Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

(Riper) altă Timișoară pe langă casa lui

- - - - -
  • Please log in to reply
2638 replies to this topic

#55
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
De ce intra mai mult beton ?

#56
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
pentru ca dorelul cu escavatorul si dorelul cu rulota nu am tinut 1m peste tot. S-au dus mai jos si mai jos pana au ajuns la 1.30. Am facut o medie si e cam 1,15. Am inmultit cu lungimile si au dat cu 10 m3 mai mult.
de asta si armatura este la 10 cm intr-o parte si la vreo 40 intro parte.

#57
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Pai si dupa o buleala din aceasta, la un lucru simplu, tu mai ai incredere in echipa aceea sa iti faca casa ?

#58
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
aia care au sapat nu mai au ce cauta pe parcela mea. Trag cu pusca dupa ei daca ii mai prind. Erau subcontractati de constructorul meu. El nu a putut sa isi aduca utilajul pt ca era in partea opusa a orasului si l-ar fi costat enorm asa ca a luat pe uni de pe langa mine.
Constructorul a stat pe langa ei cand a stat si a vazut ce face si apoi s-a dus sa faca fierul cu oameni lui. Cum a plecat asta cum au inceput sa faca prostii aia cu escavatorul.


Beleaua cea mare acum e ca nu stiu cum sa fac cu fierul. Bolovanul de structurist mi-a dat toate cotele cu 5 cm mai mult. problema este ca sunt cote care au indoituri la ambele capete si nu am cum sa tai din ele. sunt in forma de U cu laturile de 75 cm si mijlocul de cat e zidul. Problema e ca el nu a tinut cont ca bara aia trebuie sa fie cu 2.5 cm la fiecare capat mai mica ca sa stea in beton. Eu daca am o centura de 25x25 o sa am etrier de 20 ca sa stea 2.5 cm in beton. Automat fierul o sa se duca la 2.5 mai putin ca altfel e cat cofragul. el ca maestru ce este cu recomandari si restul nu a tinut cont de asta. Baiatul ala care a indoit fierul s-a luat dupa cota si nu a stat el sa judece. Pana la urma nu i-a cerut nimeni. El a facut ca in proiect.

fierul din fundatie l-am mesterit noi si am facut ceva Luri in plus dar in elevatie nu mai e asa de usor si nu stiu cum sa procedez. Ca si solutii as avea:
1. sa indrept la un capat si sa indoi unde trebuie dar asta pe santier. Automat o sa fie indoit ca curu si sper sa nu se rupa la indreptat.
2. sa tai la jumatate si sa bag bare de 150 ca sa suprapun peste ce am taiat
3. sa tai la capat si sa pun L de 150 sa armez colutul

care ar fi ce amai buna solutie. Mai am si alta varianta?

#59
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu mi-e foarte clar unde s-a gresit (scuza-ma, dar nu am inteles din ce ai explicat), dar cred ca ai doua variante: scoti ce e indoit prost si folosesti etrierii in alta parte ca o sa mai ai nevoie (la fosa, la gard, la trotuare etc) sau suprapui cu alte fiare fara sa tai/scoti nimic. Mi-e greu sa iti dau un sfat, dar cred ca a doua varianta propusa e mai simpla si mai sigura.

#60
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
hai sa mai incerc odata
in poza atasata ne uitam la marca 3. ce e cu verde este pus de mine peste ce am primit de la structurist.
Acum fierul meu ar trebui sa fie de lungimea urmatoare 0.75 (cat vine pe zidul din stanga) + 0.75 (cat vine pe zidul din dreapta) + 5.45 (cat este zidul efectiv) - 0.25 acoperirea cu beton din stanga - 0.25 acoperirea cu beton din dreapta. Idea e ca in extrasul de fier nu se tine cont de acei 0.25 din stanga si dreapta. Baiatu care a indoit fierul a taiat la dimensiunea care era scrisa in extras si a indoit la 75 intr-o parte si alta. Beleaua e ca bara mea acum are o lungime de 5.45 din indoitura in indoitura si asta inseamna ca o sa stea pe cofrag.

Attached Files


Edited by Riper, 07 July 2014 - 00:31.


#61
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Cred ca am inteles. Taie la un capat, indoaie din nou si mai adauga o bara suplimentara fiindca nu vei reusi sa ai o indoitura de 0,75, ci probabil numai de 0,45. Nu dezdoi fierul, nu stiu cit vei reusi fara sa isi piarda caracteristicile. Poate ar merge la cald, dar nu am experienta sa iti spun cum exact sa faci si daca fierul isi pierde din proprietati.

#62
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostRiper, on 07 iulie 2014 - 00:31, said:

hai sa mai incerc odata
in poza atasata ne uitam la marca 3. ce e cu verde este pus de mine peste ce am primit de la structurist.
Acum fierul meu ar trebui sa fie de lungimea urmatoare 0.75 (cat vine pe zidul din stanga) + 0.75 (cat vine pe zidul din dreapta) + 5.45 (cat este zidul efectiv) - 0.25 acoperirea cu beton din stanga - 0.25 acoperirea cu beton din dreapta. Idea e ca in extrasul de fier nu se tine cont de acei 0.25 din stanga si dreapta. Baiatu care a indoit fierul a taiat la dimensiunea care era scrisa in extras si a indoit la 75 intr-o parte si alta. Beleaua e ca bara mea acum are o lungime de 5.45 din indoitura in indoitura si asta inseamna ca o sa stea pe cofrag.
Arata.ne si extrasul de fier dupa care au taiat ,ca sa intelegem mai bine.
Prima varianta se poate executa fara probleme-se intreapta ciocul si apoi se indoaie la cat trebuie.
Apoi se vor pune decalat-un cioc bun si unul reiesit dupa operatia de indreptat si indoit.


#63
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
ai extrasul atasat.
Referitor la solutia pe care o spui tu si noi ne-am gandit sa indreptam la un capat si apoi sa indoim unde trebuie. Am vorbit cu dirigintele si a zis ca nu e ok. dupa indreptare o sa fie slabit rau fierul si nu o sa putem pe santier sa facem indoitura noua cum trebuie. El a venit cu solutia de a taia bara la un capat si pe coltul ala sa venim cu un L de 130 indoit la jumate. Asta inseamna mai mult fier ... alti bani alta distractie.  
De structurist inca nu am reusit sa dau. Cred ca in curand o sa il alerg prin oras cu masina sa dau peste el. Om mai nesimtit nu am vazut inca.

Attached Files


Edited by Riper, 07 July 2014 - 10:13.


#64
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sectiune extrasa din planul de fundatie nu exista ? Din care sa fi reiesit necesarul de bare pe fiecare ax in parte ? Pentru ca e mai dificil de subanteles pe santier , dar si de tinut un control al barelor.
Referitor la indreptare , daca mesterul dispune de sculele necesare si de un banc ajutator atunci poate indrepta foarte usor acele ciocuri , fara a afecta prea tare structura barelor.
In plus indoitura noua se face la o  distanta (5-6) cm fata de cea veche. Iar al doilea aspect ar fi locul unde va fi acea indoitura. Intr.un loc care afecteaza mai putin o structura aflata intr.o zona mult mai slab seismica fata de cele unde se impun ancorarile orizontale pentru evitarea smulgerilor elementelor structurale.
Dar mergi pe decizia dirigintelui pentru ca el va raspunde de structura casei tale. Eu doar ti.am impartasit o alta varianta de remediere.






#65
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

View PostdoarUNom, on 07 iulie 2014 - 11:02, said:

Sectiune extrasa din planul de fundatie nu exista ? Din care sa fi reiesit necesarul de bare pe fiecare ax in parte ? Pentru ca e mai dificil de subanteles pe santier , dar si de tinut un control al barelor.
Referitor la indreptare , daca mesterul dispune de sculele necesare si de un banc ajutator atunci poate indrepta foarte usor acele ciocuri , fara a afecta prea tare structura barelor.
In plus indoitura noua se face la o  distanta (5-6) cm fata de cea veche. Iar al doilea aspect ar fi locul unde va fi acea indoitura. Intr.un loc care afecteaza mai putin o structura aflata intr.o zona mult mai slab seismica fata de cele unde se impun ancorarile orizontale pentru evitarea smulgerilor elementelor structurale.
Dar mergi pe decizia dirigintelui pentru ca el va raspunde de structura casei tale. Eu doar ti.am impartasit o alta varianta de remediere.

sunt si sectiuni dar nu le-am pus eu sus. imi e frica sa nu zica astia de la structura ca am dat proiectul pe net. Acolo pe elevatie sunt 6 bare pe cota aia.

#66
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008

View PostRiper, on 07 iulie 2014 - 11:52, said:


imi e frica sa nu zica astia de la structura ca am dat proiectul pe net.
Ai clauza de confidentialitate ? Ciudat .
Acoperi cartusul ( ... proiectat , verificat , beneficiar , samd )
Multa sanatate si putere de munca.
Vezi ca marti dupa amiaza si miercuri se anunta ceva ploi.

#67
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
stiu ca vin ploile de aceea am tras tare sa turnam azi fundatia...am reusit. Au intrat 35 mc de beton. pretul a fost de 235RON/m3 Posted Image

M-am intalnit si cu structuristul. Mai bine nu ma mai duceam si faceam de capul meu. Sincer bolovan mai mare ca asta nu am vazut. Imi pare rau ca nu i-am luat numarul de la masina sa ii sparg geamurile.A zis ca el nu au gresit in proiect ci ca ei de fapt au dat cota mai mare. ca cei 75 cm de la capete sunt minimul si ca de fapt cei 5 cm sunt in plus ca sa acopere mai mult bara pe bara. Si i-am zis ca in plan a pus ca bara se fie indoita la 75 cm la ambele capete, eu am comandat asa si nu intra. pai cine te-a pus sa il comanzi fasonat. Fierul se indoaie pe santier nu la depozit. In clipa aia am plecat ca nu am avut cu cine sa discut. trebuia sa il schimb eu dupa prima runda de belele pe care le-am avut cu el. Asta e.

Stie cineva un structurist bun in Tim? Unu care macar sa verifice ce a facut asta ca sincer nu vreau sa imi bat eu capul plus ca sigur o sa gresesc ca nu sunt de meserie iar in constructor nu prea as avea incredere ca o sa bage in ele cu siguranta.

#68
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostRiper, on 07 iulie 2014 - 11:52, said:

sunt si sectiuni dar nu le-am pus eu sus. imi e frica sa nu zica astia de la structura ca am dat proiectul pe net. Acolo pe elevatie sunt 6 bare pe cota aia.
Am intrebat pentru ca nu stiam cum s.au dedus acele ciocuri avand doar tabelul cu extrasele.


#69
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
este acolo. Cand ajung acasa o sa le fac poze, tai marca aia si le pun pe toate sus.

Nu stie nimeni un structurist bun. Nu trebuie sa fie neaparat din tim desi as prefera sa il vad la fata. Presupun ca dupa ce am zis ca ii sparg lu ala geamurile de la masina nu mai vrea nimeni sa aiba de-a face cu mine

#70
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
O sa vina la.lucrare doar cu autobuzul sau cu trenul :)

#71
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
daca mai are maini sa scrie sa dea cu subsemnatul pe acte si atat ca la mine pe parcela nu are ce sa caute. Pusca o sa o pun in poarta. Sincer nu ma deranjeaza greselile daca or fi sau nu or fi in proiect ci m-a deranjat atitudinea. Eu care ii platesc un serviciu nu ar trebui sa plec cu nervi la pamant de la el de la birou dupa ce a fost nevoie sa tip si eu la el ca nu ma mai auzeam de tipetele lui.

#72
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
azi s-a turnat fundatia. ceva poze
Azi am depasit per total 15000 EURO (include si ce am cumparat in avans). sper sa fie ok si sa nu mai bag mult de acum in colo.

Attached Files


Edited by Riper, 07 July 2014 - 20:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate