Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rasaduri de leustean

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Dintre plantele aromatice traditionale, cel mai mult apreciez leusteanul. Cand eram eu danac, era la moda sa te dai cu parfum si barbatii sa dadeau in vant dupa cel cu miros de tutun (tabac se numea). Daca as avea un talent, m-as stradui sa fac un parfum din leustean.

Dar pana atunci, va rog sa ma invatati cum sa fac rasadul. Trebuie inceput de undeva. Daca voi ajunge la parfum, asta ramane de vazut.

Va multumesc pentru atentie.

Edited by n_priceputu, 02 January 2014 - 09:41.


#2
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Eu prin cate tari am fost n-am mai vazut leustean la vanzare in piete sau marketuri si cred ca nici nu mai au daca nu vand.

#3
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Si totusi, primavara oltenii mei apar in piata cu rasaduri la pahar. Ca doar n-or fi ei mai destepti ca altii
Cat despre alte tarii ... abia acum cred ca au inceput sa-l descopere. Am impresia ca pentru americani e o mare enigma.

Edited by n_priceputu, 02 January 2014 - 11:39.


#4
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Singura metoda cu care am avut procent mare de rasarire a fost semanarea in tavi cu alveole in turba. Problema a fost ca tot l-au mancat coropisnitele cand l-am plantat in pamant.
Dintre metodele din folclor imi amintesc cateva: semanat printre picioare, semanat doar de barbati eventual straini de curtea respectiva, semanat in timp ce injuri, etc, dar presupun ca nu la astea te refereai.

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Leusteanul e planta perena adica nu prea e necesar sa faci rasad mereu, se intinde relativ usor din radacini daca locul e mentinut curat, se poate divide tufa si muta o bucata cu radacina in alt loc , se prinde sigur si la anul e tufa destul de viguroasa.
Cred ca din motivul asta inmultirea leusteanului prin seminte nu e atat de comuna, mai mereu omul are pentru casa mai mult decat foloseste...

Rasad n-am facut niciodata , parca am incercat la un moment dat dar n-am stat de el...de rasarit rasare, nu e bai, se si prinde mare parte din el , are nevoie de apa mai mult decat alte bozii...
Daca nu esti familiarizat cu radasurile samd.... cel mai simplu e sa dai 10 lei unui venic si sa-ti scoti 4-5 bucati cu radacina in primavara cand abia incolteste...o sa ai leustean sa-ti pui si-n cap.

#6
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Iti trimit eu o radacina in primava ra daca nu ai mai aproape. Nu te chinui cu seminte. Daca il plantezi in anul doi poti deja sa il separi si sa il inmultesti daca ai nevoie.

Edited by corinaSIM, 02 January 2014 - 14:45.


#7
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Adica, cum vine chestiunea asta cu separarea?
Explicati pe degete ca pentru un nepriceput ca mine

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
El face nişte „pui” în jurul tufei,sapi lângă tufă şi separi de acolo rădăcini tinere cu frunze pe care le replantezi (primăvara).Nu sunt „expert” dar e foarte uşor de inmulţit plecând de la o singură plantă...

#9
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Si ca loc de plantat, semanat, inmultit, recomand ceva gen semi-umbra - spre umbra.
Am observat ca din ce il culegi (rupi frunzele), din aia da mai viguros. Varful de productie la mine este perioada 1iun - 15aug. Apoi il taie total de la suprafata solului si el pleaca iar.
Atunci baga si fetele la congelator, in pungulite portionate, cam cat le trebuie la o ciorba adevarata.  Au incercat si uscat, dar parca nu are aceiasi aroma.

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Priceputule, cumpara un pliculet de samanta, iei o grebla, greblezi 2mp de gradina mai la umbra, imprastii samanta acum, o presezi cu dosul greblei si astepti primavara!
E atat de simplu!
La fel si pentru marar ori pastarnac!
Asta e gradinaritul incepatorului!
:)


#11
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Multumesc, gurule.
Simplu, pre limba mea. Seminte voi cumpara sigur luni. Apoi, o sa dau saptamana viitoare o fuga pe la gradina si o sa pun mana pe grebla.

#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Iese dar poate sa fie mut mai greu decat cu divizarea din radacina.
Ca idee, ca sa faceti o comparatiem samanta de marar care se scutura iese toata, samanta de patrunjec care se scutura iese si prin crapaturile din beton, telina la fel, sunt ani in care o sap ca pe stir pentru ca iese peste tot, si va dati seama ca nici telina si nici patrunjel nu las sa creasca tije cu flori , ce mai scapa printre alte bozii pe te miri unde.
Ei bine, leusteanul imi place foarte mult si e genul de planta pe care o feresc in gradina sa nu se intample sa mi-o beleasca vreo cazma beata sau vreo pasare....ei bine, din 10 tufe pe care le am, toate mutate cu radacina, doar una mi-a puit din seminte in ani de zile...
D'aia ziceam, am si facut rasad sa pun intr=o alta curtepe care o am si unde voiam sa prasesc diverse buruieni...n e mare jale dar nici ca rosiile nu se face de usor...
E insa incomparabil mai usor sa te alegi la sfarsitul anului cu niste tufe bine prinse si viguroase daca alegi calea mai simpla, radacini.

Oricum, indiferent ce faci, APA este vitala...nu umbra, merge bine merci in cel mai al dracu soare, oricum cand vine caldura mare, in iulie-august, leusteanul deja e recoltat/tuns... Dar daca nu are apa in permanenta e pirpiriu ca vai de mama lui... La umbra creste mai incetisor si mai viguros dar mai ales da din nou dupa ce e tuns prima oara...insa daca e in lumina prima recolta e pana la brau de inalt....
In zona de sud a tarii cam asta e si locul leusteanului in gradina, taranii il puneau fix pe langa put, acolo unde se arunca apa care mai ramane prin galeata cand scoti apa cu ciutura...

#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
vreo 2 ani la rand m-am chinuit sa am din samanta leustean, il mutam la tara destul de marisor si deceda subit sau semanam si nu iesea nimic. mi-a dat o fina 2 radacini si am mai cumparat eu una...de atunci in fiecare an donez leustean iesit din samanta scuturata dintr-o tija cu floare pe care o las Posted Image

nu-l ud (decat daca e seceta rau...poate de 2-3 ori pe vara), se fac tufe mari si-l culeg pana aproape de epuizare in mai si bag la congelator (asa stiu eu de la bunica-mea ca in mai e cel mai aromat leustean), apoi da din nou si am pt.ciorbele de peste vara proaspat. LE: am si la semi-umbra si la soare si nu-i nicio diferenta notabila intre ei.

n_priceputu, ti-a propus o radacina Corina, zii saru'mana si nu te chinui cu seminte Posted Image

Edited by anknic, 02 January 2014 - 21:32.


#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu-l descuraja, daca samanta e proaspata n-are cum sa dea gres!
:)

#15
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

 corinaSIM, on 02 ianuarie 2014 - 14:44, said:

Iti trimit eu o radacina in primava ra daca nu ai mai aproape. Nu te chinui cu seminte. Daca il plantezi in anul doi poti deja sa il separi si sa il inmultesti daca ai nevoie.

Multumesc mult, saru'mana. Am si eu 3-4 radacini, dar nu merg prea bine in raport cu cererea care exista in familie. Probabil gresesc ceva, undeva

@subway_guru
Saptamana viitoare voi da o grebla si voi pune seminte de leustean. Nu renunt la idee, Sa vedem daca gasesc seminte bune, sper sa am noroc, acuma incepe aprovizionarea magazinelor.

Pe urma, ma mai gandesc la o treaba.
Voi astepta pana cand leusteanul pe care il am va scoate coltii din pamant.si voi sapa locul cu mare atentie ca sa separ radacinile. Sper sa reusesc sa nu struc nimic, dar mai ales, daca tot voi lua fiecare brazda la mana, sa elimin din buruieni Apoi voi pune vreo doua galeti de balegar vechi si bine fermentat si voi amesteca locul cu toata raspunderea. In final voi replanta toate radacinile.

Intrebari

Trebuie udat din abundenta cand fac operatia de replantare?
Cam la ce distanta sa pun plantele?
E musai sa stea la umbra? Asta ar insemna sa-i schimb locul actual, care este chiar langa fantana.

Edited by n_priceputu, 03 January 2014 - 06:13.


#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu le mai replanta atata ca deocamdata nici nu ti-au iesit...ho, ai rbdare si poate n-ar strica sa le las acolo unde au rasait pana la primavara urmatoare.

#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pai cum sa iasa daca inca nu le-a semanat???
:)

#18
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Am spus mai inainte ca am deja 3-4 radacini de leustean si cred ca sunt vechi de 3-4 ani. La ele ma refeream cand va spuneam ca am de gand sa astept sa dea coltii (adica mai spre primavara) si sa sap locul ca sa scot toate radacinile, sa fertilizez locul si sa le replantez. E bine ce vreau sa fac? Si erau intrebarile

Trebuie udat din abundenta cand fac operatia de replantare?
Cam la ce distanta sa pun plantele?
E musai sa stea la umbra? Asta ar insemna sa-i schimb locul actual, care este chiar langa fantana.

Chestia cu greblatul si insamantatul este alta gasca in alta traista. O fac saptamana viitoare in alt loc, fara sa afectez ce am acum. Imi doresc sa am mai mult leustean.si incerc sa merg pe mai multe cai

Edited by n_priceputu, 03 January 2014 - 14:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate