Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Generator termoelectric folosind efectul Peltier-Seebeck

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
hm interesanta treaba cu tuburile, si 2,5w per tub nu sunt chiar de lepadat; banuiesc insa ca datorita diferentei mici de temperatura randamentul efectiv e foarte mic, probabil 2-3% , dar ar putea fi folosit la o casa pe post de schimbator de caldura intre centrala termica (output >70grd, eventual 90 grd) si sist de incalzire in pardoseala (cca 28 grd-30grd) generand astfel continuu din 3kW termici cca 60W electrici...

#38
IPOWERTOWER

IPOWERTOWER

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2016
We have been desiging TEG systems for over 25 years. The key to the technology is understanding thermal flow or heat flux. When you look at a system design you have to make the three resistances equal. What do we mean by this?
Resistance 1 = Hot side ability to adsorb heat to fully supply heat thru the module or modules
Resistance 2 = module. all modules are able to flow heat thru themselves so you want to make it easy for them to accept as much heat as possible so theu work at the best possible efficiency.
resistsance 3= Cold side ability to move equal amounts of heat away as it is transfers thru the modules.If you cannot  move the same amount of heat that is being tranfered or flowing thru the modules it creates a thermal dam so this will reduce the efficiency of the design, resutling in lower power. we at tecteg design systems for many companys but also design system to be sold to individual. any questions you may have or parts or systems you are looking for can be viewed on our sites. We can help with your design.

#39
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Iarna asta mi-am instalat un cemineu pe lemne( Ottawa clean burn 8kw). De la 100C in sus a cosului am un ventilator care impinge aerul cald pe hol, distribuindul aproape in toata casa. Parerea mea e ca eficienta e mica , ceva iluminat , un radio , ventilator merge , cam atit.

#40
IPOWERTOWER

IPOWERTOWER

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2016
17 de novembro de 2016 - 10:45
Temos sido designados sistemas TEG por mais de 25 anos. A chave para a tecnologia é a compreensão do fluxo térmico ou do fluxo de calor. Quando você olha para um projeto de sistema, você deve fazer as três resistências iguais. O que queremos dizer com isso?
Resistência 1 = habilidade lateral quente para adsorver o calor para fornecer calor completamente através do módulo ou módulos
Resistência 2 = módulo. Todos os módulos são capazes de fluir o calor através de si mesmos, de modo que você deseja facilitar a aceitação do máximo de calor possível para que eles funcionem com a melhor eficiência possível.
Resistência 3 = habilidade do lado frio para mover quantidades iguais de calor, pois é transferido através dos módulos. Se você não pode mover a mesma quantidade de calor que está sendo transferida ou fluindo através dos módulos, ela cria uma barragem térmica para que isso reduza a eficiência Do design, restituindo em menor potência. Nós nos sistemas de design tecteg para muitas empresas, mas também sistema de design para ser vendido individualmente. Qualquer dúvida que você possa ter ou as partes ou sistemas que você está procurando podem ser vistos em nossos sites. Nós podemos ajudar com o seu design. Nossos novos sistemas estarão disponíveis em breve, mas olhe a nossa pequena unidade.

https://www.youtube...._id=ffS58wG2MvY

Disponível em nosso site WWW. THERMOELECTRIC-GENERATOR.COM

17 November 2016 - 10:45
We have been desiging TEG systems for over 25 years. The key to the technology is understanding thermal flow or heat flux. When you look at a system design you have to make the three resistances equal. What do we mean by this?
Resistance 1 = Hot side ability to adsorb heat to fully supply heat thru the module or modules
Resistance 2 = module. all modules are able to flow heat thru themselves so you want to make it easy for them to accept as much heat as possible so theu work at the best possible efficiency.
resistsance 3= Cold side ability to move equal amounts of heat away as it is transfers thru the modules.If you cannot  move the same amount of heat that is being tranfered or flowing thru the modules it creates a thermal dam so this will reduce the efficiency of the design, resutling in lower power. we at tecteg design systems for many companys but also design system to be sold to individual. any questions you may have or parts or systems you are looking for can be viewed on our sites. We can help with your design. Our new systems will be available soon but Take a look at our small unit.
Available on our site WWW. THERMOELECTRIC-GENERATOR.COM

We have a new wood stove unit called the Rabbit ears.  It comes with a our Custom Charge controller and all the sensors to allow it to run by itself. 3 years of developemnt went into the design to make it as easy as possible for the end user to use. Again you can see it under MENU Online store on our website www.thermoelectric-generator.com Go to the middle of the page under TEG systems

Take a look at this video

https://www.youtube...._id=bYrUnxvpbOg

Temos uma nova unidade de fogão a lenha chamada orelhas de coelho. Ele vem com o nosso controlador de carga personalizada e todos os sensores para permitir que ele seja executado sozinho. 3 anos de desenvolvimento entraram no projeto para torná-lo o mais fácil possível para o usuário final usar. Mais uma vez você pode vê-lo em MENU Loja online em nosso site www.thermoelectric-generator.com Vá para o meio da página em sistemas TEG
Dê uma olhada neste vídeo

#41
omul

omul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2004

View Postandu2006, on 02 ianuarie 2014 - 12:58, said:

Ei asta-i alta poveste. Daca tot impartasim din experientele proprii , va spun cu riscul de a-i dezamagi pe sustinatorii surselor neconventionale ca folosesc acasa un sistem de panouri cu tuburi vidate pentru producerea apei calde , in tandem cu o centrala pe gaze naturale. La momentul achizitiei acestora impreuna cu un boiler termoelectric  a pompei de recirculare si a unui controler electronic ( in 2007) , fara montaj sistemul a costat mai bine de 1500 euro. Facind abstractie de problemele generate de functionarea controlerului ( dedicat dar cu o sursa de alimentare prost gindita - adica sensibila la paraziti si fluctuatii de temperatura , de unde blocaje soft , agent primar fiert si aruncat afara, etc) sistemul este viabil acolo unde soarele este mult timp pe cer - litoral, sudul tarii , tari calde etc.
Financiar , amortizarea sistemului , raportindu-ma la utilizarea gazelor naturale se va realiza in 7-10 ani, daca nu tin seama de costurile de functionare ( curentul consumat de pompa de recirculare si controler ) si pierderile de agent primar ca urmare a eliminarii acestuia din circuit ca urmare a fierberii.
In concluzie, pentru mine , ma pot lauda cu valorificarea unei resurse gratuite - soarele- dar nu recomand sistemul decit daca aveti incalzire cu lemne ( asigura un oarecare confort ca nu mai faceti focul vara pentru incalzirea apei ) si fara controler ci doar cu o pompa la 12-24v cc alimentata dintr-un panou fotovoltaic ( cind nu este soare nu mai consumati energie electrica , macar pentru functionarea controlerului ).
Din pacate slabiciunile unui sistem nu le constati decit investind in el ( imi place sa cred ca vinzatorii le stiu , dar nu le fac cunoscute caci altfel ar ramine fara clienti ).
Revenind la chestiune, daca nu ar costa echipamentele ar merita utilizate, altfel este o forma de a le face profit comerciantilor.

Salut apropo de eficienta/costuri....poate ar fi fost mai usor/util/practic/economic sa faci un byass intre circuitul de incalzire al centralei si agentul termic al panoului solar si foloseai pompa/termostatul centralei in locul celor cumparate.... pe mine m-a costat 850 dolari panoul solar (rezervor de 200 litri +doua panouri 2/1 mp),si aproximativ 20 dolari bypas-ul.Am "plusat" cu un rezervor de 2.000 litri din aripa de avion (cost 100 dolari),poate fi folosit orice rezervor de apa calda, in care stochez "caldura" in surplus si o disip in timpul noptii.Asta am facut eu in 2006 si am redus factura la gaze cu aproximativ 30-38% la vremea respectiva.Acum am rentabilizat-o mai bine...un pic.

P.S.sper sa nu ma intrebi ,ca si instalatorul de atunci,cum va merge pompa/centrala termica in acest mod.

Edited by omul, 09 November 2017 - 14:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate