Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
1410 replies to this topic

#19
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 mihail75, on Jan 13 2006, 17:24, said:

revin. cei la care merg mi-au spus sa iau de la aeroport un "airport minibus", banuiesc ca e vb. de un microbuz, pina pe Kerepesi ut. Exista astfel de microbuze? Se pare ca sunt destul de scumpe (11 usd calatoria).

era intr-un topic pe aici: http://www.bpexpress.hu/index_en.php

Tip: in fata Pietei Centrale, chestiunea aceea acoperita unde 1 capatana de usturoi e 3 EUR  :w00t: e un bar de se numeste For Sale Pub. Mancare buna (desi, putin cam scumpa!!), dupa 18.00, muzichie live cu un tip ce canta a dracu de bine si pe fiecare masa e cate un cos cu alune la discretie din partea casei. Aaa, era sa uit, pe jos, in tot barul sunt paie.... exact, paie si coji de alune. Probabil aici e singurul loc unde nu se supara nimeni daca arunci cu coji de alune pe jos (nu am fost atent, s-or supara daca lasi cojile pe masa si nu le dai pe jos??). Enjoy.

Later: pe peretii barului fiecare client si-a lasat cate o fotografie sau bani sau ceva reprezentativ pt. el. daca ajungi pe acolo, cauta-ma!

Edited by TIC, 13 January 2006 - 19:06.


#20
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
multam pt. link. daca e cazul am sa intreb la aeroport la helpdesk.
in legatura cu cojile de alune pe jos, e un obicei american. in Midwest am fost in mai multe baruri ce aveau acest obicei.

#21
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Imi spune si mie careva cum sta treaba cu HUF , pls ? Adica...au trecut si ei printr-o reforma monetara,cumva?
Am gasit pe acasa ceva forinti,dar is un pic contrariat : am bancnote de 10.000 ,1.000 si 100 si monezi de la 100 pana la 1 forint. (n-am mai fost la unguri de ani buni si banii astia i-am gasit intamplator pe acasa,si n-am mai apucat sa mai ajung pe la banca,asa ca ...intreb pe aici :) )

Edited by Netshadow, 13 January 2006 - 21:30.


#22
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
N-au trecut  :D  Cea mai mare bancnota e de 20.000 HUF, dar daca vrei sa-ti iei un pix de la o taraba se zbarlesc de la bancnote de 5.000 in sus ( adica 5.000, 10.000 sau 20.000) ca n-au sa dea restu... :D

Ai hartie de 100?? :w00t: Aia nu cred ca e valabila, cea mai mica bancnota e de 200. Monezile sunt de 100, 50, 20, 10, 5, pana la 1 HUF, intr-adevar  :)

TIC, daca trec p-acolo si intreb 'Hol a TIC?', esti sigur(a) ca nu mi se va raspunde cu ceva care incepe cu 'menj az anyad...'?  :D

Interesant, s-a retinut baru...se fac rezervari dupa 18:00? :)

#23
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 Dana_H, on Jan 14 2006, 22:47, said:

N-au trecut  :D  Cea mai mare bancnota e de 20.000 HUF, dar daca vrei sa-ti iei un pix de la o taraba se zbarlesc de la bancnote de 5.000 in sus ( adica 5.000, 10.000 sau 20.000) ca n-au sa dea restu... :D

Ai hartie de 100?? :w00t: Aia nu cred ca e valabila, cea mai mica bancnota e de 200. Monezile sunt de 100, 50, 20, 10, 5, pana la 1 HUF, intr-adevar  :)

TIC, daca trec p-acolo si intreb 'Hol a TIC?', esti sigur(a) ca nu mi se va raspunde cu ceva care incepe cu 'menj az anyad...'?  :D

Interesant, s-a retinut baru...se fac rezervari dupa 18:00? :)

Iarta-mi nestiinta, dar nem ertem!
rezervari... hmm... habar n-am. eu am fost dupa 18 si am gasit o masa!

#24
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

 Dana_H, on Jan 14 2006, 22:47, said:

N-au trecut  :D  Cea mai mare bancnota e de 20.000 HUF, dar daca vrei sa-ti iei un pix de la o taraba se zbarlesc de la bancnote de 5.000 in sus ( adica 5.000, 10.000 sau 20.000) ca n-au sa dea restu... :D

Ai hartie de 100?? :w00t: Aia nu cred ca e valabila, cea mai mica bancnota e de 200. Monezile sunt de 100, 50, 20, 10, 5, pana la 1 HUF, intr-adevar  :)

Mersi :) Si: "Da"...am si bancnota de 100 (e din 1993).Dar daca nu mai e buna...oare cat valoreaza pt colectionari ?  :D ( glumesc,desigur )

#25
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
:rolleyes: TIC, my bad, nu stiu de ce dar am inteles ca lucrezi acolo  :D sorry...

Hol a Tic = Unde e Tic - mi-a trebuit multa vreme pana sa inteleg ca la ei verbul poate sa lipseasca

Menj az anyad =  :D e clasica trimitere la originea materna (minus organul explicit  :lol: ). Culmea e c-am invatat injuraturile de la un fost coleg roman din Bucuresti, i-o fi fost probabil sa nu ajung acolo nepregatita... :lol: Din fericire, n-am avut nevoie de ele...deloc !  :)

Edited by Dana_H, 15 January 2006 - 21:49.


#26
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
am ajuns de citeva zile la budapesta. intr-adevar se confirma cele spuse mai sus. orasul e frumos, curat, civilizat, ai ce vedea. trebuie sa recunosc ca este peste bucuresti (nu vreau sa creez vreo disputa pt. ca nu are sens; bucurestii nu au dealuri, nu au cetate, nu au dunarea, nu au atitea cladiri vechi, pt. ca le-a darimat ceausescu etc.). transp. in comun e f. bun, totul e la timp, insa e putin inconfortabil (bate un vint in metrou sau in ikarusurile lor de te ia bitzu). desi cineva spunea mai sus ca nema tigani sau cersetori, aici trebuie sa contrazic, in 3 zile, am vazut in doua rinduri tigani (dar f. cuminti, unul era chiar de pe la noi), dar si de vreo 3 ori cersetori maghiari, nu f. insistenti insa. in rest, lumea e f. pasnica, chiar sunt destul de multi care stiu engleza. preturile sunt la mincare cam ca la noi, la haine si altele putin mai mari (desi acum vad ca sunt solduri). transp. in comun e putin mai scump, o calatorie fiind 185 HUF, un funicular 600 HUF, un abonament pt. o sapt. 3400 HUF, iar un minibus de la aeroport in oras 2300 HUF.
in concluzie, e o calatorie cu folos, ce merita facuta.

Edited by mihail75, 30 January 2006 - 18:58.


#27
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Mihail, cred ca eu-s singura bucuresteanca de pe aici si ar trebui sa fiu total lipsita de bun-simt ca sa nu le recunosc superioritatea  :) Natura i-a ajutat enorm, dar nici ei nu au stat cu mainile in san. Sincer,vara o croaziera de o ora noaptea pe Dunare, cu privelistea Podului cu Lanturi iluminata feeric, cu Palatul Regal pe stanga si Parlamentul pe dreapta, un pahar de shampanie in mana (da, ofera si asa ceva ;) ) si ascultand la casti ghidul intr-o...romana impecabila  :D face toti banii...

Enjoy your stay  :D

#28
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

 mihail75, on Jan 30 2006, 17:56, said:

am ajuns de citeva zile la budapesta. intr-adevar se confirma cele spuse mai sus. orasul e frumos, curat, civilizat, ai ce vedea. trebuie sa recunosc ca este peste bucuresti (nu vreau sa creez vreo disputa pt. ca nu are sens; bucurestii nu au dealuri, nu au cetate, nu au dunarea, nu au atitea cladiri vechi, pt. ca le-a darimat ceausescu etc.). transp. in comun e f. bun, totul e la timp, insa e putin inconfortabil (bate un vint in metrou sau in ikarusurile lor de te ia bitzu). desi cineva spunea mai sus ca nema tigani sau cersetori, aici trebuie sa contrazic, in 3 zile, am vazut in doua rinduri tigani (dar f. cuminti, unul era chiar de pe la noi), dar si de vreo 3 ori cersetori maghiari, nu f. insistenti insa. in rest, lumea e f. pasnica, chiar sunt destul de multi care stiu engleza. preturile sunt la mincare cam ca la noi, la haine si altele putin mai mari (desi acum vad ca sunt solduri). transp. in comun e putin mai scump, o calatorie fiind 185 HUF, un funicular 600 HUF, un abonament pt. o sapt. 3400 HUF, iar un minibus de la aeroport in oras 2300 HUF.
in concluzie, e o calatorie cu folos, ce merita facuta.

bine ai venit la noi, Mihai  :)

#29
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 Milan, on Jan 30 2006, 20:55, said:

bine ai venit la noi, Mihai  :)

Milan, vad ca esti din Budapesta. Daca nu cer prea mult, poti sa-mi dai niste detalii referitoare la unele locuri de cazare? In martie am o deplasare la Budapesta si m-am gandit la City Hotel Matyas. Se merita, la acest hotel, o camera dubla la 216EUR/ 3 nopti cazare? Tu ce variante ai propune pt. un week end la Budapesta (3-4 stele, ma gandesc la un hotel in centrul orasului, pt. a nu pierde mult timp pe drum pt. vizitarea unor obiective).

10x

Edited by TIC, 30 January 2006 - 21:39.


#30
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

 TIC, on Jan 30 2006, 20:05, said:

Milan, vad ca esti din Budapesta. Daca nu cer prea mult, poti sa-mi dai niste detalii referitoare la unele locuri de cazare? In martie am o deplasare la Budapesta si m-am gandit la City Hotel Matyas. Se merita o camera dubla la 225 EUR/ 3 nopti cazare? Tu ce variante ai propune pt. un week end la Budapesta (3-4 stele, ma gandesc la un hotel in centrul orasului, pt. a nu pierde mult timp pe drum pt. vizitarea unor obiective).

10x

Vad ca acesti romani sunt asa bogati  :o Saptamana trecuta eu am cheltuit 14 (paisprezece) euro / noapte la Verona, Italia intr-un youth-hostel...  :)

---
Cred ca 75 euro / noapte e prea bun! City Hotel Mátyás e in centrul orasului, langa de podul Erzsébet, in fata lui Gellért-hegy(munte) si lui Budai Vár(castel). Locul, panorama sunt superi si mergand pe jos tot va fi foarte aproape!

Edited by Milan, 30 January 2006 - 21:43.


#31
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 Milan, on Jan 30 2006, 21:42, said:

Vad ca acesti romani sunt asa bogati  :o Saptamana trecuta eu am cheltuit 14 (paisprezece) euro / noapte la Verona, Italia intr-un youth-hostel...  :)

---
Cred ca 75 euro / noapte e prea bun! City Hotel Mátyás e in centrul orasului, langa de podul Erzsébet, in fata lui Gellért-hegy(munte) si lui Budai Vár(castel). Locul, panorama sunt superi si mergand pe jos tot va fi foarte aproape!

Am avut o bursa si am stat la Griff Junior. Nu mi-a placut zona, iar in apropiere era un super(!!!!)market infect si puturos, de altfel singurul in zona! Nu imi mai trebuie! Vreau ceva decent! Nu e vorba de bani. Ca doar muncesc pe bani. ;)  Unii se duc, altii vin.
Alte sfaturi pt. cazare mai ai?
10x

Edited by TIC, 30 January 2006 - 21:59.


#32
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 Dana_H, on Jan 30 2006, 20:42, said:

Mihail, cred ca eu-s singura bucuresteanca de pe aici si ar trebui sa fiu total lipsita de bun-simt ca sa nu le recunosc superioritatea  :) Natura i-a ajutat enorm, dar nici ei nu au stat cu mainile in san. Sincer,vara o croaziera de o ora noaptea pe Dunare, cu privelistea Podului cu Lanturi iluminata feeric, cu Palatul Regal pe stanga si Parlamentul pe dreapta, un pahar de shampanie in mana (da, ofera si asa ceva ;) ) si ascultand la casti ghidul intr-o...romana impecabila  :D face toti banii...

Enjoy your stay  :D

Si eu sunt din Bucuresti Dana !
Si sunt de acord ca Budapesta e peste Bucuresti. Doar ca ma enerveaza teribil sa aud vreun foreigner spunand "capitala Romaniei e Budapesta" !!!  :angry:

#33
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Sorry, nu scria din ce oras esti.... :huh:

Pe mine deja nu ma mai enerveaza confuzia asta,ma amuza...eo masura ignorantei oamenilor  :D

La cum arata Bucurestiul, ar trebui sa ma enervez dac-as fi maghiar si capitala mea ar fi confundata cu Bucurestiul... :confuzzled:

#34
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Frumos spus Dana.

Cred ca este si o masura a incompetentei romanesti. Nu stim sa ne prezentam, nu stim sa spunem cine suntem si unde suntem.

Oricum, s-a mai rezolvat putin din situatie. S-a aflat mai mult acum ca Bucurestiul este capitala Romaniei, locul unde directorul unei fabrici este omorit de un ciine pe strada, la 30 m de casa lui.

#35
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

 RoVal1972, on Feb 1 2006, 17:41, said:

Si eu sunt din Bucuresti Dana !
Si sunt de acord ca Budapesta e peste Bucuresti. Doar ca ma enerveaza teribil sa aud vreun foreigner spunand "capitala Romaniei e Budapesta" !!!  :angry:

Si ma enerveza asta  :D

#36
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
dupa doua sapt. de stat in budapesta, concluzia e una singura> mergeti si vizitati, aveti ce.
eu cred ca mai revin in iunie, cind totul o sa fie verde. in afara de geografie, monumente etc. pot spune ca f. mult conteaza si oamenii. nu am avut nici un fel de probleme, oamenii s-au comportat totdeauna firesc, natural, indiferent ca au aflat ca sunt roman sau nu (ce e drept am discutat mai mult cu universitari sau studenti). nu am auzit pe strada voci ridicate, zbierete (cum deja am fost violentat de cum m-am reintors in tara), fete incruntate sau increzute. se cunoaste ca au atins un firesc nivel de normalitate spre care noi inca tinjim. cu bine, mihail

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate