Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Rai, Iad sau Bezna Totala !?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
2610 răspunsuri în acest subiect

#2593
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.960
  • Înscris: 01.02.2013
sau

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XRVN_T2v490?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2594
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
am si io o curiozitate si n-am vrut sa deschid un topic nou.
la cit timp dupa moartea fizica ajunge sufletul in rai sau in iad? e ca in filme si desene animate( adica aproape instantaneu) sau trece o anumita perioada in care sufletul sta suspendat intre cele 2 lumi? se zice ca de aici vin fantomele, sufletele neajungind nici in rai nici in iad.

#2595
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.353
  • Înscris: 19.09.2013
pai raspunsul e simplu: nu ajungi nicaieri.
mori si gata. asa cum acum 100 de ani nu ai existat nici pe pamant si in nicio alta lume sub alta forma, asa nici dupa ce vei muri nu vei mai exista nicaieri. simplu si adevarat.

#2596
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 25 iunie 2014 - 18:18, said:

am si io o curiozitate si n-am vrut sa deschid un topic nou.
la cit timp dupa moartea fizica ajunge sufletul in rai sau in iad? e ca in filme si desene animate( adica aproape instantaneu) sau trece o anumita perioada in care sufletul sta suspendat intre cele 2 lumi? se zice ca de aici vin fantomele, sufletele neajungind nici in rai nici in iad.
Creștinismul spune că după 40 de zile.

#2597
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.513
  • Înscris: 15.07.2005

 inginerule, on 25 iunie 2014 - 19:13, said:

pai raspunsul e simplu: nu ajungi nicaieri.
mori si gata. asa cum acum 100 de ani nu ai existat nici pe pamant si in nicio alta lume sub alta forma, asa nici dupa ce vei muri nu vei mai exista nicaieri. simplu si adevarat.
nu exista nici o certitudine la ce zici tu ...
de mii de ani omenirea isi da cu parerea ... si nimic ...
intre timp l-au inventat pe dumnezeu ... dar nici el nu e cert :)

#2598
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

 cirus6, on 25 iunie 2014 - 18:18, said:

am si io o curiozitate si n-am vrut sa deschid un topic nou.
la cit timp dupa moartea fizica ajunge sufletul in rai sau in iad? e ca in filme si desene animate( adica aproape instantaneu) sau trece o anumita perioada in care sufletul sta suspendat intre cele 2 lumi? se zice ca de aici vin fantomele, sufletele neajungind nici in rai nici in iad.

 mario_bril, on 25 iunie 2014 - 20:08, said:

Creștinismul spune că după 40 de zile.
Deci e ca in desene animate, aproape instantaneu Posted Image

#2599
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
40 de zile nu-i chiar instantaneu, inseamna 6 saptamini.
amu care-i problema mea, daca totusi sufletul sta intre lumi 40 de zile cum de nu reuseste sa se intoarca in trup si sa-l revitalizeze? io inteleg ca in primele 24 de ore esti inca buimac, da' dupa aia iti dai seama "mai, nu-i bine, ui la astia ce chefuiesc in jurul meu, hai sa-i dezamagim putin". inteleg ca unii dezamagiti de viata asta n-ar vrea sa se mai intoarca dar totusi oamenii bogati sint convins ca ar vrea sa se intoaarca. cum de nici unu nu reuseste?

#2600
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005
Tu n-ai treburi mai bune? :)

#2601
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.513
  • Înscris: 15.07.2005
Ba sunt care "s-au intors" ... ma refer la cei care au fost in coma!
Intrebarea e cum se simte un om in coma ?
Viseaza, paraseste trupul sau se simte captiv in el?
Se pare ca avem nevoie de creier pentru a rationa ... sufletul stie sa rationeze?

#2602
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
ba da, dar am si io curiozitati. sa ma duc si pentru asta la biserica sa-l intreb pe popa? :)
chestia-i ca nu prea-mi place sa merg la biserica sa povestesc cu preotii, cum i-ai pus o intrebare cum te face satanist. in ortodoxie n-ai voie sa gindesti absolut deloc........crede si nu cerceta, incurcate-s caile domnului.

 excentryc, on 26 iunie 2014 - 09:46, said:

Ba sunt care "s-au intors" ... ma refer la cei care au fost in coma!
Intrebarea e cum se simte un om in coma ?
Viseaza, paraseste trupul sau se simte captiv in el?
Se pare ca avem nevoie de creier pentru a rationa ... sufletul stie sa rationeze?
omul in coma nu e mort, io vorbesc de unu teapan de cel putin 24 de ore.
un om in coma e inconstient, in cel mai bun caz viseaza, dar astea-s situatii rare.
sufletul e cel care rationeaza, creierul e doar suportul sufletului.

#2603
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 26 iunie 2014 - 09:19, said:

40 de zile nu-i chiar instantaneu, inseamna 6 saptamini.
amu care-i problema mea, daca totusi sufletul sta intre lumi 40 de zile cum de nu reuseste sa se intoarca in trup si sa-l revitalizeze? io inteleg ca in primele 24 de ore esti inca buimac, da' dupa aia iti dai seama "mai, nu-i bine, ui la astia ce chefuiesc in jurul meu, hai sa-i dezamagim putin". inteleg ca unii dezamagiti de viata asta n-ar vrea sa se mai intoarca dar totusi oamenii bogati sint convins ca ar vrea sa se intoaarca. cum de nici unu nu reuseste?
Păi odată ai chiar exemplul lui Hristos, privitor la această chestiune. Pe de alta, ortodocșii susțin că în răstimp de 40 de zile, sufletul trece prin vămile văzduhului, unde se purifică.

#2604
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
exemplul lui Isus nu-i prea bun. el chiar invie dupa 3 zile, apostolii il vad in carne si oase si nu ne povesteste nimic despre locul unde a fost in astea 3 zile.

#2605
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 26 iunie 2014 - 10:37, said:

exemplul lui Isus nu-i prea bun. el chiar invie dupa 3 zile, apostolii il vad in carne si oase si nu ne povesteste nimic despre locul unde a fost in astea 3 zile.
Cărora S-a şi înfăţişat pe Sine viu după patima Sa prin multe semne doveditoare, arătându-li-Se timp de patruzeci de zile şi vorbind cele despre împărăţia lui Dumnezeu. (Fapte 1,3)

Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru. (Ioan 20,17)

În cele trei zile, a fost în iad, propovăduind morților:

18. Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare
, (1 Petru 3)

Editat de mario_bril, 26 iunie 2014 - 11:26.


#2606
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.513
  • Înscris: 15.07.2005

 cirus6, on 26 iunie 2014 - 10:02, said:

ba da, dar am si io curiozitati. sa ma duc si pentru asta la biserica sa-l intreb pe popa? Posted Image
chestia-i ca nu prea-mi place sa merg la biserica sa povestesc cu preotii, cum i-ai pus o intrebare cum te face satanist. in ortodoxie n-ai voie sa gindesti absolut deloc........crede si nu cerceta, incurcate-s caile domnului.


omul in coma nu e mort, io vorbesc de unu teapan de cel putin 24 de ore.
un om in coma e inconstient, in cel mai bun caz viseaza, dar astea-s situatii rare.
sufletul e cel care rationeaza, creierul e doar suportul sufletului.
nu stiu daca e asa... un corp tinut de aparate "in viata" se numeste ca e in coma... oare nu e mort de fapt?
nu stiu daca sufletul e cel care rationeaza ! Daca ii faci o lobotomie unui om ... s-ar putea sa nu mai aiba ratiune !
Probabil ca e constient de existenta sa, dar cam atat!

#2607
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 excentryc, on 26 iunie 2014 - 11:54, said:

nu stiu daca e asa... un corp tinut de aparate "in viata" se numeste ca e in coma... oare nu e mort de fapt?
De experimentele NDE, ai auzit vreodată?

 excentryc, on 26 iunie 2014 - 11:54, said:

nu stiu daca sufletul e cel care rationeaza ! Daca ii faci o lobotomie unui om ... s-ar putea sa nu mai aiba ratiune !
Crezi greșit. http://www.viewzone....emorytest1.html

#2608
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 26 iunie 2014 - 11:23, said:

18. Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare
, (1 Petru 3)
din pdvul meu unul dintre cele mai controversate texte biblice. nicaieri in evanghelii nu se mentioneaza ca Isus ar fi fost in iad.

#2609
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 26 iunie 2014 - 11:58, said:

din pdvul meu unul dintre cele mai controversate texte biblice. nicaieri in evanghelii nu se mentioneaza ca Isus ar fi fost in iad.
Și ce, Petru minte? Face parte tot din NT, să știi. Dacă vrei să devii ortodox, ar trebui să iei de bune dogmele ortodoxe și să cauți să le înțelegi.

#2610
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

 mario_bril, on 26 iunie 2014 - 11:56, said:

De experimentele NDE, ai auzit vreodată?
De rezultatele lor vom mai auzi vreodata? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate