Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Sfaturi Achizitie Kross Hexagon X7 2013

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 22.04.2009
Salut, am pus cativa bani de-o parte si vreau sa imi iau bicicleta.

Eu m-am gandit la Kross Hexagon X7 2013 de aici

Ar mai fi variantele Focus Highland Peak 24G 2013 de aici  si Magellan Crater Sram Disc de aici

Care credeti ca e o alegere mai buna, considerand un buget de 1500 lei plus/minus 10%? Sau ar fi vreo varianta mai ok in banii astia prin ofertele magazinelor din Buc/RO?

Am 1.85, 100kg si o sa o folosesc preponderent prin Buc si ocazional pe langa, am avut un DHS inainte, asa ca ma astept la o mare difeferenta oricum
ms frumos pt orice idee

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003
si eu am dimensiuni similare si am cochetat cu acelasi buget ca al tau.
Dupa mai multe teste si incercari am facut un efort si am trecut la 29er. Ar trebui sa mai gasesti Cube AIM Disc 29er sau un Cross in bani ceva mai putini, in jur de 1900-2100 RON.

Sfatul meu ar fi sa mai pui un ban deoparte si sa vezi ce gasesti ceva mai sus.

#3
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 22.04.2009

View PostdanX, on 14 ianuarie 2014 - 12:30, said:

si eu am dimensiuni similare si am cochetat cu acelasi buget ca al tau.
Dupa mai multe teste si incercari am facut un efort si am trecut la 29er. Ar trebui sa mai gasesti Cube AIM Disc 29er sau un Cross in bani ceva mai putini, in jur de 1900-2100 RON.

Sfatul meu ar fi sa mai pui un ban deoparte si sa vezi ce gasesti ceva mai sus.

intre timp, mi s-a nazarit si mie ideea sa iau un 29er si am gasit sh modelul asta - Conway Deore + Alivio 2012.

Ar fi ok? Sau imi poti recomanda ceva similar?

#4
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 18.04.2012
mergi la decathlon si vezi daca iti place big RR (nu stiu exact nr modelului ), costa aproximativ 1300lei si e 29-erf
apoi vad un cross foarte ieftin aici: http://www.xtremerid...-921-29-er-2013 ; - eu personal daca as avea 100kg as avea anumite retineri in legatura cu asta, dar poate te mai documentezi...
Apoi, daca bugetul creste, deja pe la 1800 te incadrezi la cube 29-er: http://www.bikexpert...5788_16423.aspx
Si daca totusi nu vrei 29-er, poate mai pandesti site-ul ala de sh-uri, ca prinzi oferte bune la 26-ere (ca toata lumea vrea sa isi ia 29)

eu personal, nu cred ca are rost sa dai mai mult de 1500lei pe un mtb pe care sa il folosesti prin bucuresti si pe langa, asa ca recomandarea mea ar fi Big RR de la decathlon.

Editat de jonSnow, 14 ianuarie 2014 - 15:12.


#5
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 22.04.2009

View PostjonSnow, on 14 ianuarie 2014 - 15:12, said:

mergi la decathlon si vezi daca iti place big RR (nu stiu exact nr modelului ), costa aproximativ 1300lei si e 29-erf
apoi vad un cross foarte ieftin aici: http://www.xtremerid...-921-29-er-2013 ; - eu personal daca as avea 100kg as avea anumite retineri in legatura cu asta, dar poate te mai documentezi...
Apoi, daca bugetul creste, deja pe la 1800 te incadrezi la cube 29-er: http://www.bikexpert...5788_16423.aspx
Si daca totusi nu vrei 29-er, poate mai pandesti site-ul ala de sh-uri, ca prinzi oferte bune la 26-ere (ca toata lumea vrea sa isi ia 29)

eu personal, nu cred ca are rost sa dai mai mult de 1500lei pe un mtb pe care sa il folosesti prin bucuresti si pe langa, asa ca recomandarea mea ar fi Big RR de la decathlon.

multumesc frumos de sugestii

Din acelasi motiv nici nu vreau sa ma arunc mai sus.
Am vazut si crossul si cube-ul pe care mi le-ai recomandat.

La decathlon pe site nu am gasit modelul ala, dar o sa dau o fuga la magazinul din Militari.

Aici mai am o neclaritate, vizavi de componente si ierarhia lor dpdv al, habar n-am...calitatii banuiesc. In fine, daca la Shimano, dupa ce am citit am inteles ca ar fi [...]altus<acera<alivio<deore[...] la sram nu am inteles care ar fi o ierarhie "echivalenta"

intreb ca am vazut mai multe biciclete echipate cu componente sram si le-am evitat pt ca nu stium cum sa le apreciez, cum ar fi asta de la Decathlon

#6
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 18.04.2012
astia pe net zic ceva de genul:
XTR = XX/XO
XT = X9
SLX = X7
Deore = X5
Alivio = X4

Eu am avut x4, momentan am xt. Ambele si-au facut treaba.
In oras, daca sunt bine reglate nu sunt mari diferente intre ele.
Nici eu nu am gasit modelul respectiv pe site, dar l-am vazut fizic in magazinul din Pallady.

Editat de jonSnow, 14 ianuarie 2014 - 16:04.


#7
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 22.04.2009
In urma unor discutii cu unul din vanzatorii de sh-uri de aici, am primit o propunere:

Bicicleta Genesis Axiom Sport 29, folosita 1 an, va atasez si cateva poze.

Dupa parerea voastra, care ar fi un pret corect pt bicicleta? Nu vreau sa pacalesc pe nimeni, dar nici sa fiu pacalit Posted Image

Fișiere atașate



#8
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 18.04.2012
la prima vedere arata bine.
iti recomand sa pui aceeasi intrebare si pe forumul lor(daca nu ai facut-o deja).

Editat de jonSnow, 15 ianuarie 2014 - 23:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate