Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Stafilococ auriu (sensibil la meticilina)-tratament

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
Am hotarat sa fac un exudat faringian ,(din cauza unei expectoratii pe care o am de mult timp  si curge nasul la aer rece).
Desi aceasta analiza a fost repetata in ai multe randuri nu a iesit nimic pana acum.
Problema este ca medicul de familie a spus ca nu stie ce tratament sa imi dea, iar la farmacie acelasi raspuns (nu exista acest medicament meticilina).
  Am sunat la laborator si mi s-a raspuns ca e un stafilococ pe care multa lume il are si rezultatul mi l-au dat sa stiu ca il am , iar daca
se impune un tratament va hotara medicul in functie de patologia bolii.
  Ingrijorarea mea este pentru ca acum 6 luni am fost operat pe cord si mi s-a inlocuit valva mitrala cu una mecanica.
Daca sunt persoane care s-au intalnit cu o asemenea problema , sau au informatii , astept un raspuns si le multumesc anticipat.
Attached File  Capture.PNG   181.63K   73 downloads

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Si crezi ca pleaca stafilocoul din gat si se stabileste in valva aia mecanica? Endocardita se cheama parca...

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
L-ai luat la operatatie.
Un anumit spital mare dintr-un anumit oras mare (si sunt sigur ca nu e vb de singurul spital) are toata instalatia de ventilare mecanica, pe toata lungimea ei, infestata cu asa ceva plus tot etajul unde este reanimarea.

Din pacate este si rezistent la cam toate medicamentele.

Sper sa nu confund desi tin destul de bine minte ca despre asta e vorba.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
meticilina e doar substanta activa din medicamente, ai aici o lista mare cu denumirile lor http://www.sfatulmed...icala/meticilin
Daca nu le gasesti in farmacie la noi nu-i bai, vezi pe ebay.

#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Daca-i rezistent la Meticilina, ai la dispozitie Vancomicina.
Mai multe aici: http://www.cdc.gov/mrsa/

Edited by SOCRATE_MMXII, 17 January 2014 - 12:31.


#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Stafilococul auriu se gaseste in mod normal pe pielea si mucoasele omului, fiind prezent pe mucoasa nazala la 30% dintre persoanele sanatoase, procentajul fiind mai ridicat la personalul sanitar din spitale, pacienti dializati, diabetici si cei ce folosesc droguri intravenoase.

Fiind un staf. coagulazo-negativ, produce frecvent infectii intraspitalicesti, el fiind rezistent la unele dezinfectante si antiseptice sau apare la cei cu diverse corpuri straine (proteze, grefe, catere etc.). Supravietuieste indelungat pe suprafete uscate. Transmiterea se poate face direct interuman sau prin intermediul unor obiecte (prosoape, lenjerie).

Meticilina se gaseste in oxacilina, care se gaseste prin toate farmaciile.

Nu e nimic grav, cel putin acum, eu zic sa urmezi tratamentul si gata.
Dupa cum zicea si Rycky mai sus, exista un pericol mai mare de a sta cu el in organism, decat de a-l trata, adica complicatii cardiace gen endocardita, care endocardita la randul ei are o rata crescuta de mortalitate (40-60%) atat prin tulburarile cardiace pe care le antreneaza cat si prin diseminarea hematogena a infectiei cu aparitia septicemiei, meningitei, abceselor cerebrale si abcese in diferite alte organe etc.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 undercoverbrother, on 17 ianuarie 2014 - 12:18, said:

L-ai luat la operatatie.
Posibil sa fie luat in spital.
Attached File  Capture1.PNG   80.95K   25 downloads

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 costeld69, on 17 ianuarie 2014 - 14:32, said:

Posibil sa fie luat in spital.


Posibil ca da, sau posibil sa il fi luat si din alte surse.
Nu are importanta acum de unde il ai, ci e important sa scapi de el.

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 -Diana-, on 17 ianuarie 2014 - 12:35, said:


... exista un pericol mai mare de a sta cu el in organism, decat de a-l trata, adica complicatii cardiace gen endocardita, ......
Ultima vizita la cardeolog a fost cu cateva zile inainte de a avea rezultatul la exudat.
La examenul echocardiografic doctorul a zis ca  nu trebuie sa imi fac griji in privinta valvei si ,
recenta tahicardie instalata poate fi datorata unor probleme cu glanda tiroida .
Dupa analiza TSH< 0,00O5μUI/mL si vizita la endocrinolog se confirma ceva probleme cu tiroida (posibil din cauza medicamentului Cordarone administrat dupa operatie timp de o luna).
Acum intentionez sa merg iar la cardiolog ,cu care am discutat referitor la prezenta unei infectii dar inaite de a avea rezultatul la exudatul faringian.
Va multumesc tuturor care ati postat , si sunt bine veniti si altii care au informatii despre situatii asemanatoare.
Ganduri bune  tuturor!





#10
remedii-plante

remedii-plante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.06.2013
Endocardita
Endocardita este o infectie a valvelor inimii sau a stratului sau intern (endocardul).
Apare cel mai frecvent la pacientii care au deja o afectiune valvulara preexistenta sau o valva artificiala.     Endocardita e cauzata de bacterii (rareori fungi) care intra in circulatia sangvina si colonizeaza interiorul inimii, de obicei valvele cardiace. Bacteriile patrund in circulatia sangvina pe mai multe cai, inclusiv in timpul unor interventii in sfera stomatologica sau operatii chirurgicale. Spalatul pe dinti sau chiar curatarea dintilor cauzeaza patrunderea bacteriilor in torentul sangvin, daca pacientul nu are grija de dintii sai.
Aceasta infectie a endocardului si valvulelor cardiace este cauzata de infectii cu bacterii(streptococi, stafilococi, germeni Gram negativi) sau cu ciuperci (candida albicans), care apartin uneori florei obisnuite a mucoaselor organismului. In doua treimi din cazuri, endocardita survine la subiectii care sufera de afectare a valvulelor cardiace (stenoza sauinsuficienta aortica,insuficienta mitrala), de o cardiopatie congenitala sau purtatori ai unei proteze valvulare; intr-un numar de cazuri, ea este consecutiva unui gest cu risc infectios tratamente dentare, interventie chirurgicala).
Endocardita infectioasa poate asocia manifestari clinice foarte variate care fac dificil un diagnostic precoce al afectiunii. Cel mai adesea, pacientii prezinta urmatoarele simptome:
- febra care constituie un element esential, fiind prezent in peste 90% din cazuri si avand, deseori, caracter ondulant;
- frisoane mici si repetate;
- transpiratii si astenie;
- paloare.
Tratament naturist :
-astragalus : are o actiuune deosebita in protejarea si intarirea sistemului imunitar in general si are actiuni foarte clare in boli specifice. Pentru sistemul imunitar   stimuleaza limfocitele T și celulele “ucigase naturale” NK, mareste productia  de imunoglobuline (IgA, IgG) Spectrul de actiune imunostimulator insa mult mai larg incluzand: gripa, infectii ale tractului respirator, hipertensiune arteriala, inflamatii, diabet, boli hepatice inclusiv Hepatita C, Cancer.
-beta sterolins : cercetarile din SUA au aratat ca o combinatie de 100:1 Steroli + Sterolini mareste considerabil activitatea celulelor ucigase (killer cells) care ataca, distrug si elimina din corp celulele canceroase atit in faze precoce cit si in faze avansate. Mareste de asemena numarul componentelor sistemului imunitar ca de exemplu Celulele-T, Interleukin-2 si Gama-interferon. S-au raportat numeroase cazuri de oprire a inaintarii bolii canceroase precum si de vindecare totala prin autodistrugera celulelor canceroase
-coenzima Q10 : studiile effectuate in SUA au demonstrat ca suplementarea cu CoQ10 mareste activitatea macrofaga si are de asemena efecte antivirale, antibacteriale si anticancerigene.
-cordyceps : actiune bacteriostatica asupra catorva zeci de bacterii patogene, inclusiv bacterii ca pneumococus, streptococus, stafilococii aurii;
Tratamente naturiste personalizate :[email protected]
Adrian Udrea,fitoterapeut,nutritionist

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 costeld69, on 17 ianuarie 2014 - 14:56, said:

Ultima vizita la cardiolog a fost cu cateva zile inainte de a avea rezultatul la exudat.
La examenul echocardiografic doctorul a zis ca  nu trebuie sa imi fac griji in privinta valvei si ,
recenta tahicardie instalata poate fi datorata unor probleme cu glanda tiroida .
Dupa analiza TSH< 0,00O5μUI/mL si vizita la endocrinolog se confirma ceva probleme cu tiroida .
Acum intentionez sa merg iar la cardiolog ,cu care am discutat referitor la prezenta unei infectii dar inaite de a avea rezultatul la exudatul faringian.
Am revenit cu detalii despre discutia cu cardiologul referitor la rezultatul exudatului faringian (stafilococ auriu- sensibil la meticilina) .
Despre meticilina mi-a spus ca nu se mai foloseste(fabrica) s-a dovedit a fi toxica cu cativa ani in urma ,
si daca nu as fi avut valva mecanica nu mi-ar fi dat nici un tratament ,(foarte multi oameni il au sau sunt purtatori).
Tratamentul recomandat a fost : Azitrox 500mg (5 zile -1/zi) .
Diagnostic pe reteta : Faringita stafilococica.
Indicatii : Repetarea analizei la cel putin o saptamana dupa terminarea tratamentului.

Un remediu naturist recomandat pentru stafilococul auriu l-am gasit aici: http://sanatate.bzi....cul-auriu-30858 .

 remedii-plante, on 23 ianuarie 2014 - 10:46, said:


Tratament naturist :
-astragalus : are o actiuune deosebita in protejarea si intarirea sistemului imunitar in general si are actiuni foarte clare in boli specifice. Pentru sistemul imunitar   stimuleaza limfocitele T şi celulele “ucigase naturale” NK, mareste productia  de imunoglobuline (IgA, IgG) Spectrul de actiune imunostimulator insa mult mai larg incluzand: gripa, infectii ale tractului respirator, hipertensiune arteriala, inflamatii, diabet, boli hepatice inclusiv Hepatita C, Cancer.
-beta sterolins : cercetarile din SUA au aratat ca o combinatie de 100:1 Steroli + Sterolini mareste considerabil activitatea celulelor ucigase (killer cells) care ataca, distrug si elimina din corp celulele canceroase atit in faze precoce cit si in faze avansate. Mareste de asemena numarul componentelor sistemului imunitar ca de exemplu Celulele-T, Interleukin-2 si Gama-interferon. S-au raportat numeroase cazuri de oprire a inaintarii bolii canceroase precum si de vindecare totala prin autodistrugera celulelor canceroase
-coenzima Q10 : studiile effectuate in SUA au demonstrat ca suplementarea cu CoQ10 mareste activitatea macrofaga si are de asemena efecte antivirale, antibacteriale si anticancerigene.
-cordyceps : actiune bacteriostatica asupra catorva zeci de bacterii patogene, inclusiv bacterii ca pneumococus, streptococus, stafilococii aurii;
Despre cordyceps chiar nu am mai auzit pana acum si nici nu am gasit in cautari ceva care sa faca legatura (poate nu am cautat cum si unde trebuie).
Multumesc pentru informatii.

Edited by costeld69, 23 January 2014 - 13:28.


#12
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

 -Diana-, on 17 ianuarie 2014 - 12:35, said:


Meticilina se gaseste in oxacilina, care se gaseste prin toate farmaciile.


Adica cum vine asta ?

#13
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 oaspetele, on 24 ianuarie 2014 - 06:17, said:

Adica cum vine asta ?

Eh, crește pe pereții dinspre apus ai farmaciilor. E mâzga aia de culoare indescifrabilă...Tot cu dedicație Dianei: S. aureus e coagulazo-pozitiv.

Revenind, meticilina și oxacilina sunt două substanțe active diferite. Ceea ce au în comun e că sensibilitatea S. aureus la meticilină se testează cu oxacilină în laboratoare. Costel n-are nicio problemă serioasă în gât. Îl speriați degeaba. S. aureus meticilino-sensibil e S. aureus banal de pe piele sau alte suprafețe. E saprofit...cu tendință de revoltă din când în când. Recomand lu' Costel să se țină de Azitrox atât cât i s-a recomandat.

#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 Ouroboros, on 01 februarie 2014 - 04:11, said:

1. Costel n-are nicio problemă serioasă în gât. Îl speriați degeaba.
2. S. aureus meticilino-sensibil e S. aureus banal de pe piele sau alte suprafețe. E saprofit...cu tendință de revoltă din când în când.
3. Recomand lu' Costel să se țină de Azitrox atât cât i s-a recomandat.
1. -bine ar fi sa nu fie o problema serioasa.
2. -asta ar fi explicatia pentru inmultirea si aparitia cosurilor pe piept si spate?
3. -saptamana ce tocmai se termina e saptamana de dupa tratamentul recomandat [Azitrox 500mg (5 zile-1/zi)],
voi face din nou analiza si voi reveni cu amanunte cand voi avea rezultatul.

   Ganduri bune tuturor!

#15
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 costeld69, on 01 februarie 2014 - 10:08, said:

1. -bine ar fi sa nu fie o problema serioasa.
2. -asta ar fi explicatia pentru inmultirea si aparitia cosurilor pe piept si spate?
3. -saptamana ce tocmai se termina e saptamana de dupa tratamentul recomandat [Azitrox 500mg (5 zile-1/zi)],
voi face din nou analiza si voi reveni cu amanunte cand voi avea rezultatul.

   Ganduri bune tuturor!

2. Are multe cauze. Pot fi hormonale, igienice etc. Coșurile sunt făcute de obicei de bacterii din genul Staphilococcus dar nu neapărat ele sunt de vină. Stimulează-ți imunitatea și ai grijă la igiena locală.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate