Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Folie de mulcire pentru culturile în câmp

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#55
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Dincolo de temperatura (oricum diferentele intre diferitele tipuri de folii sunt mici; degeaba este folia argintie mai buna daca e mai scumpa sau mai greu de gasit decat cea neagra) folia are un rol crucial in lupta contra buruienilor.

iorgule, e din Romania gradina aia cu plasa de umbrire. Daca o intindeai mai bine pe a ta, crezi ca ar fi rezistat la vant combinat cu apa ?

View Post1orgu, on 26 decembrie 2013 - 19:24, said:

Gurule
Eu si colegii mei cu solarele nu suntem fraieri!!!

De ce generalizezi ?

#56
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
De aici si expresia "pe ei pe mama lor".

La cat la costat pe iorgu constructia, nu mai poate fi numita solar, ci pensiune de 5 margarete pentru zarzavaturi.

Mie mi-au mers bine legumele in gradina cu mulcire (agrotextil), chiar si pe caldurile cele mari.

Edited by jumborom, 26 December 2013 - 19:47.


#57
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Post1orgu, on 26 decembrie 2013 - 19:20, said:

Imi place sa cred ca irigarea pe care ai facut-o anul trecut, prin benzile respective, a fost fara nici un fel de necaz.
Imi permit sa fac aceasta afirmatie , deoarece am vazut sursa de alimentare si pompele folosite. Pana aici totul este ok.! Acele pompe am inteles ca le folosesti din mai multe captari si rezervoare de apa. Pompele sunt foarte eficiente.
- ai folosit vreun sistem (filtru) pentru evitarea colmatarii duzelor (orificiile) benzilor de irigat?
- in momentul inceperii operatiunii de irigat, nivelul apei din bazine scade? Am inteles din postarea ta, ca dupa cca. 1, 20 ore opresti irigarea. Consideri tu ca au primit apa indeajuns, ori scade nivelul din bazinele respective si trebuie sa te opresti?
- beneficiezi de captarea izvoarelor, acestea sunt dependente de precipitatii sau sunt o surs permanenta de alimentare cu apa?
- am vazut personal, in zona Peretu, Tr., culturi de varza si gogosari, pe suprafete de cca. 10-15 hectare. Frumoase rau de tot. Toate irigate prin benzi de picurare. Aveau baietii de acolo, cate 3 puturi de alimentare cu apa. Nu era mai usor sa forezi 1-2 puturi si sa ai debit constant?
Toate intrebarile sunt puse la modul sincer si constructiv.
Tu ai cerut intrebari! Sunt sigur ca vei si raspunde.
Sursa de apa care o folosesc nu se goleste nici in 4 ore de folosire continua deoarece am 3 iazuri nu doar ala din poza si am izvoare in toate iazurile , adica izvoare de fantana de apa curata...decat sa ud la 7-10 zile cum scrie la carte cu 250-300 m cubi la hectar consider si am vazut pe pielea mea ca e mai bine cate un pic dar des (Daca iti bag o paine intreaga odata in gura o poti mesteca si inghiti deodata?). Anul trecut (2012) udam o zi da o zi nu si am observat ca nu e bine pentru ca era prea multa umezeala ceea ce duce la boli
iazurile se golesc cam in 5 ore de folosire si la 2 zile sunt pline inapoi si au cam 40 metri cubi de apa...filtre nu am folosit si nici nu am avut probleme deoarece sorbul sta intro lada mare cu pietre si nefiind apa de balta ci de izvor potabila si curata nu necesita filtru dar pentru orice eventualitate am achizitionat 3 filtre pentru pompe care le voi folosi anul acesta
Plantele au primit suficienta apa dupa 1-1,20 ore in sensul ca avand picurare din 20 in 20 s-a udat de la picurare la picurare si de o palma in jurul picurarii...acest sfat l-am primit de la prietenul meu legumicultor de 25 de ani din tg frumos (cauta pe google si ai sa vezi lipoveni si solarii pe tg frumos)
Si ca sa iti raspund si la treaba cu forarile , ce rost ar avea sa forez la nustiu cati metri cand daca am sapat cu excavatorul pe latime in loc de un izvor intr-un iaz am numarat 8 izvoare si ca sa te linistesc la 200-250 metri am si un parau Bahlui se cheama care duce la Iasi si nu seaca niciodata!
Ca sa te lamuresc pe final , am 3 iazuri cu 3 pompe adica fiecare iaz cu pompa lui deoarece vreau sa termin de udat in maxim4 ore toate cele 2 ha si nu sa stau cu o singura pompa sa o tot mut timp de o zi intreaga ca sa ud cele 2ha...daca tot nu ai inteles te astept cu mare drag la mine sa vezi cu ochii tai despre ce vorbesc...tocanita de ardei cu vinete o dau eu dar berea o aduci tu!

#58
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Lada aia cu pietre...e filtru...dar probabil nu stiai!
:)

1orgule, m-as bucura mult daca ai putea recunoaste ca toate 'mesajele mele de avertizare' nu au fost rau intentionate ci 'utile' pentru bunul mers al legumiculturii tale...dar vad ca inca esti reticent sa recunosti asta!
E ca si cum ai zice tu unui client ca e mai bine sa-si traga anvelope de iarna ca sa nu patineze pe zapada si sa-si 'botzeasca' frumusete de automobil!
Dar pentru asta trebuie sa mai tragi un fum din pipa pacii si sa mai renunti la orgolii fara rost!
:)

#59
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postsubway_guru, on 26 decembrie 2013 - 19:51, said:

Lada aia cu pietre...e filtru...dar probabil nu stiai!
Posted Image

te tii de glume....normal ca stiam doar de asta am facut-o...dar am cumparat filtre deaorece cand am curatat iazurile de mal cu buldoexcavatorul se malise apa si mi-a ajuns mal in 2000 metri de picurare...oricum la anul folosesc filtrele! sa vedeti ce sistem de bagat azot in picurare am..Posted Image

#60
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

View Postvladislav25, on 26 decembrie 2013 - 19:58, said:

te tii de glume....normal ca stiam doar de asta am facut-o...dar am cumparat filtre deaorece cand am curatat iazurile de mal cu buldoexcavatorul se malise apa si mi-a ajuns mal in 2000 metri de picurare...oricum la anul folosesc filtrele! sa vedeti ce sistem de bagat azot in picurare am..Posted Image

Mai intai de toate imbunatateste sistemul de filtre, ca pietrele nu sunt suficiente...fa-ti un sistem de 'filtru invers', cu particule in straturi cu granulatie de la mare la mic...si poti obtine cu costuri minime absolut 'potabila' ca sa nu zic de irigatii...

View Post1orgu, on 26 decembrie 2013 - 20:03, said:

gurule

RECUNOSC!!!

OK, am facut pace!...te astept pe PM!

#61
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

View Postvladislav25, on 26 decembrie 2013 - 19:58, said:

te tii de glume....normal ca stiam doar de asta am facut-o...dar am cumparat filtre deaorece cand am curatat iazurile de mal cu buldoexcavatorul se malise apa si mi-a ajuns mal in 2000 metri de picurare...oricum la anul folosesc filtrele! sa vedeti ce sistem de bagat azot in picurare am..Posted Image

Azot ?

#62
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
1orgu tot nu ai scapat, tot te mai astept cu berea aia rece la vara asa ca nu cauta sa te eschivezi..Posted Image .! tu ai vrut-o!parca pana la urma ce ai de pierdut? poate castigi ceva daca ai sa vii: experienta, un prieten sau mai stiu eu ce!

#63
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Baieti, toate ca toate dar o sursa de unde poate rumanul sa cumpere, la bani putini si calitate decenta, niste folie d;asta de mulcire...aveti?
La galceava si dat cu capu sunteti buni dar daca o tineti asa o dati in recidiva si eu raman tot cu "linoleu" scos de la bloc imprastiat pe sub rosii Posted Image

#64
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
cel mai ieftin am gasit pe marcoser.ro...cauta acolo sau pe google! la cantitati mari fac reduceri!succes

#65
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
parinte
De vreun an de zile ne inveti ca nu exista sintagma ,,MULT, BUN si IEFTIN''.
Trecem cumva in 2014, dincolo de economia de piata?
Singura optiune a noastra, este sa ne informam ce materiale, produse, ansamble, seminte si foarte multe altele, am avut satisfactie de la ele.
Noi intre noi, suntem cei mai in masura sa ne informam.
Nu suntem putini si te asigur ca suntem foarte exigenti in calificativele noastre. Indiferent de nivelul la care practicam legumicultura. 100 de fire sau 10000 = reusita!
A, ca mai sunt si momente incordate, asta tine de un dialog foarte constructiv. Eu cand gresesc, prefer sa fiu atentionat decat aprobat. Binenteles cu argumentele de rigoare si cu bunul simt aferent!

#66
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Iorgule, magazinele online le stim toti, ca ieftin si foarte bun nu prea exista stim iarasi  toti... D'aia intrebam si eu ca rumanu impartial mai exact de unde pot lua o folie decenta si nu scumpa avand in vedere ca diferente exista, de toate felurile, si pana nu incerci nu prea stii ce sa alegi.
  La modul serios vrobind, deocamdata eu am o gradina de aprox 500 mp si anul asta vreau si folie dar la capitolul cu pricina sunt coca, n-am absolut nicio idee.

#67
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Vlad,
Sunt absolut sigur ca am mai vazut fotografie acelea undeva, aici sau pe un alt web site de photosharing (mai ales pe cele cu ardeii). Ti-am admirat culturile si am fost impresionat de eforturile si rezultatele tale si ale echipei tale. Ai parca un frate in echipa?
M

Edited by meganedoi, 26 December 2013 - 21:18.


#68
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
parinte
Cred ca suntem ,,coca'', amandoi atat la suprafata disponibila pentru cultivat legume in gradina, cat si la capitolul folie de mulcire!
De azi dimineata stau pe acest subiect si...poate maine!
Sa stii ca avem cativa colegi care folosesc, sau au folosit folia de mulcire la cultivarea legumelor. Cativa au si postat din experienta lor. Acum, asteptam si noi sa treaca sarbatorile si sa posteze si ceilalti colegi ai nostri. Dar asa cum bine stii si tu, difera foarte mult zonele geografice si culturile care sunt ajutate cu protectia foliei respective.
La noi in sud, eu cred ca putem sa o folosim la anumite culturi. oricum in solar eu nu pun asa ceva. Sunt reticent, datorita faptului ca vreau ca plantutele mele sa aiba contact direct cu exteriorul. Asa am primit la inceput informatiile, asa le urmez cu sfintenie. Nu va luati dupa mine! Poate gresesc, poate ...nu.

#69
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
La Indagra am studiat oferta mai multor furnizori si mi-a placut calitatea celei vandute de colegul Almadan pe Bursa, iar din discutiile cu reprezentantii firmei respective a reiesit ca pot sa trimita prin curier orice lungime si latime doresc. Si bineinteles pt suprafete relativ mici diferentele de pret pot fi nesemnificative.

#70
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmeganedoi, on 26 decembrie 2013 - 21:15, said:

Vlad,
Sunt absolut sigur ca am mai vazut fotografie acelea undeva, aici sau pe un alt web site de photosharing (mai ales pe cele cu ardeii). Ti-am admirat culturile si am fost impresionat de eforturile si rezultatele tale si ale echipei tale. Ai parca un frate in echipa?
M

Sigur ai mai vazut pozele astea (sau o parte din ele) daca ai intrat pe siteurile de legumicultura deoarece vreau sa adun informatii de peste tot de unde pot dar dintre toate sa stii ca aici am primit raspunsurile cele mai concrete! Nu am nici un frate in echipa sunt doar eu si restul din poza cumnat, socru , fin vecini ..etc oricum toti au fost platiti pentru fiecare minut lucrat pentru ca nu imi place ca cineva sa imi reproseze vreodata ca" daca nu eram eu sa te ajut...." ma rog stii tu la ce ma refer....!Oricum ca idee sa stii ca apreciez ca ai tinut minte acest aspect, asta arata ca tu chiar esti interesat de legumicultura iar din partea mea demonstreaza ca nu vreau doar sa imi pierd timpul pe site-uri aiurea(pentru asta avem facebook) ci chiar vreau niste raspunsuri la intrebari care ma macina! iti multumesc de apreciere, intradevar este foarte multa munca (nu mai stii de somn, casa, sarbatoare) dar sper ca voi reusi sa traiesc modest in tara mea facand ceea ce imi place decat sa fiu departe de familie prin strainatati sau mai rau sa o duc de azi pe maine!Oricum daca ai mai fost pe site-uri de genul asta am facut si ciuperci vreo 2 ani drept dovada uite si poze numai ca era extraordinar de greu cu vanzarea...asta e...in viata e bine sa stii de toate! succes si multumesc!

Attached Files



#71
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Vlade, sa stii ca ne intereseaza mult experienta unor practicieni, asa ca, pe subiectul de ciuperci, cand ai ceva timp, sa ne zici ce si cum in detaliu. Cine stie, poate unii prind un culoar mai bun cu vanzarea, insa nu stiu cum sa le produca.

Chiar si aici poti da detalii referitoare la cultura practica a ardeiului: cat ai scos la hectar, cat ai vandut, cu cat, unde, necazuri intampinate, etc.

#72
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postjumborom, on 26 decembrie 2013 - 19:46, said:

Mie mi-au mers bine legumele in gradina cu mulcire (agrotextil), chiar si pe caldurile cele mari.

Ar merge folosit agrotextilul pe zone fara sistem de irigatii? Eu as avea nevoie de ceva care sa permita patrunderea apei de ploaie si a celei provenite de la udatul  cu furtunul cu pistol la capat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate