Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Generator termoelectric folosind efectul Peltier-Seebeck

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
cornelz

cornelz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.02.2008
Aveti si atasate cateva din cele mai importante celule si preturile lor.

http://www.eureca.de...teg_eureca.html
http://www.tecteg.co...t.php?product=6
http://www.tellurex....ducts/power.php
http://www.thermonam...cts.asp?cid=363
http://www.thermonam...view.asp?id=801
http://www.energopech.ru/
http://www.everredtronics.com/TEG.html

Attached Files


Edited by cornelz, 02 January 2014 - 20:47.


#20
cristi_albu82

cristi_albu82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2014
Buna seara,
Vreau sa va felicit pentru deschiderea acestui topic pe forum. Marturisesc ca mi s-a parut extrem de interesant si mi se pare foarte util in ceea ce urmeaza sa intreprind. Anul urmator urmeaza sa-mi construiesc o casa pe un teren achizitionat de curand si deoarece alimentarea cu energie de la retea ar fi aproape imposibila pentru mine (din cauza ca cel mai apropiat stalp de tensiune se afla la 700m de mine), ma gandeam sa fac cu sistem hibrid de o maniera foarte asemanatoare cu cel pe care l-ati construit dumneavoastra. As avea totusi o intrebare legata de costuri. Ati tinut o evidenta a costurilor? Puteti sa imi spuneti un cost aproximativ pentru toata materia prima pe care ati folosit-o, am inteles ca mana de lucru va apartine in totalitate.
Cu stima,
Cristian Albu

#21
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcornelz, on 01 ianuarie 2014 - 04:04, said:

Este vorba de perioada de iarna cand panourile solare nu produc nici macar 5% din capacitate.Primavara toamna sunt aproape independent energetic deoarece am panouri solare fotovoltaice de 7 ani...dar 5 luni pe an(iarna) acestea sunt aproape degeaba.Motorul Stirling cu un randament bun si cu o rezistenta la uzura mare se construieste greu.Voi construi unul ca solutie de siguranta,dar nu ca solutie de folosire continua deoarece dupa 5 luni de folosire continua va avea uzuri destul de mari.Momentan in regim diy motoarele Stirling construite (chiar si de domnul Arpad) au o eficienta de doar 5-10%.Un motor Stirling pe langa uzurile in lagare datorita frecarii mai are un mic dezavantaj, acela al zgomotului destul de ridicat.Un generator termoelectric cu TEG,de putere mare(500W),nu produce zgomot deloc deoarece racirea celulelor se face cu lichid si pompa de recirculare.si poate fi atasat la orice centrala termica inclusiv de apartament.Celulele au durata de viata de minim 200 000 ore de functionare conform specificatilor producatorului,dar chiar daca tin doar 50 000 de ore tot este rentabil.
Folosesti generator termoelectric cu TEG-uri pentru ca oricum produci caldura pentru casa sau apartament si inclusiv pe cosurile de fum sau evacuare se pot atasa.Recuperezi astfel  si o mare parte din caldura pe care altfel o scoti afara pe cos degeaba.Motorul Stirling nu se poate monta pe cosul de evacuare .Am spus si repet ca sunt fanul motoarelor Stirling, dar asta este o alta solutie pentru recuperarea energiei termice si asigurarea energiei electrice in lunile cand oricum producem caldura pentru incalzire si soarele este mai putin.
ideea in sine este veche ! ... trebuie doar sa folosim mai bine materialele din ziua de astazi ! ...
sper ca nu din pricina carcotasilor nu mai pui nimic pe topic ! ... lumea aceasta o invart cei ca tine !
cei care stau pe margine, rontaie seminte de floarea soarelui si "isi dau cu pareri demne de un retardat mintal"
n-au nici o treaba cu progresul omenirii ! ...
merci ca ai impartasit cu noi
Victor

#22
mihaicosminn

mihaicosminn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2015
ziua buna !
poate sa ma ajute cineva cu o informatie? as vrea sa stiu cam cati W produce o celula peltier de tip TEC 1-12706 (sau altceva de la 12702 pana la 12712), folosind efectul seebeck ? ma refer la o diferenta de temperatura de 40-60 grade celsius .

#23
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Uite aici: http://lmgtfy.com/?q=TEC+1-12706

#24
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Celulele TEC sunt construite pentru efectul Peltier,adică dacă sunt alimentate pe una din părți vei avea temperaturi chiar sub 0°C,ca să le folosești invers pentru efect Staebeck să produci energie vor produce foarte puțin la diferențe delta destul de mari între partea rece și cea caldă.Între timp celulele TEG sau ieftinit http://www.ebay.com/...=item51c4e83ae6 ,acestea de exemplu la o diferență delta de 100°C vor produce 4.8 V și 669 mA.Posted Image

#25
mihaicosminn

mihaicosminn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2015
va multumesc pentru raspunsuri ,
intre timp m am jucat cu vreo doua si..... am scos 0,3-0,4w . ideea era ca sunt foarte ieftine si mai usor de accesat , dar din ce am reusit sa scot... nu faci mare lucru,
mai ales ca sunt la preturi ok si teg uri. ma gandesc pentru teste sa folosesc o teava rectangulara de aluminiu cu un bec halogen inauntru si radiatoare pe exterior. ce parere aveti ?

#26
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postmihaicosminn, on 26 ianuarie 2015 - 08:25, said:

va multumesc pentru raspunsuri ,
intre timp m am jucat cu vreo doua si..... am scos 0,3-0,4w . ideea era ca sunt foarte ieftine si mai usor de accesat , dar din ce am reusit sa scot... nu faci mare lucru,
mai ales ca sunt la preturi ok si teg uri. ma gandesc pentru teste sa folosesc o teava rectangulara de aluminiu cu un bec halogen inauntru si radiatoare pe exterior. ce parere aveti ?

Dacă această sursă o vei folosi pentru încălzirea unui spațiu pe timpul iernii,este ok,dacă nu atunci cred că îți vei fura singur căciula !Posted Image

#27
mihaicosminn

mihaicosminn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2015
ok. am vazut/luat cunostinta de modelele tip teg noi si ieftine facute de chinezi. (tip sp1 848 27145) .Problema este ca ei dau la specificatii 4.8 V so 669 ma la diferenta de temperatura de 100 de grade, dar in open circuit. in consum nu prea am reusit sa gasesc nimic care sa ma lamureasca . aveti vreo idee ?

#28
mihaicosminn

mihaicosminn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2015
intre timp am gasit ce se intampla cu tensiunea in consum la module asemanatoare (scade cam la jumatate), acum ramane de vazut ce se intampla cu intensitatea

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmihaicosminn, on 27 ianuarie 2015 - 11:01, said:

ok. am vazut/luat cunostinta de modelele tip teg noi si ieftine facute de chinezi. (tip sp1 848 27145) .Problema este ca ei dau la specificatii 4.8 V so 669 ma la diferenta de temperatura de 100 de grade, dar in open circuit. in consum nu prea am reusit sa gasesc nimic care sa ma lamureasca . aveti vreo idee ?

Curent nu poti sa ai in open circuit, deci aia 669mA sunt specificati pentru scurt-circuit. Din cele doua (tensiune_deschis/curent_scurt) rezulta o rezistenta interna, care te ajuta sa faci estimari de putere in f. de rezistenta aparenta a sarcinii (inseriata cu rezistenta interna).

Daca nu ma insel, maximul de putere il obtii cand sarcina are aceasi rezistenta cu cea interna, adica pica pe ea 2.4V si trece un curent de 334.5 mA. Mai putin de un watt

Edited by blimpyway, 27 January 2015 - 16:34.


#30
mihaicosminn

mihaicosminn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2015
multumesc pentru raspuns,
din cele citite, pot trage concluzia ca se inmulteste tensiunea in gol,intensitatea si se imparte la 4 pentru a avea o parere mai clara despre puterea reala ?

#31
mihaicosminn

mihaicosminn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2015
va multumesc pentru ajutor,
intre timp am gasit si raspunsul asta . se afla pe site urile distribuitorilor mai seriosi . daca are cineva vreo idee de proiect de cogenerare cu module seebeck sunt deschis la colaborare de orice natura

#32
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ce mi se pare destul de aiurea la TEG-urile astea e ca puterea aia din carti se atinge la temperaturi destul de apropiate de cea maxima suportata de material. Or asta e destul de complicat de controlat. Daca era 100 de grade, era ok, poti obtine destul de fix 100 de grade cu aburi. Da la 250 de grade care nu vrei sa ajunga 280 sau 300 depinzi nu numai de cat de constante sunt arderile si racirea da si de cum ai stranutat prin camera. La mai multe celule (daca nu-ti ajunge puterea unei celule) temperaturile si mai putin probabil sa fie aceleasi pe toate celulele. Daca-s inseriate alea reci vor avea rezistenta mai mare si vor "papa" curentul de la cele calde, duse la temperatura de risc.

#33
mihaicosminn

mihaicosminn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2015
sincer sa fiu, mie imi cam fuge gandul la un mediu incalzit,controlat, mic ca si volum , pe suprafata caruia sa aplic celule de astea , iar racirea cu apa (de la chiuveta, cazan, rau etc ) . dupa niste calcule empirice nu ar trebui sa consume mult incalzirea asta si sa consider fluxul de caldura trecut prin celule, de fapt racirea ...

#34
cornelz

cornelz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.02.2008
Generatoare termoelectrice care utilizează Efectul Seebeck se bazeaza pe diferenţele de temperatură. Mai mare diferenţa (DT) sau temperatura Delta, dintre partea fierbinte faţă de partea rece, mai mare cantitatea de energie (W) ce va fi produsă.
Doi factori critici dicteaza puterea electrica obtinuta:
1. fluxul de căldură
2. (DT) Temperatura Delta - temperatura dintre partea fierbinte si partea rece
Spre deosebire de solar PV, care utilizează suprafeţe mari pentru a genera energie, modulele termoelectrice Seebeck sunt proiectate pentru densităţii de putere foarte mare. Pe ordinea de marime de 50 de ori mai mare decât Solar PV!
Prin urmare:
1. Aveţi nevoie de cel puţin 2000 de waţi de căldură pe partea fierbinte dat find o eficienţă de conversie de 5% pentru a produce 100 de wati putere electrica.
2. Pentru a produce 100 de waţi de energie electrică este necesar sa disipati 1900 de wati de caldura pe partea rece continuu, deoarece doar 100 de wait sunt convertiti in energie electrica.
Mergand pe cogenerarea de energie(energie termica pentru locuinta si energie electrica)eficienta ajunge undeva la 70-80%.Avantajul este ca se poate folosii orice tip de combustibil,functioneaza si noaptea si asigura mult peste necesarul consumului unei gospodarii.Se pot elimina astfel toate pierderile termice transformandu-le in energie electrica.Astfel pentru 19 KW energie termica folosita in locuinta pe ora se pot obtine 500W energie electrica.Calculand doar 12 ore de functionare a centralei termice se obtin 6KW energie electrica, sau 12KW la 24 de ore de functionare.Acest lucru arata ca doar facand caldura pentru locuinta se poate obtine energie electrica chiar peste necesarul unei gospodarii sau comunitati.
Sunt celule care produc 7,5 - 8A si 6,5-7V in sarcina nu in circuit deschis, dar aceste celule trebuie racite cu apa nu cu aer deoarece racirea cu aer nu va face fata pentru o celula de 52/52 mm.Este foarte greu cu aer sa racesti o celula de 52/52 pentru a disipa prin ea aproximativ 1 KW/h energie termica .

Edited by cornelz, 11 August 2015 - 12:13.


#35
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Felicitari, cornelz.

E o ideea aplicabila. Desi toata lumea e "iritata" de randamentul scazut, daca stai stramb si gandesti drept, pui un termocuplu pe cosul metalic de la centrala cu lemne si ai curent electric gratis. Vorbim despre co-generare, si in opinia mea termocuplul fara semiconductori (cel clasic, realizat din 50-100-500 de fire Cu si Fe sau Zn cu suduri stanga-dreapta) este muuuult mai rezistent si ieftin de realizat in regim DIY. Respect!

http://www.aqpl43.ds...Generator a.jpg

http://www.bookbootu....uk/thermo2.htm

Edited by Scorpionul_Lenes, 11 August 2015 - 16:41.


#36
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Daca si cei de la Panasonic incearca ceva-ceva... :-)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PuNZh1VgxZk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate