Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Furt - Posta Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Cere sa vezi PV-ul de la BSI.
Reclamatia fa-o, nu te lasa. In scris, cu numar de inregistrare. Dupa care mai fa o reclamatie ca nu ti-a primit initial prima reclamatie. Tot in scris, tot cu numar de inregistrare. Si trimite-le si pe mail.

Urmeaza sa fac si eu una cat de curand - in ultimul timp mi s-a intamplat de 3-4 ori sa primesc scrisori si sa nu vina cu ele la usa:
Seara cutia de scrisori goala, dimineata cu aviz in ea. Ma duc la posta - a, pai e la factor, nu s-a intors inca. Pai in plm, daca a luat scrisoarea dupa el nu era normal sa sune la usa si sa mi-o dea?

#20
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
@Pixmov: Tocmai ca stiai ca vine in romanica trebuia sa precizezi ca vrei un colet blanc doar cu adresa ta pe el fara altceva. Firmele civilizate tin cont de aceste cerinte, pentru ca multi comanda la birou si nu vor sa afle colegii ca au comandat un vibrator sau altceva :)

Dupa cum vad si taietura a fost facuta fix cat sa scoata palaria din cutie. Si eu am patit la fel acum vreo 5-6 ani cand nu se fura asa grosolan, am comandat o camera foto si am primit 2 casete video in schimb. Noroc ca valoarea era relativ mica. De atunci cumpar doar daca pot vedea coletul inainte sa dau banul.

#21
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Daca prostia ar durea cred ca v-ati tavali pe jos cativa din voi.....Veniti repede si va vaicariti pe forum,dar ceva legal nu incercati!!!
Daca vezi ca e ceva in neregula cu coletul,chiar daca ai semnat,chemi frumusel politia cat inca esti in posta si faci pe loc o reclamatie.Politia confirma starea in care era coletul in procesul verbal cat si ce era in el......Mai departe se ocupa ei.Stiu mai multe cazuri ale unor prieteni care au primit cartofi sau vinete in loc de telefon si exact prin metoda asta si-au recuperat paguba....

#22
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu as avea o idee cum sa fie pedepsiti hotii de la Posta Romana Posted Image

Dar imi este teama sa o spun/scriu aici pe Forum sa nu dau idei si altora in a infaptui lucruri de origine anarhista Posted Image  precum arabii cu scrisorile lor cu un continut dubios  Posted Image

#23
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
de ce crezi ca e in prag de faliment ??

#24
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Adm, on 06 ianuarie 2014 - 14:28, said:

Posta e de stat, nimeni nu e de vina.
Transporturile nu sunt monitorizate si sa gaseasca exact cine a "extras" e cam greu de aflat; de altfel nici nu ii doare... clienti au.
Hmmm...interesant. Stie careva daca se mai fac angajari? Posted Image

#25
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Reclamatia trebuie facuta chiar daca exista suspiciunea ca nu se rezolva. Se lucreaza pe indici de performanta si orice sesizare "deranjeaza". E ca si in cazul politiei. Daca veti avea candva ocazia sa fiti nevoiti sa depuneti o plangere la politie o sa observati ca agentul o sa faca tot posibilul ca sa renuntati.

#26
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 don_dannielo, on 06 ianuarie 2014 - 14:39, said:

Pe mine m-a furat si FedEx-ul, so...


Hahaha! Nu esti singurul!

#27
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Ca sa nu deschid un alt topic: s-au marit tarifele la posta? ca am platit cu vre-o 20-30% mai mult azi.

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Platit ce? Posibil noul curs euro al lui Ponta, 4,7 sa fie de vina.
http://forum.softped...-a-sarit-de-45/

Edited by don_dannielo, 07 January 2014 - 18:40.


#29
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Colet ramburs intern.

#30
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Am trimis anul trecut un plic cu niste documente, recomandat prin posta. Dupa 3 saptamani inca nu ajunsesera.. am facut reclamatie si mi-au trimis avizul de receptie semnat. Plicul in realitate nu a a ajuns niciodata, dar prezentandu-mi avizul semnat, ei s-au degajat de orice responsabilitate. Cam asa trateaza posta reclamatiile

#31
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 kommodore_ss, on 07 ianuarie 2014 - 18:31, said:

Ca sa nu deschid un alt topic: s-au marit tarifele la posta? ca am platit cu vre-o 20-30% mai mult azi.

 kommodore_ss, on 07 ianuarie 2014 - 18:31, said:

Ca sa nu deschid un alt topic: s-au marit tarifele la posta? ca am platit cu vre-o 20-30% mai mult azi.
Posibil, in strainatate s-au scumpit deja de anul trecut ! Ati intirziat.

Edited by Astro-Liv, 07 January 2014 - 20:40.


#32
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Argv, on 07 ianuarie 2014 - 20:09, said:

Am trimis anul trecut un plic cu niste documente, recomandat prin posta. Dupa 3 saptamani inca nu ajunsesera.. am facut reclamatie si mi-au trimis avizul de receptie semnat. Plicul in realitate nu a a ajuns niciodata, dar prezentandu-mi avizul semnat, ei s-au degajat de orice responsabilitate. Cam asa trateaza posta reclamatiile
Am patit-o si eu,trimis recomandata cu aviz de primire,in interior un microfon condensator,cu fir si jack3,5 mm.Era de test!!!
Cantarit in prealabil,nu a mai ajuns niciodata , nici avizul nu l-am primit!Si era cu valoare declarata.
Sa mai trimiti laptop?Lol.

#33
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Argv, on 07 ianuarie 2014 - 20:09, said:

Am trimis anul trecut un plic cu niste documente, recomandat prin posta. Dupa 3 saptamani inca nu ajunsesera.. am facut reclamatie si mi-au trimis avizul de receptie semnat. Plicul in realitate nu a a ajuns niciodata, dar prezentandu-mi avizul semnat, ei s-au degajat de orice responsabilitate. Cam asa trateaza posta reclamatiile

 Argv, on 07 ianuarie 2014 - 20:09, said:

Am trimis anul trecut un plic cu niste documente, recomandat prin posta. Dupa 3 saptamani inca nu ajunsesera.. am facut reclamatie si mi-au trimis avizul de receptie semnat. Plicul in realitate nu a a ajuns niciodata, dar prezentandu-mi avizul semnat, ei s-au degajat de orice responsabilitate. Cam asa trateaza posta reclamatiile
In final a cui era semnatura de primire ?

Edited by Astro-Liv, 07 January 2014 - 20:46.


#34
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010
Sa va mai expun o alta smecherie a Postei Romane, ca sa stiti sa va feriti : pentru coletele trimise ramburs, pe buletinul de expeditie se trece valoarea de ramburs(suma pe care vrei s-o primesti de la cel care ridica coletul) si valoarea asigurata.La valoarea asigurata multi trec minimul (20 de lei) , pentru a nu plati taxele de expeditie foarte mari, care sunt direct proportionale cu valoarea asigurata.Asadar, daca trimiti sa zicem un telefon, de cateva milioane valoare si ai proasta inspiratie sa treci val . minima la asigurare, vei fi despagubit cu 20 de ron, in cazul in care coletul "se pierde", ceea ce se intampla din ce in ce mai des( a se face legatura cu salariile mici ale angajatilor+faptul ca nu raspund ei pt "disparitia" unui colet, ci in mod generic "posta"..)

#35
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 Astro-Liv, on 07 ianuarie 2014 - 20:45, said:

In final a cui era semnatura de primire ?
Nu stiu, era doar o semnatura banala, cert e ca nu a ajuns la destinatie. In zona nu erau nici vecini la care ar fi putut lasa recomandata. Am mai trimis o data documentele prin curier si au ajuns a doua zi .. mai scump intr-adevar.

#36
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
Dubla 2, dupa o luna, aceasi posta, alt colet....

http://postimg.org/gallery/1c9ywwts/

De data asta nu am mai primit nici macar proces verbal...

Edited by pixmov, 18 February 2014 - 13:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate