Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Instalare CentOS 6.4 manuala - dual boot cu Win8

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
sal

vazand pe calc unui amic cat de cool e CentOS 6.4, am zis sa imi pun si eu

cum am 2 TB si cum nu folosesc tot spatiul, am zis ca pot dedica 30 - 40 GB  centos.


in atasament, sunt la optiunea de instalare manuala.

se vede, din atasament, layout ul  HDDului meu.  cca 500 GB partitia C,  cca 1400 GB partitia E

am citit ca spre deosebire de versiunile de windows anterioare, boot loaderul de linux trebuie instalat in master boot, si NU in mbr, ca inainte!


intrebare simpla, poate rizibila .... dat fiind layout ul din poza, manual,  unde aleg sa ii instalez bootloaderul si swap ul ?

detaliat pls ;)    pe net, multi zic sa dau direct automat  (evident, no way!),  altii zic sa procedez ca inainte

dar chair pe site ul CentOS nu zic nimic de necesitatea de a NU instala pe mbr ci pe  master boot!


adica e cam confuz si eu Nu vreau sa experimentez pe propriul PC, daca e adevarat ce zic unii sau altii !


concret ... cum ati proceda, data fiind situatia din imagine ?  

nu vreau decat simplu dual boot evident

Attached Files



#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut.
in primul rand, spune ce vrei sa faci cu calculatorul.
in al doilea rand, CentOS nu prea este distributie pentru desktop, nu zic, poti sa o folosesti, dar versiunile programelor sunt mai vechi. si va trebui sa adaugi depozite, sa le setezi ierarhia, chestii care nu sunt la indemana unui incepator.
eu iti recomand, daca vrei linux, sa pui Ubuntu si la instalare alegi optiunea "install alongside windows" iar sistemul isi va face singur treaba, se va instala singur.
mai exista opriunea sa partitionezi manual HDD-ul din windows si sa alegi partitiile pe care sa instalezi. una de /root(40-50 GB) si una de 1 GB de /swap.

fii atent: isi vor da multi cu parerea pe aici, tu asculta ce-ti spun eu: copilul cu multe moase ramane cu buricul netaiat. eu am instalat ubuntu din prima, fara sa intreb pe nimeni, fara sa citesc nimic si mi-a iesit dual-boot din prima. ubuntu este pentru incepatori, are depozite active, documentatie garla, e folosit de jumatate din utilizatorii de linux, de ce crezi?
pentru mine, ubuntu a fost primul sistem de operare pe care l-am instalat singur.

Edited by rich1974, 21 December 2013 - 09:00.


#3
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013

View Postrich1974, on 21 decembrie 2013 - 09:00, said:

salut.
in primul rand, spune ce vrei sa faci cu calculatorul.
in al doilea rand, CentOS nu prea este distributie pentru desktop, nu zic, poti sa o folosesti, dar versiunile programelor sunt mai vechi. si va trebui sa adaugi depozite, sa le setezi ierarhia, chestii care nu sunt la indemana unui incepator.
eu iti recomand, daca vrei linux, sa pui Ubuntu si la instalare alegi optiunea "install alongside windows" iar sistemul isi va face singur treaba, se va instala singur.
mai exista opriunea sa partitionezi manual HDD-ul din windows si sa alegi partitiile pe care sa instalezi. una de /root(40-50 GB) si una de 1 GB de /swap.

fii atent: isi vor da multi cu parerea pe aici, tu asculta ce-ti spun eu: copilul cu multe moase ramane cu buricul netaiat. eu am instalat ubuntu din prima, fara sa intreb pe nimeni, fara sa citesc nimic si mi-a iesit dual-boot din prima. ubuntu este pentru incepatori, are depozite active, documentatie garla, e folosit de jumatate din utilizatorii de linux, de ce crezi?
pentru mine, ubuntu a fost primul sistem de operare pe care l-am instalat singur.


multumesc

apreciez parerea ta si acu imi iau si un ISO de Ubuntu de pe torrent   (oops! cuvant interzis ?!? )

ideea e ca pe windows XP, aveam linux CentOS   (cu el am inceput sa invat linux)

si voiam sa continui ,,traditia".  

dar acu, daca tot voi lua Ubuntu ... o intrebare la fel de stupida, poate cu un unic raspuns:   Tot ce merge pe ubuntu, ca soft (i.e. sunet, de imagine) merge si pe CentOS?

raspunsul logic ar fi ,,da" imi inchipui Posted Image


ce vreau sa fac cu el .... chestii usual, de zi cu  zi

ms mult



PS: care e recomandat ?  Ubuntu 12.04 sau 13.10 ?    ms mult

Edited by Cosmin1981, 21 December 2013 - 09:13.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut.
În primul rând aș vrea să te-ntreb de ce vrei CentOS, ăsta e pentru servere, nu pomenești nimic de server, dacă vei folosi Linuxul ca dektop ar fi mai indicată altă distribuție gândită pentru desktop/ home useri. Ceva gen Ubuntu (n-o recomand, crapă!, poate Kubuntu, Xubuntu sau Lubuntu), sau ca să continui tradiția rpm OpenSuSE, OpenMandriva, Rosa, Fedora, Mageia.

În privința instalării. Poți micșora partiția E, și-n spațiul devenit liber creezi partițiile pentru Linux. Singura indispensabilă este / (partiția root, echivalentul C din windows, acolo se instalează sistemul și aplicațiile). Poți face și partiție /home (e similară partițiilor de date din windows, acolo vei avea datele tale personale, muzică, filme, imagini, etc, și-n plus setările tale; e utilă pentru că ai control deplin, permisiuni totale pe ea, și-n cazul reinstalării vei avea setările păstrate, wallpaper, panou, bookmarks și parole browser, șamd). Swap poți face dacă ai puțină memorie RAM (<1-2 GB) și/sau dacă folosești hibernarea, dacă ai 4-8 GB RAM e cam inutilă! Aș sugera că înainte de partiționarea asta (făcută cu installerul din linux sau cu Gparted, partion magic, partition manager, sau alt utilitar similar) să defragmentezi partiția aia ntfs din windows. Ar trebui în general să faci / de vreo 10-15 GB, /home de cât poți ”rupe” din E (20-30 GB???), că oricum poți accesa partițiile ntfs (poți asculta muzică, viziona filmele, etc de pe aceste partiții fără probleme) și swap= 1-2 GB dacă ai mai puțin de 2-3 GB RAM și folosești hibernarea.

MBR= master boot record
Bănuiesc că te întrebi dacă să instalezi bootloaderul Linux (Grub e cel mai folosit) în MBR (sectorul acela de 512 biți rezervați la începutul discului) sau în partiția de boot a windowsului. Nu folosesc windows cu partiție de boot (nu folosesc deloc de fapt acum...), așteaptă pe cineva care folosește, eu am instalat în mbr (opțiunea implicită din installer, /dev/sda), asta ar fi varianta ortodoxă.

Cam toate distribuțiile au același comportament, aceleași aplicații, poate diferi versiunea și diferă aplicațiile specifice unui mediu desktop. De exemplu managerul de fișiere e Dolphin în Kde, Nautilus în Gnome/ Unity, Thunar în Xfce, dar toate fac același lucru...

Edited by shogun1, 21 December 2013 - 09:25.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e nevoie da mergi pe torente, poti sa-l descarci direct de la ei.

pune 13.10 ca, desi are suport doar de 9 luni, oricum vei mai face instalari, asa este la inceput, iti spun din proprie experienta.
primii pasi in Ubuntu sunt:
faci update imediat dupa instalare apoi instalezi din "ubuntu software center" ubuntu-restricted-extras ca sa-ti instalezi codecuri multimedia, flash.
nu uita de clementine, SMPlayer, chromium, Pidgin, etc., ce-ti mai trebuie tie.
iti doresc succes, nu e greu!

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune domne CentOS e mai stabil decat orice caca maca buntu shit. Si da ai pachete mai vechi in repozitoare insa pui EPEL6 si activezi pachetele de testing daca vrei ceva mai nou. Eu insa recomand sa ramai la pachetele stabile sa nu ai surprize. Legat de GRUB ceea ce ai citit de MBR si Master Boot se refera fix la acelasi lucru. Instalezi GRUB in primii 512KB ai HDDului. Nu ai treaba cu partitia aia de 100MB de la Windows.

Alta varianta este sa iti instalezi GRUB in loc de MBR pa partia ta de CentOS. Insa sa fie totul okay vei avea nevoie de EasyBCD pe Windows ca sa modifici bootloader-ul de winblows sa iti booteze CentOS sau sa modifici manual C:\boot.ini sau cu dracu ii zice la respectivul fisier de winblows. Plus in CentOS trebuie sa copii primi 512KB ai partitiei intr-un fisier pe care il pui pe C, fisierul il copii in C, ceva de genul C:\CentOS.bin.

Uite link-ul asta de pe wiki-ul Arch https://wiki.archlin..._Arch_Dual_Boot se aplica la orice distro nu doar la Arch.

In cazul tau insa lasa CentOS sa instaleze GRUB in MBR pana te obisnuiesti cu el. Instalarea GRUB pe partitia unde ai Linux si bootarea acestuia din urma folosind bootload-erul de win este de preferat in caz ca renunti la Linux si sa nu te complici cu disc de boot de win si sa dai fixmbr si fixboot si ce se mai da ca sa restaurezi bootload-erul de winblows.

PS: rich1974 as zice sa te linistesti cu cacatu' ala de asa zisa distributie si lasa omul sa incerce ce doreste.

#7
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013

View Postshogun1, on 21 decembrie 2013 - 09:20, said:

MBR= master boot record
Bănuiesc că te întrebi dacă să instalezi bootloaderul Linux (Grub e cel mai folosit) în MBR (sectorul acela de 512 biți rezervați la începutul discului) sau în partiția de boot a windowsului. Nu folosesc windows cu partiție de boot (nu folosesc deloc de fapt acum...), așteaptă pe cineva care folosește, eu am instalat în mbr (opțiunea implicită din installer, /dev/sda), asta ar fi varianta ortodoxă.


iarta ma...dar cum adica nu folosesti windows cu partitie de boot ?!?

se instaleaza automat, odata cu windowsul !  de pe ea se vede pe el insusi, windowsul sa plece!

poti elabora nitel te rog ?!


Bănuiesc că te întrebi dacă să instalezi bootloaderul Linux (Grub e cel mai folosit) în MBR (sectorul acela de 512 biți rezervați la începutul discului) sau în partiția de boot a windowsului.


da, exact asta ma intreb !  si daca e necesar sa instalez asa...sau pot direct pe spatiul liber unde va sta linuxul

voi cum ati facut pt win 8 ?

Edited by Cosmin1981, 21 December 2013 - 10:04.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Shogun1 _NU_ foloseste winblows de loc, de aici rezulta ca _NU_ are respectiva partitie pe care o are cineva care are windows 7 instalat ;) Bine am reusit eu mai demult pe un w7 ultimate x64 sa il instalez fara sa mai isi faca respectiva partite de 100MB. Nu ma intrebati ca nu mai stiu cum si nici nu ma mai intereseaza acum.

#9
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Cosmin1981: după cum spune Kagaroth, nu folosesc deloc windows de vreo 5 ani 4 ani (că 1 an am ținut windows să fie acolo în caz că...) doar Linux... Și Grub e instalat în mbr (/dev/sda, nu /dev/sda1 sau dev/sda2!).

Edited by shogun1, 21 December 2013 - 10:20.


#10
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
aaaa   my bad :)

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu folosesc Win8 mai am win doar pe desktop un win7 x64 ca mai ma joc si pe Linux nu pot instala din Steam Final Fantasy 7 si 8 asa ca pe desktop am 7. Pe laptopuri am un CentOS 6.5 pe unul si Fedora 20 pe al doilea. La munca am CentOS 6.5 si Arch.

#12
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013

View PostMembruAnonim, on 21 decembrie 2013 - 09:55, said:


PS: rich1974 as zice sa te linistesti cu cacatu' ala de asa zisa distributie si lasa omul sa incerce ce doreste.


lasa ca nu zice rau!

e buna diversitatea :)  ms mult

#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, după cum spuneam nu mă pricep la 8 sau 7 în dual boot, dar dacă nu apare nimeni cu sugestii concrete ai putea face așa:
1- defragmentezi E;
2- micșorezi E cu 40-50 GB destinați Linux;
3- faci backup partiției de boot a windows (cea de 100 MB) și partiției C, cea cu sistemul; poți folosi soluții precum Clonezilla sau Ghost sau orice altceva; backupul ăsta înseamnă de fapt o clonă/ imagine a unei partiții; imaginile alea le salvezi pe ce rămâne din E;
4- creezi partițiile ext4 linux;
5- instalezi CentOS (sau orice vrei tu) și instalezi bootloaderul în mbr (dev/sda); reboot- dacă la reboot nu-ți apar ca opțiuni de boot Centos și windows poți oricând înlocui partițiile alea cu imaginile lor clonate (cu backupul făcut cu cloneziila sau ghost) și astfel revii la setările inițiale/ actuale, deci nu strici efectiv nimic!!! Prentru a face backup unei partiții durează vreo 10-15 minute la ~10-12 GB ocupați, repunerea durează tot cam atât, deci în maximum 20, hai 25-30 minute dacă nu te pricepi ai totul la loc, funcțional. Backup recomand și după instalarea linux+ actualizare+ instalare aplicații+ personalizare (când ai totul cum vrei tu).
UIte un tutorial Cloneziila, e simplu de folosit, mai simplu e ghost, dar ăsta-i proprietar parcă, eu am la serviciu cd cu h i r e n 's boot ce are norton ghost (e ceva vechi de vreo 10 ani), mai este acronis true image și poate și altele.
Tutorial folosire Clonezilla: http://queen-soft.bl...ratuita-la.html
Descarci de aici iso: http://clonezilla.org/downloads.php

Edited by shogun1, 21 December 2013 - 10:37.


#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu ti-am zis ca ramai cu buricul netaiat, treaba ta!
ti s-au dat niste solutii fara sa se tina cont ca tu esti incepator. daca ai fi stiut cate ceva, nu ai mai fi intrebat lucrurile astea.
din pacate, este foarte multa ura impotriva Ubuntu, invidia isi spune cuvantul.

@shogun
instalarea "alongside windows" este cea mai usoara, nu trebuie sa repartitionezi nimic, doar defragmentezi din windows inainte.
grub-ul se instaleaza singur in dev/sda

uite aici un tutorial:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9O6yU_yvlS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dupa ce capata experienta, poate sa instaleze manual, sa-si faca partitie /home separata, sa folosesti EasyBCD, sa foloseasca Arch, gentoo, Sabayon, ce vrea el.

Edited by rich1974, 21 December 2013 - 10:43.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrich1974, on 21 decembrie 2013 - 10:35, said:

din pacate, este foarte multa ura impotriva Ubuntu, invidia isi spune cuvantul.

Poate vei si argumenta candva ce vrei sa zici prin invidie? Foloseste tu balaria aia ca nu e nimeni invidios pe tine sau pe balarie cata vreme exista distributii adevarate nu jucarii. In schimb nu mai polua orice topic cu "sfaturi" de genul "Instaleaza rahabuntu..." ca devine stresant, mai ales cand intr-un topic se vorbeste despre o distributie.

LE: Tutoriale dual boot windowz cu CentOS:
http://www.tomshardw...ard-drives.html
http://www.techotopi...oot_Environment

#16
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013
Nu sunt utilizator linux dar citesc pe aici in eventualitatea ca voi avea vreodata chef sa experimentez personal.
Chiar m-ai facut curios. Lamureste-ma si pe mine, ca nestiutor in domeniu ce e aia "distributii adevarate" si de ce Ubuntu e jucarie dupa opinia ta desi, dupa cate am aflat eu, e cel mai utilizat. Si de ce ar fi asa diferite intre ele cand, dupa cate am citit eu pe aici, toate au acelasi kernel si difera doar pe la interfetele grafice si comenzile alea cu care se instaleaza aplicatiile. Chiar vreau sa fiu informat.

Revin: cred ca si initiatorului i-ar fi utila aceasta informatie.

Edited by bibic, 21 December 2013 - 12:27.


#17
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Lamureste-ma si pe mine, ca nestiutor in domeniu ce e aia "distributii adevarate" si de ce Ubuntu e jucarie dupa opinia ta desi, dupa cate am aflat eu, e cel mai utilizat.
Pot doar sa spun din punctul meu de vedere.
1. Distributie adevarata = distributie care e sustinuta de o comunitate mare cu sau fara sprijinul unei corporatii.
2. De ce Ubuntu e o jucarie? Probabil pt. ca Canonical nu e la fel de puternica precum Red-Hat. Si cel mai sigur pt. faptul ca RHEL/CentOS au suport mai mare decat Ubuntu LTS.

CentOS din punctul meu de vedere e mai stabil, iar Red-Hat ataca mai bine punctele de securitate decat Canonical.
Dar fie si asa, Ubuntu nu e o jucarie.
Ubuntu e cea mai folosita distributie Gnu/Linux, dar asta nu o face cea mai buna distributie existenta.
Modul asta de a gandi e de cele mai multe ori daunator.
Desi nu sunt contra distributiei Ubuntu, as alege-o doar daca ar fi singura distributie Gnu/Linux existenta, asta daca nu as merge pe *BSD.

PS: Eu nu as merge pe CentOS ca desktop cu toate ca pe parte de servere sta excelent.

Edited by ovilix, 21 December 2013 - 12:37.


#18
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
Oops!

am instalat corect CentOS, cu boot in acel dev/sda , cums-a zis mai sus

rar culmea - desi linux e primul la bootare, asa am instalat, pleaca tot in win 8

grrr....ma uit in bios next

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate