Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...
 Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei
 Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 

ROUTER PENTRU 35-40 CALCULATOARE?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
De ce nu folosesti serverul acela cum trebuie cu CentOS. Deja la atatea pc merita sa folosesti squid cu nivele de acces, samba, ftp, poate si apache & mysql ca tot e pentru o scoala.

#20
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 26.02.2008
.....dar depinde cum vrei sa imparti traficul.
Asta e. As vrea să am management al latimii de banda. As vrea pe un switch să am lățime maximă, pe altul mai mică. Fiind foarte multe nu am timp să le iau pe toate după MAC.
Așa le împart pe grupe.

Am montat deja routerul, merge super, astept ora de informatică, pe la 10.
Am deja 13 conectate prin clase.

bardu   Va trebui să învăț toate acestea, dar e o nouă provocare.
Aș putea folosi SQUID și pe Windows server? Mulțumesc.

P.S. Vă rog nu vă mai certați. Prețuiesc toate sfaturile dumneavoastră

Edited by orlandobarbulescu, 21 January 2014 - 08:24.


#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006
sunt curios daca tine cand vin toti elevii, acum cu doar 13 calc e lejer dar cu 40 sa vedem daca tine
eu zic ca tine dar nu am testat

#22
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 26.02.2008
Da , astept.

#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006
daca incepe sa mearga greu incearca:
1. sa dezactivezi firewall - advanced - firewall settings - debifeaza SPI, firewall-ul face sa munceasca mult procesorul routerului, de proba poti sa-l dezactivezi
2. sa activezi QOS (advanced de sus si apoi qos engine din stanga), in mod normal QOS e pt. jocuri sa dea prioritate jocurilor fata de ftp sau web dar poate ajuta si la balance, merge probat cu si fara

#24
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Daca ai posibilitatea sa implementezi si QOS o sa "tina".

E 1000% corect tot ce a zis bogdan.

#25
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 26.02.2008
Qos îl aveam implementat încă de-acasă. Firewall-ul l-am dat jos. Deja, v-am scris că merge excelent. Aveam înainte un „Țepe-linc”. Cum începeau să se conecteze, se bloca, trebuia restart ....
Caut o alternativă pt ca acesta e al meu personal, pe piată nu mai gasesti. Prof.de informatică vrea acel Cisco dar nu are nicio posibilitate de management.
Până la urmă, mă apuc de învățat un soft mai complex si-l instalez pe acel server.
Poate, daca nu vă supărați revin cu întrebări despre CentoOs. Probabil, însă că trebuie să deschid un alt post pe aria dedicată distribuțiilor UNIX.

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006
nu am vazut teste cu cisco rv400 pe rds gigabit, in general lumea fuge de cisco pt. ca-si tepari, cumperi doar brand-ul si iei teapa cu hardware prost, mai nou au vandut divizia de routere catre belkin, deci practic cumperi belkin la pret triplu pt. eticheta cisco
http://www.bloomberg...-to-belkin.html

pe discutia despre rds gigabit, adica pppoe in general vei gasi ca merge bine asus n56u si tp-link wdr360, nu toate routerele pe care scrie gigabit router reusesc sa functioneze bine ca router pppoe, multe din ele se limiteaza pe la 200mbps, adica foarte putin, daca le pui pppoe
eu am incredere mai mare in asus decat in tp-link dar ambele au procesoare mai bune ca 655 deci routeaza mai bine
asus n56u are chiar nat hardware care duce lejer trafic mare si firewall activ
poti sa cumperi de la emag si ai 1 luna sa-l testezi, eu zic ca vei fi multumit dar daca nu esti multumit poti sa-l returnezi (vezi ca daca iei pe firma e putin mai complicat cu returul dar se poate)

Edited by sandu bogdan, 21 January 2014 - 09:19.


#27
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Eu nu asi alege varianta cu routerul, asi merge pe Router os Pfsense ultima varianta, este freebsd Posted Image, cateva interfete network instalate, ai o gramda de avantaje poti face dual wan, poti routa cum vrei tu poti face vlanuri....o gramada de optiune, eu personal am facut asa ceva dintr un pc cu 512mb ram si 1.8 procesor...ca buget va puteti incadra sub 1000ron, iar daca totusi asi alege varianta cu router asi alege ceva cat de cat profesional cisco sau zyxel cu 1gb pe portul wan si conexiune la internet de 1gb nu stiu daca la dvs este rds ca provider.Si inca ceva pfsense are de toate si squid proxy cam tot ce ati dori dvs...traffic managment, suporta upsa....poti vedea care pe ce site intra poti bloca o gramada...

Eu personal asi face un server cu pfsense, dar cu dual wan pe conexiuni de 1gbs rds, si asi routa cu el asa: 20 caclulatoare pe un wan 20 pe celalalt




Bafta

Edited by bmironb, 21 January 2014 - 09:45.


#28
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postsandu bogdan, on 20 ianuarie 2014 - 15:00, said:

firmele "specializate" sunt specializate in dat tepe, iti da un echipament de 3-4 ori mai puternic si mai scump decat ce ai nevoie numai ca sa aiba ei vanzare mai mare

Iti dai cu parerea.

#29
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 26.02.2008
În general, pe diferite calculatoare as dori blocare facebook, messenger și orice fel de mesagerie instantanee plus download torente, dar nu pe toate.
Ar fi bun cu dual WAN pt ca firma e prețul mai mare decât pe P.F și aș pune net-ul meu + net-ul școlii

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006
blocarea de site-uri poti sa o faci si pe routerul tau pe care probezi acum, mergi sus la advanced si din stanga la website filter si testeaza, dar se blocheaza la toate calculatoarele
dar messenger nu cred ca poti sa-l opresti, e malefic, se duce prin orice port, etc
daca vrei management complet trebuie un sistem de operare specializat, routerele astea de casa dupa cum spuneam, ar trebui sa reziste la trafic dar ai limite mari la management

Edited by sandu bogdan, 21 January 2014 - 10:39.


#31
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 26.02.2008
Stiu ca pot bloca, dar se blochează pt toat calc.

Merge mult mai bine, deja sunt toate deschise la info plus prin clase plus ceva pe WiFi.
Celălat cădea până acum.

Edited by orlandobarbulescu, 21 January 2014 - 10:45.


#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006
da, astea sunt limitele de management pt. router de acasa :)
dar la loading cum duce? rezista? au venit elevii sa faca trafic pe 40 de calc?

#33
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002
Nu cred ca dir-655 duce 500mbps.
Recomandarea mea: ori pui un Linux pe serverul ala, dar iti prinzi un pic urechile in configurare ori mai pui niste bani si iei un router capabil, de exemplu asta: http://www.ebay.com/...=item2a2bc51d08 (daca nu ai 48V gasesti pe la 100 de lei o sursa decenta sau cauti unul care sa aiba alimentare AC, dar e ceva mai scump)
PC + RouterOS este fix un Mikrotik (deci configurarea este identica). Teoretic este OK dar s-ar putea sa inceapa sa dea rateuri daca ai multe reguli de firewall/QoS.

Edited by Alice, 21 January 2014 - 10:50.


#34
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Eu chiar nu inteleg de ce nu ai alege o varianta care este gratis cu router os pfsense, exista acolo detalii despre configuratia pcului/serverului pe care il pui in functie de cate pcuri ai legate la el.Eu zic ca rezista daca pui un pc/server cat de cat performant, un dual core cu 2-4gb ram, cu un second ai iesi sub 1000ron, tu ai nevoide o varianta foarte fiabila nu de routere care pica non stop.


Eu cu pfsense instalat dupa cum ziceam pe un p4 vechi 1.8mhz si 512 ram, aveam instalat squid + proxy server si faceam bypas la niste limitari...in fine imi mergea non stop fara oprire si nu se bloca si fara alte erori.Depinde si cat esti de priceput in networking ca sa faci asa ceva, dar eu personal la atatea calculatoare si trafic mare din start asi renunta la varianta cu router, sau poate ar fi sanse sa mearga si asa dar cu unul foarte scump ceea ce ti depaseste bugetul de 1000ron, un exemplu :

http://www.emag.ro/r...BBM/    are si dual wan.

Edited by bmironb, 21 January 2014 - 10:54.


#35
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 26.02.2008
bmiron
Nu am spus ca nu încerc. Din contră vreau să fac asta mai ales ca am si hardware-ul aferent( vezi posturile mele anterioare)
Voi instala „pf sense” și voi comunica rezultatele.
Mulțumesc

Edited by orlandobarbulescu, 21 January 2014 - 10:54.


#36
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
http://www.pfsense.org/

Ok.Vezi ca dupa instalare se comporta pcul respectiv ca si un router, pentru instalare ai nevoie de macar 2 interfete montate in el, 2 placi de retea minim, una se seteaza ca wan si celalata ca lan.Ai si suport acolo pe site, forum tot ce trebuie.

Varianta cu Mikrotik este si ea foarte buna in cazul in care vrei ceva de dimensiuni mici , doar ca nu stiu bugetul...in acest caz si de unde se comanda...

Imi cer scuze acuma am vazut ce server aveti, eu zic ca este foarte bun pentru asa ceva, configuratie mult peste ce ar fi necesar...incercati ultima distribuitie si vedeti dupa.

Bafta

Edited by bmironb, 21 January 2014 - 11:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate