Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1891
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Posted Image  traiasca conu71!!... l-am "deranjat" cu o oferta pentru casa mea si a fost un super domn...am povestit mai bine de jumatate de ora si am "puricat" fiecare pozitie in parte pana m-am lamurit ... Apelati cu incredere.

#1892
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
salut
Cine se pricepe rog sa-mi spuna si mie daca montajul balamalei din poza de mai jos este normal si corect. Subliniez ca garnitura este lipsa pe portiunea respectiva si ca la vant putenic pe acolo patrunde curent. multumesc

Attached Files


Edited by alexpet, 23 June 2017 - 20:49.


#1893
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalexpet, on 23 iunie 2017 - 20:42, said:

salut
Cine se pricepe rog sa-mi spuna si mie daca montajul balamalei din poza de mai jos este normal si corect. Subliniez ca garnitura este lipsa pe portiunea respectiva si ca la vant putenic pe acolo patrunde curent. multumesc

Toate "termopanele" au astfel de zone, majoritatea doar in zona balamalei superioare, cele care au balama de mijloc au doua astfel de zone.

Din poza atașata de tine înțeleg ca este vorba despre o balama de mijloc in zona căreia garnitura pare secționată, indiferent ca este sau nu secționată, acolo exista o punte termică, secționarea sau nu a garniturii nu înseamnă ca trebuie sa bată vântul pe acolo, însă bătaia vântului poate fi din alte motive.

Pana la urma doar o singura garnitura este secționată, ar trebui sa mai existe una nesectionata care sa nu permită sa simți "curentul".

#1894
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
este un geam batant. Balamaua este jos. Garnitura exterioara exista si am verificat-o cu foaia de hartie. Inchide foarte bine garnitura exterioara. Totusi intra curent....si uneori apa
video
https://streamable.com/u4125

Edited by alexpet, 23 June 2017 - 22:19.


#1895
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalexpet, on 23 iunie 2017 - 22:11, said:

este un geam batant. Balamaua este jos. Garnitura exterioara exista si am verificat-o cu foaia de hartie. Inchide foarte bine garnitura exterioara. Totusi intra curent....si uneori apa
video
https://streamable.com/u4125

Ca sa nu se întâmple ce ai surprins in video in unele zone ale tâmplăriei aceasta trebuie sa fie fixa, fără deschidere, altfel la orice tamplarie cu deschidere exista astfel de zone. Sigur intensitatea depinde de mai multe aspecte.

Teoretic se poate diminua intensitatea, efectul, prin reglaje, practic nu știu dacă se poate face mare lucru, însă asta nu tine de secționarea garniturii.

Ori ca e secționată, ori ca e presata de balama diferențele nu sunt foarte mari, garnitura interioară oricum nu exista in acea zona.

#1896
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am mai avut de a face cu tamplrie PVC si nu am sesizat sa intre curent nicicum. La asta daca pun o coala A4 langa fereastra zboara.....

#1897
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalexpet, on 24 iunie 2017 - 15:37, said:

am mai avut de a face cu tamplrie PVC si nu am sesizat sa intre curent nicicum. La asta daca pun o coala A4 langa fereastra zboara.....

Ai balamale reglabile, încearcă cu un imbus de 4mm, rotești 180 de grade, poate reusesti. Mai întâi curată zona de reglaj.

#1898
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
mulltumesc pentru sfaturi/idei, am sa incerc desi i-am chemat pe cei de la montaj in problema asta si au facut ceva reglaje cu rezultate 0....ma gandesc ca i-o fi dus mintea atata lucru

Edited by alexpet, 24 June 2017 - 20:36.


#1899
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Poate s-au slabit garniturile, sau ferestra e foarte mare si in zona in care e amplasata e vant puternic.
Sunt zone in care cand bate vantul si trebuie sa inchizi fereastra cu umarul.... de la preasiunea vantului se deformeaza si fluiera prin toate incheieturile....

Edited by arg, 27 June 2017 - 19:02.


#1900
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
fereastra are 80 cm/50 cm iar garnitura exterioara inchide perfect.....

#1901
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
o parere rog despre aceasta oferta http://imgur.com/a/qASPK ? pretul cum vi se pare?

#1902
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare,
As avea nevoie de suportul vostru intr-o chestiune. N-am gasit un raspuns in paginile anterioare, sper ca am cautat bine.
In cazul unei usi Salamander de balcon cu deschidere normala si oscilo-batanta, exista posibilitatea de a o transforma in oscilo-culisanta inlocuind sistemul de feronerie si prinderile sau singura optiune este inlocuirea din "temelii" ? In golul dintre bucatarie si balcon, exista usa + geam langa, tot de sus pana jos, cu dimensiuni similare, deci spatiu de manevra exista.

Culisantele am inteles ca se impart in mai multe categorii, oscilo-culisantele fiind cele mai eficiente dpdv al izolarii -  gresesc?
multumesc.

Edited by idneo, 01 July 2017 - 18:17.


#1903
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

View Postcezar0707, on 01 iulie 2017 - 10:12, said:

o parere rog despre aceasta oferta http://imgur.com/a/qASPK ? pretul cum vi se pare?
la pret nu ma bag dar pune solbanc sub ferestre iar pozitia 2 o imparti in 2 si nu in 3 ca ies foarte inghesuite si iti ia destul de mult din lumina. la balcon fa le si pe cele doua ferestre de pe lateral oscilo

View Postidneo, on 01 iulie 2017 - 17:49, said:

Salutare,
.............
rezolvat

#1904
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
multumesc @conu71, tot respectu,
recomand.

#1905
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

View Postconu71, on 03 iulie 2017 - 08:34, said:

la pret nu ma bag dar pune solbanc sub ferestre iar pozitia 2 o imparti in 2 si nu in 3 ca ies foarte inghesuite si iti ia destul de mult din lumina. la balcon fa le si pe cele doua ferestre de pe lateral oscilo


rezolvat

de ce nu comentezi pretul? macar aproximativ din ce ai mai auzit la aceste dimensiuni, sau ce configuratie as mai putea face in acelasi pret. ofertele nu sunt finale, intre timp m-am mai razgandit la unele lucruri. la ferestre nu cred ca merge solbanc, distanta de la peretele interior pana la exterior, adica unde vine geamul e de 46cm, sa zicem ca las 10 cm interior pt pervaz, profilul termopan undeva la 12cm iar restul 24cm glaful exterior, ar trebui sa prelungesc glaful la vreo 35 cm ca sa mai pun solbanc sub el, caci la cei 24cm ramasi initial e glaful din zidaria blocului si la margine e perete sub el nu e prelungit mai mult, ar fi prea lat...daca ai inteles ce vreau sa zic, daca nu revin cu poze. e valabil pt ambele dormitoare, plus ca la nimeni nu am vazut asa ceva aici la blocuri, doar la case.

la balcon as putea pune solbanc deoarece dupa ce vine montant profilul mai ramane un 5 cm de glaf dar eu vroiam daca se putea fara glaf sa se duca apa direct jos si sa nu se acumuleze langa geam.

la pozitia a doua cu 3 geamuri m-am gandit si la 2 ferestre tot din cauza luminii dar fereastra va fi prea lata, 90cm si deschisa e prea mult in interior si deschidere prea mare pt cati mp are camera. am vecini care si-au pus si cu 2 si cu 3, momentan eu am cu 3 dar din lemn, la vecinul cu 2 e ceva latime cum ziceam, iar la cel cu 3 parca are sticla mai multa decat am eu acum cu lemn dar el si-a pus un profil mai subtire, cel synego e mai lat. si tot aici in loc de 2 deschideri pe laterale sa fac doar 1 pe mijloc. mai era o metoda daca pun 2 geamuri cel cu deschidere sa fie culisant..dar inca nu stiu daca se potriveste cu profilul sau daca e o idee buna, sau pot face la fel chiar si cu 3 geamuri dar nu stiu cat se mai adauga pretului.

la balcon mi-am dat seama ca va fi mult prea late geamurile, in prezent am 12 geamuri iar cu 8 vin prea late, ma gandeam sa trec 9 sau sa urc pana la 10, tot cu 3 deschideri. nu stiu daca toate sa fie oscilo, doar unul va fi deschis in permanent, celelalte 2 sunt mai mult pt a putea fi spalate geamurile.

alte idei sunt binevenite

#1906
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salut la toti!

am balcon spre strada, si vreau sa inlocuiesc usa de lemn cu una noua. era usa dubla de lemn, cum se faceau inainte
usa are dimensiuni 2.20 inaltime x 85 cm latime.

nu ma pricep deloc la materiale de interior, dar cel putin, stiu ca daca e ieftin, sunt mari sanse sa fie si prost
de asta, nu am incredere in magazinele care isi fac reclama in gura mare gen "termopane ieftine ca braga" etc. ...or fi stifturi de 2 lei, care se degradeaza imediat.

fiindca balconul da spre strada cu trafic, vreau ceva care sa izoleze fonic si termic foarte bine.  poate sa coste si 2000-2500 lei  (hai, fie 3000), dar de calitate buna !!!
de la profil, la sticla, la suruburile de prindere si izolatie ....

ce site recomandati? de unde ati zice sa cumpar?
sau ce anume de calitate sa caut ?  marca, parametrii tehnici, fizici etc

Multumesc

Edited by pinguinul666, 11 July 2017 - 10:11.


#1907
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
mergi pe veka sau salamander cu cercevea de usa, tripan 4 6 4(grosime sticle in mm) si cere un pret separat pentru folie silence. daca iti permiti mergi pe ultima varianta


vineri 14 iulie plec in concediu pentru 11 zile asa ca nu voi putea raspunde foarte rapid

Edited by conu71, 11 July 2017 - 12:27.


#1908
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004
Am cerut lui "conu71" un sfat pentru o fereastra, cea mai bună variantă pentru izolare fonică, am stat la un pahar de vorbă, recomand să apelați la el dacă doriți calitate și o opinie obiectivă, având in vedere ca unii vanzatori ori nu știu suficient, ori nu vor sa recomande ceva bun pentru nevoile tale!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate