Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
1410 replies to this topic

#1
unicorne

unicorne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2005
Salut,

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii referitoare la locuri unde se poate manca ieftin (rezonabil) in Budapesta. Voi pleca de Revelion in Budapesta si tour-operatorul nu imi asigura decat micul dejun si cina festiva, cu restul trebuind sa ma descurc (si nu pot sa spun ca ma dau banii afara din casa...). Aveti vreo idee?

Multumesc mult,
C

#2
horhe_gxg

horhe_gxg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 05.10.2005
sal cu ce agentie pleci? eu plec cu karatravel si la fel am doar mic dejun si cina festiva de rev(pe care-l fac pe vapor budapsta).in ce perioada pleci? eu stau la hotel erszbest sau cam asa ceva :) de pe 29 pana pe 2.
am inteles ca pe la restaurante e un pik mai scump ca la noi.dar la mac,kfc cam acelasi scorurui ca pe la noi. :)

#3
unicorne

unicorne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2005
Multumesc de raspuns. Eu plec cu agentia Simpaturism si mi se pare aproape o "calatorie in necunoscut". Vom fi cazati la un hotel din afara Budapestei, Gastland M0 cica se cheama. Sper sa ne descurcam :).  

Alte idei?

Edited by unicorne, 13 December 2005 - 10:05.


#4
looloo™

looloo™

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.12.2005
daca mergi la Budapesta, trebuie sa ajungi la "baile publice". sunt de fapt niste jacuzzi imense, in care te simti.... superbine :D

asa... referitor la mancare: incearca Articsoka ( e pe undeva pe langa Opera, undeva pe langa o strada care se numeste Hajos) si mai e un restaurant: Marchizul de Sade :D, care e tot pe-acolo, dar spre un bulavard, sau nu stiu ce e.. o strada mare :lol: care se numeste Zsilinsky.
astea sunt din Pesta. tu nu stiu unde stai, dar iti zic si din Buda.

in buda ai pizzeria Mamma Rosa - str. Ostrom sau Toldi, care trb sa fie tot in zona aia.

sursa: mama mea si un ghid facut in franta, Le Routard se numeste, si care e super ok. l-am folosit in mai multe tari. deci poti avea incredere ;)

#5
unicorne

unicorne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2005
Multumesc pentru info, sunt sigur ca imi va fi de mare ajutor :)

#6
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
pentru restaurantele vezi http://www.inyourpoc...tegory?chid=120

sarbatori fericite si la multi ani!

#7
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Looloo, Articsoka nu e pentru cei cu buget mic, ba dimpotriva... :huh: firma la care am lucrat cat am stat in Budapesta a facut petrecerea de Craciun acolo si crede-ma, nu era deloc ieftin.

Unicorne / Horhe, daca vreti sa mancati mai ieftin si bun, va recomand restaurantele chinezesti (pe unde vedeti "Kinai etterem" sau "Kinai gyorsbufe" - gyorsbufe = fast food), sau exista si niste autoserviri turcesti, ceva cu "Torok etterem" sau pizzerii. O masa destul de buna aci te duce la 650 HUF.

Ceva mai scumpicel, dar NU cat un restaurant de gen Articsoka, sunt cafenelele (Karma Cafe, Leroy, etc) din Liszt Ferenc ter, in Pesta pe langa Andrassy ut sau din mall-uri (WestEnd, Mammut, Mom Park, Duna). Aici poate ajunge la 1500-2000 HUF.

Un alt loc (de fapt, cel mai ieftin si bun  :) ) este un fel de placintarie in Batthyany ter (pe malul Dunarii, exact vis-a-vis de Parlament)), pe dreapta cum stati cu fata catre hala Batthyany. Au clatite, omlete si tot felul de alte chestii satioase. Aici n-am dat niciodata mai mult de 400 HUF. ;)

Asta e site-ul oficiului de turism, aruncati si voi o privire :

Budapesta

Distractie faina, Budapesta e un oras superb...si intr-adevar, nu ratati o baie in apele termale de la Szechenyi, e nemaipomenit sa vezi cum ninge in jurul tau si din apa fierbinte ies aburi... :D

#8
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Unicorne, of...hotelul mentionat de tine e dragutzel, dar e la 19 km pe Budapesta, in Szigetszentmiklós, pe autostrada M0...uite-l

aici

Vi se asigura transport pana in oras? Pentru ca daca nu, va trebui sa te bazezi pe BKV (echivalentul local al RATB-ului), noroc ca site-ul lor are o versiune engleza:

BKV

#9
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
Da, vad ca Dana H conoaste bine Budapesta.

Restaurante fast-food chineze sunt ieftine si bune in general.

Cel mai bun autoservir turcesc e Szeráj:

"
Szeráj is essentially a very large kebab shop offering an extended selection of Turkish dishes. Kitsch murals of Turkish sights adorn the walls and there’s plenty of seating. Despite the fact that most of the food is kept warm in the canteen’s buffet counter, it’s still very edible and extremely popular. (300 - 1 100 HUF)

V. Szent István krt. 13.
09:00-04:00
except:
Fri: 09:00-05:00
Sat: 09:00-05:00
"

E fun, e deschis si la noaptea. Se situeaza la Nagykörút (Bulevardul Mare) langa de Margithíd (Podul de Margit) in fata Vígszínház-ului (Teatrul de Comedie).

Széchenyifürdő merita sa vizitezi.

http://www.spasbudap...p?idx=14&menu=8

Edited by Milan, 24 December 2005 - 09:10.


#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Koszi Milan, la ala ma gandeam cand vorbeam de restaurantele turcesti, dar uitasem cum se cheama... Parca mai sunt ceva cu "harom testverek" sau asa ceva, tot turcesti, dar acelea au mai mult shaorme.

Boldog Karacsonyi :)

#11
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Buna,
la sf. lunii, ajung si eu pt. o saptamina la Budapesta. ce ma intereseaza se potriveste la acest topic.
pt. cei care cunosc acest oras de pe Dunare (am inteles ca e destul de frumos), as dori sa imi dea niste sugestii> 1. ce sa vad cit stau acolo (in limita timpului disponibil si a vremii; am o harta, asa ca daca stiti zona sau strada ar fi perfect)?
2. ce sa ocolesc?
3. ceva obiceiuri specific maghiare (chestii de politete, daca transp. in comun e sigur, altele)... fiind din iasi, nu prea am avut contact, asa ca nu vreau sa fac vreo gafa.
precizez ca voi sta la un hotel in centru, Kerepesi Hotel. va spune ceva? ati stat aici vreodata?
multumesc in avans.

#12
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
1. Pacat ca nu mergi primavara, o croaziera pe Dunare ar fi fost super... in orice caz, nu rata sa faci o plimbare pe malurile Dunarii seara, cand se aprind luminile pe Podul cu lanturi (Lanchid), la Palatul Regal si pe colina Gellert, e superb:-)

Of, greu de zis...in primul rand, tine cont ca Budapesta are o suprafata aproape dubla ca a Bucurestiului, asa ca foloseste cu incredere transportul in comun, care e sigur si mai ales, vine la timp...exista si niste autocare care fac turul Budapestei si care pleaca de pe Andrassy ut, dar biletul e destul de piperat: vreo 25 EUR, daca mai tin bine minte).

De vazut:
- urca pe Gellert si admira panorama, exista acolo si o bisericuta intr-o pestera;
- Palatul regal
- Parlamentul
- Sinagoga Centrala
- gara Nyugati - e facuta de Eiffel
- Piata Eroilor (Hosok tere), cu cele doua muzee
- metroul galben - una dintre primele linii din Europa, a pastrat arhitectura si vagoanele, ai impresia ca sunt de jucarie:-)
- o baie fierbinte in mijlocul iernii la baile termale Szechenyi - atentie insa, in timpul iernii inchid la 17 (o tampenie, daca ma intrebi pe mine...)
- Raday utca sau Liszt Ferenc ter pentru cafenele /bistrouri
- mall-urile:-)))) - e sezonul de reduceri, s-ar putea sa ai surpriza sa gasesti lucruri mai ieftine ca in Ro, daca ai timp de "vanatoare"


2. Controlorii:-))) Spre deosebire de Bucuresti, in Bp la metrou se circula "pe incredere", nu exista acele bare turnante de la intrarea de la metrou. Tine minte insa ca atunci cand schimbi linia de metrou, trebuie sa mai taxezi un bilet, altfel, la baza scarii rulante s-ar putea sa te astepte niste domni/doamne cu brasarde rosii pe care scrie BKV si nu prea merge sa parlamentezi cu ei;-) Daca sa zicem ca ai un week-end plin in care poti sa alergi sa vezi orasul, cel mai convenabil ar fi sa cumperi un Budapest Card, asta asigura transportul gratuit si reduceri la muzee, restaurante etc. Pentru mai multe detalii legate de acest card vezi

aici

Daca nu, oricum un abonament te scoate mai ieftin decat sa cumperi bilete separat, mai ales ca abonamentele sunt valabile pe toate mijloacele de transport in comun (inclusiv metrou). Pentru valabilitatea si preturile abonamentelor uita-te

aici

Altceva...nu-mi imaginez ce-ai putea ocoli. Tigani nu vezi, caini vagabonzi nici atat, asa ca... :D

Gafe...tine-te de engleza (eventual spune "shainosh, nem tudom maghiarul" - asta e o trascriere fonetica destul de aproximativa LOL), zambeste si arata harta si toti isi vor da seama ca esti turist. Aa, daca iei autobuzul / tramvaiul, aminteste-ti ca trebuie sa apesi pe butonul de langa usa inainte de a cobori intr-o anumita statie, altfel s-ar putea sa ai surpriza ca nu numai sa nu se deschida usa, dar nici macar sa nu opreasca in statia respectiva :D Iar tramvaiul 2, care merge pe malul Dunarii in Pesta, are usi pe ambele laturi, depinde unde e statia, asa ca fii atent:-)

3. Hm, eu de Kerepesi stiam ca e cimitir :D Singurul hotel care e pe Kerepesi ut e CEU Conference Center, decent dar in nici un caz in centru...am gasit o harta cu pozitionarea

aici

si vad ca e aproape de ambasada Ro, de pe Thokoly ut :-D.Centrul e considerat cumva ca fiind pe malurile Dunarii (desi e o definitie aproximativa, Budapesta nu are un centru in acceptiunea clasica a cuvantului).

Sper sa iti placa, desi nu e chiar cel mai bun anotimp al anului de vizitat.

#13
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
dana, multumesc mult, cred ca ma descurc (nu de alta, dar nu e prima iesire din tara). la budapesta, cred ca voi mai merge si la vara, asa ca am sa vad orasul si la o temperatura mai placuta pt. plimbari. daca iti mai aduci aminte de ceva ce ar merita spus, nu ezita sa mai adaugi, e f. util (si nu cred ca numai mie).

#14
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Mie imi place foarte mult Sir Lancelot. E relativ in centru, trebuie sa ma uit pe harta ca nu retzin. Nu e ieftin, dar nici scump si se mananca excelent in stil medieval. Cred ca va trebui sa rezervi dinainte.
Sau Mongolian restaurant, undeva pe langa Pta Moscova. Iti pregatesc mancarea in fatza pe plite.
Sau fast food-urile din Mamooth sau Westend... am mancat si acolo si a fost bine.
Am mai mancat intr-un restaurant langa Etap-ul de pe M1, la iesirea din oras. Bine, dar cred ca am ajuns cam tarziu si n-am mai prins toate felurile de mancare.
Am mai mancat intr-un Irish Pub, tot in centru, dar imi scapa numele in acest moment.

Mie personal nu m-am dat pe spate in Budapesta, deci nu m-a incantat f. tare.
Locurile mentionate de Dana H sunt Ok. Vezi si bastionul pescarilor. Urca cu funicularul...
Si shopping mult la reduceri ! :D

#15
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
apropo, preturile la restaurante sau fast-fooduri sunt mari? cam cit ar veni in euro? si daca tot am intrebat de euro, accepta si aceasta moneda sau numai forinti?

#16
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu zic sa folosesti HUF...

#17
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Clar HUF. Si NU te apuca sa schimbi in gara / aeroport, cursurile-s mizerabile. Asteapta sa ajungi in oras sau foloseste cardul. Mi se pare ca si pe la banci la noi mai gasesti HUF, dar sunt destul de rari... :)

Preturi: de la 6-700 HUF o masa la chinezi / turci, pana la 2000 HUF in micile cafenele / bistrouri (inclusiv mall-uri) si cred ca poate ajunge pana pe la 4000 la restaurante mai pricopsite.

1 EUR = 250 HUF. La casele de schimb variana cu +/-10 HUF fata de cursul oficial, la variatii mai mari...mai bine evita.

#18
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
revin. cei la care merg mi-au spus sa iau de la aeroport un "airport minibus", banuiesc ca e vb. de un microbuz, pina pe Kerepesi ut. Exista astfel de microbuze? Se pare ca sunt destul de scumpe (11 usd calatoria).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate