Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

ROUTER PENTRU 35-40 CALCULATOARE?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.02.2008
După trei ore consecutive de info nu s-a întrerupt legătura, merge perfect.
Totuși am descărcat LiveCd pfSense.
Când am timp trec la instalare.

#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Squid cand ai banda de 500 mbps? Mai mult cred ca-i ia sa verifice si sa citeasca de pe disc, decat sa decarce ce are nevoie de pe retea. Apoi, in ziua de azi, mai toate site-urile au continut dinamic.

Acel server monstru transformat in router mi se pare overkill.

#39
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Da, squid pentru acl de ce esti asa socat?
Daca ai alternativa mai buna tr rog sa o prezinti.

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Ma gandeam la partea de caching cand am scris.
Pentru ACL cred ca ar fi suficient un dns blacklist si/sau porturi blocate (pentru jocuri online, torente, etc). M-am lovit de tot felul de implementari de ACL si mai mult enervau dand rateuri. Intrai pe site-ul unui magazin online, nu-ti apareau jumatate din poze ca avea impresia ACL-ul ca ceva nu-i bine, sau intrai pe site de stiri sa citesti un articol din presa locala si te loveai de blocarea accesului la site pe motiv de ... nuditate.

#41
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Eu zic ca o sa mearga foarte bine si cine reteaua fiind facuta la o scoala poate pe viitor se adauga mai multe calculatoare inca un avantaj, oricum omul are deja serverul...nu vad de ce ar investi in altceva.Se poate face blacklist, cel putin eu am facut cu pfsense, la mine deservea ca proxy server aveam pe el si squid si traffic managment...vedeam si utilizatorii care pe ce intrau in timp real, dintre distributiile firewall am incercat destul de multe, pfsense e cel mai dezvoltat.

Edited by bmironb, 21 January 2014 - 18:49.


#42
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
eu recomand http://routerboard.com/RB1100AHx2

acel server e overkill si poate fi folosit mai eficient pentru alte activitati.

Edited by Blackhat, 23 January 2014 - 03:01.


#43
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Eu nu prea inteleg la ce va referiti cand spuneti overkill ? adica....are prea multe resurse

http://www.pfsense.o...dex.html#sizing

Ideea era ca omul are deja acel server si sa nu mai investeasca inutil daca incearca pe el pfsense, mai bine investeste in niste interfete network mai bune pentru el, parerea mea.

#44
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.02.2008
bmironb
Am încercat sa instalez PfSense, am folosit versiunea de BOOT-CD. Cînd boot-eaza  de pe el apare o fereastra in care zice ca nu poate accesa BIOS-ul. Singura optiune valabila acolo este F10 care înseamna restartare. Nu pot trece mai departe

Mulțumesc tuturor pentru oferte. Deocamdată vreau să încerc un router software.

Edited by orlandobarbulescu, 23 January 2014 - 10:17.


#45
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Incercati alta versiune, incercati pe 64bit sau 32... poate nu ati descarcat versiunea buna...incercati si o resetare a biosului inainte, ar trebui sa mearga pe el...eu il aveam instalat pe un server ibm xseries 220, mai vechi dar mergea instalat pe scsi.Interesant ca pe live cd va merge dar aveti erori la instalat, incercati totusi un bios reset/default settings....ce i drept ca si eu l am instalat pe acel server mai greu dar a mers in final...era si vechi.Ar mai fi o idee sa incercati daca nu merge chiar de fel, incercati o versiune mai veche de pfsense nu chiar ultima si dupa instalare faceti un upgrade la ultima....versiune

In fine...daca chiar nu merge de fel pfsense mai sunt si altele nu chiar asa de dezvoltate, monowall, zeroshell, eu personal am incercat aproape toate, din care cel mai bun a fost pfsense si monowall, monowall e mai simplist dar merge foarte bine si nu necesita resursa multe.

http://m0n0.ch/wall/

http://distrowatch.c...ll#distrosearch

http://en.wikipedia....l_distributions

Ce model de server este mai exact ? am vazut configuratia in postarile anterioare....

Edited by bmironb, 23 January 2014 - 10:32.


#46
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.02.2008
Aș fi vrut pe 64 ca are 4gb de ram dar pt un so de router e irelevantă pierderea a 500 Mb. O sa incerc pe 32 bits.
De ce ar vrea să acceseze BIOS-ul?
Pt driverele SCSI?
Dacă e nevoie o sa încerc si cu hdd pe sata
Bios-ul l-am resetat, si de la jumper, și cu bateria scoasă peste noapte.
Câteodată, după mai multe încercări, in secvența de boot, apare o linie cu caractere ASCI aleatoare ( nu litere) si se blochează.
Merge doar după reset de bios.
Nu face nicio problema daca vreu să pun win 7. Hdd-ul este formatat RAW din DOS.
Trebuie formatat NTFS, FAT32\16, sau exFAT....etc înainte?
Mulțumesc.

IBM X3200 M2

POT FOLOSI ȘI UN DEL OPTIPLEX CU CORE DUO 2GB RAM 80GB HDD

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbmironb, on 23 ianuarie 2014 - 09:14, said:

Eu nu prea inteleg la ce va referiti cand spuneti overkill ? adica....are prea multe resurse

Prea multe resurse (ce face un router cu hdd-uri de 10k rpm?) si, in consecinta, consum prea mare de curent, zgomot mult mai mare, etc.

#48
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
Cu zgomotul si consumul de curent va dau dreptate, asa era si la mine cand foloseam serverul ibm xseries 220(aveam cam 150-160kw pe luna consum doar el, aveam un contor mic pe el care masura), poate ar fi un compromis bun, fiind folosit la scoala...

Nu mai tin minte exact, dar mai mult ca sigur ca l am formotat cu un cd de windows xp, ntfs.Incercati si ntfs si fat....poate reusiti sa l instalati.S ar putea sa mearga cu hard pe sata.

Si dell-ul ar fi de ajuns la configuratia aceea, dar sa aiba si interfete network 1gbps ( nu stiu daca nu pe pci-express, sau pci dar mai mult de 2, daca asi folosi pci-normal, asi face din start 2 interfete wan si 2 lan, chit ca asi folosi initial doar 1 wan, pe fiecare lan cate 20/25 pcuri, aici ati avea avantajul in cazul in care cele 2 wanuri ar fi legate ambele, se poate routa lan1 sa ia internet de la wan 1 si lan2 de la wan2, se pot routa 2 conexiuni deodata, sau mai multe...fiecare lan ce gateway sa aiba, ar face ce fac 2 routere  Posted Image + failover intre ele, asta ar avea sens daca ar fi 2 isp diferiti,  stiu sigur ca merge pentru ca am incercat personal ) .

Cu dell ati avea consum mai mic de curent si zgomot.Nu stiu cat de fiabil ar fi in timp...

Edited by bmironb, 23 January 2014 - 14:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate