Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Poti sa iti uiti limba?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostKarhu, on 16 ianuarie 2014 - 15:31, said:

de ce oamenii de aici * vorbesc ca noi acasa**?
Imi pare rau ca nu-ti pot da decat un singur like! Acasa e acasa! Si in tara, peste tot e acasa!

#38
alina_radu86

alina_radu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.10.2014
Teoretic limba materna nu se poate uita...insa daca cel care pleaca nu a stiut-o nici inainte..ce pretentii sa avem dupa ceva timp de strainatate? =)))

#39
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Ca  si orice limba care nu se practica si limba materna se poate uita. Chiar fara nici o problema.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu totusi cred ca doar cei care au plecat din tara de origine inainte de a implini cca 7-8 ani si care nu au mai vorbit absolut deloc limba materna au o justificare pentru a o uita (deci 2 conditii, ca sa nu fiu inteles gresit).
Ceilalti se considera ca si-au dezvoltat creierul vorbind limba materna ... asta practic iti defineste constructia fizica a sinapselor initiale. Daca o uiti, in conditiile in care te-ai dezvoltat psihic 100% inainte de a pleca din tara, inseamna ca nu prea a existat o baza de care sa se prinda initial ... cu alte cuvinte, persoana respectiva e putin cretina (in sensul de creier dezvoltat insuficient).
E parerea mea si mi-o mentin ... indiferent daca cineva se considera jignit (sau un moderator mai zelos considera ca am jignit pe cineva cu aceste cuvinte).

Edited by ro_explorer, 29 November 2014 - 13:50.


#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSkytalker, on 29 noiembrie 2014 - 00:30, said:

Ca  si orice limba care nu se practica si limba materna se poate uita. Chiar fara nici o problema.
Am un fost coleg de liceu plecat de 24 ani in Canada. E etnic maghiar, in Ro vorbea maghiara in familie, in Canada vorbeste engleza (cu copiii si sotia) sau tot maghiara, cu maica-sa. Romaneste deloc.
Si ghici ce, cand imi scrie sau vorbim la telefon, nu face nicio greseala, ba nici accent nu are...

#42
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View PostKarhu, on 29 noiembrie 2014 - 14:52, said:

Am un fost coleg de liceu plecat de 24 ani in Canada. E etnic maghiar, in Ro vorbea maghiara in familie, in Canada vorbeste engleza (cu copiii si sotia) sau tot maghiara, cu maica-sa. Romaneste deloc.
Si ghici ce, cand imi scrie sau vorbim la telefon, nu face nicio greseala, ba nici accent nu are...

Asa cum am am demonstrat noi ne construim teoriile pe exceptii, nu pe chestiunile general valbile... Oare citi mai sint ca el, majoritatea sau minoritatea...?
Cit de bine vorbesti romana depinde de contextul in care traieste fiecare si ce limba vorbeste, cu cine, cit de des,s.a.m.d.

Sintem destui care vorbim prost romaneste (noroc cu SP ca ne mai antrenam Posted Image) datorita faptului ca nu avem nevoie de romana, mai mult nu o auzim nicaieri in jurul nostru.

Dupa un anumit timp incepem sa stilcim constructiile, apoi cuvintele etc.  Asta se intimpla nu numai cu noi romanii ci cu  toti care locuiesc extensiv in strainatate. Tota lumea spune ca e normal. Este principilul promordial al procesului de invatare: " Learning is a relatively permanent change in behaviour brought about by an experience". De ce relatively permanent ? Pentru ca lucrurile care nu le folosesti zi de zi le uiti ! Acelasi principiu se aplica si limbii materne.

Acum unii de pe aici pot sa creada asta sau nu, e treaba lor, pe noi ne lasa rece.

Edited by Skytalker, 17 December 2014 - 23:33.


#43
GrigoreDupaUreche

GrigoreDupaUreche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2014
Depinde, de la om la om

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate