Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Primul concediu in Croatia, unde merg?

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#91
bobogiurca

bobogiurca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2008

View PostDominatoR, on 12 iulie 2014 - 10:08, said:

Multumesc DominatoR ;)

#92
bobogiurca

bobogiurca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2008
Hello! pe data de 25 iulie intentionez sa plec in vacanta in croatia. 7 nopti, 4 opriri. mai exact: primele 2 nopti oprire la plitvice, 2 nopti la brela, 2 la dubrovnik iar la intoarcere, o noapte la zagreb. as vrea niste pareri de la voi in legatura cu acest traseu deorece este prima oara cand merg in aceasta tara. poate fi obositor sa-ti tot schimbi locatia din 2 in 2 zile sau se recomanda stabilirea unei baze si de acolo sa vizitezi imprejurimile? de asemenea as vrea sa-mi mai recomandati niste cazari convenabile in localitatile respective. stiu ca se pot gasi pe net dar prefer sa aflu parerile celor care au stat deja acolo. parerile de orice fel sunt binevenite :D multumesc!

#93
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
In 2012:
- la Dubrovnik am stat aici (vezi postarile 16 si 17 din acest topic):
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

- la Plitvice am stat aici (1 km de intrarea in parc):
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

Nu este obositor sa-ti schimbi locatia din doua in doua zile. Daca iti faci o baza (de exemplu Brela), nu prea iti mai vine s-o parasesti... Sau daca o parasesti pentru a vizita ceea ce se afla in jur ar fi bine sa o faci dupa-amiaza.
Nu inteleg de ce faci un ditamai "ac de peste": Dubrovnik - Zagreb - Romania. Poti sa traversezi Muntenegru si Serbia in deplina siguranta.

#94
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Schimbatul locatiei are ca avantaje un castig de timp si km mai putini in excursiile/vizitele pe care le faci in noua zona.
Dezavantajul ca trebuie sa impachetezi/despachetezi mereu, sa incarci/descarci masina, ca trebuie sa cauti hotelul/cazarea/locul de parcare mereu.

Daca iti stabilesti o baza, de unde faci excursii, stii deja drumurile/hotelul/parcarea, in masina iei doar ce iti trebuie pentru ziua respectiva,
Insa ai de mers mai mult, asta inseamna timp si bani, si mai conteaza si cat de mult iti place sa stai tot concediul la volan.

sistemul poate fi folosit eventual si mixt, adica  locatii pentru 3-4 zile, nu la doua zile.
Trebuie sa vezi ce e optim, atat functie de pretul cazarii/ excursiilor, cat si de gradul de confort/comoditate/km parcursi in fiecare zi.

#95
dr_mda

dr_mda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.07.2014

View Postbobogiurca, on 14 iulie 2014 - 19:18, said:

Hello! pe data de 25 iulie intentionez sa plec in vacanta in croatia. 7 nopti, 4 opriri. mai exact: primele 2 nopti oprire la plitvice, 2 nopti la brela, 2 la dubrovnik iar la intoarcere, o noapte la zagreb. as vrea niste pareri de la voi in legatura cu acest traseu deorece este prima oara cand merg in aceasta tara. poate fi obositor sa-ti tot schimbi locatia din 2 in 2 zile sau se recomanda stabilirea unei baze si de acolo sa vizitezi imprejurimile? de asemenea as vrea sa-mi mai recomandati niste cazari convenabile in localitatile respective. stiu ca se pot gasi pe net dar prefer sa aflu parerile celor care au stat deja acolo. parerile de orice fel sunt binevenite Posted Image multumesc!
Asta am vrut sa fac si eu, sa -mi caut cazare in trei locuri diferite plus o noapte la Zagreb, dar am citi postul lui DominatoR si acum inclin sa fac ca el.
Oricum, am timp sa mai ma gandesc pana in septembrie. Acum astept si parerile tale cand te intorci...

Cred ca sunt cam putine 7 nopti cu tot cu drum...
Nu e cam mult 2 nopti in Dubrovnik?

#96
bobogiurca

bobogiurca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2008
crezi ca nu merita 2 nopti sa raman in dobrovnik? ca sa fiu sincer, am auzit ca este cam scump in comparatie cu alte locuri din croatia si prin urmare nu tin neaparat sa stau prea mult pe acolo. as dori sa l vizitez, sa mi fac o  idee despre el si apoi sa ma indrept spre zagreb

#97
dr_mda

dr_mda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.07.2014

View Postbobogiurca, on 15 iulie 2014 - 16:48, said:

crezi ca nu merita 2 nopti sa raman in dobrovnik?

pai eu asa cred, nu am fost dar asta consider.
vezi ca si dominatoR e de aceeasi parere....doar ca el a fost, stie mai bine despre ce vb.
Acum depinde foarte multe si ce vrei tu ...

Edited by dr_mda, 16 July 2014 - 09:00.


#98
Leontopodiumalpinum

Leontopodiumalpinum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.12.2008
Buna,
O întrebare.  Cum e mai bine sa ajungi din istria in venetia? Cu masina sau cu vaporasul? Menționez ca ne intoarcem in aceeasi zi. Am văzut ca ajunge destul de scump o astfel de mini excursie. M ar interesa sa ajungem si in murano. Mc mult

#99
sssim0na

sssim0na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.07.2014

View Postflorinbad, on 15 iulie 2014 - 07:14, said:

In 2012:
- la Dubrovnik am stat aici (vezi postarile 16 si 17 din acest topic):
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

- la Plitvice am stat aici (1 km de intrarea in parc):
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

Nu este obositor sa-ti schimbi locatia din doua in doua zile. Daca iti faci o baza (de exemplu Brela), nu prea iti mai vine s-o parasesti... Sau daca o parasesti pentru a vizita ceea ce se afla in jur ar fi bine sa o faci dupa-amiaza.
Nu inteleg de ce faci un ditamai "ac de peste": Dubrovnik - Zagreb - Romania. Poti sa traversezi Muntenegru si Serbia in deplina siguranta.

Da, Florin are dreptate. Nu are nici un rost sa ocolesti, si daca tot te afli in Muntenegru poti vizita golful Kotor (Budva, Herczeg Novi).

#100
sssim0na

sssim0na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.07.2014

View PostLeontopodiumalpinum, on 21 iulie 2014 - 08:20, said:

Buna,
O întrebare.  Cum e mai bine sa ajungi din istria in venetia? Cu masina sau cu vaporasul? Menționez ca ne intoarcem in aceeasi zi. Am văzut ca ajunge destul de scump o astfel de mini excursie. M ar interesa sa ajungem si in murano. Mc mult

Salut :)

Eu te-as sfatui sa mergi cu feribotu' sunt curse regulate Venetia - penis, Umag - Venetia. Pentru mai multe detalii viziteaza pagina http://bit.ly/1sS4JE0

Have fun!

#101
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Voi merge acum in Croatia in Split, Dubrovnik si Zadar. Stie cineva daca in aceste orase exista targuri de vechituri/antichitati etc in ce zona si in ce zile?
Mersi!

#102
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Dupa o pauza de multi ani cred ca o sa vizitez din nou Croatia. De data asta vreau o vacanta activa si doresc sa vizitez Parcurile KRKA, Paklenika si poate Kornati (daca mai aveti sugestii de parcuri care presupun plimbareala pe 2 picioare nu ezitati sa le mentionati).
Pentru ca partea nordica am explorat-o cu tot cu Plitvice si si Dubrovnikul de asemenea l-am vazut mi-am propus sa merg cateva zile in insula Brac si apoi sa mai ales cazare in 2 locatii pe continent pentru explorarile dorite, una in zona Sibenik si alta in zona Zadar. In total am stabilit ca voi petrece aproape 11 nopti in Croatia fara noptile intermediare de pe drum deci ar fi ceva timp.

Ce sugestii aveti pentru zonele mentionate sau eventual alte zone daca aveti alte idei ?
Nu ne plac zonele super urbane si agitate.

Edited by atupi, 08 August 2014 - 19:25.


#103
sssim0na

sssim0na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.07.2014

View Postatupi, on 08 august 2014 - 19:23, said:

Dupa o pauza de multi ani cred ca o sa vizitez din nou Croatia. De data asta vreau o vacanta activa si doresc sa vizitez Parcurile KRKA, Paklenika si poate Kornati (daca mai aveti sugestii de parcuri care presupun plimbareala pe 2 picioare nu ezitati sa le mentionati).
Pentru ca partea nordica am explorat-o cu tot cu Plitvice si si Dubrovnikul de asemenea l-am vazut mi-am propus sa merg cateva zile in insula Brac si apoi sa mai ales cazare in 2 locatii pe continent pentru explorarile dorite, una in zona Sibenik si alta in zona Zadar. In total am stabilit ca voi petrece aproape 11 nopti in Croatia fara noptile intermediare de pe drum deci ar fi ceva timp.

Ce sugestii aveti pentru zonele mentionate sau eventual alte zone daca aveti alte idei ?
Nu ne plac zonele super urbane si agitate.

Insula Brac este o foarte buna alegere. Nu e aglomerat nici in august, plaje curate si apa marii e ca cristalul. Pot sa stai la gazde 3-4 zile, te abordeaza imediat cum te dai jos din feribot, negociaza pana la sange si o sa te alegi cu a cazare ieftina. Mai multe informatii despre insula Brac gaseti aici, iar poze aici. Eu as mai vizita si Korcula sau insula Vis. Take care! Simo Posted Image

#104
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Kornati se exploreaza cu barca, nu cu piciorul, dar presupun ca deja te-ai informat.
Mie Sibenik-ul si Zadar-ul mi se par destul de aproape unul de altul, mai ales pe autostrada, nu mi-as lua cazare in ambele. O singura cazare cred ca poate deservi foarte bine si Paklenica si Krka.

Noi am stat in zona in Biograd na Moru dar e o statiune destul de mare si oarecum conventionala, nu cred ca e pe gustul vostru daca doriti un loc mai izolat.

V-ati putea caza pe insula Pag, are un aspect interesant, arid, si e legata cu un pod de continent. Orasul Pag town e frumos, noi mai departe nu am ajuns, sora-mea a fost intr-un camping pe la Novalja si le-a placut mult. Mai e o varianta la Starigrad Paklenica, prin zona aia, nu e un turism asa efervescent dar totusi gasesti cazari.

#105
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Pai am zis ca intr-una din zile dam o fuga in Hvar fara masina iar despre a vizita alte insule o vom face in limita timpului disponibil. In afara de parcurile mentionate deja nu-mi e clar care ar fi localitatile de interes in zona asta dintre Zadar spre Split. La Biograd m-am uitat si eu ca ar putea fi o varianta, poate nu chiar in oras ci in apropiere.
Ptr Brac e f posibil sa rezervam ceva aici : http://www.booking.c...;req_children=0

Ps. Pana unde au ajuns croatii cu autostrada catre sud ?

Edited by atupi, 08 August 2014 - 23:47.


#106
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ultima oara cand am fost autostrada era in dreptul statiunii Makarska, poate un pic dupa, oricum pe noi pana acolo ne interesa. Sunt gata tuneluri, tot.
Intre Zadar si Split merita vizitat: Zadar, Sibenik, Trogir. Primosten-ul e asa si asa, daca aveti timp (ce-i drept noi am prins o zi foarte vantoasa acolo). Intre Trogir si Split este Kastela, sunt 5-6 localitati insiruite de-a lungul marii punctat de castele "de vara" ale unor nobili din Split. Nu sunt ceva nemaipomenit castelele, dar zona e placuta. Si am mancat acolo niste scoici....

Insula Pag este legata cu un pod in zona Zadar, n-are treaba ci Hvar-ul care e mult mai la sud. Daca aveti timp de o plimbare de cateva ore pana acolo, merita.

La Biograd e mai campie, la Starigrad Paklenica ai muntii in spate, e mai frumos peisajul. (eu n-am stat la Starigrad, doar am trecut pe acolo, insa iti sugerez sa investighezi). Pe de alta parte Biograd are si el o zona veche, portulet, faleza, parc, plaja...

#107
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Prin Vodice a fost cineva ?

#108
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Gata! S-a intors si subsemnatul.
Traseul a fost urmatorul: Targoviste - Oravita - Serbia - Croatia - Sibenik - Rovinj - Rakek (Slovenia) - Venetia (Italia).

1. Croatia - Sibenik, vizitat orasul. Parcul National Krka, vizitat parcul.
2. Croatia - Rovinj (orasul vechi, plaja si baie)
3. Croatia - Pola (amfiteatrul si orasul vechi)
4. Slovenia - Pestera Skocjan (impresionanta!)
5. Slovenia - Pestera Postojna (frumos colorata cu acuarele acrilice Posted Image )
6. Italia - Venetia si Insula Murano (pentru Burano nu ne-am incadrat in timpul propus, din cauza de shopping Posted Image. Deh, femeile astea... )

Detalii, poze si cazarile respective in zilele urmatoare, dupa ce se dezmorteste piciorul drept, din cauza celor 3.000 de kilometri parcursi.

Edited by florinbad, 11 August 2014 - 11:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate