Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nesimtirea in sutana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
300 replies to this topic

#37
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Le urez sa faca' unu' o greseala de proiectare/constructie si sa li se darame sandramaua. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

#38
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010

View PostRealThing, on 20 decembrie 2013 - 12:12, said:

Le urez sa faca' unu' o greseala de proiectare/constructie si sa li se darame sandramaua. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Daca se intampla, o refac eu cu un cuvant(desi acolo nu lucreaza umanisti sa o faca intentionat) si pe gratis asa ca sa moara de ciuda
toti care cred ca banul misca lumea(functionari publici, patroni, agenti de vanzari, politicieni)

#39
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
pai vedeti ca sunteti prosti si nu stiti!!!!!!!! va explic eu : datorita reducerii numarului de spitale din romania mor mai multi oameni ca atare tre sa ne ingrijim de ei si sa facem biserici ca sa o duca bine pe lumea ailalta sa nu maniem pe inchipuitul doamne doamne

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttavivictor, on 20 decembrie 2013 - 12:36, said:

pai vedeti ca sunteti prosti...
Eu zic sa ai grija cu afirmatiile de genul asta...
:nonobad:

#41
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View Postalthea, on 20 decembrie 2013 - 11:32, said:

Felicitari pentru titlu.

Cred ca s-ar fi putut potrivi si "escrocheria in sutana" deoarece vor bani pentru mantuire si nu ofera garantia obtinerii acesteia.

Cred si faptul ca, datorita crizei, romanii au devenit mai destepti si nu mai dau bani de pomana la toti cersetorii, ci ii selecteaza.

#42
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Doamne, cata rautate si ura se poate acumula in unii! Va faceti rau inutil. Trece viata pe langa voi. Nu mai fiti patimasi. Bucurati-va ca... sunteti!

#43
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Degeaba va mirati. Noi romanii ca popor am avut mereu un fetis cu bisericile. Hop, castiga un domnitor o batalie, pam - facea o biserica. Venea la tron unul care n-are prin ce se face remarcat, pam o ctitorie sa-i ramana numele. Adevarul e ca majoritatea tarilor au cate o catedrala nationala, impunatoare, poate o chestie de unitate, mandrie. La noi creeaza mai multe probleme decat rezolva.

Eu sunt de parere ca Biserica si Statul sunt 2 lucruri complet separate si ar trebui sa ramana asa si d.p.d.v financiar. Catedrala daca e sa fie a oamenilor si nu a unor conducatori in haine aurite, sa fie facuta din resursele Bisericii si din donatii. Aaa, stai ca-i criza, nu sunt suficienti bani pt megalomanie? Sa o faca mai mica, sa mai stranga bani. Catedrala nu e un MALL ca sa fie gata sa inceapa sa faca bani cat mai repede. Mai zicea cineva de chelutielile de intretinere. Vezi acolo alta distractie.

Problema cea mai mare a Romaniei este mentalitatea. 85% parca se declara ortodocsi. Majoritatea merg la slujba doar de Craciun si Paste. Apoi ipocrizia la nivel maxim - lacomia, rautatea, furturile, inselatoria - cata lume nu le are? Da, romanii se simt crestini cand dau bani la biserica, se simt crestini cand se construieste cate o bisercica la fiecare bloc daca se poate. Dam o teapa azi, dar duminica la biserica "sa-mi mearga bine".  Nu ar merge un crestin de rand la un orfelinat sa faca munca voluntara pt o zi, dar daca vine parintele la usa ii da 50 lei. Care e gestul mai crestinesc?

Edited by bluesnake, 20 December 2013 - 14:12.


#44
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postjadnycky, on 20 decembrie 2013 - 12:08, said:

Materialist eu? Sa stii tu ca sunt poate cea mai putin materialista persoana din Ro, de se mira toti ca ma cunosc.Dar, cand va primiti salariul voi astia nu va considerati materialisti.
Spre deosebire de popi, noi muncim concret si suntem platiti oricum destul de prost.

Edited by november_soul, 20 December 2013 - 14:17.


#45
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
de pe net adunate:
Copiii!
Fiul meu de 9 ani m-a intrebat astazi:
- Cum pot sa ma fac crestin, taticu’?
- Tu invata bine si lasa asta… Crestin nu e o meserie.
- Crestinii invata bine si seara fac fapte bune, precum Isus, asa-i? Vineri, dupa ce iau vacanta, vreau sa mergem cu cadouri aici.
Mi-a intins o foaie la imprimanta cu orfelinate, scoasa de el in lipsa mea. Eu nu ma gandisem niciodata! Nu m-a intrebat daca le fac brad, nu mi-a cerut niciun cadou pentru el si fratele mai mic.
Probabil mii de copii români merg la şcoală cu burţile goale prin noroaie, viscol, arsita. Raman doar cu cornul primit acolo… Alte mii au ce manca si, la fel ca primii, merg la scoala fiindca vor sa invete. Vor, nu trebuie. Indiferent de starea lor materiala, ei sunt luptatori. Ce bine ar fi sa fie mai multi…
---
Singurii care nu se plang niciodata dintre romani,
au si rezultate exceptionale la invatatura. Fatarnicia societatii “crestine” in care traiesc ii indarjeste. Nu au nevoie de icoane ca sa razbata, chiar daca unii au strecurata cate una prin ghiozdane, dar sunt pururea protejati pe drumul lor in viata. Naveta grea devine o placere de cativa kilometri buni, caci glasurile lor zglobii rasuna pe potecile patriei sau prin microbuzele ticsite. Pentru ei doar, acolo sus, vegheaza Sfanta Fecioara, protectoarea lor universala, dincolo de puterea noastra de intelegere.
Pentru un “crestin” fie el parlamentar, functionar in sutana, anal-ist, antreprenor la stat, etc, 42 de lei (alocatia de stat) pe luna sunt cheltuiti in minutul 5 din ziua 1 a lunii.
Poporul cu “adanci radacini crestine” nu sunteti voi, neam de farisei!

In tara voastra furata cu zeci de miliarde de euro anual, singurele flori din “gradina lui Dumnezeu” sunt copiii merituosi. Preocuparile lor exced fuga disperata dupa “masa crestineasca” de Craciun si alte bazaconii de marketing laic sau religios. Nu vor decat sa nu mai cada curentul in satele lor mizere, sau, dupa caz, sa mearga net-ul ca sa caute orfelinate.
Dorintele lor sunt, intamplator sau nu, cu adevarat crestine.

Edited by ThinkAbout, 20 December 2013 - 14:23.


#46
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GgVPJ6v12Nk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doar din donatii, nu de la buget. Sa-mi sara ochii...

#47
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Vreau si eu sa le donez ceva Attached File  images.jpg   7.22K   4 downloads

#48
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013
Socrate mmx, te rog să nu-mi mai dai like, nici să mă mai „stimezi”, măcar până dă faliment softpedia.
Mulțumesc de înțelegere. Sper că nu cer mult.

#49
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
https://www.facebook...559758820769890

#50
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Bisericile nu-s rele, lacomia da.
Si de aici tot circul.

#51
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostAyami, on 20 decembrie 2013 - 16:57, said:

Bisericile nu-s rele, lacomia da.
Si de aici tot circul.

Pai si bisericile din cine sunt formate?

#52
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
din oameni
care fac ziduri
cand sunt dupa nevoi, e ok, ca trebe si spitale, si scoli, si bordele pentru atei, si alte alea
dar cand faci doua biserici pe km patrat + o catedrala sa incapa jumate de romanie e lacomie

Edited by Ayami, 20 December 2013 - 17:07.


#53
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostAyami, on 20 decembrie 2013 - 17:03, said:

din oameni
care fac ziduri
cand sunt dupa nevoi, e ok, ca trebe si spitale, si scoli, si bordele pentru atei, si alte alea
dar cand faci doua biserici pe km patrat + o catedrala sa incapa jumate de romanie e lacomie
Cred ca printisoru' sau (aka PS) Daniel o sarit peste lectia asta. Bag io sama c-aia-i numa' pentru prostime.
Ma mir ca nu-i crapa obrazu' de rusine la nesimtit sa dea circulara-n tara ca fiecare judet sa-i dea 300 mii lei. Io-l bagam in puscarie instant. Cu Becali-n celula, ca s-aiba companie.
Vai s-amar.

P.S. Salut, Jo! Iar esti "undercover"?

#54
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
da domnle, a dat la toate consilile judetene
si pe mine m-a mirat [oarecum]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate