Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Orange Reyo

- - - - -
  • Please log in to reply
964 replies to this topic

#919
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010

View Postcipinet, on 20 septembrie 2015 - 14:07, said:

La ce tel te-ai gandit? Sper ca nu tot Orange brand!
Salutare mestere!
Sincer, daca ar mai fi la oferta Orange Reyo as mai lua unul
Eu personal sunt foarte multumit de el
Din ce vad acum la Orange nu pot sa spun ca mam hotarat la vreun model anume(oricum nu cu Windows OS)
As mai astepta pana in primavara cand pot sa renunt la Orange  si ma portez la Telekom sau RDS
As opta mai mult la RDS ca au tarife ieftine la abonamente 5-6 euro, poate mai imbunatatesc si reteaua
ca telefon nus de ce dar ma gangesc sa incerc un Lenovo, ma intrigat de cand au aparut pe piata si din cate vad "merg inainte cu viteza"
Dar tu? ce tel mai ai?
si daca tot mai bagat in seama, nu ai cumva niste tutoriale "pe romaneste"asa cum mi-ai mai dat demult in tineretePosted Image dar  acum ceva legat de modificare kernel?
am pus pe pc-ul lui fimiu Mint 17 Qiana si as vrea sa incerc sa "atac kernelul" chiar daca am o "mortaciune"la activ

#920
vasybulanescu

vasybulanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2013
Mica intrebare: are cineva idee de unde as putea gasi o carcasa pentru Reyo? Care o am acuma e cam lovita(fac urat dimineata cand suna alarma :) )

#921
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
vasile, spuneai pe xda ca ai vrea sa ai cu cine sa faci schimb de experienta. Pai tocmai de aia ar trebui sa eviti aceste telefoane Orange si de aceea ma mira ca inca insisti cu ele pentru ca te vad pasionat de costumizare. Eu m-am lasat de sportul asta de mai mult de 2 ani, nu pot sa-ti dau sfaturi utile si la obiect, am ramas mult in urma. Gasesti totusi un bun suport pe net dar trebuie sa aveti resursele si mai multi "suporteri", de unul singur e un efort mult prea mare si vast. Ar fi fost OK daca erati mai multi si fiecare sa se concentreze pe anumite parti si apoi sa faceti combinatii.

Fisierul boot.img este format din doua componente: RAMDisk si kernel. Acel RAMDisk se poate extrage din boot.img, modificat si apoi se recombina cu kernelul. Din pacate nu poti face mare lucru cu acel RAMDisk iar pentru modificarea si apoi compilarea unui kernel aveti nevoie de fisierlele sursa. Cu alte cuvinte e cineva care a reusit sa faca un kernel costum pana acum pentru telu asta?

Unele chestii se pot face chiar din windows cu Cygwin, nu e nevoie sa rulezi un Linux: http://forum.xda-dev....php?t=1686310 , https://broodplank.net/?p=337 , https://www.youtube, VirtualBox -- daca vrei sa ai un Linux complet etc ... etc. Sunt linkuri gasite asa din prima nu trebuie sa le iei de bune, eu nici macar nu le-am citit, sunt doar asa sa-ti faci o idee despre ce vorbesc.

#922
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010

View Postcipinet, on 25 septembrie 2015 - 18:06, said:

vasile, spuneai pe xda ca ai vrea sa ai cu cine sa faci schimb de experienta. Pai tocmai de aia ar trebui sa eviti aceste telefoane Orange si de aceea ma mira ca inca insisti cu ele pentru ca te vad pasionat de costumizare. Eu m-am lasat de sportul asta de mai mult de 2 ani, nu pot sa-ti dau sfaturi utile si la obiect, am ramas mult in urma. Gasesti totusi un bun suport pe net dar trebuie sa aveti resursele si mai multi "suporteri", de unul singur e un efort mult prea mare si vast. Ar fi fost OK daca erati mai multi si fiecare sa se concentreze pe anumite parti si apoi sa faceti combinatii.

Fisierul boot.img este format din doua componente: RAMDisk si kernel. Acel RAMDisk se poate extrage din boot.img, modificat si apoi se recombina cu kernelul. Din pacate nu poti face mare lucru cu acel RAMDisk iar pentru modificarea si apoi compilarea unui kernel aveti nevoie de fisierlele sursa. Cu alte cuvinte e cineva care a reusit sa faca un kernel costum pana acum pentru telu asta?

Unele chestii se pot face chiar din windows cu Cygwin, nu e nevoie sa rulezi un Linux: http://forum.xda-dev....php?t=1686310 , https://broodplank.net/?p=337 , https://www.youtube, VirtualBox -- daca vrei sa ai un Linux complet etc ... etc. Sunt linkuri gasite asa din prima nu trebuie sa le iei de bune, eu nici macar nu le-am citit, sunt doar asa sa-ti faci o idee despre ce vorbesc.

Bre, mersi frumos pt linkuri!
am spicuit un pic din ele si par mai explicite ca cele gasite de mine
Cygwin il am deja pe pc dar lam folosit mai mult cu "Kchitchen" pt portare(asta pana am vazut ca pe "manual" merge mai bine + ca mai sunt si alte fishiere de inlocuit si editat decat cele pe care le utilizeaza "Kchitchen.")(scuze pt poceala)
treaba cu telefoanele Orange este ca nu imi convine sa bag o caruta de bani in super telefoane(nu ca nu as vrea sa am in buzunar asa ceva Posted Image  )
atata timp cat imi satisface nevoile ma multumesc si cu telefoane low cost fie ele si Orange(+ca virusul lam luat cu Orange Boston dupa cum stii)
de exemplu, am trecut pe Orange Reyo dupa Motorola Defy doar din cauza ecranului, ca nu mai 'bunghesc" bine de aproape si port ochelari
doamne ce "dezvoltare 'are telu ala, Quarx ala este un fenomen(oare isi va lua si un ZTE Blade Q Maxi..Posted Image ......nu cred Posted Image )

#923
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Vasile, eu îți spun sincer că nu am avut deloc, dar absolut deloc timp să văd ce-i prin linkurile date de tine... Posted Image

Edited by Bobses, 30 September 2015 - 20:57.


#924
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Cum spuneam gasesti suficiente informatii despre ce vrei tu, trebuie sa stii ce sa cauti.
Nici eu nu foloseam "bucataria", imi placea s-o fac "manual".
Si acum daca tot ai pus Linux il poti folosi un pic sa-i descoperi aromele, acum postez de pe un Linux MINT cu LXDE.
Daca tot nu te grabesti sa iei ceva proaspat, cred ca ai timp suficient sa-ti gasesti ceva ieftin, bun, costumizabil, cu un bun suport de la comunitate. Evident in cazul asta excludem iOS si Windows.

Enjoy :)

#925
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002

View Postcipinet, on 30 septembrie 2015 - 22:19, said:


Si acum daca tot ai pus Linux il poti folosi un pic sa-i descoperi aromele, acum postez de pe un Linux MINT cu LXDE.


După Linux Mint ar putea încerca altceva mai serios, cum ar fi Arch. :)

#926
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostBobses, on 01 octombrie 2015 - 06:04, said:



După Linux Mint ar putea Ă®ncerca altceva mai serios, cum ar fi Arch. :)
Eventual Manjaro, dacă nu se descurcă cu "installer-ul" de la Arch.
https://drive.google...sp=docslist_api
Codul sursă pentru kernel, incomplet, pentru că MediaTek. Vedeți ca sunt câteva device-uri cu chipset-ul asta cu KitKat, poate încropiți ceva, eventual încercați să le flash-uiti așa. Unul din ele e Advan S5E.

Edited by Demon000, 01 October 2015 - 07:07.


#927
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010
pe mine ma intereseaza fisierul lk.bin, daca poate cineva sa il "traduca" in romaneste respectiv engleza.
ma gandesc ca este un fishier care controleaza bootare si chiar tot telu.
daca am putea face ceva schimbari in el ne da voie sa folosim un kernel de pe alt dispozitiv asemanator
sper in cazul in care il putem modifica, sa nu fie semnat pt ca cineva va minci degeaba daca nu poate pastra semnatura, dar pana nu incercam nu vom stii!
asa ca oricine poate "descalci" acest lk.bin este invitatul meu sa o faca
sunt o gramade de teluri cu aceeasi configuratie cu al nostru dar nici un kernel nu booteaza, cel mai apropiat si produs de aceeasi firma ZTE este Blade G Lux cu android 4.4.2 si voi insista pe acesta

#928
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Nu e așa ușor, kernel-ul Linux e delicat. Există tot felul de drivere importante care sunt încărcate în kernel, cum ar fi cel de la touchscreen. Nu poi ști că ambele folosesc același model, pentru că nu ține de chipset. Nu o să booteze nimic asemănător, trebuie să fie aceeași chestie, exact. ROM-urile merg transferate fiindcă fac abstracție de detaliile hardware, accesând doar kernel-ul, kernel-ul în sine ocupându-se de detalii.

#929
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010

View PostDemon000, on 02 octombrie 2015 - 17:51, said:

Nu e așa ușor, kernel-ul Linux e delicat. Există tot felul de drivere importante care sunt încărcate în kernel, cum ar fi cel de la touchscreen. Nu poi ști că ambele folosesc același model, pentru că nu ține de chipset. Nu o să booteze nimic asemănător, trebuie să fie aceeași chestie, exact. ROM-urile merg transferate fiindcă fac abstracție de detaliile hardware, accesând doar kernel-ul, kernel-ul în sine ocupându-se de detalii.
stiu bre ca nu este usor!
din "lunga" mea experienta dar "proasta" pregatire, am invatat ca daca reusesti sa bootezi un kernel poti pe urma sa repari una sau alta.
daca desfaci cele doua kernele si stii sa le "citesti" sunt sigur ca un ochi avizat in materie poate vedea diferentele.
eu de exemplu pana acu in tot ce am reusit sa fac, mam bazat mai mult pe intuitie, comparatie si asociatie decat pe programare in esenta ei.
probabil ca poate boota si alt kernel nemodificat pe tel dar tre sa "spargem" lacatul(daca exista) intai

#930
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Nu există lacăt, pur și simplu nu poate boot-a. Nu le poți desface. zImage este o variantă compresata a kernel-ului binar. Dacă vrei să vezi zero și unu, te poți uita la kernel.  Nu există un procedeu de decompilare, că să ajungi la niște caractere "citibile".

#931
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010

View PostDemon000, on 03 octombrie 2015 - 17:09, said:

Nu există lacăt, pur Č™i simplu nu poate boot-a. Nu le poČ›i desface. zImage este o variantă compresata a kernel-ului binar. Dacă vrei să vezi zero Č™i unu, te poČ›i uita la kernel.  Nu există un procedeu de decompilare, că să ajungi la niČ™te caractere "citibile".
chiar nu vreau sa ma angajez intr-o rapsodie cu tine dar kernelul respectiv zimage nu este o combinatie de zero si unu, este o "adunatura" de setari, driveri si alte alea....
zimage =kernel asta ca prima impresie
ca idee ma refeream la fisierul lk.bin care poate fi o scurtatura la lock.bin
sa revin... zimage+ramdisk = kernel+ramdisk= boot.img
depinde de toolul pe care il folesesti pt split.
sunt de acord ca decand deschizi pc-ul si pana il inchizi fie windows sau linux toate sunt combinatii de zero si unu, mai avem pana acolo.
acum, daca chiar te pricepi poti face citibil fishierul lk.bin?
pe romaneste, pe engleza dar nu pe chineza ca este acelasi lucru, adica ma uit ca pisica in calendar si nu inteleg nimic
ps. am bootat pe tableta si alte kerneluri de la deviceuri asemanatoare dar nu mergea tochul sau camera sau altceva dar de bootat boota

Edited by vaserbanix, 03 October 2015 - 17:30.


#932
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Nu poti decompila un kernel. Punct. Nu asa functioneaza. Kernel-ul e un fisier binar.

lk.bin e un fel de bootloader.

Edited by Demon000, 03 October 2015 - 18:31.


#933
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Ar trebui sa folosesti logcat-ul pentru depanare:
https://wiki.cyanoge...ing_with_logcat
http://forum.xda-dev...d.php?t=1726238

M-am lovit si eu de chestia de la pasul 17 (vezi linkul de mai jos) la un Orange Nivo (chipset Qualcomm) peste care n-am putut sa trec pentru ca BOOTCLASSPATH era codat si in kernel si nu aveam fisierele sursa. Asa ca pentru mine a fost un drum inchis, poate la chipset-urile MTK e un pic altfel si ai noroc.
http://www.mtkroms.c...ort-kernel.html

#934
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010

View Postcipinet, on 06 octombrie 2015 - 00:59, said:

Ar trebui sa folosesti logcat-ul pentru depanare:
https://wiki.cyanoge...ing_with_logcat
http://forum.xda-dev...d.php?t=1726238

M-am lovit si eu de chestia de la pasul 17 (vezi linkul de mai jos) la un Orange Nivo (chipset Qualcomm) peste care n-am putut sa trec pentru ca BOOTCLASSPATH era codat si in kernel si nu aveam fisierele sursa. Asa ca pentru mine a fost un drum inchis, poate la chipset-urile MTK e un pic altfel si ai noroc.
http://www.mtkroms.c...ort-kernel.html
salut mestere! se pare ca nu prea ai somn noaptea
mersi din nou ptlinkul cu logcatul
ca peste partea cu BOOTCLASSPATHUL am trecut de mult
la mtk nu este codat si am putut sa il editez, in special pt MIUI si LEWA, defapt este legat de aplicatiile.jar din framework
stii ff bine ca daca decompilezi boot.img obtii kernel,ramdisk in cazul mtk mai ai si kernel_header, ram_header si un ramdisk.gz sau zimage si ramdisk(depinde toolul pe care il folosesti)
io mam impotmolit in bootare doar cand am incercat sa folosesc Kernelu din "PORTrom" sau cu totul, deci parerea mea este ca acel lk.bin(un fel de botloader) este blocat pe semnatura kernelului
am studiat mai in amanunt acest lk.bin si am vazut (atat cat se poate citi) ca are ceva referiri de genu "chec", "verify" legate de boot_kernel si este trcut un cod care se repeta
cred ca este acel P172D10 device id. pe care il are telu nostru
am sa incerc sa vad daca telu booteaza fara acest lk.bin sau cu el "gol"
apoi am incerca tkernelul cu notepad++ si sa deschis un fisier urias de tip binar(asa cum bine zicea colegul @Demon000 mai sus, apreciez si "Punct"-ul hotarat)
am sa incerc sa scot un logcat chiar daca booteaza sau nu telu
apropo am vazut la orange un huawei y5 si imi cam face cu ochiul(trebuie sa iau ceva inainte sa ma descalt si sa intru iar in tel cu tupeu) dar are un procesor "spreadtrum" , quad_core, 1G de ram de care nu am prea auzit si sunt cam reticent in privinta asta
cand mai ai timp, astept sfaturi si indrumari de la tine asa printre picaturi la orice ora din zi si din NOAPTE :)
nu de altceva dar cred ca "virusul" cu costumizarea este totusi in tine dar intr-o stare latenta si nu trebuie decat zgandarit un pic
mersi din nou

#935
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Rulez Zingerone; ieri am observat că nu pot rula niciun Wallpaper Live: procesul se închide neașteptat.
Vreo idee?

#936
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010

View PostBobses, on 10 octombrie 2015 - 16:43, said:

Rulez Zingerone; ieri am observat că nu pot rula niciun Wallpaper Live: procesul se închide neașteptat.
Vreo idee?
de obicei aplicatiile care se blocheaza sau nu ruleaza au nevoie de stergere 'cache" din setings/ aplicatii/ "aplicatia respectiva"/ stergere cache.
daca nu merge asa atunci inseamna ca aplicatia respectiva nu este "optimizata"bine la portare
o poti desinstala si instalezi de pe sfantul "market"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate