a fost un important furnizor de resurse pentru Germania nazistă, în special petrol și cereale.

România s-a alăturat invaziei germane a Uniunii Sovietice la 22 iunie 1941. Aproape 800.000 de SOLDATI români au luptat pe frontul de Est. Zonele anexate de către sovietici au fost ulterior recuperate de către România, împreună cu noua formațiune Transnistreană. În 1943, sovieticii au mutat linia frontului spre vest, reocupând Ucraina. În primăvara anului 1944, Uniunea Sovietică a lansat prima ofensivă în România. În urma loviturii de stat de la 23 August 1944, România a ieșit din alianța cu Puterile Axei, a declarat încetarea unilaterală a războiului împotriva Aliaților și a declarat război Germaniei naziste și Ungariei.

Si 300.000 de persoane civile au murit numai in Athena, de foame. Aromanii din Grecia NU au luptat in cel de-al doilea razboi mondial ptr. greci, iar evreii din Grecia, (vezi mai jos), nu au reusit nici macar sa lupte,  se ascundeau  saracii, datorita vinarii de a fi luati in lagare.... 96% numai din Thesalonik, au fost dusi acolo, cu toate ca au platit nemtilor sa scape. 600 evrei din Veria, au fost dusi direct in lagarul Hirs, infiintat in Thesalonik. Aproximativ 69.500 de evrei, in total, au fost luati din Grecia pe timp de razboi. Crezi ca cineva ascunde asta, la greci ?

Quote

Οι Εβραίοι της Ελλάδας υπήρξαν επίσης θύματα του διωγμού που εξαπέλυε το ναζιστικό καθεστώς εναντίον των εβραϊκών πληθυσμών. Το 96% των Εβραίων της Θεσσαλονίκης, δηλαδή 46.091 άνθρωποι, κατέληξαν στο στρατόπεδο συγκέντρωσης του Άουσβιτς, παρά τα μεγάλα ποσά που είχαν καταβάλει στους Γερμανούς για να διατηρήσουν την ελευθερία τους. Τον Ιούνιο του 1944 συνελήφθησαν από τους Γερμανούς οι Εβραίοι της Κέρκυρας, οι οποίοι εκτοπίστηκαν στη συνέχεια στο Άουσβιτς. Τον Μάιο του 1943 περισσότεροι από 600 Εβραίοι της Βέροιας μεταφέρθηκαν στο στρατόπεδο Χιρς της Θεσσαλονίκης. Από αυτούς ελάχιστοι επέστρεψαν στη Βέροια[60] Τα θύματα του ολοκαυτώματος στην Ελλάδα υπολογίζονται συνολικά σε 69.500.
http://el.wikipedia....270;‚_1941-1944

Vad acolo, spui, au luptat contra comunistilor si nu contra propriului popor. Ma faci sa rad. Revin sa-ti explic unele lucruri, ca vad o iei razna de tot. Ptr. familiile mortilor din revolutia din 89, ma intreb, a contat daca anul a fost 89 sau 29, la tema ta contra poporului ? Si daca e tot topul ptr. greci si nu ptr. noi modesti ca popor Posted Image , o sa multumim si ptr. multe din Romania a lor, ca si persoanei care a deschis topul ptr. acest popor. Sincer, cu respect.

Edited by Astro-Liv, 31 January 2014 - 20:26.


#25
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
Un nou topic care a ajuns samanta de scandal... pacat, initativa in fondul ei era buna. Nu pricep insa nici in ruptul capului de ce nu se poate discuta nimic fara patima, si fara sentimentul asta de "superioritate" si "atotcunoastere" al unora.
Mi s-a cam luat si de softpedia asta. Nu mai poti intra aici sa culegi informatii fara sa fii nevoit sa le cauti prin zeci si sute de pagini de certuri si contre. Ce dracu de natie am ajuns? Ne uram oare atat de mult unii pe altii? Mi-as dori sa vad si la romani acea mandrie a natiei, acea unitate pe care o vad zi de zi la GRECI! Slabe sanse insa...

#26
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
http://realitatea.mobi/1371751

Cutremur de 6.1 pe Richter in Kefalonia, la 8 zile dupa cel din 26.01

Din fericire nu e in sezon.

#27
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 radu.traveller, on 02 februarie 2014 - 21:54, said:

Un nou topic care a ajuns samanta de scandal... pacat, initativa in fondul ei era buna. Nu pricep insa nici in ruptul capului de ce nu se poate discuta nimic fara patima, si fara sentimentul asta de "superioritate" si "atotcunoastere" al unora.
Mi s-a cam luat si de softpedia asta. Nu mai poti intra aici sa culegi informatii fara sa fii nevoit sa le cauti prin zeci si sute de pagini de certuri si contre. Ce dracu de natie am ajuns? Ne uram oare atat de mult unii pe altii? Mi-as dori sa vad si la romani acea mandrie a natiei, acea unitate pe care o vad zi de zi la GRECI! Slabe sanse insa...

Radu,
Foloseste functia report, este imposibil si pentru Moderatori sa citeasca sute de postari zilnic.

#28
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
ferrellroo, nu am dorit sa dau report, dorinta mea a fost sa imi exprim public pozitia. Daca as fi gasit ceva ce merita report, as fi facut-o. Mesajul insa se dorea a fi pentru toata lumea, nu doar pentru moderator.
sorry de offtopic.

#29
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Pusesem o reteta de bouyiurdi dar vad ca nu mai e, poate cuiva i-a placut asa mult incat nu vrea sa o mai incerce si altii Posted Image

nu e nimic, o pun din nou,

#30
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 carnitza, on 04 februarie 2014 - 09:36, said:

Pusesem o reteta de bouyiurdi dar vad ca nu mai e, poate cuiva i-a placut asa mult incat nu vrea sa o mai incerce si altii Posted Image

nu e nimic, o pun din nou,

Te cam grabesti si nu e bine.  Inainte sa zbieri ca ti-a sters cineva postarea, cauta  incontinutul tau la profil si vezi , postarea ta exista.
Exista dar in locul potrivit si anume, aici: http://forum.softped...6#entry14582048

Dar e mai usor sa dai vina pe Moderatorii ca sterg posturile decat sa postezi ontopic unde trebuie.

#31
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ ferrellroo - aveai deja pm de la mine...  oricum multumesc de atentionare, chiar uitasem ca exista forumul ala.
nu am zbierat si nu am invinovatit pe nimeni.

#32
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 carnitza, on 03 februarie 2014 - 20:13, said:

http://realitatea.mobi/1371751

Cutremur de 6.1 pe Richter in Kefalonia, la 8 zile dupa cel din 26.01

Din fericire nu e in sezon.
A fost de 5,7, masurat cutremurul, ptr. ca dupa gradul 6, ellenii pot cere altceva, chiar si ca despagubiri, asta daca nu este submarin de 6,1. Posted Image  Si nu e vorba de sezon sau nu... atita timp cit Kefalonia este o insula si depinde de porturile ei ptr. asi primi turistii, este dificil deoarece portul Lux. este in foarte mare dificultate de a "ancora" corabii, sigur fiind si o problema pe timp de sezon, dupa 3 luni adica. Dar sa speram ca totul va fi bine si va fi refacut ... sismologii, lasa deschisa si tema unuia si mai mare de 7, asta ptr. ca in Kefalonia, avem rigma /placa africana, care se uneste cu cea europeana. http://www.tovima.gr...cle/?aid=563474

http://www.zougla.gr...-stin-kefalonia

Edited by Astro-Liv, 04 February 2014 - 13:26.


#33
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Acum s-a anuntat ca statul grec, va plati timp de 2 ani la rind, CHIRIA, ptr. cei care au mari probleme cu locuinta si nu au unde sa locuiasca in Kefalonia. S-a miscat f. repede, statul, in a lua masuri....record se pare, ptr. el. Posted Image   Sa speram, ca aceste cutremure nu vor afecta si pamintul romanesc, prin alte miscari tectonice in zona tarii.

Edited by Astro-Liv, 04 February 2014 - 17:48.


#34
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

În ultimii 15 ani am fost şi eu de câteva ori în Grecia, aşa încât mi-am format unele păreri cât de cât actuale despre greci.

În primul rând, pot spune că grecii sunt foarte patrioţi. Acest lucru, împreună cu religia ortodoxă (98% din populaţie) îi uneşte de fiecare dată.

Sunt foarte mândri că sunt greci, ceea ce duce de cele mai multe ori la infatuare şi la egoism (se simt superiori).

De asemenea, grecii sunt întreprinzători şi pragmatici, asta ca să nu spun parşivi şi zgârciţi.

Din fericire pentru ei, au fost binecuvântaţi cu o ţară ca-n poveşti, cu o climă caldă, de unde se trage o proverbială lene. Aproape la fiecare hotel în care am fost cazat, am întâlnit oameni de alte naţionalităţi, care fac muncile mai grele (asta şi datorită superiorităţii grecilor). În gospodărie, femeia e baza, ea face, de obicei, muncile, în timp ce bărbatul e şeful (am vrut să spun "trântorul", dar m-am abţinut).

Mă opresc aici, deşi sunt convins că am omis destule însuşiri. Poate, cu altă ocazie, o să mai completez.
De fapt, caracteristicile bolduite de care am amintit mai sus le au bărbaţii greci. Despre ei am scris. Despre femeile din Grecia n-aş vrea să comentez, doar Dumnezeu poate !


Sănătate şi toate cele bune !

#35
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
in vacantele petrecute insulele Ionice  ( Zakynthos si Kefalonia) m-au impresionat foarte tare chiparosii

Legende
  Se spune ca pe insula Chios, din arhipeleagul Cicladelor din marea Egee, ar fi trăit un cerb nespus de frumos şi de blând. Toţi locuitorii îl iubeau, dar cel mai mult dintre toţi îl iubea tânărul fiu al regelui Chiosului, pe nume Kyparissos, prieten drag al lui Apollon-săgetătorul. Întâmplător, la o vânătoare, fără să observe cerbul ascuns într-un tufiş, Kyparissos a aruncat suliţa în direcţia tufişului, unde se mişca ceva, omorându-şi prietenul. De durere, s-a hotărât să moară împreună cu el. Cu multă greutate, Apollon l-a înduplecat să accepte să îl prefacă într-un copac. De atunci a devenit un falnic chiparos cu vărful îndreptat ca o săgeată înspre cer.
  Potrivit unei legende istorisite de Ovidiu in “Metamorfoze” , tanarul Cyparissus , indurerat de faptul ca ucisese la vanatoare un pui de caprioara , s-a aruncat la pamant si a ramas acolo , jelindu-si necontenit greseala. In cele din urma, el a fost transformat intr-un chiparos, iar zeul Apollo a proclamat ca acest arbore va trebui sa fie prezent la toate ritualurile funerare. Din acest punct de vedere , chiparosul este deopotriva un simbol al sacrificiului, dar si al lui Hades , zeul lumii subpamantene.
Pentru crestinism , chiparosul este , de asemeni, o reprezentare a mortii, dar si a chemarii oamenilor catre paradis. In Italia, chiparosul a devenit un copac familiar in cimitire datorita asocierii lui cu cerurile si lumina divina.
In unele regiuni asiatice, precum Iranul , chiparosul este un simbol al adevarului, tineretii , libertatii si perfectiunii.Artistii din aceasta regiune au pictat adesea un arbore sfant, uriasul chiparos Zoroastru din Kashmar.

(fotografiile atasate sunt extrase dintr-un filmulet facut de mine pe drumul dintre Sami si Poros, Kefalonia)

Attached Files


Edited by carnitza, 06 February 2014 - 12:31.


#36
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Interesanta legenda!
Ar mai fi ceva de spus in privinta chiparosilor: "masculul" chiparos este mai subtire, in timp de "femela" chiparos are coroana mai bogata (ca cei din poza 2, din dreapta).

Si... corect este ca insula Chios se afla in grupul insulelor din nordul Marii Egee, nu al Cicladelor.

Edited by florin04, 07 February 2014 - 12:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate