Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Apocalipsa

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4906 replies to this topic

#4249
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
De ce sunt 2 îngeri care seceră Pământul? Unul are o seceră, celălalt are un cosor. Ce semnificație să fie? Logic, ce părere ai? Apoc. cap. 14.

#4250
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 16 aprilie 2018 - 14:57, said:

De ce sunt 2 îngeri care seceră Pământul? Unul are o seceră, celălalt are un cosor. Ce semnificație să fie? Logic, ce părere ai? Apoc. cap. 14.
1. "secerisul este sfarsitul veacului; seceratorii sunt ingerii. (Mat.13:39)"

2. "culesul viei" este: "va voi spune insa acum ce voi face viei Mele: ii voi smulge gardul, ca sa fie pascuta de vite; ii voi surpa zidul, ca sa fie calcata in picioare;o voi pustii" - Isa.5.5-6

punctul culminant, pustiirea viei sau culesul viei, este acesta:"voi strange pe toti ibovnicii cu care te dezmierdai, pe toti aceia pe care i-ai iubit si pe toti aceia pe care i-ai urat; da, ii voi strange impotriva ta din toate partile, iti voi dezveli goliciunea inaintea lor si iti vor vedea toata goliciunea. .....Te voi da in mainile lor; iti vor surpa casele de curvie si iti vor nimici inaltimile; te vor dezbraca de hainele tale, iti vor lua toata podoaba de pietre scumpe si te vor lasa goala, goala de tot..Iti vor arde casele cu foc.(Ezec.16:37)"

adica, acesta:"Cele zece coarne pe care le-ai vazut si fiara vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si o vor arde cu foc. (Apoc.17:16)...Caci Dumnezeu le-a pus in inima sa-I aduca la indeplinire planul Lui:"

tocmai pentru ca secerisul si culesul viei sunt in aceeasi generatie, Isus a atras atentia:"cand veti vedea Ierusalimul inconjurat de osti..."...sfarsitul veacului e aproape, chiar la usi
Pocaitii sionisti spun ca Rusia si China ar fi acele osti, insa Dumnezeu le-a rezervat si lor o surpriza: cei care o sprijineau si-i duceau razboaiele proxy, se vor intoarce impotriva-i. Posted Image Pare incredibil azi, dar tocmai de aceea acesta este "semnul beton" al sfarsitului. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 April 2018 - 19:48.


#4251
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Capitolul 14 este rezultatul/încheierea acțiunilor începute în 7, care prezintă două clase salvate. Rămășița bisericii este numărată și pleacă din Babilon în cap. 7 și ajunge în Sion în cap. 14. Împreună cu rămășița ”israelită” iese o mare mulțime dintre neamuri în cap 7, a cărei  strângere este completă în cap 14 după cele 3 solii (vezi prima în v6 și 7 care are în vedere ”neamurile”). Încheierea acțiunii de strângere a celor dintre neamuri este reprezentată prin secerarea ”secerișului pământului” cu secera celui ce semăna cu un fiu al omului. Babilonul este căzut la acest timp (solia a doua în v8). Întrucât a ieșit din Babilon atât rămășița cât și o mulțime de asociați dintre neamuri, cei rămași în Babilon sunt ”israeliții” acomodați acolo, creștinii falși care au semnul Babilonului pe frunte (vezi solia a treia pentru ei în v9-11). Aceștia au devenit din via lui Dumnezeu via pământului și sunt culeși ca struguri pentru a fi aruncați în teascul mâniei lui Dumnezeu afară din Ierusalim. În sensul că soarta lor este pecetluită în acest moment, nu mai sunt o parte a Ierusalimului, îi așteaptă moartea reprezentată de sângele strugurilor care se întinde în întreg Israelul (1600 de stadii sunt de la Dan până la Beer-Șeba).

Edited by logic1, 16 April 2018 - 19:30.


#4252
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 16 aprilie 2018 - 19:26, said:

Aceștia au devenit din via lui Dumnezeu via pământului și sunt culeși ca struguri pentru a fi aruncați în teascul mâniei lui Dumnezeu afară din Ierusalim.
in loc de via pamantului pune Israelul necredincios care si-a gasit ca sot pe Fiara 1:"Ce as mai fi putut face viei Mele, si nu i-am facut? Pentru ce a facut ea struguri salbatici, cand Eu ma asteptam sa faca struguri buni? (Isa.5:4)Via Domnului ostirilor este casa lui Israel, si barbatii lui Iuda sunt vita pe care o iubea. El se astepta la judecata, si cand colo, iata sange varsat! Se astepta la dreptate, si cand colo, iata strigate de apasare!"

"crestinii falsi" sunt pleava pamantului rezultata in urma secerisului cand graul este pus in hambar. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 April 2018 - 19:34.


#4253
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Da, m-ați lămurit buștean!
Credeam că există și o explicație mai simplă, pentru oameni normali ca mine...Posted Image

#4254
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 16 aprilie 2018 - 19:32, said:

Da, m-ați lămurit buștean!
Credeam că există și o explicație mai simplă, pentru oameni normali ca mine...Posted Image
nu, nu exista explicatii simpliste. Posted Image
deal with it!Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 April 2018 - 19:35.


#4255
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
O să recitesc ce ați scris acum, poate se prinde ceva și de mine...Posted Image

#4256
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 16 aprilie 2018 - 19:35, said:

O să recitesc ce ați scris acum, poate se prinde ceva și de mine...Posted Image
de fapt, io cre ca tu stii mai multe decat stim noi laolalta...dar iti place sa ne tragi de limba, sa ne starnesti Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 April 2018 - 19:47.


#4257
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Singura carte pe care am citit-o este următoarea, am găsit-o într-un anticariat, dar se poate comanda și online:


https://www.okazii.r...20-p-a114432031

29 ron văd că cere, dar eu am luat-o mai ieftin.Posted Image

#4258
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 16 aprilie 2018 - 19:32, said:

Da, m-ați lămurit buștean!
Credeam că există și o explicație mai simplă, pentru oameni normali ca mine...Posted Image
Aici le-ai zis-o !
Stii care-i aia simpla ? Vegheaza..

Edited by Xlander, 16 April 2018 - 19:58.


#4259
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 16 aprilie 2018 - 19:55, said:

Singura carte pe care am citit-o este următoarea, am găsit-o într-un anticariat, dar se poate comanda și online:


https://www.okazii.r...20-p-a114432031

29 ron văd că cere, dar eu am luat-o mai ieftin.Posted Image
da, e de la martori.

interpretarea martorilor cu Cornu cel Mic = ONU/UN/Liga natiunilor nu e cu nimic mai prejos decat cea a adventistilor cu Cornu cel Mic = Papacy.
Ambele sunt expirate, ar trebui actualizate, dar Secta nu permite asa ceva. :)

#4260
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Da, amblele variante păreau a fi rezolvarea enigmei, la timpul lor, dar acum este evident că nu e deloc așa, nici ONU, nici papa, nu au vreo influență ori un cuvânt de spus. De fapt, martorii lui iehova chiar s-au înscris la ONU.

#4261
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 16 aprilie 2018 - 20:07, said:

Da, amblele variante păreau a fi rezolvarea enigmei, la timpul lor, dar acum este evident că nu e deloc așa, nici ONU, nici papa, nu au vreo influență ori un cuvânt de spus. De fapt, martorii lui iehova chiar s-au înscris la ONU.
corectat atrocitatea. Posted Image

nici unii nici altii nu vor sa tina seama de sfatul prorocului Daniel:"Tu insa, Daniele, tine ascunse aceste cuvinte si pecetluieste cartea pana la vremea sfarsitului. Atunci multi o vor citi, si cunostinta va creste." (Dan.12:4)"

dar ei tin cu dintii de EGW si alti proroci martori, si de aceea nu pot sa creasca in intelegerea/deconspirarea Profetiei. Posted Image

ps: Imperiul SUA se potriveste pana acum intru totul sablonului profetic. :)

Edited by Dude_2nd, 16 April 2018 - 20:14.


#4262
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Eu nu am zis nicicând că este vorba de ONU, pentru că nu cred că lucrurile se întâmplă în prezent, dar dacă este să forțăm aplicarea profeției la prezent și la ce avem pe scenă, ONU poate deveni la adică dictatorul mondial, mai degrabă decât SUA, care îndeplinește mai bine rolului de proroc mincinos slujind cu semnele lui de putere dictatorul.

Edited by logic1, 16 April 2018 - 20:19.


#4263
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 16 aprilie 2018 - 20:11, said:

corectat atrocitatea. Posted Image

Martorii lui iehova nu doar că s-au înscris la ONU, dar au cumpărat și acțiuni la fabrici de arme din Statele unite.

Societatea Turnul de Veghe a fost asociată cu ONU, între anii 1992-2001

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kUQ7qoFyvj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 16 April 2018 - 20:21.


#4264
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 16 aprilie 2018 - 19:57, said:

Aici le-ai zis-o !
Stii care-i aia simpla ?
asta:
"Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! Caci vremea este aproape! (Apoc.1:3)"

View Postlogic1, on 16 aprilie 2018 - 20:18, said:

Eu nu am zis nicicând că este vorba de ONU, pentru că nu cred că lucrurile se întâmplă în prezent, dar dacă este să forțăm aplicarea profeției la prezent și la ce avem pe scenă, ONU poate deveni la adică dictatorul mondial, mai degrabă decât SUA, care îndeplinește mai bine rolului de proroc mincinos slujind cu semnele lui de putere dictatorul.
ONU este un instrument creat de catre SUA/Cornu cel Mic, pentru a-si spori autoritatea si asupra Imparatiei Miazazilei.Posted Image Exact ca BM, FMI, OTAN. Mai degraba OTAN ar fi acel proroc mincinos, daca tot e sa o luam pe calea asta a "semnelor" militare, pentru ca acest instrument lucreaza in interesul deplin al SUA si al Coalitiei cu (G)7 capete si 10 coarne. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 April 2018 - 20:23.


#4265
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 16 aprilie 2018 - 20:19, said:

asta:
"Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! Caci vremea este aproape! (Apoc.1:3)"
What`s up ? Eu nu mai ma uit la TV de 15 ani lol.
Am vazut in poiana de ceva rachete prin Siria.
Acum e momentul sa te afirmi dude.


#4266
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 16 aprilie 2018 - 20:19, said:

Martorii lui iehova nu doar că s-au înscris la ONU, dar au cumpărat și acțiuni la fabrici de arme din Statele unite.

Societatea Turnul de Veghe a fost asociată cu ONU, între anii 1992-2001

Aia cu înscrierea la biblioteca ONU o cred. Dar asta cu acțiunile la fabrici de arme, nu. Decât dacă a fost o eroare tehnică.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate