Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

evidente Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
francko

francko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.02.2009
Buna ziua,
Nu sunt sigur ca intrebarea mea este in aria potrivita, dar mi se pare cea mai apropiata de subiect: numele meu figureaza pe net aici: http://www.carte-telefoane.info/. Nu stiu daca sunt vechi evidente ale romtelecom, sau de unde provine, dar apar acolo cu numar de telefon fix si cu ADRESA. Pt ca nu imi doresc ca adresa mea sa figureze pe toate gardurile, am folosit optiunea de stergere din baza de date a site-ului. Nimeni de acolo nu a schitat nimic, practic ma adresez nimanui. Va rog, daca puteti sa ma ajutati sa rezolv problema, ar fi nemaipomenit. Va multumesc!

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Acolo e o baza de date publica , "imprumutata" de la RTC ! Doar daca iei legatura cu adminul site-lui .

"Aprobarea acestora poate dura între 0 şi până la 14 zile. Cererile de ştergere au prioritate şi sunt aprobate de obicei în maxim 3 zile."

Nu ai decit sa faci o cerere la RTC , sa nu mai fie public numarul , pe viitor .

Edited by tidicristi, 20 January 2014 - 16:56.


#3
blocust

blocust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 27.07.2008
Am căutat și eu fostul număr de telefon în acea bază de date, dar numele apare incomplet, iar la adresă doar orașul/sectorul...

„Această este o persoană fizică, iar dvs. aţi efectuat căutarea după numărul de telefon.
Pentru păstrarea confidenţialităţii datelor, numele a fost parţial ascuns, iar adresa — reprezentată doar sub formă de Judeţ / Localitate.”

Pe pagina unde aveți numărul de telefon există un buton [ http://www.totalfirme.com/images/sterge.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Șterge, care vă permite să vă exprimați această opțiune. Cred că va dura ceva timp până sau dacă va fi rezolvată solicitarea dvs.

Cel mai simplu, pentru a nu mai fi public, se poate solicita la RTC un număr de telefon neinformabil, contra unei taxe, așa am procedat eu....

Edited by blocust, 20 January 2014 - 18:36.


#4
Dhaqso

Dhaqso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.01.2014
La comercial poti solicita sa nu mai fie public numarul tau de telefon.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
site-ul ala nu e al romtelecomului. baza de date e veche, la tara nu mai am romtelecom de 7 ani, dar figurez cu numarul acolo.
undeva prin 2000 baza de date romtelecom circula la liber pe net, ba chiar apareau si update-uri la 2-3 luni.
probabil cineva a facut site-ul pe baza acelor date, oricum, mai mult ca sigur il doare in cot de cererile de stergere...

#6
francko

francko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.02.2009

View Posttidicristi, on 20 ianuarie 2014 - 16:54, said:

Acolo e o baza de date publica , "imprumutata" de la RTC ! Doar daca iei legatura cu adminul site-lui .

"Aprobarea acestora poate dura între 0 şi până la 14 zile. Cererile de ştergere au prioritate şi sunt aprobate de obicei în maxim 3 zile."

Nu ai decit sa faci o cerere la RTC , sa nu mai fie public numarul , pe viitor .

cum iau legatura cu adminul site-ului??? butonul de stergere l-am folosit cu brio dar fara niciun rezultat :(

View Postblocust, on 20 ianuarie 2014 - 18:11, said:

Am căutat și eu fostul număr de telefon în acea bază de date, dar numele apare incomplet, iar la adresă doar orașul/sectorul...

„Această este o persoană fizică, iar dvs. aţi efectuat căutarea după numărul de telefon.
Pentru păstrarea confidenţialităţii datelor, numele a fost parţial ascuns, iar adresa — reprezentată doar sub formă de Judeţ / Localitate.”

Pe pagina unde aveți numărul de telefon există un buton [ http://www.totalfirme.com/images/sterge.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Șterge, care vă permite să vă exprimați această opțiune. Cred că va dura ceva timp până sau dacă va fi rezolvată solicitarea dvs.

Cel mai simplu, pentru a nu mai fi public, se poate solicita la RTC un număr de telefon neinformabil, contra unei taxe, așa am procedat eu....

acel buton de stergere, l-am folosit de acum o luna. e ca si cum nu l-as fi folosit :(

View Postslai, on 20 ianuarie 2014 - 19:20, said:

site-ul ala nu e al romtelecomului. baza de date e veche, la tara nu mai am romtelecom de 7 ani, dar figurez cu numarul acolo.
undeva prin 2000 baza de date romtelecom circula la liber pe net, ba chiar apareau si update-uri la 2-3 luni.
probabil cineva a facut site-ul pe baza acelor date, oricum, mai mult ca sigur il doare in cot de cererile de stergere...

evident ca il doare in cot, dar totusi, nu pot sa fac nimic?

#7
madalinfocsa

madalinfocsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2006
Din nefericire, nu mai functioneaza din aprilie site-ul www.carte-telefoane.info (care era foarte util celor ce au nevoie sa gaseasca o persoana, si in general era indispensabil pentru cercetare, eu ma foloseam mult de el, in cercetarile mele legate de patrimoniul arhitectural si istoria caselor / strazilor, pentru ca puteam afla numele abonatilor de pe orice strada, cu adresa fiecaruia).
Va rog mult: cine stie o alternativa la acel site ? Mai exista undeva o baza de date care sa-ti arate numele locatarilor cu adresele, daca introduci localitatea si strada ? Telefoanele fixe nu ma intereseaza asa mult, ca lumea a cam renuntat la ele, dar adresele asociate cu numele locatarului, erau aur curat pentru cercetare, si chiar pentru orice situatie si nevoie de inter-relationare, ca acum nu mai ai de unde lua un om la care vrei sa ajungi, e complet aiurea, ne izolam intr-un individualism feroce.
Macar pentru jud. Prahova mi-ar fi de mare folos...

#8
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
De cand cu GDPR-ul nimeni nu mai risca da scape pe internet date despre o persoana fizica. Si mi se pare normal, la ce nebuni sunt pe lumea asta.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nebuni erau şi pe vremuri, dar numai că nu se panica lumea aşa de tare. Mass-media şi G.D.P.R. au indus paranoia, care nu face bine la societate.
Ultimele cărţi de telefon au fost tipărite prin 2009. Cel puţin în cazul Bucureştiului. Că după aia a scăzut prea mult numărul de abonaţi la telefonia fixă şi nu a mai avut rost. A existat o idee cu o carte comună cu toţi operatori, de fix şi de mobil, dar nu s-a concretizat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate